Ads_700x200

poniedziałek, 21 maja 2018

ZAPOWIEDŹ KONKURSU !

Witam,

Tym razem bardzo nietypowo - wpadłem bowiem na pomysł ciekawego konkursu, który mógłbym dla Was zorganizować, ale tym postem chciałbym pierwej sprawdzić czy pojawią się jacyś rycerze, chętni do udziału w zawodach. Uwaga! zwycięzców w konkursie może być maksymalnie DZIEWIĘĆ osób! Pewnie pojawia się pytanie - co czeka śmiałków, który okażą się zwycięzcami ? ... Otóż spośród nadesłanych prac (jakich? .. o tym za chwilę) ... zostanie wylosowanych 9 osób ale po 3 każdej z 3 kategorii ;) żeby nie było za łatwo. Naprzód zdradzę cóż każdy ze śmiałków stających w szranki wygrać może:Jak widać, będzie to najbardziej "naszprycowana" PALZMIDAMI i najnowsza wersja atnelańskiego programatora ATB-USBasp ver 4.2 ;) ... a do tego pełen WOREK komponentów zwany "ATNEL USB PACK" pod Delphi. Krótko mówiąc aż DZIEWIĘĆ programatorów do wygrania zupełnie za FREE ;) ... oczywiście do każdego programatora także pełna licencja na MkAvrCalculator.

No dobrze na czym miałby polegać konkurs i jakie to TRZY kategorie ? ;) ....
ZAŁOŻENIA KONKURSU:

1. Udostępnię dane do funkcji bibliotecznych LibUSB.DLL,
2. Podam przykłady w oparciu o które zrealizowałem dostęp do pamięci EEPROM czy GLCD
3. Będę oczekiwał kodu z implementacją DOWOLNEJ komunikacji czy to po I2C czy po SPI przy użyciu udostępnionych komend interfejsu API programatora.
4. Spośród nadesłanych prac wylosowane zostaną po TRZY które zadziałają u mnie na komputrze, oczekuję przede wszystkim plików wykonywalnych aby szybko przetestować ale także kodów źródłowych z implementacją.
5. Oczekiwane kategorie:
    a.) Przykład w C++
    b.) Przykład w C# (C Sharp)
    c.) Przykład w Java (o ile się da - bo tego nawet nie wiem) ... ale UWAGA! może być to aplikacja niekoniecznie w Java ale coś pod Linuxa, albo w Pythonie czy w dowolnym innym języku.

KOD będzie trzeba napisać niejako "na sucho" jeśli się nie posiada programatora w tej wersji - i to jest główne zadanie ;)


... i tak się zastanawiam.... czy założenia są zrozumiałe, i ile osób zgłosi tu na blogu pod tym postem chęć udziału w konkursie ... tylko tu w tym miejscu zliczam chętne osoby ;)

Oczywiście jeśli nie zbierze się odpowiednia ilość chętnych ... no to trudno - okaże się, że były to tylko zapowiedzi.

23 komentarze:

 1. A można tak z Polskiego na nasze? :D Mam takie zaległości w poradnikach, że mam wrażenie jakbyś do mnie mówił w jakimś nowym języku... PLAZMIDAICZNYM chyba :D Trzymam kciuki za innych, ja idę migać diodą :D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może na początek odpowiem pytaniem na pytanie - zanim udzielę bardziej szczegółowych podpowiedzi:

   1. czy władasz dobrze jednym z wymienionych języków C#, C++, Java, Python czy czymś na Linuxie ?

   2. czy wiesz w ogóle co to znaczy API ? ... bo jeśli nie to rzeczywiście może być konkurs na razie nie dla ciebie ...

   ale jeśli tylko czegoś drobnego nie rozumiesz to dopytaj, chętnie odpowiem

   Usuń
  2. Na razie, dzięki Tobie, radzę sobie w C. Natomiast jeśli chodzi o inne znane mi języki programowania to bardziej związane z www (html, css, php, javascript itp.). Dlatego dziękuję za chęć podpowiadania, ale ja na razie nic z tych rzeczy nie rozumiem :D. Liczę na innych i życzę im sukcesów, a Tobie, powodzenia, by konkurs wypalił :D

   Usuń
  3. No tak w html, css, php i java script - to za chiny nie da rady z tym API podziałać - niestety - masz rację.

   Usuń
  4. JavaScript - NodeJS, próbuj kolego z dll.

   Usuń
 2. Czy ja dobrze rozumiem , że to ma być appka na PC np W C# obsługująca LibUSB.DLL aby komunikować się z programatorem i korzystać z jego API do obsługi EEPROM czy GLCD, tak by to miało być ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak ale nie musi być to zaraz odczyt całej pamięci ;) wystarczy, że chociaż jedna komórka na żądanie będzie odczytywana - nawet bez zapisu do pamięci ... chodzi o to żeby pokazać, że w innych językach niż Delphi też się da ;)

   Usuń
  2. W taki razie jak będę miał czas to spróbuje w C# wpf (graficzny interfejs).

   Usuń
 3. Z chęcią wezmę udział, spróbuję się. Jednak byłbym za tym, aby termin nadesłania prac był no taki, dłuższy, ponieważ (nie tylko ja) w obecnym okresie nie ma czasu, a takie rzeczy może robić tylko wieczorami. (które czasami jakimś dziwnym trafem kończą się nad ranem)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest na razie tylko zapowiedź konkursu więc spokojnie ;) a termin też będzie mam nadzieję odpowiedni - to nie będzie konkurs na weekend ale może na miesiąc.

   Usuń
 4. Jeśli chodzi o Jave i Linuxa to z chęcią spróbuję. Dodatkowo mogę stworzyć GUI w JavaFX :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no ciekawe ;) ale takie rzeczy na linuxa to będę musiał dać innym do zweryfikowania bo sam nie mam pojęcia o linuxie - nie mniej jednak bardzo ciekawy pomysł ;)

   Usuń
  2. Kolega wyżej podsunął jeszcze lepszy pomysł, a mianowicie stworzenie pakietu w JS (node.js) a następnie można byłoby go wrzucić na npmjs.com i wtedy każdy mógłby w prosty sposób tworzyć web aplikacje bazując na tym API, bo rozumiem że taki rodzaj aplikacji też może brać udział w konkursie? :)

   Usuń
  3. Ja (sorki) kompletnie nie znam się na tym node.js ... i nie za bardzo mogę sobie nawet wyobrazić jak web aplikacja będzie działała z takim modułem elektronicznym (programatorem) ... ale mówię nie znam się na tym, więc może napiszesz dwa zdania bliżej jak ty to widzisz? Bo pomysł być może jest bardzo dobry ... i jeśli rzeczywiście tak się da współpracować z ATB-USBasp 4.2 - to jak najbardziej będzie mogła taka aplikacja brać udział w konkursie - zdecydowanie tak ;)

   Usuń
  4. Node.js umożliwia uruchamianie kodu JS lokalnie na komputerze, co oznacza że mamy dostęp do plików systemowych, procesów itp., więc myślę że z pewnością można to zaimplementować. Tym bardziej, że obecnie dostępne są biblioteki I2C oraz SPI dla raspberry pi napisane właśnie w JS. Napisanie takiej aplikacji dla windowsa to nie będzie większy problem, gorzej z Linuxem bo nie wiem dokładnie jak ten programator komunikuje się z komputerem itp., ale na pewno można to wszystko ogarnąć i przepisać .dll na .so :)

   Usuń
  5. aaa to o to chodzi ;) no bardzo ciekawy pomysł - jeśli zaś chodzi o programator to panie kochany USBasp powstało na linuxie ;) więc jakby miał nie działać w linuxie ;) to jest można powiedzieć jego natywne środowisko

   Usuń
  6. W takim razie czekam na dalsze informację :)

   Usuń
 5. Jak czas i wena pozwoli, to jeden zabłąkany rycerz do walki z wiAPIkami stawi się na polu walki :)

  --
  Pozdrawiam,
  Robert

  OdpowiedzUsuń
 6. Z windzianym .dll nie ma mowy o programie na linuksa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co to ? nie ma dll'a czy jakiejś tam obsługi USBasp na linuxie ? ;) nie żartuj ... nie żartuj

   Poza tym można to zrobić na każdy inny sposób niekoniecznie z tym DLL'em byleby móc zrobić DWIE PODSTAWOWE operacje (troszkę już zdradzę)

   1. sprawdzić czy na magistrali USB jest urządzenie z numerem VID i PID odpowiednim dla USBASP

   2. móc wysyłać do urządzenia krótkie wiadomości w postaci tzw "CONTROL MESSAGE"

   ... no może jeszcze trzeci punkt

   3. umieć wysyłać i odbierać ciurkiem większe paczki bajtów

   Usuń
 7. Skąd u Ciebie zainteresowanie mikrokontrolerami? Jak zaczęła się ta przygoda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oooj zaczęło to się już w czasach gdy byłem w liceum ;) ... czyli wiele wiele lat temu. Tyle że wtedy nie było takich frykasów jak dzisiaj czyli pamięci FLASH, języków C itp ... Wtedy były biedne gołe procki bez żadnego flasha - trzeba było brać EPROMY kasowane ultrafioletem albo robić sobie ich emulator na kostce RAM podłączany do LPT ;) .... a język był JEDEN czyli tylko asembler i co gorsza nie było internetu! strzępy wiedzy trzeba było wyrywać skąd się tylko dało.

   Usuń