Ads_700x200

niedziela, 20 maja 2018

HC SR04 - czujnik parkowania i nie tylko

Witam,

Tym razem chciałbym podzielić się z Wami przygodą a w zasadzie walką jaką stoczyłem z tytułowym czujnikiem ultradźwiękowym. Tzn może trudno nazwać to walką, bo wprawdzie byłem uprzedzony wręcz do tych czujników, czytując pobieżne opinie na ich temat na różnych forach internetowych, zwracając szczególną uwagę na ich rzekome słabe parametry techniczne i jakość działania - tymczasem okazało się, że to całkiem zacne czujniki. Co więcej ich parametry są na prawdę dobre i dzięki temu można oprzeć o nie różne amatorskie i nie tylko konstrukcje. Jak w tytule od czujników parkowania do auta aż po czujniki np do robota własnej konstrukcji itp. Walka nie była walką lecz przyjemnym procesem ich oprogramowania i przygotowania świetnej biblioteki do ich obsługi. Na dodatek biblioteki w której można obsłużyć aż cztery takie czujniki, biblioteki gdzie nie musimy się przejmować jakiego taktowania do procesora użyjemy - biblioteka grzecznie sama się dostosuje a na deser zwróci nam CALLBACKA czyli zdarzenie na temat pomiaru ;) ... zresztą - zobaczcie sami - zapraszam....
oto filmiki:part 02;)

6 komentarzy:

 1. Zabieram się za oglądanie. Choć podchodzę sceptycznie, ale może i moje uprzedzenie usuniesz ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podciągasz ECHO a potem czekasz aż będzie na nim stan wysoki który odpali timer?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i ... ? i co z tego ? ... i bardzo dobrze ... albo ty czegoś mocno nie rozumiesz? .... więc jeśli masz pytanie to zapytaj a nie tłumacz czegoś czego nie rozumiesz.

   Usuń
  2. Przecież nic nie tłumaczę tylko pytam co widać po interpunkcji. To już zdziwienia pokazać nie można?

   Usuń
  3. To przepraszam może coś źle zrozumiałem. Tak podciągam wejście ECHO na wszelki wypadek bo nie wiem czy np wyjście w ECHO w module nie jest np typu Open Collector ... A jeśli nawet nie jest to podciąganie nic nie przeszkadza. I dokładnie jak mówię w poradniku - oczekujemy na zbocze narastające żeby rozpoczął się pomiar a nie odpalam timer, bo timer jest odpalony od samego początku przy starcie programu.

   Usuń