Ads_700x200

wtorek, 16 lipca 2013

Przetwornik ADC w AVR - część 05

Witam,

No to zapinamy pasy bezpieczeństwa i jedziemy dalej Panie i Panowie z przetwornikami ADC. Dzisiaj szef kuchni poleca dwa dania dnia: "Free Running Mode - Soute", oraz lekko grilowany zewnętrzny przetwornik 18-bitowy (czyli potwór rozmiarów pikusia) MCP3421 ;) ale za to bardzo smaczny ;) Będzie się działo. Niestety poradnik to godzina i 40 minut ... więc tylko dla widzów o mocnych nerwach. Ale myślę, że śmiało mogę polecić. To będzie już przedostatnia część. I mam nadzieję, że sporo nowych rzeczy się wyjaśni. Nie obędzie się bez drobniejszych gaf z mojej strony - boć to wszystko na żywca leci, a nawet jednej dużej gafy - no ale jakoś udało mi się z niej wybrnąć na koniec i mam nadzieję bez uszczerbku dla widza. Nie przedłużam już, jak zwykle zapraszam na materiał HD, na moim kanale www.youtube.com/mirekk36 


Oczywiście poniżej kod źródłowy do całego ćwiczenia, który można pobrać:


;)

31 komentarzy:

 1. Nie jestem malkontentem tylko mowie że, pod koniec 23 minuty połączone są scieżki z dwóch kamer i mowa szanownego Mirka jest "niewygodna" ale to tylko to chcialem powiedzieć i bardzo podziękować z ten poradnik jak zwykle sie przyda :) dziekujemy Panie Mirku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O żesz kurka wodna :( sorki ... przepraszam .... że też tego nie zauważyłem. Babol przy montażu. Ale chyba w miarę słychać w tym fragmencie (ujęciu) głos wyraźnie prawda ? czy od nowa renderować całość ?

   Bardzo dziękuję za tą uwagę ... tylko strasznie ciężko teraz to poprawić ot tak sobie.

   Usuń
  2. Panie Mirku, nie ma sie co przejmować dobrze jest :) trzeba tylko nie co sluchawki wyciszyć zeby tylko jeden głos było słychac :) BezNerwów :)

   Usuń
  3. Nie , no zdenerwowany to jestem na siebie, że to mi umknęło ... eeeeeeś ;)kurka wodna

   Usuń
  4. Babole się zdarzają każdemu, kto nie pracuje ten nie popełnia błędów :) najgorzej teraz to naprawić pewnie pliki ważą niemało. DLA MNIE I TAK SUPER :*

   Usuń
 2. Panie Mirku ogladam film i pisze do pana na gorąco :) niech Pan sie nie przejmuje ale od minuty okolo 00:23:45 nie włączyła nam Pan widoku z monitora, i mowiąc nie wiem co sobie Pan tam na nim skrobie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No no - całe ujęcie jedno jest skopane - pisałem wyżej - sorki. :(

   Usuń
 3. A ja mam takie pytanie. Czy zmiana preskalera przetwornika ADC ma wpływ na częstotliwość występowania przerwania od ADC w trybie Free Running Mode?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to chyba oczywiste, im wyższa częstotliwość i im krótszy czas konwersji tym szybciej będą się dokonywać pomiary ....

   Ale dlatego tym bardziej warto się zastanowić 10x zanim się podejmie decyzje o korzystaniu w ogóle z trybu FreeRuning bo można sobie "przedobrzyć"

   Usuń
  2. Nie zauważyłem na filmiku wpisu "ADCSRA |= (1<<ADPS2)|(1<<ADPS1)|(1<<ADPS0); // preskaler" i stąd miałem wątpliwość. Teraz o Free Running Mode wiem już chyba wszystko co trzeba.

   Dziękuję i pozdrawiam

   Usuń
  3. A jeszcze zapytam gdzie i za ile można nabyć MCP3421 ?

   Usuń
 4. Panie Mirku,
  Mam ogromną prośbę do Pana na poradniku nie widać jak korzystać z I2C. Może w nastepnym odcinku przypomniałby Pan jeszcze raz jak Pan z tego korzysta, jak podłączać sie do tej szyny i "adresować" itd. itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jak mówiłem i zawsze powtarzam, to są poradniki do książek. I akurat WSZYSTKO na ten temat można znaleźć właśnie w książce:

   "Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania"

   http://atnel.pl/mikrokontrolery-avr-jezyk-c.html

   tutaj za dużo miejsca zajęłoby mi od nowa omawianie wszystkiego na temat I2C :( przykro mi

   Usuń
  2. a ja chyba w tme.pl kupiłem ;)

   Usuń
 5. Witam,
  "Ustawimy sobie to razem na wizji" 00:27:30 a zaczyna się wcześniej z 2 minuty i aż do 33 minuty nie ma obrazu a w zasadzie to właściwego obrazu tylko zdjęcie z tła to między innymi ten fragment z podwójnym dźwiękiem, tłumaczysz a nie widać co.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O KURKA wodna - już wcześniej ktoś mi mówił że tam coś nie tak z dźwiękiem ale jest jeszcze gorzej :( Okazało się, że włączył się widok na cały ekran nie z tej kamery co trzeba bo ja w międzyczasie sporo pokazuję na ekranie i tak jak piszesz nie widać tego :(

   Całego filmu już nie poprawię ale na szczęście dopadłem CAŁY ten uszkodzony fragment i go zrenderowałem ponownie. Można już go obejrzeć na youtube.

   http://www.youtube.com/watch?v=L2Cp_7QohkI

   A w miejscu uszkodzonego jest INFORMACJA i link do POPRAWKI.

   BARDZO DZIĘKUJĘ za to zgłoszenie. No i przepraszam za kłopt.

   Usuń
 6. Chciałbym zapytać czy jedną z końcówek kondensatorów filtrujących części dotyczącej samego przetwornika ADC w atmega (np. od AREF, AVCC, filtrowania napięcia VCC z dławikiem), lepiej podłączyć do masy cyfrowej GND czy do masy analogowej AGND? Masę analogową prowadzę osobno od nóżki procesora do punktu GND stabilizatora napięcia, gdzie spotyka się dopiero z masą cyfrową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZDECYDOWANIE jeśli już jest prowadzona masa analogowa to wiadomo że kondki filtrujące też do tej masy analogowej a nie cyfrowej

   Usuń
 7. Dziękuję za szybką odpowiedź:-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy można wykonywać pomiar wartości ADC z kilku kanałów ale w trybie pracy przetwornika "na żądanie"? W poradniku omówił Pan taką możliwość ale w trybie "Free runing mode" z użyciem przerwania od ADC. W procedurze obsługi tego przerwania realizowana jest zmiana kanału. A tak bez przerwań w trybie na żądanie da się?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jak myśli kolega po co jest funkcja pomiar( kanał ) ???

   no już tego wydawało mi się, że nie trzeba wyjaśniać ;) ... no jakby nie można było na żądanie mierzyć z dowolnej ilości kanałów. Poza tym pokazuję to przecież dokładnie w kodzie

   Usuń
 9. Nie no wiem, że jest funkcja pomiar (kanal). Z tym, że zastanawiam się jak jej użyć do tego celu. To znaczy trzeba ją po prostu wywołać jedna po drugiej zmieniając tylko nr kanalu w funkcji? Np. coś takiego po uprzedniej inicjalizacji ADC (używam atmegi16):

  uint16_t wynik1 = pomiar(PA0);
  uint16_t wynik2 = pomiar(PA1);
  .......

  i wyświetlenie samej wartości ADC bez szczególnego formatowania:

  uart_putint(wynik1,10);
  uart_putint(wynik2,10);

  Czy w ogólnym zarysie to wystarczy? Czy musi być jakiś _delay między kolejnymi wywołaniami funkcji pomiar?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jeszcze raz powiem ;) a jakże miałoby być inaczej niż tak jak napisałeś wyżej i niż tak jak ja to pokazuję w poradniku, zresztą nie tylko ja - wszędzie w internecie masz podobnie to pokazane.

   Delaye pomiędzy pomiarami ? a po co ? coś kolega nie zrozumiał do końca jak działa ta funkcja w środku ... no przecież tam jest pętla oczekująca na dokonanie pomiaru więc po co jakieś delaye ? one mogą być ale to już z innych powodów - zależnych od potrzeb projektu ale nie z powodu ADC

   Usuń
 10. Proszę mi dać wiarę, że wiem jak działa funkcja pomiar. jest tam warunek na zakończenie pomiaru. Z tym, że jeżeli nie stosuję _delay między kolejnymi wywołaniami funkcji z poszczególnymi kanałami (np. dwoma PA0 i PA1) to na terminalu widzę dwie jednakowe wartości ADC. PA0 mam podłączone do GND a PA1 do VCC. Wtedy widzę w terminalu

  1023 1023

  a czasami wpada wartość dla GND:

  0 0

  Jeżeli oddzielę te funkcje delayem np 200us to wtedy w terminalu widzę wartości prawidłowe ale w nie zrozumiałej dla mnie kolejności. Tam gdzie powinno być GND dla PA0 widzę wartość 1023 dla Vcc a w drugiej kolumnie dla PA1 widzę wartość 0 co odpowiadać powinno GND.Zapewniam, że do procka poszczególne kanały są odpowiednio podłączone jeżeli chodzi o podanie napięcia VCC czy GND. Poniżej kod w głównej pętli while do powyższego opisu.

  while(1){

  wynik1 = ADC_Pomiar(PA0);

  //_delay_us(200); //delay o którym mowa

  wynik2 = ADC_Pomiar(PA1);

  tr_cls(1);
  tr_locate(2,2);
  tr_attr( BOLD, YELLOW, BLACK );
  uart_putint(wynik1,10);

  tr_locate(2,20);
  tr_attr( BOLD, CYAN, BLACK );
  uart_putint(wynik2,10);

  _delay_ms(200);

  }

  Funkcja pomiar(kanal) wygląda taK:

  uint16_t ADC_Pomiar(uint8_t kanal){

  ADMUX = (ADMUX & 0xF8) | kanal;

  ADCSRA |= (1<<ADSC);

  //oczekiwanie na koniec pomiaru i wynik w postaci 16 bitowej
  while( !(ADCSRA & (1<<ADSC)) );

  return ADCW;

  OdpowiedzUsuń
 11. Wszystko już gra. Doszedłem. Błąd był właśnie w warunku oczekiwania na zakończenie pomiaru w funkcji pomiar(kanal).

  Zamiast

  while( !(ADCSRA & (1<<ADSC)) );

  powinno być

  while( ADCSRA & (1<<ADSC) );

  Dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak powinno być:

   while( ADCSRA & (1<<ADSC) );

   ;) dokładnie tak jest w kodzie z poradnika

   Usuń
  2. Zgadza się Panie Mirku:) Tak jest w kodzie. Powiem Panu, że obserwuję forum i jego użytkowników. Widzę ich stopień zaawansowania w programowaniu AVR w C i jestem pod wrażeniem tej wiedzy. Zdaję sobie sprawę, że moje pytania mogą wydawać się śmieszne bo to sama esencja programowania. Jestem początkującym pasjonatem mikrokontrolerów i zdaję sobie sprawę jak wiele muszę się jeszcze nauczyć. Zaczynam również dostrzegać plusy używania języka C. Wcześniej próbowałem programować w Bascomie jednakże przestałem ponieważ faktycznie choćby organizacja kodu jest nieporównywalnie lepsza w C nie mówiąc o uniwersalności podejścia do problemu. Pomimo, że to co teraz próbuję robić to podstawy i elementarz, to jednak czuje się taką satysfakcję jeżeli samemu rozwiąże się nawet taki błachy problem:)). Jeszcze raz słowa uznania dla Pańskiego wkładu w przekazywanie wiedzy z tego zakresu, zarówno na forum, blogu czy w poradnikach. To niespotykane.

   Pozdrawiam,

   Usuń
  3. while brutalnie blokuje nam program dopoki nie skonczy pomiaru, ja zamiast tego uzywam ifa, w elsie mam pomiarowanie, if pusty.

   Usuń
 12. A można wiedzieć kiedy ukaże się ostatnia część ?? Bo na blogu nie mogę znaleźć ..:(

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam,

  Czy pojawi się jeszcze przetwornik MCP3421 w sklepie ATNEL? Bo wiem, że wcześniej był a od jakiegoś czasu już go nie widzę w ofercie.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam, zauważyłem drobny błąd w filmiku 1:23:08 W niebieskiej tabelce pisze Pan, że do tego makra:

  ATOMIC_BLOCK(ATOMIC_RESTORESTATE){
  tmp_wynik = wynik;
  }
  Potrzebne jest załączenie takiej biblioteki jednak nie mogłem jej znaleźć
  #include \avr/atomic.h/

  Poszperałem w googlach i znalazłem że plik nagłówkowy atomic.h znajduje się w innym folderze.
  #include \util/atomic.h/

  Nic wielkiego ale pomyślałem że może komuś się to przyda. A tak przy okazji to świetne poradniki wiele można się z nich nauczyć a i też czasem pośmiać i przez to że nie jest tak sztywno to i chce się je oglądać :)

  Pozdrawiam

  PS Zamiast nawiasów kwadratowych musiałem użyć \ / bo nie chciało pokazywać zawartości nawiasów :)

  OdpowiedzUsuń