Ads_700x200

sobota, 12 maja 2018

DELPHI - komunikacja z urządzeniami I2C i SPI z PC

Witam,

Miło mi przedstawić Wam pierwszy przykład wykorzystania najnowszego pakietu komponentów dla Delphi (C++ Builder), które umożliwiają tworzenie własnych narzędzi diagnostycznych a nawet tworzenie własnych programatorów sprzętowych na potrzeby odczytu czy programowania różnorakich pamięci EEPROM. Chodzi o "ATNEL-USB-PACK". Na dzień dzisiejszy zawiera on 6 komponentów ale 7 już w drodze ;) a będą kolejne o ile spotka się to z waszym zainteresowaniem. Trzy z tej paczki komponentów są płatne a pozostałe darmowe, i kolejne służące do implementacji kolejnych urządzeń również będą w większości darmowe. Oczywiście wersja DEMO pozwala w pełni sprawdzić sobie każdy komponent z całej paczki. Na stronie ATNEL - LINK dodano bowiem instalator PAKIETU, który zawiera w sobie nie jeden, jak dotąd było ale większą ilość komponentów. Zapraszam do sprawdzenia - zaś w poradniku pokażę jak korzystać z nich programowo w Delphi w podstawowy sposób.
oto dwie części poradnika:
;)

20 komentarzy:

 1. Naprawdę świetny układ. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy zaprezentujesz kiedyś nam układy radiowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale mówisz o sterowaniu modułów radiowych z Delphi ? tak jak OLEDy czy EEPROMY w tym poradniku ? ;) jeśli tak to iście ciekawy pomysł, że też sam na niego wcześniej nie wpadłem. Rewelacja - no będę MUUUUSIAŁ spróbować się tym zająć.

   Usuń
  2. Tak chodziło mi o to. Aby wysyłać i odbierać sekwencje bitów. Wtedy wykres z temperaturą będzie bomba!

   Usuń
  3. Układy radiowe w wszelkim pojęciu, WiFi, Bluetooth jak i AM/FM.

   Usuń
 3. Mirku, czy jest możliwość abyś dodał do MkAvrCalculator'a możliwość używania własnego programatora z układem FT232RL?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziwne rzeczy opowiadasz ... a niby nie ma dodanego ;) ... to chyba jakiś żart

   Usuń
  2. Bardzo proszę Cię o poradę. Mam swój programator na FT232RL, kupioną i aktywną licencje w MkAvrCalculatorze. Szukam na liście programatorów, cokolwiek łączącego FT232RL i nie mogę znaleźć. Gdzie to jest?

   Usuń
  3. Wystarczy byle poradnik mój obejrzeć a nawet instrukcję do MkAvrCalculatora na stronie producenta - ale koledze widzę się nie chce. A już największe zdziwienie budzi to że nie możesz dostrzec nazwy pierwszego programatora na liście ATB-FT232R ... no na prawdę ... aż szkoda mówić. Tyle, że niestety MkAvrCalculator nie działa z prywatnymi przejściówkami - jedynie z zestawami ATB albo z przejściówkami z Atnela, więc i tak się to nie przyda.

   Usuń
 4. "Tyle, że niestety MkAvrCalculator nie działa z prywatnymi przejściówkami"
  No właśnie z tym problem że nie chce mi działać, szkoda że nie wprowadziłeś tej opcji, bo nie mam jak korzystać z swojego programatora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajrzyj proszę sobie na stronę sklepu:

   https://www.sklep.atnel.pl/pl/p/MkAvrCalculator/4

   jest jak byk na czerwono napisane:

   "Program nie obsługuje programatorów opartych o układ FT232R w innych produktach niż firmy Atnel!"

   Usuń
  2. Nie ładnie tak ograniczać!

   Usuń
  3. Ładnie ładnie, dzięki temu konkurencja nie może z tego korzystać i tak ma być.

   Usuń
 5. "ATB-SERIAL" jest nie dodany do AvrDUDE w najnowszej wersji MkAvrCalculara.

  OdpowiedzUsuń
 6. Inne pytanie - chciałem wyłączyć niebieską diodę w programatorze z ATB, świeciła mi ciągle w oczy. Do tych celów dokopałem się do programu FT_Prog. Pin odczytałem z schematu ATB. Przeprogramowałem układ aby uśpić pin gdzie jest LED. Niestety po tym przeprogramowaniu, MkAvrCalculator przestał współpracować z ATB. Jak to naprawić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sam nie naprawisz - uszkodziłeś wsad atnelowski w ft232r

   Usuń
  2. No to po ptokach.

   Usuń
  3. Po jakich ptokach - można podesłać do ATNEL'a i naprawiają to bez żadnych kosztów - oczywiście za pierwszym razem ;)

   Można też napisać maila i się dogadać być może żeby zdalnie to jakoś zrobić ;)

   Usuń
 7. Pnie Mirku, jakiś czas temu wspominał pan o książce z programowania w Pascalu(Delphi) na komputery Pc. Pojawi się takowa ? Chętnie bym zakupił. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kłopot polega na tym, że na tak ściśle technicznych książkach ciężko zarobić, a strasznie długo się je pisze ... po drodze można z głodu umrzeć niestety - więc nie wiem (szczerze mówię) jak to będzie z moimi kolejnymi książkami, które miałem w planach w tym również o Delphi ...

   Usuń