Ads_700x200

środa, 23 maja 2018

DELPHI a typ VOID dla argumentów funkcji - ciekawostka

Witam,

I zapraszam na krótki poradnik w którym postaram się pokazać, w jaki sposób portować np programy z języka C do Delphi gdy pojawi się taka zagwozdka jak nieokreślony typ argumentów funkcji jak: VOID. Wiadomo pewnie wszystkim, że zastąpienie funkcji zwracającej rezultat z typem void to po prostu użycie słówka "procedure" w Delphi, bo procedura w pascalu nie zwraca żadnych rezultatów. Ale jak poradzić sobie z typem nieokreślonym dla przekazywania niektórych argumentów? Czy tak się w ogóle da w Delphi/Pascal ? ... ależ oczywiście, że się da ... tylko, że trzeba wiedzieć jak sobie z tym radzić ;) ... myślę zatem, że ta ciekawostka i porada przyda się Wam w codziennym nawet obcowaniu z Delphi ;)

7 komentarzy:

 1. Z całym szacunkiem panie Mirku, ale w jezyku polskim "króciutki" to powiedzmy odpowiednik zmiennej "char". Zaś u pana krótki" to jakby "unsigned long"". ;) A tak powaznie to super. Podoba sie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hahahaha albo nawet unsigned long long ... wiem wiem, no trudno - próbowałem inaczej, ale ten typ już tak ma i ciężko go zmienić ;)

   Usuń
 2. Z ciekawości zapytam, dlaczego wybrałeś Delphi, a nie przykładowo Microsoftowy C#? W końcu to ich język do tworzenia UI pod Windowsem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie jak ja wybierałem wiele wiele lat temu DELPHI to Majkrosoftowi jeszcze się nawet nie śnił C# ;) to po pierwsze - bo C# powstał wiele lat później po Delphi. Ale to nie wszystko - w czasach gdy pojawiło się Delphi po raz pierwszy to Majkrosoft nie miał nawet swojego odpowiednika dla tego środowiska programistycznego. Gdy na rynku pojawiła się już wersja DELPHI 3 - to bodajże wtedy Majkrosoft zaczął coś gmerać i wykluskał z siebie takiego potworka - coś w rodzaju Visual Basica - ale była to tragiczna pomyłka genetyczna w porównaniu do Delphi. Dopiero później zaczęli doganiać swoimi rozwiązaniami Delphi .... aż w końcu nadszedł .NET .... oczywiście Delphi zaraz się dostosowało, ale już też na rynku było i jest do dzisiaj kocie Visual Studio w którym można pisać i w MS Basicu, i w C++ i w C#.

   Nie zapominaj pan też że DELPHI to nie tylko Delphi ale także "C++ Builder" w którym można programować w C++ jak ktoś woli ;)

   Podsumowując - od ponad 20 lat programuję w Delphi - teraz rozumiesz dlaczego ? ;)

   Usuń
  2. Rozumiem, dziękuję. Rzeczywiście wybór który wykonałeś był najlepszy. Teraz Delphi jest dojrzałym i świetnym językiem. Szkoda tylko że za profesjonalne wersję trzeba sporo zapłacić.

   Usuń
  3. No nie mów mi, że nie wiesz o tym, że już od ponad ROKU czasu firma Embarcadero wprowadziła na rynek dwie pewne dziwne wersje swoich produktów, uważaj:

   1. DELPHI STARTER
   2. C++ Builder STARTER

   i wiesz ile kosztuje każda z tych wersji ??? ... Uwaga! = 0zł ... hmm pewnie zapytasz albo stwierdzisz że to jakoś mocno okrojone - ABSOLUTNIE NIE - pełne wersje odpowiadające komercyjen wersji PROFESSIONAL tyle, że bez obsługi dużych baz danych ale komu to potrzebne jak chodzi o elektronikę ;) a można sobie podłączać inne mniejsze bazy ;) jakby ktoś się uparł i potrzebował.

   Ale to nie wszystko ... EMBARCADERO pozwala te wersje stosować NAWET do celów komercyjnych dokąd nie zarobisz na swoich programach w ciągu roku 1000$ .... to wtedy powinieneś ew kupić sobie pełną wersję Professional - która akurat kosztuje 1000$ ..... i co? nie jest to uczciwe postawienie sprawy? A jako hobbysta możesz używać tych środowisk do śmierci za darmo ;)

   Ja akurat używam płatnej wersji bo wiadomo - używam jej od lat no i do celów zarobkowych

   Usuń
  4. Wejdź sobie tutaj:

   https://www.embarcadero.com/products/delphi/starter/free-download

   proszę - pobierasz DELPHI STARTER i masz od razu - a z moimi poradnikami wideo - startujesz z tym w kilka dni i nocy przy dobrym samozaparciu ;)

   Usuń