Ads_700x200

piątek, 14 czerwca 2013

Przetwornik ADC w AVR - część 02

Witam,

Nadszedł w końcu czas na część drugą. Uprzedzam, że tu jeszcze nie przejdziemy do pisania kodu źródłowego ponieważ jeszcze parę rzeczy musimy sobie wyjaśnić. Od razu uprzedzam że to poradnik dla początkujących i staram się wiele spraw tłumaczyć w dużym uproszczeniu. Dlatego osoby, które znają ADC mogą sobie darować ten odcinek ;) 
zapraszam zatem do obejrzenia krótkiego materiału wideo, czas to niewiele ponad pół godziny. W przypadku pytań i wątpliwości proszę oczywiście o zadawanie pytań. Gdzieś tam "po drodze" popełniłem mały błąd, ale w trakcie montażu wstawiłem napis wyjaśniający bo nie miałbym już siły kręcić tego od nowa ;)

film oczywiście w jakości HD;)

33 komentarze:

 1. Panie Mirku ja tylko zadam jedno pytanie. Kiedy następna część? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny poradnik :D
  A mistrz Yoda rzekłby: "Zaiste cudowny umysł dziecka jest."
  Jeszcze raz wielkie dzięki i czekamy na więcej!

  OdpowiedzUsuń
 3. Rysunek bardzo obrazowy i odzwierciedla wiele. Poradnik bardzo przyjemny.
  Czekam niecierpliwie na następną część. Świetna robota Mirku.

  OdpowiedzUsuń
 4. A jam pytanie z innej beczki. Kiedy Pan śpi? :) Może podzieli się Pan swoim zaangażowaniem i pasją z innymi? Chętnie przyjmę odrobinę wiedzy i umiejętności jej przekazywania, hehe. Może i nie jestem laikiem ale po obejrzeniu poradników dostrzegłem kilka błędów, które popełniałem. Podziękował i czekam na więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie staram się dzielić pasją - podkreślam pasją początkującego ;) ale tak "od serca" że tak powiem i może dzięki temu wtedy jest się jakoś tam lepiej rozumianym przez innych początkujących ;) ? sam nie wiem

   ale cieszę się, że mogłem w jakimś tam chociaż drobnym stopniu pomóc ....

   a ze spaniem .... no właśnie ostatnio nie dosypiam przez te poradniki - ale jak już je robię to mnie wciąga jak wir no i O! ;)

   Usuń
 5. Bardzo fajny poradnik, wreszcie zrozumiałem o co chodzi z tym napięciem odniesienia. Mistrz dioda fajnie wyszedł :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A może autor zdradziłby rąbka tajemnicy i powiedziałby kiedy można spodziewać się następnej części? :) Zresztą to pytanie samo ciśnie się na usta ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na prawdę nie chcę obiecywać żadnych terminów bo ledwo zipię po dwóch poprzednich odcinkach ;) ... a nie chciałbym być gołosłowny .... nie mnie jednak staram się - staram. Jak już będę wiedział że nagrany materiał jest ok to jeszcze przed przystąpieniem do montażu dam zajawkę konkretniejszą na kiedy zbliża się czas ukazania się części trzeciej.

   Usuń
 7. Gratuluję fajnego poradnika. Czy w kolejnej części można się spodziewać odpowiedzi na pytanie jak zabezpieczyć wejście mikrokontrolera przed podaniem zbyt wysokiego napięcia? Wydaje mi się, że jest to dość ważny temat ale dość często jest pomijany. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak poruszę ten temat ale raczej gdzieś w części 4-tej gdy skończę omawiać część programistyczną - bo w 3-ciej będzie właśnie już w końcu coś na temat pisania kodu do ADC ;)

   Usuń
  2. A czy już może pan zdradzić datę "premiery" części 3? ;)

   Usuń
 8. Świetny poradnik. Panie Mirku czy będzie możliwość usłyszenia kilku zdań na temat pomiaru napięcia zmiennego?

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam. Zgadzam się z kolegą powyżej ;) Warto by wspomnieć coś na temat pomiarów napięcia zmiennego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panowie a co wy macie na myśli pisząc napięcie zmienne co ?

   Usuń
 10. ;) ja mam na myśli pomiar sinusa, w sensie np pomiaru napięcia na uzwojeniu wtórnym transformatora

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panowie ale ja omawiam zasadę działania ADC a nie to co później bo - później to ADC można wykorzystywać i wykorzystuje się na miliony różnych sposobów. Jak się zna zasady i podstawy - to co za problem dalej sobie poradzić ? to jak mierzyć "sinusa" jak mówisz po prostu mało ma wspólnego z zasadą działania ADC. Musisz sobie panie kochany określić jeszcze jaka częstotliwość tego twojego "sinusa" ;) jaki zakres napięć ? a jeśli są to jeszcze napięcia ujemne to trzeba sobie zrobić zewnętrzny układ dopasowujący np na wzmacniaczach operacyjnych itp itd - wszystko po to aby sprowadzić każdy poziom mierzonego napięcia sinusoidy do dopuszczalnego zakresu w procku czyli pomiędzy 0V a np 5V

   ale to już całkiem inne kwestie i na pewno nie będę tego omawiał w szczegółach :( ... bo tego typu zagadnień można byłoby tu wrzucić jeszcze 200 tysięcy

   Proponuję obejrzyjcie cały cykl poradników a na pewno sporo się wam rozjaśni co dalej w waszym konkretnym projekcie ok?

   Usuń
 11. Panowie nie przesadzajmy z tymi sinusami. Założeniem tych poradników jak mówi sam autor jest wytłumaczenie zasady działania ADC dla kompletnych laików. Zresztą jestem przekonany, że po obejrzeniu całego cyklu tych poradników i przyswojeniu wiedzy zwykły laik nie będzie już zwykłym laikiem ;) A tak na marginesie to w 33 minucie filmu zacząłem się trochę śmiać ale Joda mnie powalił i już nie wytrzymałem i musiałem zrobić sobie przerwę :) A tak w ogóle to wielkie gratulacje!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić na jakiej podstawie została dobrana wartość potencjometru 25K którym ma być symulowany spadek/wzrost napięcia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak ja mógłbym wyjaśnić ;) jak go dobrałem. A sprawa jest mega banalnie prosta ;) .... Można wręcz powiedzieć, że potencjometr może być praktycznie DOWOLNY ! jaki ci się przyśni .... przecież każdy spełni zadanie tzn będzie na suwaku podawał napięcie z przedziału GND --> VCC zakładając że GND i VCC dołączysz do jego skrajnych końcówek ale ....

   ......... ale jest jedno ale w tej DOWOLNOŚCI. No trzeba się zastanowić z jednej strony nad prądem jaki będzie płynął. (jest jeszcze jedna rzecz do zastanowienia ale o niej za chwilę) ....

   więc z uwagi na prąd - pewnie nie chciałbyś aby przez potencjometr płynęło np KILKA AMPERÓW ;) więc pewnie nie dasz potka o rezystancji np 0,1 ohm'a ;) bo takiego nawet nie ma - ale wyobrażasz sobie jak duży prąd płynąłby gdybyś taki dał dla napięcia np 12V I=U/R ---> czyli wyszłoby ci jakieś 120A !!!! ;) zakładając że rezystor byłby OGROMNEJ mocy, to pewnie twój zasilacz nie posiadałby nawet takiej wydajności prądowej i szybko uznałby taki potek za ZWARCIE w związku z czym albo by się wyłączył (jeśli miałby zabezpieczenia) albo dokonałby samospalenia ;)

   więc chyba logiczne że nawet bez wielkich wyliczeń dość łatwo domyśleć się, że jak dasz potka np 10K to prąd będzie niewielki I=U/R czyli 12/10000 1,2mA ;)zgadza się ? no to co a jak masz pod ręką potka 25K to może być ? 12/25000 = 480uA ;) ..... może być ? pewnie że może .....

   no dobra a 100K ??? 12/100000 = 120uA to co może być ? pewnie że może ;) ....

   ok a ja mam tylko potencjometr 1M !!! :( to może być ? (uprzedzam inne pytania) ... obliczmy 12/1000000 = 12uA

   może być - może ;) chodzi nam głównie o napięcie a nie o wydajność prądową tego źródła że tak powiem napięciowego prawda

   ale....

   .... ale tu jest to drugie ale ..... taki potencjometr docelowo już pewnie będzie ciut za duży dla poprawnej pracy ADC tzn - pojemność w ADC może się zbyt wolno ładować (zbyt duża impedancja wyjściowa źródła napięcia) ... tzn działać będzie - nie martw się ale docelowo dawałbym mniejsze potki właśnie w granicach 10K do np 100K ....

   teraz jaśniej ?

   Usuń
  2. Tak teraz wszystko jasne. Wielkie dzięki za tak szczegółowe wyjaśnienie.

   Usuń
 13. Panie Mirku a ja to chyba przekombinowałem, ponieważ gdy mierzę sobie napięcie na pinie Aref to ono mi "skacze" od 1,09V do 1,15V. Czy faktycznie jest to możliwe i ewentualnie co może być tego przyczyną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No przekombinowałeś ;) i to ostro w zasadzie tylko tyle mogę odpowiedzieć na tak zadane pytanie - a słowo przekombinowałeś można odnieść równie dobrze do samego stwierdzenia w pytaniu o tym że napięcie "skacze"

   a skąd ja wiem jak ty masz rozwiązane w ogóle zasilanie układu całego, filtrację - czym go zasilasz itp ? :(

   poza tym no dobrze że nie napisałeś że ci skacze np w takim zakresie

   1.09200023 do 1.09200021

   ;) .... daj spokój - zastanowiłeś się w ogóle o co pytasz ? o jaką różnicę - 0,06 SETNYCH Volta ;) to dla ciebie aż taka różnica wielka ? nie zastanowiłeś się że miernik możesz mieć np hmmm "nieteges" ;) .... poza tym co to znaczy że ci skacze - domyślam się że się zmienia na twoim mierniku - ale jaką on ma dokładność co ? i jak mówię jak masz zrobione zasilanie procka ? No tak to się takich pytań nie zadaje .... dlatego ja mówię że przekombinowałeś ;)

   jak coś to zapamiętaj że z takimi szczegółowymi pytaniami lepiej na nasze forum wpaść www.forum.atnel.pl, na które serdecznie zapraszam i zadając takie pytanie spokojnie można tam od razu swój schemacik wkleić - wtedy można rozważać co i jak ok ? :)

   Usuń
 14. Mam pytanie.
  Czy wybierając napięcie odniesienia pomiędzy 1.1V, 2.56V, czy 5V ,
  zmienia się nam zakres pomiarowy wejścia ADC?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie rozumiem pytania a kolega może jednak obejrzy kolejne odcinki to wszystko się wyjaśni - gdy będziemy omawiać już przykłady w kodzie i nie tylko ok?

   Usuń
 15. Jeśli mamy Vref 5V, to rozdzielczość przetwornika w procesorze jest 0.0048828125 v/bit, i zakres napięć wejściowych 0-5V.

  A jeśli mamy Vref 1.1V to rozdzielczość przetwornika w procesorze jest 0.00107421875 v/bit, Ale jaki wtedy jest zakres napięć wejściowych?
  Czy 0 - 1.1 V ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No a po co byłoby napięcie odniesienia ? :( przecież mówiłem, że w kolejnych odcinkach bardzo obrazowo to tłumaczę. Oczywiście że przy Vref 1.1V możemy mierzyć napięcie na ADC w zakresie 0-1.1V

   Usuń
 16. Rozdzielczość mamy tu taką samą bo przy przeskalowaniu (5V/1,1V) * 0.00107421875 v/bit = 0.0048828125 v/bit. Czyli zmiana v/bit jest wprost proporcjonalna do zmiany Vref.
  Wydaje mi się jednak jeżeli chcemy mierzyć na ADC napięcia wyższe niż 12-30V to czy użyjemy Vref 5V czy 2,56V nie ma aż takiego znaczenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak już to wyjaśniałem, że to mała pomyłka ... masz 100% racji - dla większych napięć - wyższe napięcie odniesienia spokojnie może być, ale 1,1V jako napięcia odniesienia jest też lepsze np do mierzenia napięć w tym zakresie

   Usuń
 17. film się nie odtwarza :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odtwarza odtwarza .... nie ma najmniejszych problemów

   Usuń
 18. Dziękuje Panie Mirku za bardzo dobry poradnik :) wreszcie rozumiem co to jest napięcie odniesienia :)
  Mi osobiście podoba się jak Pan przedstawia daną sytuację w sposób tak prosty :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Przy Panu to elektronika dla laiów jak ja staje się znacznie prostsza

  OdpowiedzUsuń