Ads_700x200

czwartek, 13 czerwca 2013

LCD (hd44780) Font Generator w MkAvrCalculatorze

Witam,

Tym razem chciałbym wam zaprezentować kolejne już i nowe narzędzie w jakie został uzbrojony MkAvrCalculator. Jest to może zbyt szumnie zwany LCD Font Generator dla typowych wyświetlaczy alfanumerycznych LCD opartych o sterownik HD44780, to jednak stanowi bardzo przyjemne narzędzie do projektowania własnych dowolnych znaków ale nie tylko .... O co chodzi ? Zastosowałem bardzo nietypowy jak dla takich programików (bo przecież jest ich wiele w necie) interfejs użytkownika, ale za to niesamowicie intuicyjny i pozwalający na jednoczesne projektowanie aż do 8 znaków ! A skoro tak - to oznacza, że teraz jeśli ktoś chce zaprojektować sobie prostą semi-grafikę (czyli jakiś obrazek widoczny np na kilku sąsiadujących ze sobą znakach - to nie ma problemu ;) ... Dodatkowo na pierwszy rzut oka wydaje się, że brak w interfejsie użytkownika podglądu (w pomniejszeniu) projektowanych znaków - a to przecież często się przydaje ...


spokojnie, do tego celu służy suwak w lewym górnym rogu ekranu, prosto się go przesuwa a dzięki temu możemy jeszcze powiększać bitmapy do rysowania ale co WAŻNE! także je pomniejszać i to nie byle jak ;)
W trakcie pomniejszania gdy znaczki robią się coraz mniejsze od pewnego stopnia zmniejszenia, znikają niepotrzebne linie siatki (bo przeszkadzałyby) ... Po drodze tego zmniejszania, od pewnego stopnia zmnienia się także tło pikseli znaków aby widzieć zakres znaków na tle ramki ;) prawie jak na rzeczywistym LCD. To nie wszystko, w trakcie zmniejszania - proporcjonalnie zmniejszają się i zwiększają odstępy między projektowanymi znakami, dzięki czemu gdy są duże jest wyraźne rozgraniczenie między nimi, a gdy są malutkie w ogóle znikają odstępy i pięknie widać podgląd semigrafiki składającej się np z 2-3 czy większej ilości znaków. Na prawdę warto potestować i zapoznać się z tym interfejsem użytkownika, łatwo się przyzwyczaić, ba! nawet uzależnić ;) (ostrzegam)

Pamiętaj także, że można sprawdzić sobie jakieś tam inne definiecje znaków jeśli masz, wystarczy skopiować i wkleić w obszar pola tekstowego a następnie kliknąć klawisz "set" ... natychmiast ukaże się definicja znaku na aktywnym polu ;)


Pamiętajcie też, że to nie koniec, prawdopodobnie w wolnych chwilach formatka i jej funkcjonalności będą nadal udoskonalane i dodawane. Na uwagę zasługuje także możliwość wykonywania tak potrzebnych operacji jak:

CTRL + C - czyli COPY (kopiuj)
CTRL + X - czyli CUT (wytnij/skasuj)
CTRL + V - czyli PASTE (wklej)

można też wykonać je za pomocą na razie prostego MENU. Gdy projektujemy znaki to mamy do dyspozycji TYLKO jedno pole tekstowe w którym OD RAZU! pojawiają się na żywo że tak powiem obliczone wartości gotowe do skopiowania i wklejenia do naszych programów niezależnie czy piszemy w C, w Bascomie czy Asemblerze albo Arduino ;)

Tyle że na początku jedno pole tekstowe dla kilku może budzić konsternację, bo jak tego używać. Wystarczy raz posłużyć się programem aby zrozumieć ;) to pole nad którym jest myszka jest aktualne i wyświetlają się liczby znaku. Wystarczy myszką opuścić obszar projektowanych znaków, wtedy zamiast czerwonej obwódki projektowanego aktualnie znaku pojawi się niebieska obwódka wskazująca którego znaku dotyczą liczby w polu tekstowym ;)

zapraszam do testowania
Tu można pobrać program:


;)

12 komentarzy:

 1. Wszystko ładnie i pięknie. Mam tylko jedno małe ale. Dlaczego wszystko jest po angielsku??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, na razie skupiam się na funkcjonalności i poprawnym działaniu. Natywnym językiem MkAvrCalculatora jest angielski, a to że widzimy polski to zawdzięczamy tłumaczeniu, które siedzi w folderze LOCALE. Jak widać na razie nie dorobiłem tłumaczenia na polski ale niedługo postaram się nadrobić te zaległości i jakaś kolejna wersja nagle BACH! - pojawi się tak że wsio będzie w naszym języku ;)

   Usuń
  2. ok już rozumiem. W takim razie życzę dalszej owocnej pracy:)

   Usuń
 2. A ja myślę, że to dlatego iż Polacy to gęsi i swego języka nie mają. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. aj tam zaraz ;) hyhyhy ... spokojnie odrobię zadanie i będzie po naszemu - a o wiele gorzej wyszłoby mi tłumaczenie potem na angielski ;) ... no dobra - zrobię 10 karnych pompek ;) za brak ojczystego od początku.

   Usuń
 3. Nagraj wideo by pokazać że zrobiłeś 10 karnych za brak obczyzny :D w mkavrcalcu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zauważyłem ciekawostkę - przy uruchomionym mkAVR Calculatorze, gdy próbuję zmienić nazwę jakiegoś pliku w dowolnym oknie Win XP klawiszem F2, wyskakuje mi ustawianie ścieżki do ATB Managera z mkAVR Calculatora, mimo że jest on uruchomiony w nieaktywnym oknie. Wynika na to, że mkAVR Calculator jest potężniejszy niż przeciętne Windows XP ;-). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zakładce "USTAWIENIA" programu MkAvrCalculator - wyłącz ptaszka przy opcjach o nazwie SMART RUN i klawisz F2 oraz inne funkcyjne będą działać tak jak wcześniej ;)

   Usuń
 5. Spoko. Mam już kod numeryczny swojego znaczka. Tylko jak go teraz wyświetlić? Tak jak ASCII? lcd.print((char)numerek); Chyba nie tak bo nie chula ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam ci książkę:

   http://atnel.pl/mikrokontrolery-avr-jezyk-c.html

   warto od niej zacząć - wtedy będziesz wiedział co od czego zależy a nie zgadywał ... mówię ci warto

   Usuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. spójrz wyżej ;) bo zgadujesz i zgadujesz a nie do końca rozumiesz jak to się robi w C

   Usuń