Ads_700x200

środa, 1 sierpnia 2012

Własne kolory składni w Eclipse - proszę bardzo!

Witam,

Dzisiaj chciałbym przedstawić pewne zagadnienie, które spędzało mi sen z powiek od dawna. Chodzi mianowicie o sposób na własne kolorowanie składni ale przede wszystkim tła w edytorze wewnątrz Eclispe. Przy czym istotne jest to, że chodziło mi o możliwość przygotowania edytora do pracy na ciemnym (najlepiej czarnym tle) aby nie męczyć wzroku. Jak wiadomo domyślnie kolory dla edytorów C posługują się białym tłem. Niestety czasem powoduje to zmęczenie wzroku i niektóre osoby (w tym ja) chętnie ustawiłyby sobie inne kolory. Kłopot w tym, że Eclipse posiada niesamowicie rozbudowane drzewko do ustawiania przeróżnych opcji. Łatwo więc się w tym pogubić nawet jeśli raz kiedyś się samemu to zrobiło. Tak było w moim przypadku. Kiedyś przygotowałem własny profil kolorów, ale nie mogłem dojść jak się go zapisuje do pliku a potem odtwarza. Jedna dzięki temu, że istnieje sobie www.forum.atnel.pl oraz tacy koledzy jak "stachu" czy "worner" na tym forum, udało mi się w końcu dojść i opanować to wszystko a jednocześnie opisać i przedstawić większej liczbie osób co niniejszym czynię...
Przede wszystkim na początek podpowiem, że przygotowałem kilka gotowych plików z profilami kolorów dla ciemnego tła, dzięki czemu nie trzeba będzie sobie samemu dość długo grzebać w setkach ustawień a być może coś od razu podpasuje, są to pliki:


plus jeszcze jeden o nazwie __MK_DEFAULT.epf ;) można pobrać je klikając w ten 

Jak należy wczytać do Eclipse te profile, oczywiście każdy pojedynczo, zaraz pokażę jak. Nie mniej na początek należy pobrać ten plik z linku i rozpakować go sobie w jakimś folderze. Następnie w samym Już Eclipse klikamy w MENU:

FILE / IMPORT...

ukaże nam się okno IMPORT:W którym wybieramy GENERAL / PREFERENCES i klikamy NEXT


W którym już klikamy klawisz BROWSE i wybieramy jeden z rozpakowanych plików *.epf z profilami kolorów ;)


Zatwierdzamy wszystko i cieszymy się gotowymi profilami ;) .... polecam jednak zacząć od pliku

___A_to_kolory_mirka.epf

ponieważ importuje on nie tylko ciemne tło ale także CO WAŻNE, zmienia kolor podświetlenia nieaktywnego kodu, który nie jest brany pod uwagę przy kompilacji ;) A pozostałe profile tego nie uwzględniają i robi się on jasny przez co słabo widać tekst kodu w tym obszarze. Oczywiście zaraz pokażę jak można po kolei wszystko sobie ustawiać. TO JEST WAŻNE, ponieważ dochodzenie do tego za każdym razem po kilku miesiącach stanowi nie lada ćwiczenie dla naszej pamięci ;) .... Poniekąd piszę ten poradnik także dla swojej mózgownicy ... żeby ją troszkę odciążyć i przeczytać gotowca. Myślę że i wam się przyda. A zatem, w ECLIPSE są TRZY uwaga TRZY miejsca w całym drzewie które odpowiadają za kolory ;) Najlepiej będzie to widoczne gdy np ustawisz sobie jakiś ciemny profil koloru a później chciałbyś szybko przywrócić ustawienia domyślne ;) .... okaże się że trzeba kliknąć aż w TRZECH miejscach (okienkach) aby do tego doprowadzić. Pokażę je poniżej. Przy czym żółty kursor na fotkach oznacza gdzie można samemu majstrować przy własnych kolorach natomiast zielony kursor jak szybko przywrócić wszystko DOMYŚLNIE jeśli chodzi o kolorki w Eclipse. A zatem po kolei panowie i Panie, po kolei trzy okna ;)

tu ustawiamy kolory składni (albo przywracamy domyślne)


tu ustawiamy tło i ogólne kolory edytora (lub przywracamy domyślne)

a tu się schowało ustawianie koloru nieaktywnego kodu (lub ustawienia domyślne)

Proszę BARDZO .... znając te TRZY okna teraz każdy już sobie poradzi z kolorowaniem składni wg totalnie własnego życzenia jeśli nie spodoba się żaden z przygotowanych profili do pobrania, albo jeśli ktoś będzie chciał coś poprawić w dowolnym profilu na własną modłę ;) ... zapraszam do ćwiczeń.

Ale jeszcze jedno - trzeba pokazać jak zapisujemy na dysk takie pliki profilów z kolorami (*.epf). Podobnie jak przy wczytywaniu wchodzimy w NENU:

FILE  / EXPORT...

i ukazuje nam się okno eksportu, analogicznie jak przy imporcie zaznaczamy w gałęzi GENERAL opcję PREFERENCES i jednocześnie klikamy NEXTptaszka przy ALL, że chcemy eksportować WSZYSTKIE ustawienia ;)


Podajemy własną nazwę pliku (ew używamy klawisza BROWSE) aby wskazać folder i klikamy FINISH czyli zapisujemy szczęśliwie na dysk.

Poniżej zaprezentuję jak wygląda kod programu na różnych ciemnych tłach, które przygotowałem w pliku powyżej do pobrania:
Życzę miłej zabawy w dostosowywanie ;) UWAGA działa to na KAŻDYM ECLIPSE. Pamiętajcie też, że kolory są powiązane z danym WORKSPACE a nie z ECLIPSE. Jeśli więc zmienicie workspace na inne albo utworzycie nowe to trzeba wczytać swój ulubiony profil koloru.

No ale teraz to już jest możliwe, jasne i przejrzyste mam nadzieję.


19 komentarzy:

 1. http://eclipsecolorthemes.org - zdecydowanie polecam :) banalna obsługa zmiany kolorów po zainstalowaniu pluginu + dziesiątki gotowych schematów kolorowania na stronie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety do C nie zauważyłem tam schematu

   Usuń
 2. Witam.
  Mam poważny problem z tymi kolorami, a mianowicie po załadowaniu kolorów wszystko ładnie, wydaję się być w porządku ale nie mogę zmienić "MCU Type", ani przez "load from MCU", ani ręcznie, nic nie da się wybrać. Pod spodem pisze "This MCU is not supported by AVRdude". Proszę o pomoc zależy mi na tych kolorach o wiele lepiej się pracuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No a w jaki sposób sobie kolega pozmieniał te kolorki ????? Tym moim sposobem, który podałem na blogu? wyżej w tym artykule ??? czy może za pomocą jakiegoś kociego PLUGINA (wtyczki) do Eclipse ???

   Jeśli za pomocą wtyczki, to dobrze ;) że się skopało, teraz kolega będzie wiedział, dlaczego ja pisałem w jaki sposób zmieniać to ręcznie ;) .... ano dlatego, że jak się stosuje te kocie pluginy(wtyczki) nie wiem czy wszystkie bo tylko kilka testowałem to właśnie zwykle zawsze rozwala to z kolei działanie plugina do AVR :(

   dlatego ja wolę robić to tym sposobem, który podałem - wtedy nie będzie kłopotów

   rozumiesz pan teraz ? ;)

   Usuń
  2. Nie! Te kolorki wgrałem tak jak pisał Pan w artykule. file->import->general->preferences->next->Browse->Finish. Proszę o pomoc.

   Usuń
  3. No to przez to nie mógł się rozwalić plugin avr :(

   Proszę sobie w razie czego zassać świeże Eclipse INDIGO albo JUNO ale wersję C/C++ Developer, i zainstalować w niej PluginAVR zgodnie z poradnikiem na tym blogu

   i na takiej czystej instalce Eclipsa jeszcze raz wgrać te ustawienia kolorów

   Usuń
  4. Chciałbym coś dodać, jeśli mogę.
   Bo u mnie było podonbnie, większość "skórek" działa ok. ale jedna z nich jest tak jakby wyeksportowana z innymi ustawieniami, co powoduje, że np. ścieżki zmieniają się na twoje Mirku.

   Pozdrawiam i dziękuje za to co robisz

   Usuń
 3. Korzystam z wersji eclipse ganymade dołączonej na płytce do Pana książki. Właśnie spróbowałem ponownie - to samo. Po wejściu w Properties pojawia się komunikat "Coult not execute avr-gcc.(...)". Spróbuje na czystej wersji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuje za pomoc, udało się, pogrzebałem w ustawieniach. Po wgraniu kolorów trzeba było w Preferences->AVR->Paths przywrócić ustawienia domyślne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może kolega dokładniej opisać rozwiązanie problemu bo mam ten sam :( czyli
   "nie mogę zmienić "MCU Type", ani przez "load from MCU", ani ręcznie, nic nie da się wybrać."

   Usuń
 5. hmm interesujące, po wgraniu Twojego schematu kolorów, i przy dodawaniu nowych plików do projektów w nagłówku pliku wyskakuje: "Author: M. Kardaś ATNEL" ;-)

  sprytnie to przemyciłeś ;-)

  a dodatkowe pytanie czy można zmienić tło w pasku: "Projekt Explorer" jakoś tak mnie razi białą plamą tuż obok czarnego edytora, a jeszcze się nie dorobiłem 2 monitorów niestety ;-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hmmm nie wiem dlaczego czy też z jakiego powodu miałbym to "sprytnie przemycić" ? .... po prostu dałem zapis wszystkich preferencji z workspace no i to także jak widać się zapisało - stąd ta zmiana. Ale przecież łatwo to sobie podmienić na własne dane....

   odnośnie kolorów całego eclipse w tym project explorera to zapraszam do poczytania tego tematu na forum:

   http://forum.atnel.pl/topic1357.html

   Usuń
 6. Warto też byłoby wspomnieć o "ptaszku" System Default. Jakież było moje zdziwienie, gdy pierwszy raz zaimportowałem schemat kolorów Mirka. Wszystko tekst kodu zmienił kolory, a tło pozostało białe. Jak to? Ano pogrzebałem i znalazłem właśnie przy kolorze tła ów ptaszek. Po "odptaszeniu" i kliknięciu na Apply, tło zrobiło się czarne, jak tego oczekiwałem od początku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy może ktoś mi powiedzieć jak w ustawieniach nazywa się podświetlanie zmiennej globalnej po najechaniu na nią kursorem? Po imporcie skórki Mirka podkreślają mi się funkcje/zmienne wewnątrz nich i cała reszta ale zmienne globalne i te napisane po prostu same w linii podświetlają się na biało przez co nie widać co jest napisane strasznie mnie to wkurza.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy może ktoś mi powiedzieć jak nazywa się parametr podświetlania zmiennej po najechaniu kursorem? Zmienne zapisane po prostu w linii np.

  uint8_t zmienna;

  zmienna = 5;

  Zmienna ze specyfikatorem podświetli się tak jak chce na czerwono natomiast ta gdzie do niej wpisuję na biało pomimo e to ta sama. Bo bardzo irytujące

  OdpowiedzUsuń
 9. Polecam pobawić się: Window->Preferences->General->Appearance a następnie zmienić ustawienie "Theme" na "Dark" :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeżeli chodzi o podświetlanie zmiennej globalnej po najechaniu na nią kursorem to ustawienia są w lokalizacji: Preferences->General->Editors->Annotations-> C/C++ Occurrences lub C/C++ Override indicators lub C/C++ Write Occurrences.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki człowieku, tego właśnie od początku szukałem :).

   Usuń