Ads_700x200

poniedziałek, 2 maja 2011

Wszystko o USBASP

Przedstawię tutaj szereg najważniejszych informacji na temat tego wspaniałego programatorka ;) Wiele osób boryka się często z problemami a to podczas uruchamiania gdy budują go sami, a to podczas instalacji driverów w różnych systemach windows. Spróbuję usystematyzować to wszystko i podpowiedzieć po kolei, krok po kroku, jak sobie ze wszystkim radzić.
Tips & Tricks

Zaczniemy od spraw związanych z instalacją driverów pod Windows dla USBASP. Ponieważ od niedawna istnieje nowa biblioteka LibUSB o której autor projektu zapomniał wspomnieć na swojej stronie a ta, która znajduje się w jego plikach instalacyjnych działa poprawnie tylko na Windows XP, to postanowiłem przygotować wręcz mały tutorial video - jak należy sobie z tm zagadnieniem poradzić w nowszych systemach jak Windows 7 oraz Windows Vista (32- oraz 64-bit)

kliknij w obrazek aby obejrzeć film

Instalacja USBASP w systemach Windows7 oraz Windows VISTA (32- i 64-bit)
...


Gdy masz kłopoty z uruchomieniem USBASP pod samym Eclipse to obejrzyj także to:

http://mirekk36.blogspot.com/2013/06/gdy-nie-dziaa-usbasp-pod-eclipsem.htmlKolejna sprawa to proces uruchamiania samego programatora po własnoręcznym zmontowaniu. Wskazówki praktyczne:

 • zamienić diody zenera 3,6V na diody zenera 3,3V (wprawdzie na oryginalnym schemacie są te pierwsze ale niestety wiele osób ma problemy z wykryciem programatrora na swoich notebookach. W takiej sytuacji zdecydowanie pomaga wymiana diod tak jak radzę wyżej. Wtedy będzie działał w każdym przypadku
 • jeśli Windows wykrywa urządzenie podłączone do USB ale pokazuje awarię to może oznaczać, że - albo odwrotnie podłączyłeś przewody D+ oraz D- , albo, że nie przestawiłeś fusebitów w mikrokontrolerze na właściwe. Jeśli robisz go z użyciem ATmega8 to Fusebity powinny wyglądać tak jak na poniższych obrazka z programu MkAvrCalculator (którym możesz w pełni za darmo się posłużyć do zaprogramowania tego i kilku innych procesorów - polecam):


 • jeżeli już masz prawidłowo ustawione fusebity, właściwe diody zenera i poprawnie zmontowany oraz wykryty programator przez Windows - to powinna w nim być zapalona zielona dioda LED (o ile taki kolor wlutowałeś, jeśli inny - to na pewno jedna dioda powinna się świecić a druga zapali się światłem ciągłym na czas programowania. Gdyby żadna dioda LED się nie świeciła to albo źle je wlutowałeś (sprawdź jeszcze raz katodę i anodę .... albo nadal coś dzieje się nie tak z programatorem. A takim przypadku sprawdź od nowa wszystkie powyższe kroki)
 • gdy już wszystko ruszy prawidłowo - to pamiętaj jeszcze koniecznie o tym, że musisz podać zasilanie do procesora na czas jego programowania. Można to zrobić w najprostszej wersji za pomocą zwykłej zworki na programatorze, która poda napięcie +5V z USB do programowanego układu. Ja tak zwykle robię.

ZWORKI na programatorze USB - do czego one służą ???

 1. SLOW_SCK - ta zworka jest używana tylko do programowania procesorów, które przyszły z fabryki i taktowane są domyślną częstotliwością 1MHz lub wtedy gdy sam decydujesz że procesor będzie taktowany jeszcze niższą częstotliwością. Nie raz spotkałem się już z tym, że osoby, które kupiły bądź zbudowały sobie USBASP, miały nonstop założoną tę zworkę, nie zwracając nawet uwagi na to, jak wolno następuje proces programowania pamięci FLASH. Generalnie ja w zdecydowanej większości przypadków od razu przestawiam procesor na taktowanie minimum 8MHz !!! i wtedy nie potrzebuję spowalniać programatora podczas procesu programowania tą zworką. Powiem więcej - ja w ogóle nie montuję w swoich programatorach USBASP tej zworki, ponieważ korzystam z programu MkAvrCalculator - a on w pełni automatycznie i z poziomu programu potrafi robić więcej niż ta zworka ;) .... można sobie ustawiać dowolny zegar SPI za pomocą jednej prostej opcji. Dlatego tak polecam ten program.
 2. SELF_PRG - ta zworka jest zakładana TYLKO i wyłącznie na czas gdy programujesz procesor w programatorze !!! po tej czynności ona musi być ZAWSZE zdjęta. Czasem niektórzy zapominają jej zdjąć i później się dziwią, że programator zgłasza się ładnie w Windows ale nie chce programować naszych mikrokontrolerków ;)
 3. PWR - to opcjonalna zworka i nie wszystkie kupne programatory posiadają taką opcję. Bardzo często albo napięcie +5V jest niejako "na siłę" wyprowadzone na złącze programujące (co może być nieraz niepożądane) a czasem w ogóle go brak na zewnątrz. Trzeba zatem mocno uważać kupując takie programatory np na allegro. Niestety bardzo często ludzie się nabierają i kupują tzw "kota w worku" a później wychodzi, że tylko wyrzucili pieniądze nawet jeśli one nie były duże. Tego typu programatory można stosunkowo łatwo złożyć i dlatego zaczęło je robić mnóstwo amatorów oferując niestety buble.
Niestety sporą wadą tego typu programatora jest to, że nie posiada on w podstawowej wersji - jaką zaproponował autor projektu żadnej separacji wyjść ani dobrej ochrony procesora. Powoduje to częste zawieszanie się programatora i konieczność ciągłego odłączania wtyku USB i ponownego włączania. Jak łatwo się domyśleć - po niedługim czasie poza nerwami z tym przekładaniem wtyczki związanymi, następuje także fizyczne zużycie elementów i gniazdko się rozsypuje w rękach - trzeba wymieniać.

Czy można coś na to zaradzić ? TAK.

albo trafić na porządną wersję takiego programatora gdzieś na allegro albo w jakimś sklepie internetowym - ale to trochę jak toto-lotek niestety ...

albo poczekać na programator USBASP oferowany przez ATNEL - który jeszcze jest w trakcie produkcji - ale będzie pozbawiony mnóstwa wad wyżej opisanych, a w zamian za to będzie posiadał szereg udogodnień oraz optoizolację wyjść. Jak dodam do tego , że będą jeszcze małe ale użytczne gadżety związane z modyfikacją wsadu, które ułatwią pracę i lepszą kontrolę stanu programowania, poprzez inne rakcje diod świecących - to okaże się, że pomimo iż nie będzie on najtańszy to za to będzie działał jak przysłowiowa "radziecka pralka" zgodnie z powiedzeniem: "gniotsia a nie łamiotsia" ;) ..... wiem coś o tym bo miałem okazję już używać go jak to się mówi "w praniu" dlatego polecam gorąco:

http://atnel.pl/elektronika/programator-avr-usbasp


. . . .

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga!

Programator USBASP nie obsługuje wszystkich możliwych procesorów AVR - tzn nie zależy to tylko od samego programatora ale także od programu z jakiego korzystamy. Dlatego zanim kupisz mikrokontroler sprawdź czy znajduje się on na liście obsługiwanych procesorów najpopulrniejszego programu dedykowanego dla tego programatora czyli AVRDUDE ! ....

Jeśli jesteś początkujący i jeszcze nie wiesz sam dokładnie jakie mikrokontrolery wybrać do nauki to wybierz te najbardziej popularne - wtedy nie będziesz miał problemów z programatorem czy programem do programowania. Ja np najczęściej korzystam z takich jak:

Atmega88/168/328
Atmega16/32/644
Atmega64/128
Atmega162

ATtiny2313 / 13 / 25 / 45 / 85

i jeszcze kilku większych i mniejszych chociaż rzadziej....

w tych przypadkach gwarantuję głową poprawne działanie USBASP ;). . . .

78 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. a dlaczego autor usunął swój post powyżej ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro jest mowa o ATmega644, to z tej samej linii są ATmega164 i ATmega324, a nie ATmega16/32.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zauważ, że są dwa procesory: ATmega644 oraz ATmega644P. Ten pierwszy to z linii ATmega16/32 natomiast ten 644P z linii o której ty napisałeś. Sprawdź noty PDF. To dwa różne procki. Dla ułatwienia podpowiem, że m644 ma jeden UART natomiast m644P ma już dwa UART'y.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedy można spodziewać się programatora w ofercie ATNEL?

  OdpowiedzUsuń
 6. eeeh no ta sprawa się wciąż przeciąga :( aż mi głupio. Tymczasem aż szkoda patrzeć na te ilości ludzi, którzy kupują usbasp na allegro i potem mają same kłopoty nie tylko ze sprzętem ale i mało uczciwymi sprzedawcami :(

  Nie mniej jednak na pewno za jakiś czas się pojawią programatorki usbasp.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mija miesiąc i wpis narobił tylko smaku :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja kupiłem usbasp na allegro-bez optycznej izolacji i jak do tej pory nie mam z nim żadnych problemów! A sprzedawca okazał sie oki a nie jak ktos pisal powyzej mało uczciwy! Szkoda tracic czas i kase na optoizolacje ... a jakby sie programator nawet wieszal to co za problem wyjąc na chwile programator z usb? Tak czesto sie nie programuje, wiecej czasu siedzi sie przy np. WinAVR-erze zeby program dopracowac na 100%..no chyba, ze ktos produkuje seryjnie swoje projekty.

  OdpowiedzUsuń
 9. No właśnie, chyba, że ktoś więcej niż ty robi - zatem nie oceniaj przydatności czegoś swoją miarą. To, że ty raz na pół roku coś tam zaprogramujesz to nie znaczy, że inni nawet amatorzy/hobbyści nie robią tego częściej.

  Podobnie twoja porada z optoizolacją jest mało trafiona. Bo tu podobnie, dla wielu zastosowań jest ona zbytkiem ale także dla wielu wręcz koniecznością i ułatwieniem życia.

  Dlatego tobie może być szkoda jak piszesz tracić kasę na optoizolację a inny będzie uważał że straci kasę na taki bez optoizolacji.

  Jeśli więc już coś chcesz rozsądnie poradzić to staraj się brać pod uwagę także potrzeby innych a nie tylko swoje i to co się dzieje wokoło tzw własnego czubka nosa.

  To taka moja porada dla ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Poza tym tutaj pokazałem wątek na forum elektroda ze schematem takiej wersji i można sobie we własnym zakresie zrobić taki programator. Odejmując te gadżety w postaci diod LED i specjalnych przycisków może wtedy wyjść to nawet taniej a na pewno nie więcej niż ty zapłaciłeś za gotowy programator usbasp na allegro.

  Weź więc i to pod uwagę panie kolego.

  OdpowiedzUsuń
 11. podłączanie czegokolwiek pod komputer bez optoizolacji to proszenie się o kłopoty, gdy pracuje się na zestawie sprawdzonym i przetestowanym ok może nie być przydatna, ale co jeżeli programuje się już prototyp i przypadkiem zupełnie coś pójdzie nie tak i będzie zwarcie a na koniec w najlepszym wypadku uszkodzony bezpiecznik na płycie w najgorszym zakupy... ale to tylko moje skromne zdanie początkującego hobbysty w materii uC...

  OdpowiedzUsuń
 12. Cześć

  Wlasnie zablokowalem 2 atmegi 8 - ale odpali sie doctorka z elektrony i bedzie OK

  Co tak wogóle zmienia się w fusebitach - tylko czestotliwość zegara czy coś jeszcze ? - postanowilem wylutować atmege z oryginalnego z allegro - odczytalem fusebity w BascomAVR to do zmiany jest tylko kwarc - i jeszcze gośc ustawil blokowanie procka - niewiedzialem od czego to jest i zapisalem - teraz wiem ze nic nie moge pozmieniac w fusebitach - odczytuje mi te 2 procki ale pomijając to - Czy ktoś mi powie co po kolei sie robi.

  Podlączamy procek zeby pozmieniac fusebity w nowym procku - mile widziany screm z bascomAVR - imex2@op.pl jakby co - dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 13. Proponuję ci pobrać i obejrzeć sobie program MkAvrCalculator, dzięki któremu nie uda ci się tak łatwo zablokować procka ;) .... zajrzyj szczególnie do jego zakładki "Fusy uproszczone" i zobacz jak prosto oraz intuicyjnie dokonuje się zmian taktowania procesora. W odpowiedzi na twoje pytanie - to właśnie za pomocą fusków najczęściej zmienia się taktowanie procesora. I często nie jest potrzebny nawet żaden "DOCTOR" dla odblokowania procesora. Wystarczy podać zewnętrzny sygnał na pin XTAL1 z zewnętrznego generatora TTL lub oscylatora RC. Dużo można by pisać i mówić o Fusebitach. Tego się nie da opowiedzieć tak w dwóch słowach tutaj. Opisane to zostało wraz z programem MkAvrCalculator w książce "Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania", którą ci gorąco polecam - ponieważ z nią dużo łatwiej byłoby ci nie tylko wystartować ale i poruszać się a także programować te procki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. witam,mam problem z wykrywaniem programatora przez mkavrcalculator, gdy klikam "sprawdz podlaczony avr" to wyskakuje mi "bląd avrdude" co w takim przypadku?

   Usuń
  2. 1. czy zainstalowałeś sobie AVRDUDE z programu MkAvrCalculator??? (Zakładka "Ustawienia" klawisz "Instaluj" ?)

   2. czy z innym programem może działa ci USBASP ?

   3. czy zainstalowałeś te sterowniki z tematu wyżej ?

   4. sprawdzałeś to na innym kompie może ?

   Usuń
 14. juz wszystko ok, wystarczylo tylko właczyc zworkę na programatorze,ktory chcialem zaprogramowac...

  OdpowiedzUsuń
 15. "jeśli Windows wykrywa urządzenie podłączone do USB ale pokazuje awarię to może oznaczać, że - albo odwrotnie podłączyłeś przewody D+ oraz D- , albo, że nie przestawiłeś fusebitów w mikrokontrolerze na właściwe" - o które przewody D+ i D- chodzi?

  OdpowiedzUsuń
 16. D+ i D- to przewody sygnałowe w kablu USB ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Hello! Here's my version of the programmer http://avrproject.ru/publ/usbasp_in_bascom/1-1-0-35

  OdpowiedzUsuń
 18. Poskladalem ostatnio USBASP z optoizolacja (3x6n137 i PC817).
  Oczywiscie nie zadzialal za pierwszym razem, okazalo sie ze oporniki 1K sa za duze a 220 Ohm za male, Atmega88 lekko sie nagrzewal bo przeciez 220 Ohm i 5V to chyba za duzy prad poplynie prawie 20mA. Zamienilem 1K na 470 Ohm lepsza propagacja a 220 Ohm na 560 Ohm noi poszlo jak burza. Nie wykrywanie programatora przez komputer moze takze pomoc wlaczenie diody w szereg z plusa USB obnizy to napiecie o 0,6V i poprawi dopasowanie poziomow. Jeszcze chcialem zauwazyc ze Atmega8 nie rowna sie Atmega8 inna data produkcji i jest roznica w poziomach sygnalu.

  mysle ze pomoglem.

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam. Postąpiłem dokładnie tak jak w filmiku. Niestety po komunikacie że brak AVRdude i naciśnięciu klawisza instalacja dalej wywala mi ten sam błąd:


  avrdude.exe: error: could not find USB device "USBasp" with vid=0x16c0 pid=0x5dc

  Szczerze to skończyły mi się już pomysły i nie wiem co mogę jeszcze poradzić poza kupnem nowego programatora na ten problem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to jak postąpiłeś jak na filmiku to już możesz być przynajmniej jednej rzeczy pewien - masz dobre sterowniki. A ten komunikat świadczy TYLKO o jednym - nie udał ci się usbasp - coś zrobiłeś nie tak i nie działa sprzętowo sam programator. Nie ma innego wyjścia niestety skoro się nie zgłasza pod tym cid i pid

   Usuń
 20. Zrobiłem ten programator, zainstalowałem sterowniki, windows wykrywa programator, dioda się świeci a mkAVR Calculator wywala mi błąd przy próbie połączenia z uC "AVRDude error" choć zrobiłem wszystko wg filmiku :( co jest nie tak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A poczytałeś to ???

   http://atnel.pl/mkavrcalculator.html

   i obejrzałeś dokładnie filmik w tym linku ???

   tu masz WSZYSTKIE potrzebne dalej tobie informacje a przede wszystkim to jak o coś pytasz to podaj więcej szczegółów - ale ok - najpierw obejrzyj dokładnie ten film w tym linku

   Usuń
 21. Gdzie można znaleźć schemat zmodyfikowanego przez autora programatora? Pytam, gdyż powyższy link http://atnel.pl/elektronika/programator-avr-usbasp.html jest niestety nieaktualny...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tu można np znaleźć:

   http://www.sklep.atnel.pl/pl/p/ATB-USBASP-OEM/39

   w dokumentacji w PDF

   Usuń
  2. Faktycznie, za słabo szukałem. Dziękuję :)

   Usuń
 22. Witam.
  Zakupiłem USBASP na alledrogo.
  Podczas pierwszego uruchamiania został prawidłowo wykryty jako USBASP,lecz po zainstalowaniu sterowników widnieje jako nie znany sprzęt.System operacyjny Windows 7 64.Przeinstalowałem system na wersję 86 ,lecz od razu pojawia się nie znane urządzenie USB.Przeinstalowałem na XP i to samo.Programator sprawdzałem na czterech innych komputerach i wszystko pięknie działa.Porty USB są sprawne.Proszę o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. jaki programator konkretnie ? ten z ATNEL'a ?
   2. wszystko działa na każdym systemie niezależnie czy 64- czy 32-bit, nie ważne czy XP, Win7, Vista czy Win8

   jeśli więc coś nie działa to proszę o kontakt np na Skype tym bardziej że pod koniec wypowiedzi pisze kolega że wszystko pięknie działa ;) To w końcu działa czy nie działa ? ;) nie za bardzo rozumiem

   Na Skype może będzie łatwiej i szybciej pomóc, tylko słuchawki i mikrofon proszę przygotować. Mój nick skype to: mirekk36

   Usuń
  2. Witam.
   Programator podczas pierwszego uruchomienia na moim komputerze został prawidłowo wykryty.Instalacja sterowników doprowadziła do sytuacji w której komputer przestał rozpoznawać urządzenie.Po reinstalacji systemu od razu pojawia się nierozpoznawalne urządzenie USB.Ładuje automatycznie sterownik Unknown Device i nie da się ich zmienić.W pracy sprawdzałem go na czterech komputerach i działa poprawnie.Tylko podczas pierwszej instalacji na moim PC zastosowałem inne sterowniki a na pozostałych paczkę z tej strony LibUSBx64.

   Usuń
  3. No ale sam masz niejako odpowiedź, skoro działa na 4 innych komputerach to oznacza, że w tym jednym musi być coś nie tak a nie w sterownikach czy w USBASP :(

   Próbowałeś inny port USB ? Próbowałeś na tym samym komputerze zainstalować np Virtualny Windows i na nim to zrobić ? ... ale nie piszesz że reinstalowałeś Windows u siebie - ale tak całkiem od nowa ? czy tylko aktualizację zrobiłeś ?

   Poza tym jeszcze raz pytam co to za USBASP - chyba nie od nas. A jeśli nie od nas - to sprawdź jakie ma diody zenera ??? czy przypadkiem nie są na 3,6V ???

   Bo ja do naszych programatorów daję zawsze zenerki 3,3V właśnie po to żeby nie było takich kłopotów sprzętowych. Niestety z zenerkami 3,6V są czasem takie kłopoty ale najczęściej na notebookach lecz nie tylko. Więc może wymień je na 3,3V i wszystko ruszy ci również na tym kompie, bo jak widać skoro Windę reinstalowałeś od nowa - to już tylko sprawa czysto sprzętowa.

   Usuń
  4. Witam.Chciałbym zapytać jak wgrać wsad do Atmega8 przeznaczonego na programator nie mając jeszcze programatora, i skąd ten wsad ściągnąć, i jakim programem czy może MkAvrCalculator, jestem zielony ale uczę się.   Usuń
  5. Jeśli chodzi o sposób wgrania proszę, poczytaj dalej mojego bloga ;) np tutaj:

   http://mirekk36.blogspot.com/2011/05/jaki-wybrac-programator-sprzetowy.html

   a jeśli chodzi o wsad do USBASP to ze strony autora - pana Niemca ;)

   http://www.fischl.de/usbasp/

   pewnie że MkAvrCalculatorem który procka ATmega8 obsługuje w pełni za FREE

   obejrzyj sobie np ostatni poradnik VIDEO i zobacz jak się fajnie można posługiwać naszym programem:

   http://mirekk36.blogspot.com/2012/12/avr-jak-zaczac.html

   Usuń
  6. oglądałem już filmik wcześniej jest świetny zresztą jak wszystkie pana poradniki i czytałem o tym programatorze ale w ostatnim poradniku pokazuje pan jak za pomocą programatora programować inne mikrokontrolery. Mi chodzi o to że chce wykonać taki programator według pana schematu i muszę zaprogramować Atmega8, czyli robię ten sprzętowy programator np: pod COM podpinam bezpośrednio do niego Atmega8 i wrzucam do niego wsad Niemca za pomocą MkAvrCalculator

   Usuń
  7. No bezpośrednio pod COM to nie ;) na tej stronce pokazałem dwa alternatywne albo i trzy schematy. Jeden z wykorzystaniem portu COM no ale nie BEZPOŚREDNIO bo sfajczysz procka ;) ... masz tam schemat ale prostszy jest ten do LPT - zobacz tylko 4 rezystory ;)

   Usuń
  8. Tak ale ja mam tylko laptopa i przejściówkę z USB na RS232 więc jak mam to podłączyć właśnie oto mi chodzi że do COM podpinam ten sprzętowy programator może trochę źle się wyraziłem nie chodziło mi że procka bezpośrednio do Com tylko przez programator sprzętowy ze schematu.

   Usuń
  9. No to masz rzeczywiście trochę klops jak nie masz starego portu LPT albo starego portu COM :( ... można i na gołej przejściówce USB/RS232 ale musiałaby być na FT232R i to też byłoby trochę kłopotliwe.

   Czy nie masz kogoś znajomego jeszcze z portem LPT ? ;)

   jak nie to podeślij do mnie procka jeśli w obudowie DIP to ci zaprogramuję bez żadnych opłat, jedynie koszty przesyłki pokryjesz.

   Usuń
  10. kupiłem na SMD jestem ambitny i chcę zrobić coś na wzór pana programatora bo nie stać mnie na zakup. w sumie to miałbym kogoś ze starym kompem i LPT. Bardzo chciałby zakupić pana książkę ale brak fundusz a bardzo spodobał mi się pana sposób przekazywania wiedzy te video poradniki są super.

   Usuń
  11. I jeszcze jeżeli bym chciał zaprogramować po LPT to MkAvrCalculator wersją darmową go nie zaprogramuje bo ni aktywne jest stk 200 LPT1

   Usuń
  12. Rozumiem dobrze ten brak funduszy :( ... ale dlatego udostępniamy ostatnio fajne konkursy na Facebooku gdzie można wygrać taką i nie tylko tą książkę więc zapraszam na FB.

   MkAvrCalculator obsłuży także programator SimpleProgrammer składający się z 4 rezystorów. Wersja FREE ma tylko ograniczenia co do procesorów a programatora można używać KAŻDEGO w wersji FREE ... HA! zapomniałem - w wersji FREE nawet zadziała programator na przejściówce USB/RS232 zbudowanej na scalku FT232 ;) przecież

   http://mirekk36.blogspot.com/2011/08/eclipse-programator-avr-na-ukadzie.html

   Usuń
 23. tak wiem ale nie udało się byłem na FB nie mam tylu znajomych i jeszcze nigdy nie udało mi się nic wygrać. To ja coś źle robię ale dojdę do tego z tym MkAvrCalculator

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale mówię, to nie koniec konkursów - będą jeszcze i to sporo i to różnych - nie tylko na udostępnianie - więc szans jeszcze będzie sporo - zobaczysz ;) tak samo będą np programy do wygrania ;)

   A jak coś ci nie będzie szło z tym zaprogramowaniem to łap mnie jak coś na Skype: nick: mirekk36

   tyle że bywam dostępny zwykle późnym wieczorem ;)

   Usuń
 24. OK bardzo dziękuje w końcu może naucz się programować w C choć już latek parę mam na karku ale jak mówią na naukę nigdy nie jest za późno zwłaszcza z takim nauczycielem jak pan.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki tam pan, Mnirek jestem ;) ... a nie zwalać mi tu nic na karb latek ;) to nie jest żadna wymówka ;) ja koresponduję przyjemnie z czytelnikami seniorami i oni mają ochotę na naukę C więc jak ktoś nie senior - to zabronione narzekanie na wiek ;) hyhyhy

   Dlatego jak mówię zapraszam do nas jeszcze na forum, bo nasze forum to (jak się u nas mówi) taka dobra SZTANCA do formowania porządnych C-owników ;)

   Usuń
 25. forum przeglądam tylko tam jest tak mnóstwo tematów że trochę się gubię. I właśnie do tego potrzebna mi jest Mirku książka żebym mógł tak krok za krokiem ktoś wytłumaczył jak dla opornych bo ja taki bardziej wzrokowiec jestem i jak pokarzą to zrobię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne - rozumiem - generalnie to fakt, że od tej książki warto wystartować a w zasadzie prawie każdy forumowicz przynajmniej tę posiada, więc nieraz jak ktoś wejdzie na forum a nie wie nawet o tej książce to się dziwi dlaczego niektórzy mówią o jakichś kodach z książki itp ...

   Ponoć wg czytelników może ona sporo pomóc ...

   Usuń
 26. A ja mam taki problem :
  avrdude.exe: error: no usb support. please compile again with libusb installed.

  Co zdziałać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. obejrzeć filmik, zrobić dokładnie to co na filmiku i będzie działać ;) można też mnie łapać na skype

   Usuń
  2. Zrobilem dokladnie to samo co na filmie. Programator dziala bez problemu na XP,tylko na win7 ma opory.

   Usuń
  3. Ja już od 2 co najmniej lat nie widziałem na oczy WinXP .... działam tylko na przeróżnych wersjach Win7 a nawet na Win8 .... i zawsze ten sposób pięknie działa. Więc gdzieś robisz błąd, nie ma innego wyjścia. Żeby to tylku u mnie działało - ale to działa u wszystkich - więc próbuj po kolei do skutku albo sprawdź na innym kompie sobie a potem przejnstaluj sobie windę.

   Usuń
 27. witam kupiłem programator na allegro i podłączyłem go do pc. wszytko działało do czasu gdy jeden z przewodów delikatnie dotknął programatora. dioda zgasła i klops. nic juz nie dziła. system nie widzi programatora diody się nie świecą. Czy to juz koniec tego programatora czy jest jakaś szansa uratowania go w łatwy sposób. Dodam ze jestem początkowym użytkownikiem i nie znam się zbyt dobrze na lutowaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz chętnie bym pomógł ale nie napisałeś nawet jaki konkretnie programator kupiłeś ?

   poza tym jak to przewód dotknął programatora ? jaki przewód ? to nie używasz taśmy 10 żyłowej

   nie - no tak to nic nie można podpowiedzieć jak ktoś nie poda żadnych szczegółów :(

   więc popraw się ok? i napisz coś więcej ;)

   Usuń
 28. http://allegro.pl/show_item.php?item=3068300148 -link do programatora na allegro.Robiłem krok po kroku zgodnie z Pana filmikiem. podłączałem mosi, mios, sck ,Acc gdr do przejściówki canda przewodami z jednej strony żeńskimi a z drugiej męskimi do płytki i jeden z nich delikatnie dotknął właśnie programatora który był w USB a przewody było do niego niestety podłączone.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a no to niestety możesz mieć poważnego ZONK'a :( najwyraźniej w świecie mogłeś spowodować zwarcie. Jednak przy włączonym zasilaniu nie bawiłbym się na twoim miejscu tym wszystkim - nie mając jeszcze doświadczenia i ja nawet w swoim poradniku zdaje się że wspominam o tym aby połączenia robić przy wyłączonym zasilaniu, wszystko 100 razy sprawdzić zanim się podłączy.

   A co uszkodziłeś to ciężko powiedzieć - skoro programator jest nie wykrywany to może nawet procka :(

   Usuń
 29. ok. dziękuje za odpowiedz i poświęcony czas. Na przyszłośc napewno bede bardziej uwazał i nie pozostaje mi nic innego jak kupienie nowego programatora. Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 30. Witam.
  Mam pytanie? Jak cala zabawa ma się z kompem z windows 8. Czy mkavrcalkulator, środowisko eclipse, winavr, avrstudio da sie zainstalować? w miare bez problemu? Zamierzam przesiąść się na nowy komputer z win 8.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chcę cię zrażać do Win8 ale ja po prostu nie mogę jak na razie patrzeć na ten chory system z interfejsem kocim metro ;) ale to moje zdanie

   nie mniej jednak nie ma żadnych problemów z instalacją Eclipse czy WinAVR lub MkAvrCalculator. Na temat kociego AVR Studio się nie wypowiadam.

   Usuń
 31. Dziękuje za odpowiedz i podpowiedź:)Ten win 8 mi też nie leży ale taki będę mieć w kompie(fajne określenie kocie metro:) trudno się nie zgodzić ) choć już teraz się mocno zastanawiam czy nie kupię 7.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam Panie Mirku, mam wielki problem z programatorem usbasp. Kupiłem go na allegro: http://allegro.pl/show_item.php?item=3084870817 . Używam win7 64, sprawdzałem go na kilku komputerach niestety bez skutku ponieważ za każdym razem w programie calculator wyskakuje znany błąd
  avrdude.exe: error: could not find USB device "USBasp" with vid=0x16c0 pid=0x5dc
  Programator został prawidłowo zainstalowany, ponieważ widnieje w systemie. Po podłączeniu go do usb pali się jedna dioda, po założeniu zworki dioda na minimodule również się świeci więc niby komunikacja jest..
  Czy wie Pan co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
  Dodam, że używam takiego minimodułu:
  http://sklep.avt.pl/p/pl/493948/minimodul+z+atmega8+-+zestaw+zmontowany+i+uruchomiony.html

  Pozdrawiam,
  Łukasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. allegro nie działa - więc nie wiem co za programator kupiłeś to po pierwsze. Po drugie obejrzyj sobie koniecznie poradnik VIDEO:

   http://mirekk36.blogspot.com/2012/12/avr-jak-zaczac.html

   bo w nim wyjaśniam do bólu wszystkie komunikaty o błędach związanych z USBASP - a w twoim przypadku widać że system nie widzi czyli źle sterowniki instalujesz. Nawet nie napisałeś jaki masz windows, a tymczasem też na tym blogu masz aż dwa artykuły:

   http://mirekk36.blogspot.com/2011/05/wszystko-o-usbasp.html

   oraz

   http://mirekk36.blogspot.com/2013/03/usbasp-win8-instalacja.html

   i nie ma że boli ;) jeśli USBASP jest sprawny to MUSI się udać jednym albo drugim sposobem go zainstalować. Spróbuj tych sposobów i obejrzyj poradnik. A później ew zadaj pytanie gdy coś jeszcze będzie nie tak - ale bardziej precyzyjnie ok?

   Usuń
 33. Kurcze, kupiłem atmege 32A pu i chyba nie będzie współdziałać z tym programatorem, dodatkowo nie wyczytałem w io.h tego typu procka.. czy mam racje ? Czy mam jakieś inne wyjście w tej sytuacji, jak kupno innego proca ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a dlaczegóż to miałaby nie działać z tym programatorem ;) co kolega za pomysły z kosmosu wymyśla ? ;)

   masz MkAvrCalculator ?

   sprawdź że działa i ją wykrywa - nawet jeśli masz wersję free programu to procka i tak ci wykryje - tylko się zdziwisz że wykryje ATmega32A tylko ATmega32

   i tak trzeba go używać bez tej literki A na końcu

   Usuń
  2. Dzięki Panie Mirku, jak to pisałem to jeszcze nie miałem tego sprzętu, bałem się, że jeśli nie jest zaznaczona taka nazwa to mi nie będzie działać.

   Obecnie używam programmers notepad i mfile winavr.

   Jednak od początku po podłaczeniu procka z 10 pinowego kabla bezpośrednio do płytki stykowej wyskakuje komunikat..

   Przy kompilacji programu i próbie wgrania..

   avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
   avrdude: AVR device initialized and ready to accept instructions.

   Z tego co czytałem na forum pisał Pan, że to wada software w programatorze i ze trzeba się zwrócić do sprzedawcy.. ale dla mnie to się mija z celem, bo koszta wysyłki będą duże i stracę dużo czasu.. lepiej chyba kupić drugi programator, gdzieś od miejscowego sprzedawcy.. i uaktualnić software ? Budowa swojego własnego raczej nie wchodzi w grę, nie posiadam umiejętności w tej chwili takowych.. a wynajęcie kogoś do skonstruowania takowego to także, koszta.. Mam pytanie, czy wysłanie programatora z takim oprogramowaniem to wina sprzedawcy i czy powinien ponieść koszt wymiany urządzenia ?

   Obecny sprzęt to usbasp v2.0 Nie widzę na nim zworki sck... Jestem w kropce, chyba mnie czeka zakup dodatkowego sprzętu..


   Usuń
  3. Udało się zaprogramować procka pomimo tego komunikatu..
   Pozdrawiam

   Usuń
  4. zobacz piszesz ze kupujesz kolejne, ze koszta koszta

   a moze tak lepiej kupic raz a dobrze i porzadny sprawdzony jak np ATB-USBASP ? ;) ten moge smialo zawsze polecic jak cos

   Usuń
  5. a można się wywiedzieć jak z dostępnością programatorów? będą przed świętami?
   pozdrawiam

   Usuń
  6. staramy się, ale ciężko mi powiedzieć czy napewno się uda

   Usuń
 34. Niestety na win7 64 w wersji Home, driver Mirka Kardasia dla USBasp nie działa. Testowałem na kilku kompach. Zamiennie użyłem tego linku: http://www.protostack.com/blog/2011/05/usbasp-driver-for-windows-7-and-windows-vista-x64/ Tutaj podany driver działa poprawnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najbardziej lubię takie posty .... przepraszam ale kolega pisze totalne fantasmagorie :(

   Panie kochany ja USBASP używam od wielu już lat i po drodze miałem na kompach każdy rodzaj windowsa od WinXP po win7 64- i 32-bit a teraz Win8 ...

   zero problemów - więc jeśli coś ci nie wychodzi to nie patrz i nie pisz przez czubek własnego nosa - bo to działa. Ja nie piszę przez pryzmat tego że to TYLKO u mnie działa - bo działa u setek moich klientów, a jeśli komuś niby nie działa - to wystarczy że się połączy ze mną zdalnym pulpitem (mam TeamViewer i o dziwo ;) ..... jak ja zainstaluję to od razu rusza )

   wiem co mówię bo takich instalacji mam już chyba setki za sobą

   Nie wspomnę już o tym że ostatnio dodałem najnowszy sposób opisany dla Win8 ale działa dla KAŻDEGO windowsa w dół nawet dla XP

   tylko - no trzeba chcieć - no trzeba chcieć się pochylić nad problemem i poczytać a nie biadolić

   http://mirekk36.blogspot.com/2013/03/usbasp-win8-instalacja.html

   Usuń
 35. Witam. Mam problem z moim programatorem USBasp. Problem polega na tym, że avrdude widzi programator, system dobrze zainstalował sterowniki, mimo to ArduinoIDE niestety podczas próby zaprogramowania atmegi, wyświetla komunikat że nie widzi urządzenia na porcie COM. Dzieje się tak odkąd przesiadłem się z Win7 32bit na Win8 64bit. W Win7 programator zainstalował się jako COM3,a więc w IDE programowanie było możliwe poprzez wybór portu (COM3) i kliknięcie "Wgraj używając programatora". W Win8 niestety programator się zainstalował ale nie jako COM, dlatego IDE nie chce przez niego programować. Sterowniki najnowsze 1.2.4.0. Próbowałem też na starszych i bez zmian. Istnieje jakieś rozwiązanie tego problemu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To rzeczywiście masz problem, hmm niestety wszystko ci się pomieszało - USBASP nigdy, podkreślam NIGDY nie działa na porcie COM .... i nigdy nie mógł ci działać na porcie COM. Więc mówisz albo o całkiem innym programatorze albo .... no właśnie ... nie do końca wiesz jak działa USBASP

   Usuń
 36. Witam ,moze troche nietypowe pytanie, ale jak zaprogramowac uklad zasilany 3,3V z bateryjki? ,nie bedzie konfliktu napiec na liniach mosi ,miso ,sck, bo przeciez usbasp zasilany z usb czyli 5v. Wiem ze AvrmkII i dragon sama dopasowuja wartosci napiec ,jak to jest w tym przypadku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy od wykonania już samego USBASP. Np ten model:

   http://www.sklep.atnel.pl/pl/p/ATB-USBASP-OEM/39

   na 100% da sobie radę ;)

   Usuń
 37. Sprytne zbuforowanie :) (coś ala BTM222) ) ,do tego sam układ ma zasilanie 3,3V ,więc bez problemu. Dodatkowo widzę ,że klucze 74HC125 podpięte pod port uP ,czyli domyślam się ,że po zaprogramowaniu ustawia się w Hi-Z ,czyli jest jakby nie widoczny i nie obciążający układ po zaprogramowaniu :) No bardzo ładny sprzęcik. Ze sterownikami pod Win 7 z tego co doczytałem to nie powinno być problemu. Aktualnie używam AVR Box II z Allegro ,jest na FTDI ,poprzedni programator był jakiś felerny i działał tylko na XP (nie chciał się zainstalować na WIn7 ,brak podpisów cyfrowych) ,dlatego kupiłem nowy. A teraz myślę już o czymś na stałe. Zastanowię się nad tym ATB ,pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodam że obecnie jest to nieco inne rozwiązanie, bo nie ma tam buforów 74HC125 tylko 74 LVC125 co daje ZNACZNĄ przewagę nad poprzednią wersją.

   Usuń
 38. Witam ,jakiś schemat tego programatora jest gdzieś dostępny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie kolego to bodajże NAJBARDZIEJ znany programator na świecie dla AVR. Wystarczy w googla wpisać USBASP i dostaniesz milion schematów. Ale radzę się trzymać schematu autora projektu

   www.fischl.de/usbasp

   Usuń
 39. Witam,

  mam problem z moim samodzielnie wykonanym programatorem USBasp, gdyż wgrałem program do mojej atmegi8a-pu i wszystko niby jest ok, ale po podlączeniu jej do komputera w ogole mi nie wykrywa sprzętu.. dioda świeci na czerwono i tyle... zastosowałem diody zenera 3,3V juz nie wiem o co chodzi

  OdpowiedzUsuń