Ads_700x200

sobota, 23 grudnia 2017

Gadający zegarek czyli jak sterować ATB-WAV Player przez SoftUART

Witam,

Tym razem chciałbym zaproponować Wam wielowątkowy poradnik, poruszający kilka ciekawych zagadnień. Z jednej strony, pewnie już znacie produkt firmy Atnel o nazwie "ATB-WAV Player". Jak wiadomo można za jego pomocą odtwarzać dowolne pliki dźwiękowe typu WAV umieszczone praktycznie w dowolnym folderze na karcie pamięci typu micro SD. Oczywiście posiada on jeszcze wiele innych ciekawych zalet w tym zapis/odczyt plików, ale nie o tym dzisiaj mowa. Chodzi bowiem o stworzenie mówiącego zegarka, który potrafiłby czytać ludzkim głosem bieżącą godzinę. Jeśli poznamy taki mechanizm, to pewnie będziemy w stanie informować użytkownika ludzkim głosem również o bieżącej temperaturze, ciśnieniu atmosferycznym i wielu innych rzeczach. Ciekawym zagadnieniem jest już sam algorytm przełożenia czasu (godzin i minut) na wyrecytowanie ich za pomocą ludzkiego głosu. Trzeba bowiem przygotować sobie w odpowiedni sposób pliki dźwiękowe. Ba! ... ale jak je w ogóle przygotować? Jeśli myślisz, że to skomplikowane to nadszedł właśnie czas aby obejrzeć ten poradnik. Wprawdzie niektóre zagadnienia omówię dopiero pod koniec w jego drugiej części ale myślę, że warto spędzić ze mną na praktycznych doświadczeniach i pisaniu kodu ;) ... zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć, nauczyć ;) PLUS MAŁY SUPLEMENT z "gadającym termometrem" ;)



Zapraszam serdecznie...

wtorek, 19 grudnia 2017

Jak zaspokoić Małżonkę w MAGICZNEJ KUCHNI zajawka poradnika

Witam,

Pod tym nieco kontrowersyjnym tytułem (proszę mi wybaczyć moje poczucie humoru) kryje się tak na prawdę zajawka, hmm zapowiedź ... nie, PYTANIE do Was moi drodzy czy chcielibyście obejrzeć poradnik, czy przygotować dla Was poradnik związany z tym o czym mowa będzie w tym filmiku poniżej ;) a nie związany z obrazkiem, który go tutaj reprezentuje ;) To tylko tak - dla pobudzenia zmysłów, receptorów aby wzbudzić uwagę moich szanownych widzów, aby oglądali ten film pełni koncentracji i poświęcili mu wiele uwagi ;) ... Wbrew pozorom chodzi o tzw projekt DIY, którym być może chciałbym się z Wami podzielić co do szczegółów o ile będziecie zainteresowani, stąd moje ważne pytanie, które zadaję Wam pod koniec poradnika..... ale co tu dużo gadać - zapraszam!

niedziela, 17 grudnia 2017

Audi AVR - kierunkowskazy dynamiczne - wprawki LED dla początkujących

Witam,

Jakosik tak się stało, że już dawno nic nie było u mnie jeśli chodzi o poradniki dla całkowicie początkujących, więc znowu postanowiłem się rozprawić z tym tematem, no i TRACH! Oczywiście zainspirował mnie tutaj mój kolega Michał, który postanowił przygotować takie kierunkowskazy dla swojego synka do samochodziku zdalnie sterowanego. Cel szczytny a wręcz IDEALNY ;) Tak mnie to poruszyło i zainspirowało, że postanowiłem na bazie tego ciekawego pomysłu, żeby nie było tak "na sucho" przygotować jakiś bardzo interesujący poradnik dla początkujących. Od słowa do czynu no i powstało co nieco. Przy tej okazji zapowiadam, że przećwiczymy wspólnie w dwóch krótkich odcinkach ciekawe zagadnienia, takie jak:

- timery programowe
- program CAŁKOWICIE nieblokujący, czyli bez nawet JEDNEGO DELAYA !
- posługiwanie się tablicami
- rozbudowana maszyna stanów
- przerwania i pobieranie danych z pamięci FLASH

Program został przygotowany w celach DYDAKTYCZNYCH więc proszę się nie dziwić, że sporo uproszczeń i mało optymalizacji kodu, ale to ma być KOD CZYTELNY dla początkujących i ma stanowić INSPIRACJĘ dla nich właśnie, nie zaś być przykładem tego co potrafią Śpece, przez duże "eŚ" ;) czyli że napiszą taki program w jednej linijce kodu :D

środa, 13 grudnia 2017

OTP2SMS - BANKI i obsługa haseł jednorazowych SMS

Witam,

No TEGO jeszcze nie było. Myślałem nad kolejnym poradnikiem dla Was albo do Delphi albo do B4A, aż tu nagle ..... TRAAAAACH ! ... zrodził się pomysł na bardzo ciekawą aplikację a w zasadzie nawet dwie. Jestem ciekaw co Wy o niej sądzicie ? jak już zapoznacie się z materiałem. Pewnie w dzisiejszych czasach prawie każdy czy każda z Was ma styczność z bankowością elektroniczną gdzie trzeba obsługiwać tzw hasła jednorazowe do transakcji w bankach, np do wykonywania przelewów. Sami przyznacie, że gdy nadleci taki SMS to trzeba iść gdzieś po telefon, wyciągnąć go np z torebki ... a po co? Qurka wodna? ... Od dzisiaj telefon może zostać w torebce, która leży na dnie szafy ;) a my damy radę! Okazuje się, że wystarczy przygotować prostą małą aplikację na telefon i PC ... a jesteśmy przecież w stanie to zrobić bo uczymy się zarówno Basic4android jak i DELPHI ... dzięki czemu, gdy nadleci SMS ... nawet do telefonu leżącego w torebce na dnie szafy, to aplikacja na smartfonie przekaże go do aplikacji na PC, zaś ta druga - zamieni się w nasze oczy i ręce i grzecznie dla nas WPISZE go od razu w pole na stronie gdzie ma się pojawić ! TAK TAK - my tylko będziemy musieli zatwierdzić ... MEGA WYGODA! EXTRA UŁATWIENIE! PROSTOTA! SZYBKOŚĆ! BRAK BŁĘDÓW przy przepisywaniu hasła! .... no Qurczę - same zalety ;) co Wy na to ?

sobota, 9 grudnia 2017

Delphi pliki tekstowe - TStringList

Witam,

Dzisiaj chciałbym Was zainteresować bodajże najprostszym albo może jednym z najprostszych sposobów do obróbki niewielkich plików tekstowych w Delphi. Wszystko możliwe dzięki przemiłej klasie o nazwie TStringList, która umożliwia tak niesamowite i proste narzędzia do obróbki plików a tymczasem wielu początkujących - chcąc się do nich dobrać, idą jak to się mówi "w maliny" sięgając po różne karkołomne i dużo bardziej skomplikowane metody, podczas gdy pod własną ręką mają TAKIE narzędzie ;) ... Warto RAZ zobaczyć o co tutaj chodzi i zmieni to nasze życie z Delphi ;) Do tego proponuję kilka ciekawostek jak to u mnie bywa a więc niejako przy okazji dotkniemy odrobinkę takich klas jak TOpenDialog oraz TSaveDialog czyli tzw kontrolek dialogowych ;) zobaczymy jak je obsługiwać ale też kilka ciekawostek z tym związanych - czyli jak zapamiętywać tzw initialDir itp ... Wszystko po to aby zadbać nie tylko o kod "w środku" że tak powiem ale również o UI (User Interface) czyli wygodę użytkownika naszych programów. Niby drobne rzeczy lecz nieraz stosowane są przedziwne metody - podczas gdy znowu - mamy tak podstawowe narzędzia pod ręką, byle by wiedzieć jak ich używać ;) Zapraszam ...

czwartek, 7 grudnia 2017

DIGI-LION 3 - pierwsza odsłona

Witam,

Miło mi zaprezentować tak na gorąco, w zasadzie tuż przed premierą najnowszą wersję naszego modułu DIGI-LION3. Moduł został wyposażony w dodatkowy mechanizm automatycznego rozpoznawania procesu ładowania, dzięki czemu można było wyeliminować nie tylko zworkę, przez którą należało w poprzedniej wersji dokonywać takiego przełączania "ręcznie", ale wspomóc proces automatyki pracy z zasilaniem zewnętrznym. Dało to nieoczekiwanie pozytywne skutki jak chodzi o jakość pracy modułu. Mowa tu o zwiększeniu jakości zarówno dla prac prototypowych ale także jeśli chodzi o zastosowania modułu w docelowych własnych układach z mikrokontrolerami. To nie jedyna zmiana! Wprawdzie w filmiku zapomniałem o tym wspomnieć ale tutaj nie omieszkam. Moduł posiada teraz 100% separację napięciowo - prądową ... Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie chodzi tu o separację galwaniczną lecz o separację, która zapewnia zerowy poziom upływności prądu z modułu do docelowego układu podczas komunikacji RS232. Niestety w poprzedniej wersji DL2 wymagane było dodanie tranzystorów separujących dla obu linii TX oraz LIRQ - chodzi oczywiście o tranzystory typu MOSFET, co stanowiło pewien (może drobny) ale kłopot. Teraz wyjścia TX oraz LIRQ są wyjściami typu OC (Open Collector) co zostanie przedstawione na rysunku w dalszej części artykułu, warto zobaczyć. DODATKOWO UWAGA! ... przy tej okazji postarałem się opracować nową wersję biblioteki SOFT-UART do odczytu danych z DL3 tak aby można było wykorzystać TYLKO jedną linię TX z DL3, czyli bez IRQ. Jest to możliwe dzięki temu, że wykorzystujemy przerwanie zewnętrzne np INT0 lub INT1, które potrafi rozpoznać początek transmisji RS232 z DL3 i odebranie pełnej informacji. Czas realizacji całości to ok 20ms. Całość można śliczne bramkować aby odczyty były dokonywane "na żądanie" ;)

sobota, 2 grudnia 2017

B4A, DELPHI, AVR - komunikacja UDP - RS232


Witam,

I zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych na pewnego rodzaju poradnik ala "KOMBAJN" cyfrowy :D chodzi mianowicie o mały cykl poradników, w których postaram się na bardzo przystępnym i ciekawym przykładzie omówić komunikację UDP - RS232 pomiędzy różnymi rodzajami urządzeń, systemów. Chodzi mi tu o smartfony, komputery PC pracujące w zasadzie pod kontrolą dowolnego systemu operacyjnego, ale także o szeroko pojęte mikrokontrolery. Ja wprawdzie będę omawiał to na przykładzie AVR ale można tej metodologii używać stosując dowolne rodziny mikrokontrolerów i to jest najważniejsze. Oczywiście główny przykład będzie dotyczył Magic MATRIX'a, i tego w jaki sposób ale tak by było on MOŻLIWIE NAJPROSTSZY szybko wymieniać dowolne dane pomiędzy prockiem a smartfonem, prockiem a komputerem PC - nie omieszkam pokazać nawet wymiany informacji pomiędzy komputerem a smartfonem. Wszystko będzie oparte o komunikację ASCII czyli popularne stringi za pomocą których można przesłać ... uwaga! ... WSZYSTKO! a więc nie tylko teksty lecz także dowolne liczby i ze znakiem i bez znaku, i liczby całkowite ale też zmiennoprzecinkowe - tak tak ;) ... tylko pozwólcie sobie na chwilę czasu aby ze mną spędzić. Co ciekawe pokażę Wam jak to robić w każdym z trzech wymienionych języków a nawet jak w pewnym przynajmniej zakresie tłumaczyć kod z Basic4androdid do Pascal/Delphi ;) a więc zabawimy się w tłumacza .... oj będą nam latały języki wokół tych STRINGÓW :D jakby to dziwnie nie zabrzmiało .... zapraszam!

Magic MATRIX - wersja finalna - ATmega1284P

Witam,

Tym razem chciałbym przedstawić już prawie pełny komplet narzędzi oraz pakietów informacji potrzebnych do uruchomienia finalnej wersji Magic Matrixa na mikrokontrolerze ATmega1284P. Prezentacja zostanie przedstawiona zarówno na procku DIP jak i SMD. Wskażę Wam miejsce skąd można pobierać pełną dokumentację PDF w tym także montażową szczególnie jeśli chodzi o lutowanie we własnym zakresie sterownika do Magic Matrixa. W tym poradniku będą również ciekawe informacje dla moich patronów z serwisu PATRRONITE. Użyłem na początku określenia "prawie pełny komplet" z uwagi na to, że brakuje jeszcze finalnej wersji oprogramowania na telefon komórkowy do sterowania, ale nad tym wciąż jeszcze pracuję i potrzebuję troszkę czasu. Gdy tylko będzie gotowe, oczywiście dam znać ;) tymczasem zapraszam ...