Ads_700x200

czwartek, 7 grudnia 2017

DIGI-LION 3 - pierwsza odsłona

Witam,

Miło mi zaprezentować tak na gorąco, w zasadzie tuż przed premierą najnowszą wersję naszego modułu DIGI-LION3. Moduł został wyposażony w dodatkowy mechanizm automatycznego rozpoznawania procesu ładowania, dzięki czemu można było wyeliminować nie tylko zworkę, przez którą należało w poprzedniej wersji dokonywać takiego przełączania "ręcznie", ale wspomóc proces automatyki pracy z zasilaniem zewnętrznym. Dało to nieoczekiwanie pozytywne skutki jak chodzi o jakość pracy modułu. Mowa tu o zwiększeniu jakości zarówno dla prac prototypowych ale także jeśli chodzi o zastosowania modułu w docelowych własnych układach z mikrokontrolerami. To nie jedyna zmiana! Wprawdzie w filmiku zapomniałem o tym wspomnieć ale tutaj nie omieszkam. Moduł posiada teraz 100% separację napięciowo - prądową ... Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie chodzi tu o separację galwaniczną lecz o separację, która zapewnia zerowy poziom upływności prądu z modułu do docelowego układu podczas komunikacji RS232. Niestety w poprzedniej wersji DL2 wymagane było dodanie tranzystorów separujących dla obu linii TX oraz LIRQ - chodzi oczywiście o tranzystory typu MOSFET, co stanowiło pewien (może drobny) ale kłopot. Teraz wyjścia TX oraz LIRQ są wyjściami typu OC (Open Collector) co zostanie przedstawione na rysunku w dalszej części artykułu, warto zobaczyć. DODATKOWO UWAGA! ... przy tej okazji postarałem się opracować nową wersję biblioteki SOFT-UART do odczytu danych z DL3 tak aby można było wykorzystać TYLKO jedną linię TX z DL3, czyli bez IRQ. Jest to możliwe dzięki temu, że wykorzystujemy przerwanie zewnętrzne np INT0 lub INT1, które potrafi rozpoznać początek transmisji RS232 z DL3 i odebranie pełnej informacji. Czas realizacji całości to ok 20ms. Całość można śliczne bramkować aby odczyty były dokonywane "na żądanie" ;)
oto filmik:Poniżej rysunek a w zasadzie fragment schematu układu wyjściowego z Digi-LION3 jeśli chodzi o linie: TX, IRQ oraz VUSB. Jak widać, wyjścia są typu OC a dokładniej mówiąc OD (czyli Open Drain, ponieważ zastosowano tranzystory N-MOSFET);)

2 komentarze:

  1. Chciałbym zapytać się o możliwość zasilania układu przez panel słoneczny, jakie jest możliwe maksymalne napięcie na gniazdo usb?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak samo jak w dokumentacji od DL2 czyli max = +5,5 V

      Usuń