Ads_700x200

sobota, 30 września 2017

DELPHI - TActionList - to nie jest takie straszne...

jak się wydaje ;)

Witam, i zapraszam na kolejny poradnik z cyklu Delphi, którego tak troszkę musiałem odkurzyć, bo jakby troszkę zaniknął. Tymczasem postanowiłem omówić BARDZO FAJNE narzędzie w Delphi. Dlaczego taki obrazek do tego filmiku? Ponieważ zwykle gdy pytam początkującą osobę czy wie co to jest - to po pierwszym rzucie oka często mówi że to jakieś monstrum i kompletnie nie wiadomo jak tego używać, że to bez sensu ;) Czy aby na pewno bez sensu ? ;) Czy aby na pewno takie straszne ? ;) Przekonajmy się sami - mam nadzieję, że będzie niejedno miłe zaskoczenie na końcu.

czwartek, 28 września 2017

Magic MATRIX - PREDATOR effects ;) programowanie

Witam, 

Zapraszam na dalszy ciąg przygód z pisaniem softu dla platformy Magic Matrixa. Dzisiaj troszkę na wesoło i z przymrużeniem oka (jak chodzi o nazwę efektu) ale co tam - ważne żeby programując dobrze się bawić jednocześnie. Tymczasem w dzisiejszej części cyklu dowiemy się jak zainkludować prawidłowo a także sprawdzić oraz dołączyć kolejne biblioteki do projektu - takie jak MagicLED oraz do obsługi podczerwieni. Przy okazji zabawimy się w wyświetlanie testowo różnych pixeli na ekranie a co za tym idzie przypadkowo stworzymy własny ZEGAREK PREDATORA :D Mówię Wam uśmiałem się sam z tego efektu jak dziecko. Ale przy okazji dostrzegłem że na wyświetlaczu takim można uzyskać miliony fajnych kolorów, ich odcieni, pastelowych barw - bo do tej pory tak jak zwykły typowy facet dostrzegałem głównie trzy kolory RGB hahahaha ;) a teraz - po tym efekcie - ale ok nie zdradzam - sami zobaczcie 

środa, 27 września 2017

(ARM) PSoC Creator - START

Witam,

Przyszedł czas na poważny start z 32-bitowymi prockami ARM PSoC ;) Wprawdzie było kilka odcinków wstępu ale to były zajawki pokazujące możliwości. Teraz zaczynamy od szczegółów czyli: jak sobie przygotować środowisko pracy, archiwizacji projektów, zrozumienia jak działają obszary robocze (workspaces) w PSoC Creator a to bardzo ważne. Dowiemy się o podstawach IDE, napiszemy szybciutko pierwszy program do migania diodą LED. Krótko mówiąc dowiemy się kilku smaczków a także poznamy to, czego nie ma nawet w anglojęzycznych poradnikach w tym zakresie ;)

wtorek, 19 września 2017

Połączenie Magic MATRIX z ATB-WAV Playerem ;)

Od teraz możliwe staną się wszelkiej maści gadające zegarki i inne urządzenia, które potrzebują "aparatu mowy"

poniedziałek, 18 września 2017

CNC - obróbka materiałów, tworzenie własnych obudów itp

Witam,

Chcielibyśmy wraz z Pawłem zainicjować tym odcinkiem pewien cykl poradników na temat szeroko pojętego CNC. Ale uwaga nie będzie tu informacji o tym jak zbudować własne CNC bo nie mamy do tego odpowiedniego warsztatu, ale też co tu ukrywać, wiele osób nie ma takiego warsztatu, tymczasem tworzenie maszyn CNC z kawałków tzw desek i prowadnic do szuflad, wprawdzie czasem się udaje lecz niestety jakość (albo inaczej mówiąc) precyzja działania takich urządzeń pozostawia bardzo wiele do życzenia. Sami pomyślcie - chcielibyście tworzyć TAKIE obudowy jakie prezentujemy w naszych materiałach ? Jeśli tak to trzeba jednak nastawić się na wysoką precyzję i często gotowe kupione rozwiązania. Wiem wiem, w tym momencie wielu z Was powie, że to nie zabawa dla amatora bo kogo stać na zakup najtańszej, najmniejszej frezarki (my na takiej działamy właśnie i to też na pożyczonej jak na razie) ... za ok 2,5-3,0 tys zł ??? Moi drodzy, jeśli ktoś zamierza zrobić sobie obudowę, panel do obudowy, podstawkę czy inną dowolną rzecz - raz na rok i tylko do zabawy to nie ma o czym mówić, nawet gdyby mnie było stać to do zabawy chyba bym nie kupił czegoś takiego, ale .... ale jeśli zamierzam się tym zajmować nieco częściej, że tak powiem ;) jeśli zamierzam być może móc rozpocząć jakąś własną chociażby mini, prototypową działalność i np sprzedać czasem to co będę wytwarzał na takiej frezarce - no to sami przyznacie, że wtedy już taki koszt nie wydaje się być aż taki wielki i że uda się pewnie zarobić na ten koszt. Co więcej, jeszcze kilka lat temu nikt nie myślał, że w końcu pojawią się tak małe frezarki, że tak powiem, domowe! I w tak niskich cenach ;) tak tak - jeszcze niedawno były to wydatki rzędu 10-20 tys PLN ... więc pewnie można się spodziewać, że przy masowym zainteresowaniu będzie taniała ta technologia - i wtedy warto być przygotowanym - żeby umieć z niej skorzystać gdy przyjdzie czas ;) Po to jesteśmy, żeby pomóc wystartować i pokazać jak zacząć, bo nagle po fakcie zakupienia takiego czegoś zwykle pojawia się w głowie tysiąc jak nie dwa - pytań - no dobra ale co teraz ? jaki program albo jakie programy? jak to robić ..... W takim razie zapraszamy!

sobota, 16 września 2017

Karta dźwiękowa do mikrokontrolera ? czytnik kart micro SD ?

Witam,

Niezmiernie miło mi zaprezentować najnowszy projekt jakim jest ATB-WAV player. W założeniach miał powstać najprostszy możliwy player, czyli urządzenie, które będzie potrafiło odtwarzać pliki dźwiękowe typu WAV z karty pamięci, i które to urządzenie umożliwi sterowanie poprzez RS232 (UART TTL). Chodzi o to aby w jak najprostszy sposób móc wybierać dowolny (podkreślam DOWOLNY) plik na karcie pamięci, który oczywiście wcześniej został na niej przygotowany, np poprzez konwersję z pliku mp3 do wav. W założeniu chodziło także o to aby urządzenie posiadało również wyjściowy wzmacniacz mocy ale taki, który będzie pozwalał na wygodną regulację mocy wyjściowej (głośności). Tak aby można było do urządzenia podłączać wprost głośnik. Ma ono od razu grać ;) Co więcej dźwięk ma być czysty, bez terkotania i innych przydźwięków cyftowych. Udało się! Sercem modułu jest mikrokontroler ATmega328P-AU (SMD), który specjalnie na potrzeby projektu został nieco (ale lekko) przetatktowany ;) do 24 MHz. Dzięki temu, że mikrokontroler niczym innym się nie zajmuje jak pozyskiwaniem próbek dźwiękowych ze wskazanych plików WAV z karty i wytwarzaniem dźwięku, to udało się na tyle zoptymalizować program, żeby pozbyć się absolutnie wszystkich niedogodności w samym dźwięku w postaci zakłóceń cyfrowych. Mogą być odtwarzane pliki WAV które są stereo i z częstotliwością próbkowania 22,5 kHz. Na szczęście w testach okazuje się, że równie dobrze udaje się odtwarzać w większości przypadków również pliki stereo 32 kHz. Niestety jeśli chodzi o pliki 44 kHz stereo tu już jest problem i dźwięk jest nieprzyjemny no chyba że zdecydujemy się na przygotowanie pliku 44 kHz mono (co przecież nie jest problemem) wtedy damy radę odtwarzać z równie dobrą jakością dźwięk w nich zawarty. ...

czwartek, 14 września 2017

Karta dźwiękowa USB do komputera na zestawie ATB - Cypress

Witam,

To kolejna zajawka tego co można w prosty sposób zdziałać sobie albo inaczej mówiąc naPSoC'ić ;) z prockami Cypressa na zestawie ATB z Cypress SHIELDEM! Powiem Wam, że jak sam to zobaczyłem to nogi zrobiły mi się jak z waty a szczękę zbieram z podłogi do dzisiaj ;) Ale zresztą - co ja tu będę ... .zobaczcie sami proszę ;)


.

wtorek, 12 września 2017

PSoC 5L - wykorzystanie bloczków UDB zamiast zewnętrznych scalaków

Witam,

No to się zaczęło, myślę, że tym poradnikiem co najmniej i przynajmniej zamieszam w głowach wielu programistów mikrokontrolerów, którzy do tej pory nie spotkali się jeszcze z TAKIMI prockami o TAKICH możliwościach! Poniżej przedstawiam obrazek symbolizujący tę sytuację, z której na początku zwykle dowiadująca się osoba o cyfrowych i analogowych bloczkach UDB nie może zrozumieć, co to znaczy zmniejszenie PCB, gdzie zamiast dokładać różne scalaki TTL albo wzmacniacze analogowe na zewnątrz w postaci układów scalonych, można je zbudować wewnątrz samego mikrokontrolera. Tej możliwości nie da się niedocenić. W takim razie zapraszam na pierwszą prezentację tego typu z mojej strony a zapewniam, że przyjdą jeszcze kolejne ;)

niedziela, 10 września 2017

ATB Cypress SHIELD - miganie diodą LED ;)

Witam,

Tak tak, właśnie nadszedł czas, żeby w końcu zacząć migać diodą LED na takim "potworze" jakim jest ARM Cortex-M3 a dokładniej mikrokontroler Cypress PSoC z serri 5L. Może wydawać się to dziwne, bo przecież po 6 latach istnienia chociażby Bluebooka, nie powinno być już osób, które nie wiedzą jak się miga diodami LED w języku C, to jednak tutaj chodzi o zapoznanie się głównie na prostym przykładzie z samym środowiskiem Psoc Creator. Chciałbym przybliżyć podstawy jeśli chodzi o jego obsługę, zasady tworzenia nowych projektów, od czego zwykle się zaczyna taki projekt i jak należy podchodzić do realizacji założeń. To co może zdziwić, wielu programistów - to fakt, że tutaj zaczynamy od narysowania schematu! Pewnie wiele osób czytając to popada teraz w sporą konsternację, JAK TO? .... schemat ? to zaraz ? - mowa tu o programowaniu czy o jakimś programie do projektowania płytek PCB ? ;) Oj tak - teraz zrozumiecie lepiej dlaczego mi osobiście spodobały się te procki - ale nie piszę więcej - po prostu zapraszam na poradnik!



oto filmik:


;)

wtorek, 5 września 2017

Zestaw ATB 1.05x plus ARM Cortex-M3 ?


Witam,

No i w końcu musiało się to ukazać, wprawdzie prace trwały nad rozwojem zestawów ATB pod kątem procków ARM już od bardzo dawna, od kilku lat, a od roku (od początku) 2017r prezentowaliśmy w zamkniętym gronie, na wykładach z YELLOWBOOK dla wtajemniczonych ludzi w prace ATNELA ;) ... pewne new'sy ... to dzisiaj w końcu postanowiłem pokazać to wszystkim. Otóż nadszedł czas, żeby wszyscy - (malkontenci z "klapkami na oczach") zobaczyli, że platforma ATB to nie jakieś chińskie andruino ;) ... Zgodnie zresztą ze znanym przysłowiem:

POLACY NIE GĘSI I SWÓJ JĘZYK ZNAJĄ

znają także się na elektronice ;) i potrafią zrobić więcej niż Chińczycy przy całym (i to dużym szacunku dla Chińczyków) ... Ja jednak wierzę, że potrafię zasiać na tyle bakcyla elektroniki, projektowania i programowania, że nie ja będę wymyślał - nowe technologie. Ja mam nadzieję być tylko katalizatorem - a za to później patrzyć z podziwem co potrafią wymyślić nasi POLSCY amatorzy, hobbyści, konstruktorzy - zamiast tylko oglądać się na chińskie skopiowane już dawno z włoskiego andruino ;) Dlatego chciałem pokazać i udowodnić, że już od dawna w planach miałem pokazać także język C i techniki programowania na 32-bitowcach.

ZOBACZCIE jak to się teraz ładnie składa w całość. Przypomnijcie sobie BLUEBOOKA i dawną bibliotekę do LCD pisaną w AVR GCC pod (jak to malkontenci mówią - "biedne" 8-bitowce). Tymczasem okazuje się, że jeśli znamy dobrze zasady programowania i potrafimy się tego nauczyć - a ci którzy chcą i nie marudzą - to POTRAFIĄ! ... to widzą, że jeśli oddzielić umiejętnie warstwę fizyczną w kodzie od warstwy abstrakcyjnej - to okazuje się, że taką bibliotekę z Bluebooka do AVR8 - można w 5 sekund przenieść na ARM CORTEX-M3 bez zmrużenia oka ! ... 

Do tego zobaczcie co chciałem wam pokazać - znowu coś nieco innego w stosunku do tego na co rzucają się często malkontenci - czyli jak lizną na bazie gdzieś internetu np rodziny (fajnej zresztą STM) to już marudzą, że nic innego nie ma na świecie! ... a tymczasem, cichutko nadchodzi ...

TA DAAA ! ... Cypress PSoC 5L ! ... gdzie magistralę CAN zjada się jak bułkę z masłem!

poniedziałek, 4 września 2017

MkWiFiUDP LIBrary - czyli biblioteka do ATNEL-WIFI już jest!

Witam,

Moi drodzy, jest mi niezmiernie miło poinformować Was, że właśnie ukazała się ostateczna (w sensie, że do publikacji) biblioteka do środowiska Basic4android, które to środowisko można zakupić na stronie www.sklep.atnel.pl. Biblioteka daje nam do ręki (co tu dużo ukrywać) ogromne możliwości. Do tej pory przez wiele miesięcy sam tego używałem, ale przecież nie będę tego, jak to się mówi "kisił" tylko dla siebie ;) Zatem postanowiłem wypuścić tę bibliotekę w szeroki świat. Jest ona zupełnie darmowa i do pobrania ze strony producenta czyli www.atnel.pl w dziale "Oprogramowanie". Myślę, że warto skorzystać, sprawdzić, zapoznać się. W celu pokazania Wam tak chociaż  na szybko podstawowych możliwości przygotowałem zaledwie 20 minutowy filmik ;) chyba krótki hmmm? Da radę obejrzeć. Zapraszam 

piątek, 1 września 2017

B4A - jak odbierać SMS, sterowanie mikrokontrolerem

Witam,

Miło mi jest przedstawić Wam kilka fajnych sztuczek w zakresie odbierania wiadomości SMS na telefonach i tabletach z Androidem! Jak już się dowiecie jak - to sami stwierdzicie, że to banalnie proste, pomimo iż do tej pory wydawało się to bardzo skomplikowane. No ale tak to już jest z Basic4Androidem ! ;) ... On na prawdę nie tylko ułatwia życie programisty ale i przyśpiesza pisanie takich aplikacji. Co więcej, w B4A aplikację może sobie napisać KAŻDY - nawet ten, kto jeszcze nigdy w życiu wcześniej nic nie programował - warto tylko obejrzeć serię moich poradników wideo na temat Basic4android, gorąco polecam ... a tym razem długo wyczekiwany temat i to z EXTRASAMI ! ;) zapraszam serdecznie na seans