Ads_700x200

poniedziałek, 17 lutego 2014

AVR ADC - uśrednianie czyli cyfrowy filtr dolnoprzepustowy

Witam,

To już ostatni odcinek cyklu poradników na temat przetworników ADC w mikrokontrolerach AVR, a jednocześnie można śmiało powiedzieć - trzeci odcinek na temat AVR dla początkujących. Jest to jakby nie patrzeć trzecie podejście do sposobów uśredniania wyników ADC podczas pomiarów. Myślę, że omawiany tutaj sposób może się przydać każdemu a przy okazji, cały cykl, wskaże drogę do odkrywania nowych własnych jeszcze inny i pewnie jeszcze lepszych metod w tym zakresie. Omawiane przeze mnie sposoby mają być po prostu inspiracją ale ten odcinek jest o tyle szczególny, że może być potraktowany jakby całkowicie niezależnie poza serią i przysłużyć się początkującym, którzy chcieliby szybko okiełznać pomiary napięć w prockach AVR. Gorąco polecam ;)

wtorek, 11 lutego 2014

Czym się różni ... ? ( atmega8 od atmega8A itp)

Witam,

Zdaję sobie sprawę że to bardzo błahy temat niby ;) .... że każdy powinien to wiedzieć, ale jednak czasem w nawale i natłoku informacji ciężko początkującemu szybko jak BŁYSKAWICA dotrzeć do tego o czym mówię w swoim krótkim i BŁYSKAWICZNYM jak na mnie rekordowo krótkim poradniku. Proszę go wręcz potraktować z przymrużeniem oka ;) .... ale z drugiej strony cieszę się, że teraz zamiast dużo pisać na maila - po prostu będę mógł wkleić link do tego poradnika i nawet nikt mi nie powie, że za długi hahaha ;) Więc proszę się skupić i uważnie obejrzeć o co chodzi ...

sobota, 8 lutego 2014

WS2812 - MAGIC RGB LED - PART 05

Witam,

W takim razie - zabieramy się moi drodzy za kolejny - piąty już odcinek na temat Magic LED. Tym razem będzie rozprawka na temat buforowania, czyli omówimy sobie jeden z bodajże najważniejszych i najbardziej optymalnych chyba sposobów jeśli chodzi o obsługę takich taśm LED. Tu już wkraczamy w takie dziedziny można śmiało powiedzieć - jak byśmy zaczynali tworzyć własny sterownik graficzny do jakiegoś kolorowego wyświetlacza LED TFT ;) .... Mam nadzieję, że również ten, krótki chociaż troszkę rozgadany poradnik wam się na coś przyda, choć nadal z mojej strony tzn wg mnie jest to jedno z najważniejszych zagadnień i niestety bardzo często spotyka się z dużym niezrozumieniem ze strony początkujących. Dlatego właśnie postanowiłem poświęcić tej sprawie hmmm "trochę" miejsca na antenie ;)

niedziela, 2 lutego 2014

ECLIPSE - pierwszy program od A do Z

Witam,

Z uwagi na napływającą do mnie, na prawdę, ogromną ilość zapytań i to nie tylko w postaci maili, pytań na skype ale także telefonów, postanowiłem po raz już bodajże OSTATNI rozprawić się nie tylko z tematem instalacji Eclipse od początku ale także tym jak napisać w nim i skompilować pierwszy program, tak aby dało radę wgrać go do najbardziej popularnego procka jakim jest ATmega8. Większość z was motywowała swoją prośbę tym, że o ile komuś udawało się już nawet odpalić Eclipse to z kolei były ponoć rzekomo ;) wielkie problemy z tym aby skompilować najprostszy program do migania diodą LED, z wygenerowaniem pliku HEX czy w końcu z wgraniem tego do mikrokontrolera AVR. Ja dodałem jeszcze jak to zwykle jest w moim stylu, omówienie wielu błędów jakie jednak popełniacie przy instalacji Eclipse, pomimo to że w poradnikach poprzednich praktycznie wszystko omawiałem. Czasem zdarzało się jednak że pomijałem jakieś drobne i oczywiste dla mnie sprawy a tymczasem dla was stanowiło to poważny problem. Pomimo to że znowu kosztowało mnie to nieco pracy to postanowiłem jeszcze raz i ostatni raz podejść do tego zagadnienia. Myślę, że dzięki temu już nie będę musiał odpisywać na setki maili z pytaniami w tej dziedzinie bo ten poradnik rozwiąże wszystkie wasze zagadki ;)