Ads_700x200

wtorek, 5 września 2017

Zestaw ATB 1.05x plus ARM Cortex-M3 ?


Witam,

No i w końcu musiało się to ukazać, wprawdzie prace trwały nad rozwojem zestawów ATB pod kątem procków ARM już od bardzo dawna, od kilku lat, a od roku (od początku) 2017r prezentowaliśmy w zamkniętym gronie, na wykładach z YELLOWBOOK dla wtajemniczonych ludzi w prace ATNELA ;) ... pewne new'sy ... to dzisiaj w końcu postanowiłem pokazać to wszystkim. Otóż nadszedł czas, żeby wszyscy - (malkontenci z "klapkami na oczach") zobaczyli, że platforma ATB to nie jakieś chińskie andruino ;) ... Zgodnie zresztą ze znanym przysłowiem:

POLACY NIE GĘSI I SWÓJ JĘZYK ZNAJĄ

znają także się na elektronice ;) i potrafią zrobić więcej niż Chińczycy przy całym (i to dużym szacunku dla Chińczyków) ... Ja jednak wierzę, że potrafię zasiać na tyle bakcyla elektroniki, projektowania i programowania, że nie ja będę wymyślał - nowe technologie. Ja mam nadzieję być tylko katalizatorem - a za to później patrzyć z podziwem co potrafią wymyślić nasi POLSCY amatorzy, hobbyści, konstruktorzy - zamiast tylko oglądać się na chińskie skopiowane już dawno z włoskiego andruino ;) Dlatego chciałem pokazać i udowodnić, że już od dawna w planach miałem pokazać także język C i techniki programowania na 32-bitowcach.

ZOBACZCIE jak to się teraz ładnie składa w całość. Przypomnijcie sobie BLUEBOOKA i dawną bibliotekę do LCD pisaną w AVR GCC pod (jak to malkontenci mówią - "biedne" 8-bitowce). Tymczasem okazuje się, że jeśli znamy dobrze zasady programowania i potrafimy się tego nauczyć - a ci którzy chcą i nie marudzą - to POTRAFIĄ! ... to widzą, że jeśli oddzielić umiejętnie warstwę fizyczną w kodzie od warstwy abstrakcyjnej - to okazuje się, że taką bibliotekę z Bluebooka do AVR8 - można w 5 sekund przenieść na ARM CORTEX-M3 bez zmrużenia oka ! ... 

Do tego zobaczcie co chciałem wam pokazać - znowu coś nieco innego w stosunku do tego na co rzucają się często malkontenci - czyli jak lizną na bazie gdzieś internetu np rodziny (fajnej zresztą STM) to już marudzą, że nic innego nie ma na świecie! ... a tymczasem, cichutko nadchodzi ...

TA DAAA ! ... Cypress PSoC 5L ! ... gdzie magistralę CAN zjada się jak bułkę z masłem!

zapraszam na hmmmm może nie krótkie ale pewnego rodzaju wprowadzenie w tematykę ;)


;)

8 komentarzy:

 1. Bardzo fajny poradnik. Nieskromnie mówiąc, przewidywałem taki rozwój wypadków :).
  Sam na razie tworzę przejściówkę na ATB-mikroport dla małej płytki rozwojowej XMC-2Go ( Infineon )z rdzeniem M0.
  A skoro mowa o wbudowanych w układ Cypress cpld/fpga, może jakaś płytka z prostym cpld np. Xylinx, gdzie też jest darmowe środowisko?
  Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, różne procki można podłączać do ATB a nawet może w przyszłości jakieś cpld ;)

   Usuń
 2. Ciekawy projekt, czekamy na więcej:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacyjny przewodnik.
  Rewelacyjny prowadzący.
  Rewelacyjny temat (wart dalszego pociągnięcia)

  OdpowiedzUsuń
 4. Yeahhh.... na to właśnie czekałem. Panie Mirku ode mnie dwie łapki w górę!!! Pokazana płytka to oczywiście zestaw rozwojowy cypressa CY8CKIT-059.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no dokładnie tak i jest bardzo tani - a w nim super programator - tak jak pokazywałem ;)

   Usuń
 5. zamówiłem w sklepie Atnel i otrzymałem kilka dni temu zamówione shieldy (zamówiłem sobie golasy, bez scalaków). Wlutowałem scalaki i zacząłem piękną zabawę !! Bajka po prostu :) Mimo swoich lat, bawię się tym jak dziecko... Mam tylko jeden poważny dylemat, otóż projekt na AVR który jest w trakcie budowy wstrzymałem bo aż się prosi by w nim wykorzystać właśnie Cyprysika. Wszystko wskazuje na to że dokonam upgardu już w fazie prototypu. Mirekk jesteś wielki :)

  OdpowiedzUsuń