No i w końcu musiało się to ukazać, wprawdzie prace trwały nad rozwojem zestawów ATB pod kątem procków ARM już od bardzo dawna, od kilku lat, a od roku (od początku) 2017r prezentowaliśmy w zamkniętym gronie, na wykładach z YELLOWBOOK dla wtajemniczonych ludzi w prace ATNELA ;) ... pewne new'sy ... to dzisiaj w końcu postanowiłem pokazać to wszystkim. Otóż nadszedł czas, żeby wszyscy - (malkontenci z "klapkami na oczach") zobaczyli, że platforma ATB to nie jakieś chińskie andruino ;) ... Zgodnie zresztą ze znanym przysłowiem:
POLACY NIE GĘSI I SWÓJ JĘZYK ZNAJĄ
znają także się na elektronice ;) i potrafią zrobić więcej niż Chińczycy przy całym (i to dużym szacunku dla Chińczyków) ... Ja jednak wierzę, że potrafię zasiać na tyle bakcyla elektroniki, projektowania i programowania, że nie ja będę wymyślał - nowe technologie. Ja mam nadzieję być tylko katalizatorem - a za to później patrzyć z podziwem co potrafią wymyślić nasi POLSCY amatorzy, hobbyści, konstruktorzy - zamiast tylko oglądać się na chińskie skopiowane już dawno z włoskiego andruino ;) Dlatego chciałem pokazać i udowodnić, że już od dawna w planach miałem pokazać także język C i techniki programowania na 32-bitowcach.
ZOBACZCIE jak to się teraz ładnie składa w całość. Przypomnijcie sobie BLUEBOOKA i dawną bibliotekę do LCD pisaną w AVR GCC pod (jak to malkontenci mówią - "biedne" 8-bitowce). Tymczasem okazuje się, że jeśli znamy dobrze zasady programowania i potrafimy się tego nauczyć - a ci którzy chcą i nie marudzą - to POTRAFIĄ! ... to widzą, że jeśli oddzielić umiejętnie warstwę fizyczną w kodzie od warstwy abstrakcyjnej - to okazuje się, że taką bibliotekę z Bluebooka do AVR8 - można w 5 sekund przenieść na ARM CORTEX-M3 bez zmrużenia oka ! ...
Do tego zobaczcie co chciałem wam pokazać - znowu coś nieco innego w stosunku do tego na co rzucają się często malkontenci - czyli jak lizną na bazie gdzieś internetu np rodziny (fajnej zresztą STM) to już marudzą, że nic innego nie ma na świecie! ... a tymczasem, cichutko nadchodzi ...
TA DAAA ! ... Cypress PSoC 5L ! ... gdzie magistralę CAN zjada się jak bułkę z masłem!
zapraszam na hmmmm może nie krótkie ale pewnego rodzaju wprowadzenie w tematykę ;)
;)
<3
OdpowiedzUsuńBardzo fajny poradnik. Nieskromnie mówiąc, przewidywałem taki rozwój wypadków :).
OdpowiedzUsuńSam na razie tworzę przejściówkę na ATB-mikroport dla małej płytki rozwojowej XMC-2Go ( Infineon )z rdzeniem M0.
A skoro mowa o wbudowanych w układ Cypress cpld/fpga, może jakaś płytka z prostym cpld np. Xylinx, gdzie też jest darmowe środowisko?
Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy.
Dokładnie, różne procki można podłączać do ATB a nawet może w przyszłości jakieś cpld ;)
UsuńCiekawy projekt, czekamy na więcej:)
OdpowiedzUsuńRewelacyjny przewodnik.
OdpowiedzUsuńRewelacyjny prowadzący.
Rewelacyjny temat (wart dalszego pociągnięcia)
Yeahhh.... na to właśnie czekałem. Panie Mirku ode mnie dwie łapki w górę!!! Pokazana płytka to oczywiście zestaw rozwojowy cypressa CY8CKIT-059.
OdpowiedzUsuńno dokładnie tak i jest bardzo tani - a w nim super programator - tak jak pokazywałem ;)
Usuńzamówiłem w sklepie Atnel i otrzymałem kilka dni temu zamówione shieldy (zamówiłem sobie golasy, bez scalaków). Wlutowałem scalaki i zacząłem piękną zabawę !! Bajka po prostu :) Mimo swoich lat, bawię się tym jak dziecko... Mam tylko jeden poważny dylemat, otóż projekt na AVR który jest w trakcie budowy wstrzymałem bo aż się prosi by w nim wykorzystać właśnie Cyprysika. Wszystko wskazuje na to że dokonam upgardu już w fazie prototypu. Mirekk jesteś wielki :)
OdpowiedzUsuń