Ads_700x200

sobota, 16 września 2017

Karta dźwiękowa do mikrokontrolera ? czytnik kart micro SD ?

Witam,

Niezmiernie miło mi zaprezentować najnowszy projekt jakim jest ATB-WAV player. W założeniach miał powstać najprostszy możliwy player, czyli urządzenie, które będzie potrafiło odtwarzać pliki dźwiękowe typu WAV z karty pamięci, i które to urządzenie umożliwi sterowanie poprzez RS232 (UART TTL). Chodzi o to aby w jak najprostszy sposób móc wybierać dowolny (podkreślam DOWOLNY) plik na karcie pamięci, który oczywiście wcześniej został na niej przygotowany, np poprzez konwersję z pliku mp3 do wav. W założeniu chodziło także o to aby urządzenie posiadało również wyjściowy wzmacniacz mocy ale taki, który będzie pozwalał na wygodną regulację mocy wyjściowej (głośności). Tak aby można było do urządzenia podłączać wprost głośnik. Ma ono od razu grać ;) Co więcej dźwięk ma być czysty, bez terkotania i innych przydźwięków cyftowych. Udało się! Sercem modułu jest mikrokontroler ATmega328P-AU (SMD), który specjalnie na potrzeby projektu został nieco (ale lekko) przetatktowany ;) do 24 MHz. Dzięki temu, że mikrokontroler niczym innym się nie zajmuje jak pozyskiwaniem próbek dźwiękowych ze wskazanych plików WAV z karty i wytwarzaniem dźwięku, to udało się na tyle zoptymalizować program, żeby pozbyć się absolutnie wszystkich niedogodności w samym dźwięku w postaci zakłóceń cyfrowych. Mogą być odtwarzane pliki WAV które są stereo i z częstotliwością próbkowania 22,5 kHz. Na szczęście w testach okazuje się, że równie dobrze udaje się odtwarzać w większości przypadków również pliki stereo 32 kHz. Niestety jeśli chodzi o pliki 44 kHz stereo tu już jest problem i dźwięk jest nieprzyjemny no chyba że zdecydujemy się na przygotowanie pliku 44 kHz mono (co przecież nie jest problemem) wtedy damy radę odtwarzać z równie dobrą jakością dźwięk w nich zawarty. ...
W związku z dynamicznym i szybkim rozwojem układu okazało się, że posiada on trzy główne funkcjonalności:

1. Może działać jako absolutnie niezależny Player (odtwarzacz) muzyki ze wszystkich plików WAV umieszczonych na ścieżce głównej karty, z możliwością prostego sterowania (START/STOP/NEXT)

2. GŁÓWNA Funkcjonalność - można za pomocą RS232 (UART TTL) wysyłać do modułu komendy AT i odtwarzać na żądanie dowolny plik WAV z karty łącznie z plikami w różnych folderach. Co więcej przez RS232 można równie prosto sterować poziomem głośności dla każdego pliku z osobna lub zmieniać ją w dowolnym momencie nawet w trakcie odtwarzania pliku!

3. Moduł można wykorzystać wprost jako najzwyklejszy czytnik kart micro SD na potrzeby innego mikrokontrolera, który może w 100% przejąć kontrolę nad kartą SD za pomocą magistrali SPI !

4. Moduł pozwala za pomocą RS232 wylistować wszystkie pliki i foldery znajdujące się na karcie (czyli podejrzeć jej zawartość!)

Powiem Wam, że wyszła z tego bomba! Również dzięki niewielkim gabarytom urządzenia. Oto filmiki, prezentujące niektóre funkcjonalności w praktyce:
Poniżej link do formatowania kart do systemu FAT32:


;)

3 komentarze:

  1. No super zajawka, już nie mogę się doczekać kiedy te moduliki pojawią się w sklepie ATNELA.

    OdpowiedzUsuń
  2. Udostępnia Pan kod źródłowy?

    OdpowiedzUsuń