Ads_700x200

wtorek, 12 września 2017

PSoC 5L - wykorzystanie bloczków UDB zamiast zewnętrznych scalaków

Witam,

No to się zaczęło, myślę, że tym poradnikiem co najmniej i przynajmniej zamieszam w głowach wielu programistów mikrokontrolerów, którzy do tej pory nie spotkali się jeszcze z TAKIMI prockami o TAKICH możliwościach! Poniżej przedstawiam obrazek symbolizujący tę sytuację, z której na początku zwykle dowiadująca się osoba o cyfrowych i analogowych bloczkach UDB nie może zrozumieć, co to znaczy zmniejszenie PCB, gdzie zamiast dokładać różne scalaki TTL albo wzmacniacze analogowe na zewnątrz w postaci układów scalonych, można je zbudować wewnątrz samego mikrokontrolera. Tej możliwości nie da się niedocenić. W takim razie zapraszam na pierwszą prezentację tego typu z mojej strony a zapewniam, że przyjdą jeszcze kolejne ;)
oto filmik:


;)

20 komentarzy:

 1. Kiedy będą w sprzedaży SHIELD-Y z PSoc-ami bo aż rączki świerzbią aby zamigać diodą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już już ;) może nawet dzisiaj

   Usuń
  2. Tylko migać diodą? Ja bym spróbował na tym zrobić przestrajane napięciowo filtry audio, zwane VCF. Puki co są to dość skomplikowane układy analogowe (nie licząc DSP), wykorzystujące wzmacniacze transkonduktancyjne sterowane prądowo. Już sama nazwa straszy :)

   Usuń
  3. Panie a kto mówił, że TYLKO migać diodą ;) ale od czegoś trzeba zacząć i umieć pokazać żeby pobudzić wyobraźnię - a później ? ... już samo leci jak widzisz - po tym co sam piszesz ;)

   Usuń
 2. No to z moim ATB 1.05 sobie nie pomigam :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ pomigasz ;) będzie pasować również do 1.05 ;)

   Usuń
  2. Tylko będzie trzeba sobie odłączyć jumperkami wbudowany ATB-USBASP i podłączyć czyste USB do złącza Shielda ;)

   Usuń
  3. A z ATB 1.04b też będzie działać ? :)

   Usuń
  4. Niestety przykro mi ale zestawy niższych wersji nie posiadają w ogóle zgodności z takimi Shieldami nawet jeśli chodzi o złącza.

   Usuń
 3. No powiem Mirek, że wzbudziłeś moją ciekawość w kierunku tych kostek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To miło, warto - tak myślę - poznawać wciąż nowe narzędzia, a gdy przyjdzie potrzeba to użyć ;) Mieć z czego wybrać.

   Usuń
 4. Nosz ile można krzyczeć! "23:06 - Tak żeby było już ładnie..." i co? Może się czepiam, no ale taki babol, w sumie to może jednak bzdurka/szczegół, ale no nie przystoi, no nie wypada, no nie ładnie, a potem będą się uczyć i powtarzać błąd. A teraz meritum: jak Tyś to Panie Mirku te diody LED podłączył na tym schemacie?!!! Pozdrawiam Serdecznie - oby tak dalej, ale już bez baboli proszę. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hahahaha ale jajka - no widzisz ;) tak się zapędziłem, że odwróciłem diody a nadal je do GND anodą podłączam - masakra ;) dzięki za uwagę ...

   ale weź pan tak sam przed kamerką stań ;) i się nie pomyl ... toż widać na szczęście gołym okiem że to okrutny babol na szczęście. Aż mi strzyknęło teraz coś w kręgosłupie - ale cóż - no nie wycofam już tego poradnika niestety ;) eeeeh

   Usuń
 5. Soft Cypress jest bardzo podobny do ISE Design Suite od Xlilinx'a jak i do środowiska Altery - czyli innych producentów CPLD/FPGA.
  Zarówno Xilinx jak i Altera tworzą FPGA połączone z mikrokontrolerem aczkolwiek w ich wydaniu są to układy dość kosztowne.
  W każdym razie bardzo przyjemnie się słucha jak ktoś w bardzo przystępny sposób tłumaczy podstawy w tej jak że ciekawej dziedzinie.
  Warto dodać że bloki sprzętowe działają asynchronicznie względem programu na procesorze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet cypreski można w verilogu programować jeśli chodzi o bloczki UDB. A co do asynchroniczności to miałem nadzieję, że to wybrzmiało - ale i tak jeszcze i wciąż będę o tym przypominał ;)

   Usuń
  2. Osobiście pisze raczej w VHDL, orientujesz się jak wygląda sprawa z wsparciem tego języka przez Cypress?
   Przyznam, że od jakiegoś czasu próbuje się zabrać za SoC lub MPSoC ale koszt układów ZYNQ (~57$/sztuke) trochę mnie stopuje.
   Może z Twoimi video poradnikami się zabiorę za Cypreski na początek:)

   Usuń
  3. Niestety na razie nawet nie szukałem informacji o VHDL na cypreski :( więc po prostu nie wiem

   Usuń
 6. Na stronie Cypress znalazłem coś takiego ale tylko w verilog:

  http://www.cypress.com/documentation/application-notes/an82250-psocr-3-psoc-4-and-psoc-5lp-implementing-programmable-logic


  https://community.cypress.com/thread/25181

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem elektronikiem starej daty i moje konstrukcje opirają się głównie o CMOSy. Niejednokrotnie ilość scalaków w projekcie przekracza 30 szt. co jest przrażające. Po tym co zobaczyłem zapaliła mi się lampka w tunelu i chyba do niej szybko polecę, mając nadzieję, że nie skończę jak ćma, która sptkała się z płomieniem świecy. Bardzo dziękuję za doskonałą prezentację mimo wpadki z GND.

  OdpowiedzUsuń
 8. Super, w końcu coś po polsku dla psów. Idealnie jakby powstał kurs podobny do tego dla AVR.

  OdpowiedzUsuń