Ads_700x200

piątek, 12 lutego 2016

ATB LION - mikro zapowiedź + mini zagadka

Witam,

Wprawdzie trwają wciąż prace nad Yellowbook'iem, ale w firmie Atnel wciąż coś się dzieje. Tak dla oderwania się od codziennej rzeczywistości chciałem przekazać Wam mały przeciek, z pracowni projektowej. Jest szansa, że ukaże się za jakiś czas nowy produkt ATB-LION. Proszę potraktujcie to również jako małą zagadkę, i spróbujcie odgadnąć co to jest (myślę, że nie będzie trudno) ale ciekaw jestem kto wymyśli najwięcej szczegółów na podstawie prezentowanych obrazów w filmiku, tzn chodzi mi o funkcjonalności tego czegoś ;) ... Być może uda się na końcu wyłonić jakiegoś zwycięzcę, który otrzyma w nagrodę taki produkt ? ... zobaczymy .... ciekaw jestem w ogóle czy będzie zainteresowanie. Mnie wprawdzie jest ten produkt bezwzględnie potrzebny do wielu wielu projektów .... no ale nie mogę patrzeć przez czubek własnego nosa ... dlatego nie wiem, czy nie skończy on tylko jako wewnętrzne narzędzie w firmie Atnel. Niesamowicie ciekaw jestem waszej spostrzegawczości, która już niejednokrotnie wprowadziła mnie wręcz w osłupienie i zdumienie do rozwiązywania rozmaitych zagadek na tym blogu. Zatem zapraszam ....
Poniżej (Uwaga!) tylko 30-to sekundowy materiał wideo ! 


pozwólcie, że ja na razie nie będę zdradzał żadnych szczegółów do czasu .... aż będzie to możliwe - tak żebym też mógł wyłonić ewentualnego zwycięzcę.

;)

28 komentarzy:

 1. Gdzoe mam odpowiedzi napisać?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładowarka + przetwornica do akumulatorów Li-Ion, do zasilania ATB?

  OdpowiedzUsuń
 3. Tester do baterii litowo jonowych z linią danych usb, rs 232 i zasilaniem 5v do do mikrokontrolerów

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładowarka do baterii / zasilacz buforowy z USB, z możliwością przełączenia źródła zasilania lub wyłączenia zasilania (przełącznik). Dodatkowo widzę jakiś układ, być może do ochrony lub izolowania linii USB no i linie USB D+ D- wyprowadzone z możliwością podłączenia do aplikacji docelowej

  OdpowiedzUsuń
 5. A to nie czasem Power bank z ładowaniem ?

  OdpowiedzUsuń
 6. Najnowszy czujnik fal grawitacyjnych firmy Atnel do zestawu ATB ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Coś mi mówi, że będzie to "kontroler" dla li-ion z funkcją ładowania, zabezpieczeniem przed rozładowaniem i przetwornicą dającą na wyjściu stałe 5v lub 3v3 niezależnie od naładowania ogniwa.

  OdpowiedzUsuń
 8. według mnie jest to najnowszy model przetworniczki atnelowskiej step-down z gniazdem USB dającym 5V

  OdpowiedzUsuń
 9. Nowa przetworniczka którą będzie można wpiąć w zestaw ATB zasilać przewodem microUSB dodatkowo będzie można podłączyć baterię lion by płytka testowa ATB mogła działać bez zewnętrznego zasilania a w trakcie gdy ono się pojawi na złączu microUSB to akumulatorek będzie ładowany :)

  Dodatkowo złącze mirco usb będzie kompatybilne ze scalaczkiem ft232rl który jest na Atnel Test Board :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Prawie nie ma pisać. Jak się za długo śpi, to inni wszystko napiszą :(
  Jest to moduł zasilania (przetworniczki) umożliwiający zasilanie z USB i baterii Li-Ion z funkcjami ładowania i zabezpieczenia (całkowite rozładowanie, przeładowanie) baterii z wyprowadzonymi na zewnątrz sygnałami USB, by reszta ATB mogła z tego korzystać. Układ ma możliwość przełączania napięcia 3.3V / 5V oraz oczywiście standardowo włączania i wyłączania On/Off.
  Jest to moduł przygotowany do nowego ATB jakie już "pojawiało się" w konkursie jakiś czas temu (jakaś połowa stycznia). A zrobienie modułu zasilania z baterią jest po to by można było na nim robić urządzenia typu centralka alarmowa z bateryjnym podtrzymaniem zasilania (bo nowe ATB będzie mieć przecież moduł GSM). Wszystko to robione jest pod YB, bo tak będzie to wszystko opisane :)
  --
  Pozdrawiam,
  Robert

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam

  ATB - Sama nazwa wskazuję ze będzie to płytka do ATB , chociaż może się mylić z jednym z zespołów muzyki elektronicznej

  Lion -(z j.Angielskiego Lew ) może się też kojarzyć z pewnym batonem , ale jestem przekonany że chodzi tutaj o ogniwa litowo-jonowe (prawidłowo Li-Ion)

  Oglądając płytkę na zamieszczonym filmie jestem w stanie wywnioskować że moduł będzie można podłączyć do komputera za pomocą kabla usb - micro usb .

  Płytka wygląda na to że będzie miała na wyposażeniu pojedyncze ogniwo li-ion (obstawiam standardowe 3.7v 18650 )

  Nad całym procesem ładowania jak i rozładowania się ogniwa litowo-jonowego będzie czuwać specjalny do tego celu układ scalony który maksymalnie ochroni ogniwo przed ewentualnymi uszkodzeniami ogniwa jak i samego sprzętu

  D+ D- są to wyprowadzone piny z gniazda usb do wykorzystania transmisji danych

  OUT + - wyjście zasilania

  BAT + - ogniwo litowo-jonowe

  ON/OFF wł/wył zasilania

  Równolegle z diodą przełącznik źródła zasilania (bat/usb)

  Płytka ma niewielki wymiar ok 20x50

  Ciekawa zagadka , życzę sukcesów w kolejnych etapach produkcji i szybkiej realizacji projektu

  pozdrawiam
  Piotr P  OdpowiedzUsuń
 12. Mi to wygląda na moduł zasilająco-ładujący do przeróżnych urządzeń zasilanych z baterii. Układ (urządzenie) jest zasilany z baterii, a jednocześnie można go zasilać poprzez USB i w tym czasie ładować akumulatorek urządzenia.
  Znając Mirka to na tym nie poprzestał:) i pewnie upchnął tam jeszcze sporo dodatkowych i bardzo przydatnych funkcjonalności, np: pomiar napięcia, pozostały czas ładowania baterii i... hmm... na pewno dużo więcej bajerów:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Na pewno ładowarka li-lon.
  Ciekawy układ pionów, można łatwo wpiąć do płytki stykowej.

  Układ elementów i kolorystyka ma zapobiegać istnieniu malkontentów na świecie.
  Produkt idealny do tworzenia prototypów na płytce i ich przenoszeniu.
  Brakuje tylko programatora ATB-USB-LION ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dodatkowo ten scalak 6-pinowy przypomina mi włącznik dotykowy QTouch, a obok pewnie jakiś MOS_FET jako klucz.
  No i wyprowadzone z USB D+,D- pewnie do programowania lub komunikacji z kompem.

  OdpowiedzUsuń
 15. attiny10 możliwe

  OdpowiedzUsuń
 16. Widać wbudowany układ TP4057 do ładowania ogniw Li-ion oraz przetwornicę step-up (prawdopodobnie od ST) także będzie to power bank / zasilacz awaryjny do zestawów ATB dający 5V niezależnie od tego, czy zasilanie będzie dołączone do portu microUSB czy też nie. LED po lewej stronie będzie informował o trwającym ładowaniu (max 500mA). Wyprowadzone są także linie sygnałowe USB także będzie można podpiąć to do konwertera USB-serial/programatora/modułu wi-fi i bezprzewodowo przeprowadzać szereg czynności serwisowych choćby smartfonem. Prawdopodobnie dodatkowym złączem ON/OFF będzie można z mikroprocesora sterować wyłączeniem zasilania, gdy nie będzie ono już potrzebne. Goldpiny wyprowadzone do góry to dodatkowe wyjście zasilania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ew zamiast scalaka step-up firmy ST jest coś od TI, bo jednak mają ciekawsze zaplecze projektowe i można szybciej coś dobrać.

   Usuń
  2. Układ ładowania jest w obudowie SOT23-5 więc stawiam, że coś ze stajni Microchip'a? Np MCP73831. Złącze ON/OFF raczej stawiam na wyłączenie ładowania.

   Ja bym to nazwał UPS dla mikrokontrolerów i z chęcią bym zakupiłbym gdyby było dostępne!

   Usuń
 17. Według mnie to taki malutki UPS :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Jest to coś typu PowerBank - poprzez micro-usb ładujemy podłączone do modułu ATB-LION ogniwo LI-ION. Po naładowaniu ogniwa możemy czerpać energię z wyjścia na końcu płytki (po przeciwnej stronie niż micro-usb), zasilając np. nasze płytki, zestaw ATB itp. Może to pełnić funkcję podtrzymania zasilania w naszych projektach :-)

  OdpowiedzUsuń
 19. http://mikropasje.blogspot.com/2016/02/projekt-woltomierz-cyfrowy.html - już na blogu pisałem. Można zobaczyć na żywo jak to cudo wygląda i do czego służy... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Uwaga wyciek :)

  Nazwa modułu: ATB-BOOSTER-LION
  Funkcjonalność: przetwornica i ładowarka, 5 V na wyjściu

  OdpowiedzUsuń
 21. Konkurs był... A wyniki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wyniki trzeba troszkę poczekać ;) jutro otrzymamy prototypwe płytki PCB, jeśli ostateczne testy wypadną pomyślnie i będziemy w stanie oficjalnie ogłosić nowy produkt oraz jego pełne właściwości to wtedy też nastąpi ogłoszenie wyników ;) więc spokojnie

   Usuń
 22. Z pewnością jest to przetwornica zamiast stabilizatora lub przetwornicy dotychczasowej montowana w zestaw ATB

  OdpowiedzUsuń
 23. Ładowarka akumulatorów li-ion z mikro usb, przełącznik do wyboru napięcia wyjściowego 3V3/5V, złącze pozwalające wyłączyć moduł z naszego procesora, wyjście danych ze złącza usb na goldpiny oraz na pewno LEDy do sygnalizacji stanów pracy: ładowanie/rozładowywanie/naładowany/słaba bateria
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń