Ads_700x200

sobota, 20 lutego 2016

ATB-USBASP 4.1Witam,

Chciałbym przedstawić wam najnowszą wersję na początek 2016 roku, programatora usbasp firmy Atnel. Nowa wersja 4.1 od strony elektronicznej różni się nieznacznie od starszej wersji 4.0, ale nowość polega na tym, że dodano specjalną obsługę w najnowszej wersji programu MkAvrCalculator. Teraz program potrafi wykrywać już konkretną wersję programatora (od 4.1+) i dostosowywać do niej narzędzia dostępne z poziomu programu. Wprowadzone zostały generalnie dwie nowe funkcjonalności sprzętowe ale działać będą one jedynie w połączeniu z programem MkAvrCalculator. Można zatem pin MISO wykorzystać na dwa sposoby. Jeden sposób to generator częstotliwości w dość szerokim zakresie z płynną jej regulacją w zależności od wybranego preskalera. Drugi sposób to generowanie sygnału PWM na pinie MISO. Tutaj również można płynnie regulować ale nie tyle częstotliwość co wypełnienie sygnału. Za to dzięki dostępnym preskalerom można wybierać swobodnie PWM o różnych częstotliwościach. Druga funkcjonalność to możliwość wystawiania na pinie nr 3 złącza KANDA, sygnału wysokiego bądź niskiego "z ręki" albo za pomocą prostego generatorka z poziomu programu. Sygnał ten generowany jest w oparciu o tranzystor BSS138, a schemat tego wyjścia będzie można ślicznie zobaczyć w programie. Zapraszam na krótką prezentację nowych możliwości programatora wraz z najnowszą wersją programu MkAvrCalculator.film:


;)

10 komentarzy:

 1. Ja bym zostawił brodę na stale i ubieral takim stylu jak teraz :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Jesteś wielki.
  Pozdrawiam i dużo zdrowia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mirku witamy w klubie brodaczy :), kolejny mały wielki projekcik w Twoim wykonaniu. Szacun.

  OdpowiedzUsuń
 4. Echh..., to widzę, że się troszkę pospieszyłem z nabyciem programatora w wersji 4.0 :-/
  Pogratulować koszulki, niesłusznie zapomnianych bohaterów, Mirku ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. W MkAvrCalculator nie został poprawiony błąd w opisie pinów. Wyjście FREQ/PWM faktycznie jest na pinie 9 MISO, a w opisie na górze okienka podano, że jest na pinie 1 MOSI. Nie jest to duży błąd, bo na grafice podane jest poprawnie, jednak może spowodować, że będziemy się zastanawiać dlaczego nie działa, a wystarczy przełączyć się na odpowiedni pin.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W rzeczywistości ten sam sygnał działa i na MOSI i na MISO ;)

   Usuń
 6. Mirku,a możesz podać jakieś parametry tego mosfecika! Powiedziałeś, ze można sprawdzić sobie jakiś przekaźnik lub ledy. A ja się zastanawiam jaki i o jakim prądzie! Ile można przez niego puścić- podpowiesz???? Dzięki za kolejny fajny gadget.

  OdpowiedzUsuń