Ads_700x200

środa, 11 kwietnia 2012

Mikrokontroler - PRAWIDŁOWE ZASILANIE

Witam,

Tym razem chciałbym się zająć tematem, który wraca jak bumerang. Chodzi mianowicie o prawidłowe zasilanie mikrokontrolera. Wbrew pozorom jest to z jednej strony bardzo proste ale z drugiej strony trudne. Tyle że bardziej trudne do wytłumaczenia tak zdalnie. Bo jak już ktoś raz zaskoczy, to później nie popełnia już tych samych błędów. Można się ich pozbyć szybko gdy się zrozumie podstawy. Niestety, "zaprojektowanie prawidłowego zasilania" często graniczy z cudem wśród początkujących ale czemu się dziwić, skoro nie tylko mnóstwo kocich źródeł w internecie ale także nawet o (zgrozo) książek szerzy mega bzdurne podejście do tego tematu. Nie będę tu podawał linków do "dziwnych" stron w internecie (a jest ich mnóstwo - tych złych) ani tytułów książek co niektórych. Ale jeśli spotkasz się gdzieś z takim schematem podłączenia mikrokontrolera w celu np przetestowania migania diodą czy diodami LED  jak niżej - to spluń przez lewe ramię, uciekaj gdzie pieprz rośnie z takiego źródła.... Niestety gdy spotykamy się z takimi schematmi w książkach - to już niestety następuje czasem totalne osłupienie ale i ogłupienie .... trudno się dziwić ... bo często gdy ktoś zobaczy coś w książce to uznaje to za świętość. I nie ważne, że noty PDF mówią co innego .... przykre ale prawdziwe. Spójrz zatem na poniższy rysunek:


Uwaga! update - gdy przeczytasz ten artykuł to koniecznie zobacz jeszcze tutaj:


Filtrowanie zasilania - dlaczego tak ważne !?!


Oceń sam. To jest podchwytliwe i prowokacyjne pytanie oczywiście. Prawdą jest także to, że w internecie ale także w wielu książkach mamy do czynienia z prawidłowymi schematami, nie wiedzieć jednak czemu, spora część początkujących musi akurat nadziać się na takie bzdety jak powyżej. Co więcej, później powielają te błędy i zastanawiają się skąd się biorą zakłócenia? dlaczego procesor się sam resetuje? dlaczego układ nie działa zgodnie z zamierzeniami itd....

Jeśli zaś dostrzegasz błędy to zanim spojrzysz na rysunek poniżej, spróbuj odpowiedzieć sam sobie ile błędów widzisz ? I porównaj z tym co ja pokażę:


Zobacz - ja doliczyłem się aż 5 błędów. I co więcej są to kardynalne błędy. Związane nie tylko bezpośrednio z zasilaniem albo jego brakiem, ale także z tym jak podłączane są obciążenia do pinów w postaci diod LED (bez rezystorów !!!) SZOK !!! Nigdy tak nie rób. Dlaczego ? Spróbujmy przyjrzeć się każdemu z błędów po kolei:

1. Brak rezystora podciągającego pin RESET do VCC - to może najmniej istotny błąd i najmniej związany z prawidłowy zasilaniem. Ale wbrew pozorom ma coś wspólnego z tym złym zasilaniem szczególnie. Jeśli bowiem w wyniku złego zasilania - a to niewątpliwie jest tragiczne zasilanie (o czym za chwilę) to dojdzie do większych skoków/wahnięć napięcia to bez tego rezystora - najszybciej dojdzie do niekontrolowanych resetów procesora, albo tzw. efektu "PALUCHA" bo niektórzy lubią macać procesor palcami i ze zdziwieniem patrzą, że on się wtedy resetuje jak za sprawą czarów. Proszę bardzo, brak tego rezystora może być jednym z głównych czynników magicznego efektu palucha ale i wielu innych mniej przyjemnych zachowań układu w trakcie pracy.

3. Brak filtrowania zasilania. Brak zrozumienia tego faktu jest NAJGORSZYM i najczęstszym powodem problemów wśród początkujących. Bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że słowo filtracja zasilania przed zakłóceniami nie oznacza eliminacji TYLKO tych zakłóceń zewnętrznych !!!! Panowie zapamiętajcie sobie RAZ NA ZAWSZE, że źródłem zakłóceń szczególnie w układach cyfrowych są same układy cyfrowe. Każdy układ scalony jest generatorem zakłóceń na linii VCC i to nie tylko dla samego siebie ale i dla sąsiadujących scalaków. Jeśli pierwszy raz o tym słyszycie to pewnie budzi to zdziwienie. Tymczasem to całkiem naturalna rzecz. I to dlatego zawsze powtarzam, że jeśli mowa o prawidłowym filtrowaniu zasilania to oznacza, że musimy filtrować każde nogi zasilające każdego scalaka jako źródło w zakłóceń. A filtrujemy to zasilanie nie tylko na potrzeby sąsiednich układów scalonych ale także dla nich samych.

Dlatego coś takiego jak PARA KONDENSATORÓW - 1 kondesnator elektrolityczny od 1uF do 47uF ale co ważniejsze także 1 kondensator ceramiczny 100nF !!! ----> powinno wam utkwić w pamięci NA ZAWSZE. Nigdy nie można próbować oszczędzać na tych kondensatorach.

Ważniejsze jednak od samego faktu, że te kondensatory MUSZĄ być w układzie, jest to jak zostaną rozmieszczone na płycie PCB. I tu często na nic się zdaje to, że napisane jest wszędzie, i ja przypominam że kondensatory te (ta para) musi być umieszczona jak najbliżej pinów zasilających, ponieważ określenie "jak najbliżej" jest względne. I dla każdego może znaczyć coś innego. Poza tym wiąże się z tym jeszcze szczególny sposób prowadzenia ścieżek zasilania VCC ale także samej masy. Temat ten jest nieco bardziej obszerny i poruszę go w oddzielnym artykule wkrótce.

Teraz jeszcze przypomnę dwie rzeczy. Jeśli stosujemy np stabilizatory zasilania typu 7805 lub podobne, to proszę je także traktować jak układy scalone, które na każdym pinie zasilania wymagają pary kondensatorów filtrujących. To nic, że jedna para jest już narysowana przy mikrokontrolerze na schemacie. Pamiętać jednak należy że taki stabilizator ma niejako dwie nogi zasilania - dlatego właśnie wymaga dwóch par, jednej na wejściu a drugiej na wyjściu.

Kolejna rzecz, nawet jeśli pod ręką nie masz akurat kondensatora elektrolitycznego o podanych wyżej wartościach to NIGDY NIE MOŻE CI ZABRAKNĄĆ kondensatorów ceramicznych 100nF. Tych powinieneś mieć zawsze pełno pod rąką, to one są podstawą jeśli chodzi o odsprzęganie zasilania.

Na koniec jeszcze jedna uwaga, jeśli stosujesz procesory w obudowach TQFP to zapewne zwróciłeś uwagę, że poza AVCC posiadają one kilka dodatkowych wejść VCC. UWAGA! każde z nich musi być nie tylko koniecznie podłączone do zasilania tak jak każdy pin GND - to bezwzględnie. Ale gdybyś chciał być bardzo skrupulatny to powinieneś także przy każdym z tych pinów podłączyć przynajmniej po jednym kondensatorze ceramicznym 100nF. Proszę bardzo zgodnie zresztą z zaleceniami producentów:
2 i 4. Brak zasilania na pozostałych pinach zasilania mikrokontrolera. Otóż wiele osób na podstawie takich durnych schematów, później niefrasobliwie uznaje, że podłączanie wszystkich nóżek VCC lub AVCC czy też GND oraz AGND do zasilania jest zbędne - ponieważ i bez tego przecież procesor działa. To jest jeden z największych grzechów, który pokutuje później długo - zanim ktoś sobie w końcu uświadomi, że od lat robi takie bzdury. Dlaczego tak ostro mówię, że to BZDURY? Ano dlatego, że każda! absolutnie każda nóżka zasilania mikrokontrolera MUSI BYĆ BEZWZGLĘDNIE podłączona! Nie może wisieć w powietrzu. I nie chodzi tutaj tylko o przekonanie. Mnie możecie nie wierzyć, bo to przecież tylko jedna z wielu stron internetowych, więc i ja mogę mówić nieprawdę ;) prawda ? Dlatego nie ufajcie także mnie - zawsze można pójść po rozum do głowy i zajrzeć do noty PDF swojego mikrokontrolera czy innego układu scalonego. Tymczasem wiele osób po naczytaniu się takich bzdurnych schematów, i szczątków informacji, twierdzi później że np AVCC nie trzeba podłączać, ponieważ to jest wymagane tylko wtedy gdy korzystamy z przetwornika analogowo-cyfrowego ADC. Niestety, te osoby nie zadały sobie trudu przeczytania noty PDF dowolnego procesora AVR, tymczasem tam jak BYK mają napisane, że napięcie z pinu AVCC owszem używane jest do zasilania przetwornika ADC ale nie TYLKO !!! .... Poza tym napięcie to służy także do zasilania części cyfrowej portu na którym wyprowadzone są końcówki ADC. Proszę bardzo poniżej cytat wprost z noty PDF .... możesz sam to sobie sprawdzić:


Wynika z tego czy chcesz czy nie chcesz, że mówię prawdę. Najgorsze jest jednak takie podejście, jakie prezentują niektóre osoby, gdy nawet po takich argumentach stwierdzają ze stoickim spokojem.

"to nie ważne, bo ja od dawna nie podłączam wszystkich nóżek zasilania gdy nie korzystam z ADC i wszystko mi działa poprawnie, więc to nie może być nagle w tym układzie powodem moich niepowodzeń"

Niestety to bardzo często spotykane teksty na forach internetowych. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że to połączenie tych wszystkich punktów o których tu mówię ale także zły projekt zasilania na PCB jak i ścieżek na PCB dopiero łącznie dają efekty piorunująco kłopotliwe.

5. To co mnie najbardziej wkurza, gdy wciska się młodym ludziom, że diody LED podłącza się do mikrokontrolera bez rezystorów!!!  Nawet w jednej z książek, ktoś napisał, że procesory AVR posiadają zabezpieczenia przed przeciążeniem i dlatego można spokojnie podłączać w ten sposób diody. No nic gorszego nie można zrobić jak krzewić takie FANTASMAGORIE. Mikrokontrolery AVR nie posiadają żadnych zabezpieczeń, a wydajność prądowa pinów waha się w zależności od modelu procesora od 10mA do 30-40mA - czasem mniej czasem więcej. Trzeba czytać noty PDF jak zwykle - tam na wykresach jest wszystko pokazane a nie ma ani słowa o takich durnych zabezpieczeniach. No dobrze, ale zaraz zwolennicy tej teorii o rzekomych zabezpieczeniach zapytają, to jak to się dzieje, że ani dioda LED nie ulega uszkodzeniu przy zasilaniu procesora napięciem +5V ani też sam procesor czy pin do którego podłączona jest taka dioda LED. Otóż dzieje się tak dlatego, że bramki wyjściowe to tranzystory typu MOSFET, które jak wiadomo posiadają pewną rezystancję i zwykle to ona w pewnym zakresie chroni takie diody LED przed bezpośrednim uszkodzeniem. Ale czy to oznacza, że to jest celowe zabezpieczenie ? NIE. Co gorsze są jeszcze inne i to poważne skutki takiego niefrasobliwego podłączania diod LED bez rezystorów ograniczających ich prąd. Takim skutkiem są potworne zakłócenia na nogach zasilania procesora podczas przełączania takich diod za pomocą pinów w sposób programowy. Następuje wręcz burza na zasilaniu - i można to stosunkowo łatwo zaobserwować na oscyloskopie, przykładając sondę do nogi zasilania podczas gdy nawet jedna dioda LED radośnie sobie miga. Przygotowałem nawet takie małe obrazki z oscyloskopu. Wprawdzie analogowego ale dużo mówią i mam nadzieję, że utkną w twojej świadomości.

Oczywiście najpierw wyłączamy w oscyloskopie składową stałą, zmniejszamy czułość do ok 100mV i obserwujemy co się dzieje.

Pierwsze zdjęcie to zasilanie ze zwykłego popularnego stabilizatora liniowego zatkniętego w zwykłej płytce stykowej - UWAGA! bez żadnego filtrowania zasilania i bez wymaganych (w nocie PDF tego scalaka) kondensatorów ceramicznych na jego wejściu i wyjściu, zobacz sam co mamy na pinie VCC procesora:Jak widzisz 100mV na działkę - zatem szumy na zasilaniu mają poziom prawie 500mV !!!.

Zatem dokładamy kondensator ceramiczny 100nF oraz elektrolityczny 47uF bezpośrednio przy pinach zasilania i teraz zobaczmy na wynik na oscyloskopie:


Proszę bardzo, szumy spadły do ok 100mV !!! Jest różnica ???? Widzisz sam. Jeśli te same kondensatory oddalę od pinów zasilania gdzieś po środku odległości pomiędzy stabilizatorem a procesorem to efekt jest z kolei jak niżej:


Mam nadzieję, że pomimo to iż nie jest to jakiś super testowy laboratoryjny układ, a wyniki nie są dokonywane oscyloskopem cyfrowym z pięknymi pomiarami itp - to widać, że filtracja jest bardzo istotnym elementem zasilania mikrokontrolera .

Dobrze teraz podłączmy do pinu diodę LED ale poprzez rezystor 240R. Napiszę prosty program, który spowoduje, że dioda ta będzie zmieniała swój stan co 5 lub 10ms. Spójrzmy na to co dzieje się na nodze VCC. Filtrowanie oczywiście włączone:Specjalnie troszkę powiększyłem zdjęcie żebyś lepiej widział, że na zasilaniu VCC pojawiły się minimalne skoki napięcia dokładnie w takt migania diody LED.

Zatem wyjmujemy teraz rezystor ograniczający jej prąd i niech tam procesor jak to się mówi "daje na maxa", tyle prądu ile potrafi ;) ..... spójrzmy czy coś się zmieni na zasilaniu, które zaznaczam jest filtrowane!


Zdjęcie może nie wyszło najlepszej jakości, ale po prawej stronie na czerwono zaznaczyłem że podstawa czasu ustawiona jest na 5ms/działkę czyli zgodnie z czasem przełączania diody widzimy tym razem już dosyć potworne zakłócenia na zasilaniu. I proszę bardzo - skąd one pochodzą ? gdzieś z zewnątrz ? NIE !, gdzieś z sieci zasilającej ? NIE. Po prostu z mikrokontrolera !!!

Mam nadzieję, że ten ostatni obraz z oscyloskopu da odpowiedź na pytanie niektórych osób, które z bezsilności i chcąc pozbyć się zakłóceń wpadają na pomysł, zasilania układu z baterii. Mając nadzieję, że dzięki temu w cudowny sposób pozbędą się tych wszystkich niedobrych zakłóceń z sieci. A tu KLOPS !!! Nawet przy zasilaniu z baterii będzie taki sam albo nawet gorszy efekt, ponieważ bateryjka może mieć jeszcze mniejszą wydajność prądową.

Dlatego trzymaj się zdrowych zasad projektowania zasilania, filtrowania zasilania, nie oszczędzaj na kondensatorach filtrujących, nie narażaj pinów mikrokontrolera na zbyt duże obciążenia (np te diody LED bez rezystorów) .... a wtedy będzie DOBRZE ;) albo przynajmniej dużo lepiej, ponieważ jeszcze nie omówiliśmy zasad projektowania PCB i zasilania na PCB (ale o tym jak mówiłem w innym artykule na tym blogu będzie wkrótce).

Tymczasem spójrzmy jak NALEŻY w minimalny sposób zapewnić zasilanie dla mikrokontrolera gdy akurat nie korzystamy z przetwornika analogowo-cyfrowego ADC:Mam nadzieję, że zapamiętasz ten schemat i nigdy nie będziesz powielał błędów, które opisałem wyżej. Teraz wiesz już lepiej z czym one się wiążą i jakie efekty nieprzyjemne mogą powodować.

Poniżej przedstawiam z kolei schemat minimalnego podłączenia i zasilania mikrokontrolera ale gdy korzystamy z przetwornika ADC:


Rysunki w wersjach do wydruku można pobrać stąd:

Jak widzisz doszło nam dodatkowe filtrowanie zasilania podawanego na nogę AVCC. Użyliśmy w tym celu dławika o indukcyjności 10uH wraz z dodatkowym kondesnatorem 100nF podłączonym przy samej nóżce AVCC i AGND. Jest jednak jeszcze jedna rzecz o której muszę wspomnieć.

NIGDY nie podłączaj nogi AREF do VCC - bo z takim błędem też często spotkasz się na wielu schematach w internecie. To jest błąd. Wprawdzie to nie czas na omawianie ADC w mikrokontrolerze to jednak podpowiem, że gdyby zależało ci na tym aby wykorzystać napięcie VCC (zasilania) jako napięcie odniesienia to można tego i należy dokonać w sposób programowy a nie poprzez podłączenie tego pinu do VCC. Ten pin należy podłączyć do GND za pomocą także kondensatora ceramicznego 100nF. Po to aby zapewnić dodatkowe zewnętrzne filtrowanie wewnętrznego napięcia odniesienia.

Oczywiście można także do tego pinu AREF podłączać inne specjalizowane zewnętrzne źródła napięcia odniesienia - ale to omówimy sobie przy okazji spraw związanych z ADC w innym artykule.

Na zakończenie dodam, że w tych dwóch ostatnich schematach widzisz już rezystory ograniczające prąd dla diod LED i wiesz dobrze dlaczego muszą one być. Pozostaje tylko wyliczyć sobie ich wartości zgodnie z prostym prawem Ohma: I = U/R czyli nasza rezystancja R = U/I. Gdzie U = VCC - Spadek napięcia na diodzie LED.

Mam nadzieję, że tym skromnym i (zdaję sobie sprawę, że) uproszczonym opisem będę w stanie pomóc chociaż kilku osobom, które zaczynają swoją przygodę z mikrokontrolerami a nie mają jeszcze doświadczenia w elektronice.

-------------------------------------------------

Na koniec podam wam przykład z życia wzięty - dlaczego tak ważne są czasem szczególnie te kondensatory elektrolityczne ... , poczytajcie sobie ten wątek w całości 

http://forum.atnel.pl/post90700.html#p90700

warto, a mógłbym takich wątków wiele pokazać .... (tymczasem swego czasu przetoczyła się tu burza w dyskusji - gdzie atakowali mnie Śpece z elektrody próbujące wmawiać - że wystarczą same kondensatory ceramiczne 100nF. Zresztą podobne teorie o tym że elektrolitów nie trzeba, tzn tych par - głoszą także różne dziwne blogi .... więc polecam mieć czujność co i gdzie się czyta w internecie)

89 komentarzy:

 1. Czy można prosić te 2 ostatnie rysunki w wersji do wydruku podobnie jak było to w przypadku kiedy Pan pisał o konfiguracji I/O

  Takie pomoce edukacyjne są bardzo przydatne, zwłaszcza wyróżnienie kolorami

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już dodana wersja rysunków przygotowanych do wydruku, poniżej ostatniego rysunku jest link do pobrania.

   Usuń
 2. Wspaniałe artykuły oby takich więcej ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Super poradnik dla początkujących, koniec z błędami podczas projektowania PCB.
  Bardzo dziękuję w imieniu własnym i innych :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co, jak zwykle cieszę się że mogłem pomóc.... ale na temat zasilania w aspekcie projektowania PCB to jeszcze będzie "troszkę" a nawet troszkę więcej informacji .... myślę, że ten kolejny poradnik dopiero będzie takim fajnym zamknięciem tego tematu. Nie mniej jednak - również te informacje po zastosowaniu w praktyce powinny już przynieść sporo pozytywnych rezultatów.

   Usuń
 4. Mirek muszę przyznać że Twoje artykuły tworzą powoli biblię każdego mikontrolero-maniaka! Bardzo ale to bardzo przydatne informacje odpowiadające na wiele pytań i domysłów.
  A ile ludzi ma do tej pory opinie w stylu: "nie będę tam wsadzał Atmegi bo one się zakłócają, jest problem z ich stabilnością, więc dam od razu ARM jest szybszy i stabilny...
  ...a i słyszałem że ATtiny sie nie zakłócają więc lepiej je stosować jak trzeba zrobić coś małego" - bez komentarza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trafiłeś w sedno z tymi cytatami. Co rusz na elektrodzie wpada ktoś, kto zadaje pytanie

   "które procesory są najbardziej odporne na zakłócenia???"

   bo jeden słyszał że np PIC'e, inny z kolei słyszał że AVR'y i PIC'e to LIPA a najlepszą są STM'y. Jeszcze inny słyszał że ARMy są do niczego bo najlepsze są PIC'e

   i tak dalej i tak dalej

   a jak się wyciągnie od jednego czy drugiego po wielu bojach projekt PCB czy fragmenty kodu - to można się przeżegnać lewą nogą po plecach ..... z tego co się zobaczy.

   I nie naśmiewam się wcale z tego, że zrobił to nieumiejętnie, ba! nawet w ogóle z jakąkolwiek sztuką - ale najgorsze jest to, że zamiast czytać, szukać rozwiązań gdzie on robi błąd - to po co ???

   Lepiej poszukać innych mikrokontrolerów, które są odporne na tajemnicze zakłócenia z kosmosu. Bo nie da ich niczym wyfiltrować - tymczasem największy błąd tkwi w tym co mówię:

   - że wielu ludzi uznaje że zakłócenia są z ZEWNĄTRZ ;) i najlepiej dać baterię to znikną na zawsze - a tu ZONK - zakłada baterię a zakłócenia są dalej ;) .... no to co???? No to pewnie procesor jest do ...... hm hmmm.

   No właśnie - nie tędy droga ;)

   Usuń
 5. Jak pisze Beens:
  Dokładnie, większość "wróżbitów" zawsze woli bezpiecznie zrzucić winę na producenta. Dobrze że z czasem jak kupiłem Pana książkę (oj dobre kompedium wiedzy) w której ładnie zostało te zagadnienie opisane zastosowałem się do poszczególnych zasad filtracji i problemów nie ma:) Nie ma co oszczędzać na kondensatorach, oj fakt.
  Chociaż to że do LEDa trzeba dać rezystor, to już kompletna podstawa. Jest fajny kalkulator to wyliczania dokładnie jaki ma być http://www.hobby-hour.com/electronics/ledcalc.php

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, bardzo fajny kalkulatorek na tej stronce ;)

   i warto na nią zajrzeć, jeśli jeszcze nie mamy praktyki w obliczaniu tych rezystorów dla różnych diod LED. A tam jeszcze fajnie domyślnie podpowiada spadki napięć dla różnych diod LED.

   Usuń
 6. niedopatrzenie, czy o co chodzi?

  cytat:
  " zawsze powtarzam, że jeśli mowa o prawidłowym filtrowaniu zasilania to oznacza, że musimy filtrować każde nogi zasilające każdego scalaka"

  a następnie przedostatni obrazek i tam tylko jedna para kondensatorów filtrujących, przy pozostałych nóżkach (nózce) brak nawet tego pojedynczego 100n.

  to tak prawidłowo?
  to jak tą parę która jest umieścić teraz na PCB, jeśli to jest 7 i 22 nóżka, czyli po dwóch przeciwnych stronach układu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pytanie i postaram się to lepiej wyjaśnić w kolejnym odcinku mojego kursu tworzenia obwodów w Eagle, które ostatnio pojawiają się na moim blogu.

   Tak na szybko możesz zrobić jedną z 3 opcji:

   1. dać dwie pary kondensatorów
   2. dać jeden kondensator elektrolityczny ale dwa ceramiczne 100nF przy każdej nodze VCC
   3. dać tylko tę jedną parę tak jak na rysunku i może być po jednej stronie układu.

   Myślę, że łatwiej będzie mi to wytłumaczyć na VIDEO niż tak pisząc OK ? - więc poproszę o jeszcze chwilę cierpliwości.

   Usuń
  2. Marcin (marthinek)23 kwietnia 2012 22:04

   ok, poczekam na wersję wideo, całkiem spoko je robisz ;-) chyba faktycznie to lepszy sposób niż suchy tekst...

   jak para kondensatorów, będzie z jednej strony układu, a z drugiej bez filtrowania, to czy uC nie będzie śmiecił "w linię zasilania"? albo czy przez tą nóżkę właśnie nie wprowadzi sobie szumu jakiegoś do swojego wnętrza?

   Usuń
 7. Uznaj dla uproszczenia że w tym wypadku gdy nie korzystasz z ADC umieść parę kondensatorów w pobliżu VCC. A zakłócenia zależą też od tego co się ma dziać na portach mikrokontrolera. Tak w ciemno ciężko powiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 8. na rysunku 4 zamieniona jest masa z zasilaniem na pinach 8,9

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzie jest zamienione ? co jest zamienione ? ;) nie widzę żeby coś było źle - dla procków serii ATmega8 VCC to pin nr.7 a masa to pin nr 8

   Więc może tobie się coś pomyliło albo nie wiem o którym rysunku mówisz ?

   Usuń
  2. Witam! Też zauważyłem ten błąd - chodzi o rysunek filtracji dla TQFP - po lewej stronie piny 8 i 9. W galerii jest to rysunek 4/12 "kondensatory_100nF_TQFP.jpg"

   Usuń
  3. eeeeh panowie nie macie na co patrzeć - jaki tam błąd ??? Ja nawet nie wiem co to za procek ten SMD żółty tak ??? toż to TYLKO jakiś przykład żeby pokazać jak dodawać kondensatory a nie żeby tam dopatrywać się która nóżka jaka - zresztą to nie wygląda na żaden m8 - a zresztą nieważne ;) ..... dajcie sobie spokój z tymi nóżkami 8 i 9 na tym rysunku ;)

   Usuń
 9. Witam, artykuł jest świetnie napisany. Czy mógłby Pan odświeżyć link do rysunków w wersjach do druku bo już niestety nie działa. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma się rozumieć ;) już zrobione i przepraszam za kłopot - to w związku oczywiście z nową stroną

   www.atnel.pl

   Usuń
 10. Witam
  Mam pod ręką cewki 100uH - nadadzą się do filtracji zasiania uC?
  pzdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo za dużo ;) to mają być małe dławiki ;) 10uH do 20uH

   Usuń
 11. I w związku z tym cewka 100uH może tylko zaszkodzić?
  PS gdzieś w Pana projektach z książki można je zastosować?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajrzyj sobie do noty PDF producenta procków, przecież nawet tam widać zalecenie n/t wartości dławika 10 do 20uH, no nigdzie więcej nie widziałem. Więc nie podawałbym na twoim miejscu ot tak sobie dowolnej wartości dławika ;) Już pisałem 100uH to dużo za dużo.

   Ale co można zastosować do projektów z książki ? taki dławik 100uH ??? nie no nie ;) skąd - ja nie piszę książek o dławikach albo elektronice analogowej.

   Usuń
 12. ...te błędy o których traktuje artykuł wynikają po pierwsze z braku elementarnej wiedzy z podstaw elektroniki, podstaw elektrotechniki i podstaw układów analogowych, przez ludzi którzy zajmują się układami cyfrowymi.
  Dlatego moja rada dla nich - poznajcie choć trochę układy analogowe - to jest absolutnie niezbędne do poprawnego projektowania układów cyfrowych.
  Niestety świat jest głównie analogowy, i nawet najdoskonalsze
  układy cyfrowe jako pierwotne dane wejściowe muszą dostać sygnał analogowy, który jeżeli na początku przy przetwarzaniu zostanie zniekształcony na skutek złego projektu to na wyjściu da bzdurny sygnał cyfrowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobra opinia, ja sam nie zaczynałem od elektroniki analogowej (pewnie jak wielu), nawet nie mogę powiedzieć, że się na niej znam. Ale staram się uczyć jak mogę - bo nie da się w dzisiejszych czasach żyć i coś robić w elektronice - znając tylko jedną z nich .... Zdecydowanie warto uczyć się tej analogowej również, albo od niej nawet zaczynać - jeśli ktoś akurat zaczyna w ogóle przygodę z elektroniką.

   Usuń
 13. Po tym artykule jestem naładowany wiedzą o zasilaniu mikro kontrolera jak ten kondensator elektrolityczny (22uF) ;d

  Bardzo ciekawy artykuł.
  "Układ zasilany działa lepiej, a jego działanie jest jeszcze lepsze, gdy lepsze jest jego zasilanie" ;d

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hahaha super powiedzenie:

   jestem naładowany jak kondensarot 22uF ;) .... ale masz rację - im lepsze zasilanie w obwodzie tym lepiej wszystko działa ;)

   Usuń
 14. Może trochę odejdę od tematu ,ale pytanie o dławik 100uH przypomniało mi pewna historię.

  Otóż chodzi o kondensatory przy kwarcach 22pF ,w wielu projektach ,zwłaszcza w zestawach do samodzielnego montażu na siłę wpychane są 33pF!!! ,a to za dużo.

  Wszystkie niezbędne informacje są zawarte w PDF do danego mikrokontrolera (to jak instrukcja użytkowania do TV ,wszystko tam jest tylko trzeba odnaleźć).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, ja sam jak zaczynałem po długiej przerwie z elektroniką i wystartowałem z AVR'ami to na tej zasadzie o której mówisz jako całkowicie początkujący wszędzie dawałem 33pF przy karcu, do momentu aż kiedyś pewien ATtiny2313 mi nie ruszył. Myślałem że jakiś padnięty czy co? więc wyjąłem kondensatory i ożył. Włożyłem znowu 2x 33pG i zamilkł ... jakaż była konsternacja, gdy przy kondkach 22pF działał za każdym razem ;) ... od tej pory sam stosuję 22pF a jak nie mam pod ręką to 18pF itp

   Usuń
 15. Mirku, czy mogę tą filtracje z Adc zastosować w robocie Mini Sumo?

  OdpowiedzUsuń
 16. A jeśli nie to czy mógłbyś podesłać schemat (zrobić dodatek). Ale to nie koniecznie bo widzę że jesteś bardzo zajęty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale posłuchaj - a czym się różni urządzenie typu jakiś tam sterownik od jakiegoś tam robocika itp ??? no czym ? powiedz mi ? Czy ty myślisz że rozróżnia się filtrację w zależności od urządzenia ???? no z takim podejściem to się jeszcze nie spotkałem :(

   Filtracja dotyczy KAŻDEGO układu na mikrokontrolerze i nie tylko na mikrokontrolerze jaki robisz. A to czy użyjesz tej wersji z ADC czy bez ADC toż to nie zależy ode mnie tylko od ciebie. Napisałem wyżej że jeśli korzystamy z przetwornika ADC to filtracja będzie robudowana np o dławik itp

   a jeśli nie korzystasz z ADC to po co ta wersja?

   przecież ja nie wiem czy ty w swoim robocie korzystasz z ADC czy nie :(

   Usuń
 17. Bo na forum atnel ;-) (pozdrawiam) spotkalem kilka roznic. I juz sam nie wiedzialem co mam zrobic. Mi bardziej chodzilo o to ze mozna jeszcze bardziej urozmaicic filtracje tyle ze chyba nie bedzie wielkich roznic. Dobra no to filtruje tak jak tu pokazane i z glowy :-P. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. taaaak ? ;) a gdzie na forum atnel znalazłeś różnice ? pokaż jakiś link ... Ja wszędzie piszę i podaję to samo.

   Usuń
 18. Wejdz w temat LogTeama o nazwie Sprawdzenie Schematu. Tam uzytkownik podeslal schemat i jest on dosyc urozmaicony i inny(nie to ze zly) Sry ze nie podam linka ale pisze z telefonu i to nie takie latwe ;-). I wlasnie z tad sie wziela moja rozkmina jak filtrowacw mini sumo. Bo uzytkownik napisal ze to jest minimalna filtracja. Dlatego zglosilem sie do Ciebie :-) A no i schemat jest podany praktycznie na samym dole

  OdpowiedzUsuń
 19. Jeddnak mam link http://www.wrzucaj.org/650818

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten schemat nie jest dość urozmaicony, on jest ZŁY i nie wiem skąd w takim razie pomysł żeby go w ogóle brać pod uwagę?

   Na prawdę byłbym bardzo ciekawy co skłoniło cię do chociaż próby wzorowania się na tym schemacie i byłbym bardzo wdzięczny gdybyś spróbował mi to wytłumaczyć bo to z kolei mi sporo rzeczy by wyjaśniło .... OK ?

   Usuń
  2. Dodam, że kolega LogTeam pomimo otrzymania wcześniej linków i do tego artykułu na blogu i do drugiego o filtracji zasilania i kursów VIDEO na temat projektowania w EAGLE - wciąż robi wszystko inaczej i po swojemu w jakiś PRZEDZIWNY dla mnie sposób.

   Usuń
 20. Pytalem sie moderatora czy jest dobrze zrobiony a on powiedzial ze dobrze jest zrobiony. Nie podam kto tak powiedzial ;-). Na jego obrone moge dac ze byl zajety i na szybko spojrzal pewnie :-P To dobrze ze nie zaczalem trawic plytki :-P. A ten moj schemat to jest donrze zrobiony? Oczywiscie jesli masz czas to rzuc na niego okiem http://www.wrzucaj.org/737317

  OdpowiedzUsuń
 21. Prosze nie patrz na pcb.

  Edit: Ehh, czyli zly schemat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kurczę trochę nie dobrze, że to moderator na naszym forum tak podpowiada - ale może jak mówisz to jakieś nieporozumienie. I nie rozumiem jak można brać za wzór schemat osoby, która widać że miota się w wątku, dopytuje, w kółko ktoś ją poprawia i nadal źle .... a nie brać pod uwagę tego co napisane tu w artykule i dobrze udokumentowane. Eeeeh jednak nie rozumiem was panowie.

   Usuń
 22. Wiesz myslalem ze na tym forum kazdy uzytkownik ktory podpowiada to sie zna(a tak praktycznie jest) a to wyszedl, tak jak to mowisz "Śpec". Na pewno to bylo nie porozumienie bo moderator zna sie na rzeczy i nie raz mi pomogl :-P
  A co do schematu to ciesze sie ze myslalem ze cos jest nie tak ;-)

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie nie, posłuchaj ten kolega to absolutnie początkujący więc na pewno nie jest to osoba typu ŚPEC, jak to mówimy. Tylko że strasznie się kręci w tym i nie może sobie poradzić. A co do moderatora to wierzę, że było to po prostu jakieś niedopatrzenie/nieporozumienie. Zaś kolegę LogTeam - próbują i próbują inni naprowadzić na właściwe tory, ja już troszkę dałem spokój bo skoro podaję WYRAŹNE schematy a on wciąż swoje - to mi ręce po prostu opadają. Ale na szczęście inni koledzy z forum mają czasem więcej niż ja cierpliwości - więc jak widzisz - warto generalnie tam pytać.

  OdpowiedzUsuń
 24. No może trochę przesadzilem z tym określeniem

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie tylko 'Panowie' powinni sobie zapamiętać, panie też tutaj wchodzą i dziękują za artykuły ;) Bo ratują przy robieniu projektów na uczelnię ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja to chyba się kiedyś porządnie ugryzę w język, że zapominam o Paniach ;) ..... wspomnieć .... Przepraszam i niesamowicie się cieszę że też mogłem w jakimś tam stopniu pomóc tym co robię ;)

   Usuń
 26. Według tego linku http://2.bp.blogspot.com/-ni0YeTksi0A/T4SoMZ-fO1I/AAAAAAAAAVw/OPxRU0fNsBA/s1600/kondensatory_100nF_TQFP.jpg
  przy filtracji zasilania użyto tylko ceramików 100nF. Jeśli pod każdy pin VCC i GND doda się jeszcze elektrolita 47uf to zakłucenia będą mniejsze racja? Czy może to tylko pogorszy sprawę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, w internecie jest pełno różnych schematów tyle że często ludzi oszczędzają na tak tanich kondensatorach. Niestety to kolejny strzał kulą w płot na tym blogu. Więc skoro masz dylemat nie słuchaj ani mnie (porad z mojego bloga) ani z tamtego ... tylko spróbuj sam zaobserwować jak projektowane są płyty elektroniczne przez poważne firmy. Rozbierz sobie jakąś drukarkę i popatrz, rozbierz sobie komputer stary i zajrzyj na płytę główną, pooglądaj ... masz mnóstwo urządzeń wokół siebie które pewnie walają się nawet już jako złom elektroniczny - więc zajrzyj i zobacz ...

   Mnie osobiście już szkoda nawet strzępić języka na ten temat, bo niestety bzdur w internecie nie brakuje.

   Usuń
 27. Jest to link właśnie z Twojego bloga i jak sam napisałeś : "Proszę bardzo zgodnie zresztą z zaleceniami producentów"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. posłuchaj - w notach PDF nikt nie będzie się zajmował nauką prawidłowej konstrukcji zasilania, tak samo jak nikt nie będzie omawiał sposobów na prawidłową obsługę RS232, I2C itp

   w nocie podaje się podstawy

   ja na swoim blogu czy w poradnikach dzielę się swoją wiedzą praktyczną ... więc nie łap mnie za słówka

   bo równie dobrze mógłbyś napisać do mnie tak:

   "po co w książce

   http://atnel.pl/mikrokontrolery-avr-jezyk-c.html

   opisujesz jakieś bufory cykliczne do obsługi RS232 z procka skoro w nocie PDF jest pokazana 100x prostsza obsługa RS232"

   Dlatego jeśli mówisz o moim blogu to co? nie czytasz całości - TYLKO zobaczyłeś ten jeden rysunek ? no przepraszam ale jakieś dziwne w takim razie pytanie - to po co pisałem to wszystko dookoła ?

   wiem że trudno jest początkującemu zrozumieć po co akurat dwa kondensatory się daje - albo czy dać np 1uF czy 10uF czy 47uF jeśli chodzi o elektrolit ... ale co ? nie można zastosować? wyjdzie za drogo ? ...

   poczytaj sobie jeszcze drugą część

   http://mirekk36.blogspot.com/2012/12/filtrowanie-zasilania-dlaczego-tak-wazne.html

   i proszę nie zadawaj kolejnego pytania czy trzeba dawać elektrolit czy nie. Odpowiedź jest prosta jeśli chcesz to daj a jeśli nie chcesz to nie daj. Twój wybór. Więcej ponad ten artykuł (dwa artykuły) już nie napiszę bo być może przeczytałeś pobieżnie i nieuważnie.

   Usuń
 28. No to mysle ze bede dawal jeszcze elktrolity. W sumie to tylko obudowa sie rozni. Dzieki

  OdpowiedzUsuń
 29. Szacun za tak obszerne opisanie problematyki absolutnego poprawnego minimum do uruchomienia procka.
  Mam tylko jedną wątpliwosc: Czy rzeczywiscie RESET trzeba ZEWNETRZNIE podciagac do VCC? Nie wystarczy wewnetrzny pull-up?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wewnętrzne podciąganie RESETu jest, ale o wiele słabsze niż zewnętrzny rezystor 10K. Dlatego zaleca się ZDECYDOWANIE przynajmniej takie podciąganie zewnętrzne robić. Zdecydowanie.

   Usuń
 30. Panie Mirku, jako bardzo "niedzielny" elektronik, po lekturze pana książki i obejrzeniu wszystkich(sic!) kursów i poradników filmowych, w kwestii fitrowania zasilania przyjąłbym pana rady nawet z uzasadnieniem "bo tak". Lubię jednak trochę rozumieć, więc zadam to, być może, głupie pytanie.
  Wiadomo (jeszcze ze szkoły), że pojemności równolegle połączonych kondensatorów sumują się, czyli dwa postawione, zwłaszcza tuż obok siebie, 100nF i 47uF powinny być równoważne jednemu 47.1nF. Rozumiem, że w tym wypadku jednak nie są - działają jakby niezależnie, w różnych zakresach częstotliwości. Pytanie: dlaczego? Szkolny model jest aż tak uproszczony? Te kilka milimetrów ścieżki między nimi daje aż taki efekt?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkolne informacje na temat kondensatorów szkolnymi, wszystko zależny na poziomie jakiej szkoły. Bo oczywiście z prostych przykładów gdzieś na fizyce można wysnuć takie wnioski i one też przecież nie są złe ;) bo rzeczywiście pojemności kondensatorów się sumują. Zaś jeśli chodzi o ich różnorodną funkcjonalność w takim układzie to sprawa rozbija się o nieco głębsze spojrzenie na kondensator a szczególnie jego rezystancję wewnętrzną (to jest kluczem do zrozumienia tego o czym tu mówimy), która przekłada się wprost na reakcję każdego z tych kondensatorów na przeróżne rodzaje zakłóceń, i częstotliwości z jaką one występują. Dlatego w kolejnym dużym uproszczeniu można powiedzieć że taki kondensator ceramiczny 100nF będzie tłumił zakłócenia stosunkowo wysokiej częstotliwości - ze względu na swoją niską rezystancję wewnętrzną w porównaniu do kondensatora elektrolitycznego i jego wręcz można powiedzieć kosmicznie większej rezystancji wewnętrznej a co za tym idzie reakcji na dużo niższe częstotliwości. Ale zaznacza, to duże uproszczenie i warto byłoby zapoznać się z kondensatorami ale np nie na poziomie szkoły o profilu ogólnym a na poziomie szkoły o profilu technicznym. Wtedy wyjaśnia się wiele różnych rzeczy. A odległości i ścieżki nie mają tu tak dużego znaczenia - chociaż i one zaczynają pełnić rolę zarówno dodatkowych rezystancji ale też obwodów rezonansowych itp itd itp ;) Reasumując - na pewno każdy z tej pary kondensatorów filtrujących spełnia całkowicie inną rolę bo reaguje w innym tempie na zmiany w zasilaniu.

   Usuń
 31. Czy poprawne jest podłączenie 2=3 diod LED do masy przez 1 opornik?
  Pomijając to, że będą mrygać przy zmianie stanu tej drugiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A spróbuj sobie tak podłączyć ;) szczególnie różnokolorowe to się mocno zdziwisz, że niektóre w ogóle się nie zaświecą ... ale nawet jak jednokolorowe to oczywiście że tak się nie robi nigdy. I nie chodzi o to że coś się spali - ale o to że każda dioda może mieć inny spadek napięcia (nawet w tym samym kolorze) ... ale dobra nie będę opisywał tu całej teorii wystarczy że zapamiętasz - że każda dioda ma mieć swój rezystor - chyba że łączysz je szeregowo ;)

   Usuń
 32. Panie Mirku, mam pytanie trochę z innej beczki. Z tego, co mi wiadomo, rezystor powinien być przed diodą od strony zasilania. Przy pinie 27 na uC jest kolejność zamieniona. Czy to jest dopuszczalne, czy można tę kolejność też stosować.Generalnie suma spadków jest ok.

  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wiele cennych wskazówek
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
 33. Paweł - w zasadzie to sam sobie odpowiedziałeś na swoje własne pytanie ;) .... skoro suma spadków napięć jest OK ;) to powiedz mi ... jaka jest różnica z której strony podłączysz diodę LED a z której rezystor ? Więc jeśli wyżej napisałeś, cytuję:

  "Z tego, co mi wiadomo..."

  to spróbuj sobie przypomnieć to źródło informacji ... i zweryfikuj to ok ?

  Gwoli wyjaśnienia - nie chodzi tu o spadki napięć bo te czy chcemy czy nie chcemy i tak będą - rezystor ma za zadanie ograniczać prąd diody żeby się nie sfajczyła - po prostu i to całe jego zadanie.

  OdpowiedzUsuń
 34. To skąd bierze się sytuacja, gdy przy podłączeniu: VCC-rezystor 1K-dioda LED-pin (stan niski) dioda się nie świeci, a gdy zamienimy miejscami diodę z rezystorami to świeci?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Schemat panie kolego, schemat - rozmawiaj schematem jak zadajesz takie pytanie bo sorki ale kompletnie nie rozumiem o co pytasz. Zapraszam na nasze przyjazne forum: www.forum.atnel.pl tam bez problemu możesz je zadać i dołączyć schemat tego o co pytasz ok?

   Usuń
 35. Pytam o to co kolega wyżej, czyli jeśli weźmiemy przedostatni schemat w tym artykule, to przy podłączeniu diody LED do uc rezystor umieszczony jest za diodą LED od strony zasilania i przy takim podłączeniu w moim przypadku dioda świeci, a gdy rezystor daję przed diodą LED od strony VCC, to w takim wypadku dioda nie świeci. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A no to oznacza że coś robisz źle ale co ? Nie ma znaczenia z której strony diody jest rezystor - to tylko jedno ogniwo obwodu elektrycznego i nie ma znaczenia w którym miejscu jest dioda a w którym rezystor

   być może zamieniasz polaryzację diody albo cokolwiek innego - nie mam pojęcia bo nie widzę co robisz - ale na pewno jakiegoś babolka niestety - przykro mi

   zapraszam na forum i pokaż fotki tego jak to podłączasz - pewnie da radę wtedy zauważyć co źle robisz

   Usuń
 36. Cześć, mam pytanie dotyczące zasilania procka i jego peryferiów. Widziłem poradnik wideo dotyczący projektownia pcb, przeczytalem powyźszy post, i brakuje mi informacji na temat tego jakiej szerokości powinny być ścieźki zasilania, a jakiej ścieźki sygnalowe? Wiem że minimalna szerokość ścieżek i odstępów między nimi zależy od metody wykonania PCB, ale jakie są zasady (dobre praktyki) w tym względzie. Jaka jest zalecana szerokość ścieźki VCC, a jaka dla GND?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ... hmm na takie pytanie nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Mogę dać tylko podpowiedź. Szerokości ścieżek muszą zależeć przede wszystkim od prądów jakie nimi płyną.

   Usuń
 37. Mirku! Bardzo fajny artykuł skorzystałem (przed zakończeniem projektowania na szczęście) A ja jeszcze w kontekscie podciągania RESETU. Otóż, w nocie od np. Atmegi 48/88/168/328 widać, że reset jest wewnętrznie podciągnięty do Vcc przez rezystor. Mimo to trzeba podciągać dodatkowo zewnętrznym (jak nie używamy kondensatora opóźniającego między resetem podłączonym do vcc a masą)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak ZDECYDOWANIE trzeba podciągnąć zewnętrznym rezystorem, ponieważ wewnętrzny stanowi zbyt słabe ale za to podstawowe podciąganie. Gdyby go nie było to w ogóle byłby stan HiZ na wejściu Reset. Tymczasem procek ma działać w każdej sytuacji nawet gdy user do testów procka nie da takiego rezystora. W warunkach zakłóceń czy jak to robią początkujący często - dotykania paluchami - bez takiego rezystora szybko wyjdą każdemu różnice i zalety stosowania 10K podciągania do VCC

   Usuń
 38. dzx ogólnie extra gość z Ciebie, fajnie się ogląda kurs po eaglu, wkurza mnie tylko ilość powieleń wątku, ale rozumiem nie każdy szybko załapie i pokazanie 4krotnie łopatologicznie jakiegoś problemu wymusza oswojenie albo zrozumienie tematu, na ogół przewijam, czasami cofam x krotnie ćwicząc na swoim schemaciku. Ach temat mikrokontrolerów - też wylądowałem na Twoim blogu. hmm dziwne?

  OdpowiedzUsuń
 39. " Panowie zapamiętajcie sobie RAZ NA ZAWSZE,"

  A Panie to co? pies?;p

  Masz też panie tutaj, nie tylko panów;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat trafiła Pani na dość stary mój poradnik, gdzie jeszcze właśnie nie wiedziałem o tym i nie mogłem się przyzwyczaić że Kobiety też to czytają, słuchają ;) ... Ostatnio w poradnikach wideo szczególnie staram się już być poprawnym i często przepraszam Panie za moje wcześniejsze zaniechania.

   Ale i tutaj nie wypada mi nic innego powiedzieć jak tylko:

   PRZEPRASZAM, PRZEPRASZAM, PRZEPRASZAM

   i obiecuję poprawę ;)

   a przy okazji POZDRAWIAM serdecznie wszystkie Panie - miło mi, że tu zaglądacie

   Usuń
 40. czy miedzy zwyklym Vcc a masa tez nie powinno byc kondensatora 100nF? bo na drugim rysunku go nie ma (min zasilanie z ADC)

  OdpowiedzUsuń
 41. i czy mozna pin VCC polaczyc z AVCC i dopiero do kondensatora 100nF wtedy ten kondensator 100nF bedzie tak jakby wspolny do obu pinow ?

  pytam bo chce sobie zrobic kawalek plytki wpinanej w prototypowa z juz polutowanymi niezbednymi elementami zeby tylko wpinac i juz :]

  OdpowiedzUsuń
 42. jak juz pisze to mam jeszcze jedno pytanie te kondensatory to moga byc takie najzwyklejsze ceramiki? (takie pomaranczowe pchelki) tzn wiem ze moga byc ale mam jeszcze takie zolte prostopadlosciany, ale nie wiem jak one sa zrobione

  czy po prostu to jeden pieron, a roznica bylaby przy tantalowych dopiero itp

  OdpowiedzUsuń
 43. Jeśli chodzi obciążenia portów. To w nocie spotyka się informację, że maksymalne obciążenie portów to 400mA a DC Current VCC and GND Pins czyli prąd zasilający mikrokontroler ma 200mA? Czy tak może być? Jakie wartości są bezpieczne?
  Jeśli obciążymy wyjscia procesora ok 100mA to i procesor nie będzie pobierał ok 100mA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O panie, no teraz to zaszalałeś ;) że tak powiem .... 400 mA ?? !! ??? .... a cóż to za procek który może mieć tak gigantyczne obciążenie portu 400 mA ;) .... proszę cię przeczytaj uważniej notę PDF bo no sorki ale zera musiały się tobie mocno pomylić

   Jeśli chodzi o procki AVR to MAKSYMALNE obciążenie pinu portu może być zwykle ok 20-40 mA ale to maksymalne i w zasadzie prawie nigdy nie należy z maksymalnego korzystać bezpośrednio. Weź tą uwagę do serca i jak mówię jeszcze raz poczytaj notę PDF

   A w praktyce jeśli już sterujesz jakąś diodę LED bezpośrednio z procka to lepiej użyj diody o dużej jasności przy niewielkim prądzie i dobierz do niej rezystor tak aby mogła świecić przy prądzie już max 3-5 mA max i wtedy będzie bezpiecznie

   Usuń
 44. Although each I/O port can sink more than the test conditions (20 mA at Vcc = 5V, 10 mA at Vcc = 3V) under steady state
  conditions (non-transient), the following must be observed:
  PDIP Package:
  1] The sum of all IOL, for all ports, should not exceed 400 mA.
  2] The sum of all IOL, for port A0 - A7, should not exceed 200 mA.
  3] The sum of all IOL, for ports B0 - B7,C0 - C7, D0 - D7 and XTAL2, should not exceed 300 mA.

  A stronę wyżej:

  DC Current VCC and GND Pins................................ 200.0 mA.

  Co zrozumiałem nie tak?
  Czy prąd pobierany przez na wyjściach portu = równa się prąd pobierany przez uC na nóżkach zasilających+własne potrzeby?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Króciutko zasada jest taka:

   - staraj się nie obciążać pojedynczego pinu portu więcej niż 20 mA

   - pamiętaj, że łącznie procek nie poradzi sobie z większym prądem niż 400 mA

   co to oznacza ? Że gdybyś wziął np procka w DIP40 np ATmega32 i podłączyłbyś do tylko trzech portów po jednej diodzie LED (łącznie 24 diody) i dla każdej zechciałbyś dać 20 mA (bo takie dobrałbyś rezystory) to łączny prąd pobrany przez diody jak łatwo obliczyć przekroczyłby dopuszczalne 400 mA dla procka czyli musiałbyś się liczyć z tym, że procek "odparuje" bo diody będą chciały zeżreć aż 480 mA !

   rozumiesz ?

   Usuń
 45. To jest jasne to rozumiem nie rozumiem tego:
  Atmega8 strona 242 napisane jest:
  Absolute Maximum Ratings* i w ramce na dole:
  DC Current VCCand GND Pins ......................... 200.0 mA
  natomiast na stronie 243:
  PDIP Package:
  1] The sum of all IOL, for all
  ports, should not exceed 400 mA.
  2] The sum of all IOL, for ports
  C0 - C5 should not exceed 200 mA.
  3] The sum of all IOL, for ports B0 - B7, C6, D0 - D7 and XTAL2, should not exceed 100 mA
  Co wynika, że nie każdy port można obciążyć tak samo.

  I pytanie się nasuwa czy prąd pobierany przez procek może być mniejszy niż prąd na wyjściu? bo 200mA<400mA. Chyba, że źle rozumiem parametr: DC Current VCC and GND Pins.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi się wydaję, że nie można przekraczać 200mA napisz na forum.atnel.pl

   Usuń
 46. To co w takim razie oznacza parametr: DC Current VCC and GND Pins ..... 200mA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prąd jakim można obciążyć VCC i GND procka - co w tym dziwnego ? Procek ma dwa piny VCC i GND (w DIP'ie) bo w TQFP więcej.... Więc co w tym dziwnego. Zasilanie wewnątrz podzielone jest na różne porty i masz podane także możliwe maksymalne obciążenia portów więc o co tobie chodzi ? Ja nie do końca rozumiem

   Usuń
 47. Dzięki za odpowiedź. A no faktycznie są dwa porty to będzie 200mA x 2. Chodzi mi o to, że procesor pobiera mi 200mA a na wyjściach jest 400mA. Cudów nie ma, gdzie 200mA. Skoro VCC i AVCC jest to by się zgadzało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro procesor pobiera ci 400 mA, ba jeśli pobiera 300 mA albo nawet 200 czy 100 mA .... to znaczy (nie obraź się) ale musiałeś strasznie skopać układ, wręcz jakąś masakrę zaprojektować :( ... albo gdzieś zwarcie zrobić

   Usuń
 48. Bardzo dobre i szczegółowe opracowanie. Dobrze się czytało.

  OdpowiedzUsuń
 49. Mirku, ZŁOTY ARTYKUŁ! Powinien być podlinkowany na głównej stronie i być pierwszym co każdy początkujący powinien przeczytać. Temat "czystego" zasilania to oczywiście temat-rzeka, ale to co napisałeś jest wyłuskaniem najważniejszych spraw i dla AVR-ów taka wiedza wystarczy.
  //Ja kilka lat temu porzuciłem rdzeń AVR, przesiadając się na ARM - i tu się dopiero zaczyna zabawa z zasilaniem, hehe :)
  Pozdrawiam
  Kajek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak ;) im więcej bitów tym bardziej trzeba zadbać jakby o zasilanko a szczególnie gdy coraz szybciej popędzamy procka megahercami ;)

   Usuń
 50. Panie Mirku, dziekuję! Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 51. Pierwszy raz na Twojej stronie jestem, pierwszy artykul czytam i juz mi sie podoba...Tak trzymaj, super dzieki :)

  OdpowiedzUsuń
 52. Zaczynam przygotowania do inżynierki. Ciekawy artykuł, prosto i na temat, zapada w pamięci.
  Dziękuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń