Ads_700x200

sobota, 28 kwietnia 2012

Przejściówka USB/RS232 w zestawach ATB

Witam,

Tym razem chciałbym powiedzieć kilka słów i przedstawić możliwości wykorzystania przejściówki USB / RS232 jaka znajduje się na pokładzie każdego zestawu uruchomieniowego ATB rev:1.0x. Przede wszystkim w odróżnieniu od wszystkich zestawów konkurencyjnych przejściówka ta pozwala na pełne wykorzystanie wszystkich pinów złącza RS232 i to w dwóch standardach napięciowych TTL (+5V) oraz w standardzie +3,3V. Jest to bardzo istotne ponieważ umożliwia bezpośrednie podłączanie do niej zewnętrznych urządzeń jak np niektóre modemy GSM nawet takie w telefonach komórkowych, które na złączu mają standard 3,3V. Nie musimy zatem robić żadnych układów do konwersji napięć - ponieważ przejściówka w zestawie ATB zapewnia nam to od razu w standardzie. Wystarczy jeden jumper w kolorze niebieskim, za pomocą którego w prosty sposób zmieniamy standard wyjść przejściówki.
Porównanie procentowego stopnia wykorzystania mocy układu scalonego w zestawach ATB do konkurencyjnych rozwiązań:


Wbrew pozorom to nie są czcze przechwałki firmy Atnel ponieważ poza tym iż wykorzystany jest dosłownie każdy użyteczny pin układu scalonego to przy okazji jest on wykorzystywany na kilka różnych ważnych sposobów jak niżej:

1. Pełna przejściówka USB / RS232 (wszystkie sygnały RS232)
2. Pełna przejściówka USB / RS485 (w połączeniu z układem MAX485 w zestawie)
3. PROGRAMATOR SPRZĘTOWY DO PROCESORÓW AVR !
4. Możliwość pracy z dwoma napięciami na wyjściach TTL oraz 3,3V
5. Możliwość korzystania jednocześnie z programatora i przejściówki w zestawie !
6. Możliwość odłączania sygnałów RxD oraz TxD od przejściówki, dzięki czemu mamy wolne piny PD0 oraz PD1 procesora ATmega/16/32/644 (a nie tak jak u konkurencji podłączone na stałe co powoduje często uszkodzenia układu przejściówki FT232 albo uniemożliwia skutecznie wykorzystanie pinu RxD procesora PD0 - gdyż układ FT232 wciąż wymusza na nim stan wysoki, za to użytkownicy takich zestawów zastanawiają się wciąż dlaczego nie działa im PD0, PD1 albo dlaczego popsuła się przejściówka)


Poniżej uproszczony widok przejściówki w zestawach ATB:


W rzeczywistości wygląda to mniej więcej tak:Poniżej skrócona instrukcja jak można wykorzystywać przejściówkę w zestawach ATB do podłączania np. modułów Bluetooth firmy Atnel z modułem BTM-222, albo modemów GSM czy telefonów.

kliknij na obrazek aby powiększyć

oczywiście polecam także zajrzeć do schematu zestawu ATB aby porównać sobie jak to się ma do prezentowanych tutaj informacji. Na szczęście firma Atnel udostępnia pełną dokumentację zestawów.

14 komentarzy:

 1. Witam fajnie zachęcająco opisane leczy czy mógłbyś gdyby to nie był problem opisać co to jak działa RS232 uważam że mogło by to pomóc wielu :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przejściówka USB/RS232 to PODSTAWOWE narzędzie każdego elektronika cyfrowego działającego z mikrokontrolerami. Generalnie jest to temat rzeka i ciężko byłoby ot tak w kilku słowach opisać. Pojawią się jeszcze na tym blogu tutoriale związane z wykorzystaniem praktycznym takich przejściówek w codziennej pracy z tworzeniem programów i projektów na mikrokontrolerach. Bo nawet jeśli nie potrzebujemy w naszym projekcie komunikacji przez RS232 z komputerem to zawsze można i warto go wykorzystać chociażby na etapie testowania do przesyłania wygodnych komunikatów do terminala Windows. To jest po prostu nieocenione narzędzie .... ale jak mówię więcej szczegółów będzie w artykułach na tym blogu - bo nie tutaj. Tutaj to by kartki zabrakło na opis ;)

   Usuń
  2. Witam, czy istnieje w Twojej ofercie osobno przejściówka USB/RS232 by można jej użyć do komunikacji z płytą alarmu SATELA przy programowaniu ?
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Na razie jeszcze nie, ale może już za 2-3 miesiące będzie.

   Usuń
 2. Również bym był zainteresowany jakąś przejścówką USB/COM.

  Szczególnie jeżeli będzie z pewnego źródła i z dokładnymi opisami jak w tym artykule. Na allebrzydko niby są jakieś ale niektóre w takiej cenie że zastanawiam się co w niej jest jeżeli same wtyki to 99% ceny albo nie ma w ogóle informacji na jakim układzie itp. :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy da radę skomunikować się tym modułem z urządzeniami Profibus?

  OdpowiedzUsuń
 4. Czyli jeżeli dobrze rozumiem to do komunikacji z uC z komputerem przez bluetooth potrzebujemy rs232 i 2x moduł bluetooth. Poprawcie mnie jeżeli się mylę bo mam zamiar zrobić zakupy i nie chce 2x zamawiać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już poprawiam

   Do komunikacji procka z komputerem za pomocą Bluetooth wystarczy TYLKO I WYŁĄCZNIE jeden moduł ATB-BTM-222 który podpinamy do procesora. Natomiast przy komputerze warto mieć tzw "Dongla" USB/Bluetooth, który zwykle jest tańszy a na dodatek w Notebookach jest już wbudowany do środka. Więc po co drugi moduł ATB-BTM-222. Mieszasz po prostu troszkę pojęcia wplatając w to przejściówkę USB-RS232.

   Dlatego że przejściówkę ATB-USB-RS232 warto mieć w ogóle do WSZYSTKIEGO, m.in do testowania modułu BTM, do testowania komunikacji z prockiem no do WSZYSTKIEGO.

   A jeszcze inną rzeczą jest to - o czym mówię w drugiej części poradnika Bluetooth od A do Z - że kupując dwa moduły BTM można sobie zestawić (pokazałem jak) tzw kabel bezprzewodowy RS232 i wykorzystywać go do różnych celów - nawet i do komunikacji z komputerem bez tego dongla. Tyle że gdybyś miał tylko do tego wykorzystywać to po co płacić 99zł za dodatkowy ATB-BTM jak taki "Dongle USB/Bluetooth" do kompa kosztuje no nie wiem np 40 zł ?

   Wszystko zależy od tego co chcesz uzyskać ....

   Usuń
 5. Chiciałbym uzyskać taki efekt jak udało się panu zrobić podczas poradników ADC.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hmm no to piszę właśnie - jak widać w tym poradniku o ADC mam jeden moduł ATB-BTM-222 i łączę się z komputerem przez takiego dongla wpiętego do USB komputera. Zobacz, że pan ile tego jest na świecie:

   https://www.google.pl/search?q=usb+bluetooth+dongle&espv=2&biw=1522&bih=900&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CC0QsARqFQoTCI2L8PWfuMgCFcS2GgodP7YM3A

   Usuń
 6. W zasadzie mam bluetooth w komputerze. Wiec potrzebuje tylko jednego modułu bluetooth. A przejściówkę i tak zamówię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomyśl - nie mając żadnej porządnej przejściówki USB/RS232 - to w jaki sposób np później przekonfigurujesz sobie ATB-BTM222 na inne parametry ? Nie da się tego zrobić bez przejściówki ;) .... już nie wspomnę o możliwości komunikacji przez kabel dla testów z mikrokontrolerem jak ci na początku np przez BT coś nie będzie szło

   Usuń
 7. Witam
  Jaki program pod (win7) będzie współpracował z tą przejściówką RS232?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co tu ma za znaczenie wersja windowsa ? Panie kochany - pod KAŻDYM windowsem będzie pracował z nią KAŻDY program typu terminal itp ... toż tu nie ma żadnych ograniczeń. Ja używam najczęściej PUTTY.EXE

   Usuń