Ads_700x200

czwartek, 26 kwietnia 2012

Ostatnia zagadka


Witam,

Dzięki uprzejmości szanownej małżonki Pana Ryszarda, miałem niedawno możliwość obejrzenia jego warsztatu pracy. Było to dla mnie ogromne przeżycie i przyznam, że długo nie mogłem z niego wyjść. Każdy pewnie czuje jak to jest odwiedzić jakiś fajnie wyposażony warsztat a tym bardziej, jeśli jeszcze ten warsztat ma swoją wieloletnią historię, sięgającą w tym przypadku czasów wczesnego PRL'u a nawet II Wojny Światowej. Pamiętacie pewnie konkursy i zagadki na tym blogu, które tak pobudzały wyobraźnię, gdy wszyscy próbowaliśmy odgadnąć co to za element. Przypomnę pierwszą z nich:

http://mirekk36.blogspot.com/2011/09/zagadka-nr-1.html

Wszystkie części do tych zagadek pochodziły właśnie ze zbiorów Pana Ryśka, który poświęcał wiele swojego czasu aby wydobyć ze stosu szufladek, półeczek, czy największych zakamarków swojego królestwa elektronicznego te ciekawe dla nas elementy.

Dzisiaj mam okazję przedstawić chyba ostatnią tego typu zagadkę, ...natknąłem się bowiem w tym wspaniałym warsztacie podczas prowadzenia prac porządkowych znowu na pewien nietypowy element, który dzięki uprzejmości małżonki Pana Ryśka mogłem wziąć, sfotografować u siebie i przygotować kolejną mini zagadkę jak za dawnych czasów.

Nie jest to może aż tak bardzo nietypowy element i pewnie szybko uda się wam rozszyfrować co to jest, dlatego podobnie jak to bywało wcześniej, także teraz skorzystam z odkrywania go na zdjęciach w postaci fragmentów.

Ten kto odgadnie oraz poda jak najdokładniejsze zastosowanie tego elementu wygra pakiet programów w postaci: MkAvrCalculator oraz MkBootloader ;)

Proszę jednocześnie aby osoby, które już wcześniej otrzymały takie nagrody, pozwoliły na to aby ktoś nowy wygrał, ktoś kto nie miał jeszcze okazji ....

życzę miłej zabawy i poniżej udostępniam pierwsze zdjęcie ;)


aktualizacja: 2012-04-27 ;)

no muszę dać kolejne zdjęcie - zobaczcie Panowie jak mniej więcej ma się stosunek wielkości takiej typowej diody germanowej o jakiej piszecie do tego co tu widać:


w takim razie czas na kolejną odsłonę puzzli ;) - coś tam ciut więcej widać.....


życzę dalszego miłego strzelania i odgadywania...

aktualizacja: 2012-04-28 - godz: 9:40 - i kolejna fotka:


...... i ostatnie zdjęcie


--------------------------------------------------------------------------------------------------

rozwiązanie - czyli dane z noty PDF, te egzemplarze, które tutaj widać to rezystory warstwowe firmy TESLA o symbolu TR130

zdecydowanym zwycięzcą konkursu został kolega:

zenowi

jako pierwszy odgadł, że są to rezystory no i teraz podał zastosowania ;)

Ponieważ jednak jest to ostatnia zagadka jeśli chodzi o udział Pana Ryszarda - to chciałbym uczcić to w jakiś szczególny sposób. Dlatego też zmieniam nieco regulamin nagród:

1-sze miejsce nieodwołalnie kolega - zenowi. Wygrywa pakiet dwóch programów o których była mowa ale także kupon rabatowy w wysokości 50% na nową książkę, która się ukaże

2-gie miejsce zajmuje KAŻDY z uczestników, który brał udział w tej zagadce - dlatego zgłaszać się Mości Panowie na maila, i odbierać świeże i cieplutkie nagrody....

mam nadzieję, że taka nieoczekiwana zmiana regulaminu "ostatniej zagadki" przysporzy niejednemu uczestnikowi chociaż odrobinę radości ;)

.... to już koniec,.....

45 komentarzy:

 1. A może jakiś stary kontaktor?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie chodziło ci o "kontaktron" ale ok - na razie nie będę ani potwierdzał ani zaprzeczał ;) .... czekamy na kolejne propozycje - a zwycięzcę wybiorę w stosownym czasie.

   Usuń
 2. Raczej tak jak kolegs ERG mówi mi to wygląda na diode ostrzałową link:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/de/Electronic_component_germanium_diode.jpg/792px-Electronic_component_germanium_diode.jpg

  pozwolę sobię zacytować wiadomości z wikipedi:
  Dioda ostrzowa to dioda, w której jedną z elektrod stanowi metalowe ostrze będące w kontakcie z półprzewodnikiem. Obecnie mają już znaczenie wyłącznie historyczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. uzupełnienie:
   Dioda germanowa dominowała w zastosowaniach zanim została wyparta w latach 60-tych przez diody krzemowe. Diody germanowe stosowane są nadal jako części zamienne, oraz w niektórych układach, gdzie przede wszystkim potrzebne jest niskie napięcie progowe np. w detektorach, w sprzęcie radiowym i video. Dla diod niskoprądowych, spadek napięcia w kierunku przewodzenia zawiera się w przedziale 0,2 - 0,5 V. Napięcie to zależy od wartości prądu ale w mniejszym stopniu niż dla diod krzemowych, które mają wyższą "rezystancję" w kierunku przewodzenia. Spadek napięcia w kierunku przewodzenia w diodach germanowych jest z kolei bardziej zależny od temperatury niż w diodach krzemowych.

   Usuń
 3. Można z tego zrobić mikrofalówkę bo ma dużą częstotliwość pracy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W takim razie - kolejna fotka ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super fotki .. ładnie wyszło złącze ...... :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Faktycznie dużo większe.
  Może kondensator próżniowy na wysokie napięcie? -strzelam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fotodioda próżniowa?

  OdpowiedzUsuń
 8. lampa UV do starych naświetlarek

  OdpowiedzUsuń
 9. Może to być: Dioda lampowa, lampa kwarcowa, lampa neonowa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ponieważ oddano już tyle strzałów i boję się, że dostanę rykoszetem albo odłamkiem - robię kolejną aktualizację - oto na górze - kolejna fotka - nowa odsłona i ciut więcej widać ;)

  Zapraszam do dalszej zabawy

  OdpowiedzUsuń
 11. Tuba do licznik geigera ?

  OdpowiedzUsuń
 12. Hmm... Jakiś element fotowoltaiczny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo kolektor ciepła... choć to mało elektroniczne jest ;s

   Usuń
 13. Lampowy wskaźnik wysterowania?

  OdpowiedzUsuń
 14. może to :http://www.swiatlo.tak.pl/images/swietlowka-bez-luminoforu.jpg

  OdpowiedzUsuń
 15. No widzę, że zagadki zataczają krąg - tak jak okazało się, że pierwsza była bodajże najtrudniejsza - to i tym razem zaczyna być ciężko.

  W takim razie kolejna fotka i zapraszam do dalszej zabawy

  OdpowiedzUsuń
 16. Jest to rezystor wzorcowy o bardzo dużej rezystancji pewnie z zakresu 100Mohm lub nawet 1 Gohm.
  Zenowi

  OdpowiedzUsuń
 17. ostatnia aktualizacja ;) ostatnie zdjęcie - widać dwa takie elementy w pełnej krasie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam ja też stawiam na rezystor, pewnie od licznika Geigera albo komory jonizacyjnej

  OdpowiedzUsuń
 19. Myślę, że będzie to jakiś rezystor, lub jakaś cewka, o wysokiej dokładności.

  OdpowiedzUsuń
 20. Aż by się chciało zdewastować zagadkę :) tak się samo wyrywa by krzyknąć że jest to ............. , ale zasady to zasady :)

  OdpowiedzUsuń
 21. No to może być to jeszcze tzw. bareter czyli nieliniowy opornik stabilizacyjny. Zenowi

  OdpowiedzUsuń
 22. Mirku, podpowiedz może czy któryś z nas przynajmniej o cm sie przybliżył do poprawnej odpowiedzi :D

  OdpowiedzUsuń
 23. Tak - udało się już bardzo zbliżyć ;) dlatego pokazałem ostatnią fotkę - ale jeszcze czekam troszkę na może lepsze uzupełnienie .....

  Jak się nie uda - to poproszę kolegę SunRiver'a o dokładną informację na ten temat - bo on jak widać już (i to chyba dawno) wie - co to jest :)

  czekam zatem jeszcze chwilę - a jakieś dodatkowe informacje jeśli jeszcze padną to pozwolą mi lepiej wyłonić zwycięzcę i ogłosić wyniki konkursu.

  OdpowiedzUsuń
 24. Mogą to być także rezystory wysokonapięciowe, widziałem kiedyś podobne w muzeum energetyki. Zenowi

  OdpowiedzUsuń
 25. Teraz nasuneła mi się kolejna myśl, mianowicie jakiś stary wyłacznik termiczny, jeśli prąd w uzwojeniu(tym co widać nawinięte na czarnej rurce) przekroczy jakąś wartość to rozłączy się w środku styk.

  OdpowiedzUsuń
 26. Czas podać informację, że na elementach chociaż słabo widać, bo prawie zatarty - to da się odczytać napis "TESLA" ;) ... to kolejna podpowiedź poza samymi fotkami.

  OdpowiedzUsuń
 27. Rezystory drutowe? Stosowane w obwodach testowych akumulatorów?

  OdpowiedzUsuń
 28. No pewnie, że TESLA bo jaki ma być? Wtedy większość porządnych elementów była TESLA lub TUNGSRAM :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Rzut na taśmę. Termistor?
  Zenowi

  OdpowiedzUsuń
 30. Zenowi już dalej nie kombinuj bo jak na razie jesteś pierwszym kandydatem do nagrody, chyba że jeszcze ktoś poda bardziej precyzyjny opis i może np zastosowania ;) .... trzymajmy się tego co pierwszy napisałeś - że to rezystor - bo dobrze napisałeś.

  A pewnie niedługo pozwolę koledze SunRiver zdewastować zagadkę ;) jak się wyraził - ale bardziej w roli experta. Bo ja np już wiem dokładnie co to jest - ale sam nie miałem czasu żeby poszperać do czego takie elementy były stosowane - a może jeszcze są stosowane.... chętnie bym się dowiedział.

  OdpowiedzUsuń
 31. OK, OK. Ale ja miałem podobne rezystory, tyle że SESCOSEM jeden 100Mogm a drugi 1Gohm. Służyły do kontroli testerów prądów zerowych tranzystorów gdy robiłem w ś.p. CEMI. Widziałem też chyba identyczne (miały przepusty malowane na zielono) w zasilaczu w.n w aparaturze RTG. Były w szeregu 200Mohm i 40Mohm. Pewnie w układzie ogniskującym lampy. Zenowi

  OdpowiedzUsuń
 32. Panowie - na końcu tematu ostatnia aktualizacja i ogłoszenie wyników jako że zagadka została rozpracowana do końca ;)

  chyba że miałby coś do dodania nasz EXPERT kolega SunRiver - to ja na pewno chętnie bym go wysłuchał.

  OdpowiedzUsuń
 33. Panowie - rzućcie okiem co zdecydował się zrobić z główną nagrodą zwycięzca tego konkursu - coś niespotykanego w dzisiejszych czasach - bardzo miły i ludzki gest:

  http://forum.atnel.pl/topic1054.html

  OdpowiedzUsuń
 34. A nic w tej kwestii nie doda bo wszystko powiedziane zostało :), a chętni wiedzy zapewne odszukają informacje o stosowaniu tego rezystorka wielowarstwowego .... co zresztą też narzuca się po jego konstrukcji prawda :) z czego w jasny sposób wynika
  i co pisze w nocie że jest to rezystor wielowarstwowy wysokonapięciowy czyli stosowany w torach HV różnych urządzeń
  np tańsi bracia (bez szkła) były stosowane w przy lampach HV w telewizorach :). A tam Zaraz expert Mirku, po prostu jak kiedyś mówiłem zbędny bagaż doświadczeń.

  OdpowiedzUsuń