Ads_700x200

poniedziałek, 21 maja 2018

API Commands - dla ATB-USBasp ver 4.2

Witam,

Niezmiernie miło mi dzisiaj rozpocząć pewien cykl poradników wideo, w których chciałbym przedstawić Wam zasady korzystania z komend API dla najnowszego programatora ATNEL - ATB-USBasp 4.2. Dzisiaj na sam początek postanowiłem pokazać najprostszy jak zawsze przykład dla programisty czyli zadanie tzw "HELLO WORLD" ... czyli pomigajmy sobie diodami LED wprost z wyjść programatora za pomocą podstawowych komend API. Ok w dzisiejszym poradniku poznamy te najprostsze z komend, które na dodatek nie wymagają przekazywania jakichś argumentów danych. No ale od czegoś trzeba zacząć. Ważne żeby każdy mógł zrozumieć na czym zabawa polega, żeby KAŻDY zupełnie ZA DARMO mógł sobie to przetestować na zakupionym wcześniej programatorze. Dzisiaj odcinek w którym oczywiście prezentuję najprostszą metodę i to w DELPHI, ale postaram się przedstawić również kolejne. Pod koniec poradnika wspominam o czym możemy porozmawiać w następnym odcinku jeśli będzie Was to interesowało. Tak czy inaczej od dzisiaj KAŻDY może sobie z poziomu komputera PC "pogadać" z urządzeniami na I2C czy SPI. No może nie od dzisiaj - ale dzisiaj na pewno jest porządny start!  zapraszam....
oto krótki 30 minutowy filmik


;)

15 komentarzy:

 1. Dobra robota! Stwórz bibliotekę dll z tym API. Do funkcji będzie można zrobić uchwyty i programować nawet z C/C++. Mogę Ci stworzyć otwarto źródłową bibliotekę która pozwoli na to i wrzucę na forum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biblioteka DLL już jest i wszelkie materiały do niej pod języki C++/C# też przekażę

   Usuń
 2. Znasz się dobrze na AVRach, dlaczego nie zrobisz własnego programatora JTAG i debuggera? Takiego tańszego zamiennika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego że USBasp wystarcza mi do AVRów ... i co ważne jest szybki. A najważniejsze do WSZYSTKICH procków AVR - zaś JTAG tylko do ATmeg - a co z ATtiny ? ;) ... więc po co mi coś takiego połowicznego?

   Usuń
 3. Wszystkie zamieniłbym na większość, bo z nowymi AVR z interfejsem UPDI to raczej nie podziałamy. A szkoda,klocki ciekawe, ale widocznie nie lubią hobbystów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale co to w ogóle ma wspólnego z tym tematem ;) mnie nie interesuje co kto lubi ;) ja lubię to co ja używam ... a jeśli są również inni, którzy mają podobne zdanie - a jest ich sporo ;) to fanie ... czy ktoś kogoś zmusza do lubienia czegoś na siłę ? Ja na pewno nie ... Krótko mówiąc niech każdy robi to co lubi i tak będzie najlepiej.

   Usuń
  2. Wpis był tylko w formie sprostowania,bo jednak nie wszystkie AVR są obsługiwane.Również jestem za tym by każdy robił to co lubi. I żeby była jasność to nie ja pytałem o JTAGA, ja napisałem tylko sprostowanie. Pozdrawiam
   kijas1

   Usuń
  3. No ale tak to bywaj jak się pisze jako "Anonimowy" bez żadnego nicka. Odnośnie sprostowania to oczywiście, że obecnie najnowsze nie mają ISP tak samo jak Xmegi ... ale ja się skupiam na razie na starych poczciwych, wszystkim znanych normalnych AVR'kach z ISP jak się należy ;)

   Usuń
 4. Czy jest możliwość żeby zamiast twojego wsadu wgrać przez bootloader swój własny i móc sterować pinami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorki ale nawet nie za bardzo rozumiem twojego pytania

   Usuń
  2. Czy jest możliwość zamiast wsadu usbasp wgrać swój, niejako funkcjonalność arduino. W "programator".

   Usuń
 5. Inaczej, chce przez program do aktualizacji wgrać swój wsad żeby móc bawić się elektronika, w międzyczasie wrócić do programatora wygrywając wsad od ciebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przykro mi, nie ma takiej możliwości

   Usuń
  2. Czy te urządzenie jest wodoszczelne?

   Usuń
  3. Tak i to do 100 atmosfer, poza tym wytrzymuje próżnię w kosmosie i promieniowanie X-RAY a także trzęsienia ziemi oraz lawę wulkaniczną ;) ... coś jeszcze chcesz wiedzieć ?

   Usuń