Ads_700x200

poniedziałek, 5 grudnia 2016

MkCLIPSE - wersja BETA

Witam,

Może nawet nie jest to wersja beta ale alfa, bardzo bardzo wstępna wersja programu i na tym etapie liczę głównie na: .... ? No właśnie - tu KOMPLETNIE nie chodzi o to żebym mówił do czego jest program, jak działa i co można z nim robić. Ponieważ chcę przetestować że tak powiem intuicyjność UI (User Interface) czyli interfejsu użytkownika to chciałbym się dowiedzieć od Was do czego uda Wam się dojść we własnym zakresie, co odkryć w tym programie. Oczywiście PODSTAWĄ jest to, że naturalnie czekam na zgłoszenia błędów a jako, że jest to wersja wczesna beta raczej alfa ;) to spodziewam się, że no hmmm.... co tu dużo mówić - troszkię ich będzie. Podpowiem za to od razu co na pewno NIE DZIAŁA na razie w programie. Otóż na razie - nie działa w ogóle opcja wgrywania wsadów do mikrokontrolera. Na to trzeba będzie jeszcze poczekać. UWGA! od razu uprzedzam WSZYSTKICH - żeby później nie było, że nie mówiłem. Ten program nie ma być zastępcą dla ECLIPSE ... Główne cele tego softu pozostaną jeszcze okryte nimbem tajemnicy jeśli chodzi o mnie, ale zapewniam że wkrótce i to wyjdzie na światło dzienne. Skoro zatem nie ma być to zastępca Eclipsa to proszę wziąć pod uwagę, że możliwości edycji samego kodu źródłowego są hmmm jakby to powiedzieć dość ubogie w porównaniu do KOMBAJNU o nazwie Eclipse. Więc na to aż takiej uwagi proszę nie zwracać. Natomiast kilka mniejszych celów już zrealizowałem nawet w tym co teraz jest i ciekaw jestem czy je odkryjecie - tzn te pomniejsze cele które mi przyświecały w budowie tego sofciku. I nie chodzi tu o to, że ma to być do ATB czy coś tam ;) bo to tak - ale to wiemy już z forum po tzw przecieku. Dobra - nie ględzę - poniżej link do ZAAASSANIA beta wersji ;)
czekam zatem na wasze uwagi i z góry za wszystkie dziękuję, szczególnie za znajdowanie paskudnych błędziorów w sofcie ;)


;)

40 komentarzy:

 1. Witam przy próbie kompilacji "build" dostaję za każdym razem komunikat "List index out of bounds (0)" Nie ważne czy piszę program czy wybieram ten Pana z eclipse "oczywiście działający w eclipse" tu nie działa. Tylko donoszę o możliwym błędzie nie żeby coś :). Poza tym bardzo fajny pomysł. Takie coś ode mnie to to jak by Pan dodał taką opcję żeby bez pisania kodu ręcznie można by było za pomocą przycisku skonfigurować wyjście. (np: "Po naciśnięciu przycisku, podaniu nazwy portu i nazwy "LED_ON doda się odpowiednia definicja w kodzie, z opcją podana stanu np wysokiego na ustalonym pinie, oraz ten pin zostanie skonfigurowany jako wyście. To by była fajna opcja :) " Pozdrawiam Pana Panie Mirku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O jej to paskudny błąd ale .... i nie ma że boli, o to przecież chodziło o błędy tzn ich zgłoszenia. Bo wiesz jak u mnie działa to nie znaczy, że u innych coś nie wyjdzie. Zaraz poszperam w procedurze buildu - żeby z jednej strony popatrzeć gdzie może być babol a z drugiej, żeby założyć jakieś dodatkowe komunikaty które być może pomogą później szybciej odnajdować mi miejsce błędu dokładnie w kodzie... Bo na razie to nie mogę u siebie odtworzyć tego babola.

   Jeśli chodzi o propozycję, to będę pracował w przyszłości nad różnymi ciekawostkami - nie wiem czy uda mi się osiągnąć wprawdzie to o czym piszesz ale ... ale popróbuję ;)

   Usuń
 2. Bardzo dobry pomysł, nie każdy potrzebuje bardzo rozbudowanego "Eclipse" zwłaszcza na początku przygody z pisaniem programów w C++.
  Moje spostrzeżenia:
  Nie współpracuje z moim USBASP nawet po wybraniu wersji "Clone".
  Normalnie współpracuje z "Eclipse".
  Po wczytaniu projektu trzeba użyć np. MkAVRCalkulatora żeby odczytać rodzaj użytego procesora. Fajnie by było gdyby była opcja "Sprawdź podłączony AVR".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale pisałem wyżej, że jeszcze w ogóle nie działa opcja wgrywania wsadów.

   odnośnie wykrywania wersji procka ? ... hmmm zobaczymy

   Usuń
 3. W Win 8.1 trzeba wyłączyć wymuszanie podpisania sterowników. Mały kłopot :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale to dotyczy tego programu ? ;) przecież w nim nie ma żadnych sterowników

   Usuń
  2. Komunikat ze strony systemu Windows 8.1:
   "Filtr Windows SmartScreen uniemożliwił uruchomienie nierozpoznanej aplikacji. Uruchomienie tej aplikacji może narazić komputer na zagrożenie.
   Wydawca: Nieznany wydawca
   Aplikacja: MkCLIPSE.exe".
   Ale da się uruchomić po kliknięciu na: [Uruchom mimo to]

   Usuń
  3. eeeeeh panowie panowie - no już i na forum to tłumaczyłem i w ogóle już tysiące razy ;) .... Wstyd troszkę - tak nie znać samego windowsa - bo to sprawa windowsa i jego znajomości a nie mojego programu. Tak się dzieje pod KAŻDYM windowsem od Windows vista, win7, win 8.x a także win10 i nic w tym dziwnego ;) ... zawsze jak zassiesz plik z netu to przy pierwszym odpaleniu masz taki komunikat i już ;)

   Usuń
  4. aha i nie ma to nic wspólnego z wymuszaniem podpisywania sterowników ;)

   Usuń
 4. Witam Panie Mirku.
  U mnie przy próbie kompilacji występuje błąd tak jakby źle zdefiniowana była zmienna. Natomiast w eclipsie ten sam przykład kompiluje się bez problemu.
  Pozdrawiam
  Stanisław

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hmm nie za bardzo mogę sobie wyobrazić błędu o którym piszesz, gdybyś mógł to dokładniej opisać na naszym forum, i pokazać tam jakiś zrzut ekranu ? ...

   http://forum.atnel.pl/topic16986.html

   Usuń
 5. Fajne , leciutkie środowisko ...
  Proste programy kompilują się bez problemu
  Na razie super..., czekam na opcję wgrywania wsadu

  OdpowiedzUsuń
 6. Niezłe, na moim kompie działa normalnie, mirku zrób jeszcze kolorowanie składni.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam,
  bardzo mi się podoba ten pomysł:) życzę powodzenia w dalszej pracy i mam pewną propozycje co do edytora: czy dałoby się zrobić tak aby np zaznaczając jedną klamrę, zaznaczyła się druga klamra do pary zaznaczające dany blok programu? np. pętle. Widzę, że jak się zaznaczy klamrę odnoszącą się do funkcji to druga się podświetla na niebiesko. Jak dla mnie fajnie by było jakby się tak dało zrobić ze wszystkimi klamrami do pętli, warunków.
  Może też warto zastanowić się nad polską wersją językową?
  Pozdrawiam
  Artur

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety nie mam pełnych możliwości nad modyfikacją samego edytora - chociaż czasem niektóre sugestie udaje mi się zrealizować. Akurat z tymi klamrami to sobie nie poradzę przykro mi. Polska wersja językowa .... hmmm ale czy przy tak prostym programie jest to konieczne ? Być może kiedyś ? zobaczymy ok?

   Usuń
  2. Polska wersja językowa hmmm może być jako opcja:)
   Ale to prawda nie jest to konieczne.
   Mam jeszcze jedną propozycję jako opcję. Mianowicie sposób wyboru częstotliwości a raczej jej zapisu,
   żeby można było do wyboru pomiędzy zapisem np. 8000000 a 8MHz a jeśli częstotliwość zegara jest 1843200 to zapis 1.8432MHz. Oczywiście jest to tylko propozycja. Osobiście preferuję oba sposoby zapisu:)
   To tylko taka kosmetyka.
   Jeśli chodzi o błędy wynikłe z kompilacji czy samego działania programu w tak, krótkim czasie jeszcze ich nie doświadczyłem. Pracuję na XP i śmiga. Na maszynie wirtualnej mam Win7 i fajnie zaciągnął sobie Toolchaina i rozpakował:) Pytanie z czystej ciekawości: Dlaczego akurat rozpakowuje się do Moje Dokumenty? a nie np. bezpośrednio na C:?
   Pozdrawiam
   Artur

   Usuń
  3. O nie nie - zostanie taka prezentacja częstotliwości z uwagi na ZDECYDOWANIE większą przejrzystość ale też dlatego żeby nie mieszać no i najważniejsze - dzięki obecnemu sposobowi że tak powiem, gdy ręcznie piszesz jakąś wartość w tym polu to ona ładnie ci wskakuje ;) potrenuj sobie. To jest już ładnie przemyślane ;)

   No z tym zasysaniem toolczajna to świetna sprawa ;) super przenośne środowisko ;) wszystko SIAMO się robi prawie.

   Dlatego w Mode Dokumenty - bo to jest folder domyślnie zalecany przez majkrosoft i dostępny zawsze dla aplikacji nie ważne jakie kto ma uprawnienia czego pewnie nie bierzesz pod uwagę nie pisząc takiego softu. Gdybym walił to wprost na C, to ktoś kto nie ma uprawnień administratora w wyższych łindołsach niż XP - miałby od razu ZONKA - aplikacja by wywijała koziołka ;) ... A ma to działać poprawnie na każdym kompie i każdej windzie a nawet ludzie na linuxie to odpalają dzięki tej opcji i śmiga.

   Usuń
 8. Dlaczego nie można otworzyć kilka projektów obok siebie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To proste, bo to nie jest ECLIPSE ;) ... ale za to można otworzyć kilka programów naraz i wtedy mieć otwartą dowolną ilość projektów ;)

   Usuń
 9. To co według mnie przydałoby się w tym projekcie choć nie wiem czy możliwe i czy autor podzieli ten pogląd to możliwość zdefiniowania ścieżki dostępu do AVR Toolchain. Niekoniecznie w procesie instalacji ale później aby móc przenieść całość na pendriva i mieć całkowicie przenośne środowisko bez konieczności kopiowania plików projektu między komputerami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tu chyba pozostanę przy tym co jest. Proszę zwrócić uwagę, że również w obecnym stanie program jest w pełni przenośny - na pendrive można go mieć. A to że sam zainstaluje na docelowym kompie z netu toolchain i to w bezpiecznym folderze żeby nie przeszkadzać innym aplikacjom - to chyba nie problem. Zaś GIGANTYCZNĄ zaletą a w zasadzie dwiema zaletami tego rozwiązania jest to, że:

   1. toolchain na dysku twardym będzie działał setki razy szybciej niż odpalany z pendrive

   2. WSZYSTKO dzieje się automatycznie i nie trzeba sobie głowy zawracać toolchainem

   Usuń
  2. Szkoda bo nie zawsze jest możliwość przechowywania "obcych" plików nawet w profilu domowym użytkownika. Nie zawsze jest to mile widziane na służbowej maszynie a świetny pomysł na algorytm może pojawić się nagle :-) i niesprawdzony nagle zniknąć :-(. Opcja taka mogłaby znaleźć się w ustawieniach zaawansowanych lub /nieudokumentowanych :-)/ poprzez ręczną edycję pliku *.ini. Ale oczywiście rozumiem - to Pan jest twórcą oprogramowania.

   Usuń
 10. Dołączając się do komentarza powyżej ideałem by było gdyby można było kontynuować dalej pracę np.na tablecie pod kontrolą systemu Android

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No pomysł może dobry ale kłopot tu polega na tym, że właśnie - Android to nie windows a ja piszę apki pod windows jeśli chodzi o tego typu apki. Poza tym troszkę średnio sobie wyobrażam pisanie kodów źródłowych na tablecie czy smartfonie ... ale ok - to że ja sobie nie wyobrażam to nie znaczy że inni nie mogą oczywiście ;) ... mogą ...ale przykro mi tego nie dam rady zrobić, po prostu nie umiem.

   Usuń
 11. Witam, brak jest możoliwości przeciągania plików i katalogów np. z gotowymi biblotekami do projektu. Nie działa mi też możliwość zmiany nazwy utworzonego już katalogu.
  Poza tym świetny pomysł. Gratuluje

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam, dałoby radę zrobić możliwość wskazania ścieżki do Atmel Toolchaina, którego mam już zainstalowanego lecz w innej lokalizacji niż domyślna? Szukałem w opcjach, ale nie znalazłem takiej możliwości.
  Pozdrawiam, Ryszard K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy pobrać toolchain z Menu: Help-->Download toolchain, zostanie on pobrany do folderu MkClipse i będzie z niego korzystał. Niezależnie od tego gdzie masz swój zainstalowany. Nie dodam opcji wskazywania ścieżki bo to doprowadza wiele osób później do rozpaczy, gdy coś zmienią z instalką toolchaina a później nie wiedzą dlaczego MkClipse nie działa. A TYM bardziej jeśli ktoś jak kolega ma tendencje do tego żeby wgrywać coś w niestandardowe foldery. Wg mojego założenia MkClipse ma działać w tym zakresie zupełnie automatycznie.

   Usuń
 13. Dziękuję za info, rozumiem, takie prawo Autora aplikacji. Faktycznie lubię porządek i poczucie świadomości, że wiem co gdzie w systemie się znajduje a tym bardziej instaluje. Sama instalacja Atmel Toolchain to umożliwia, zatem skorzystałem z tego udogodnienia i zainstalowałem go na innej partycji.
  Pozdrawiam Ryszard.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie nie, proszę mnie źle nie zrozumieć że ja twierdzę że kolega źle coś robi ;) bo tak jak piszesz - każdy może zainstalować gdzie mu się żywnie podoba. Ale idea tego programu jest taka aby porządkować pewne rzeczy dla początkujących (nie mówię że ty jesteś takim początkującym) , którzy po jakimś czasie gubią się może nie tyle w tych folderach co także w tym że nie wiedzą co to jest zmienna środowiskowa PATH w windowsie, itp itd

   Usuń
  2. Jasne, dzięki za wyjaśnienia, póki co panuję nad moim "bałaganem". W sumie to nie wiedziałem i nie sprawdzaiłem, że MkClipse instaluje toolchain-a w swoim folderze, także spoko luz.
   Pozdrawiam Ryszard.

   Usuń
  3. MkCLIPSE działa zgodnie z prawem medycyny ;) "Przede wszystkim nie szkodzić" :D ... dlatego jak pobiera toolchaina to na własny użytek i do własnego folderu - dzięki temu nie szkodzi i nie ma żadnego wpływu nawszystkie inne aplikacje których używasz a które korzystają z twojego toolchaina ;)

   Usuń
 14. Witam
  ja proponuje jeśli to możliwe dołączyć, wykonać możliwość uruchomienia MkAVR kalkulatora i wszystkich programów pomocniczych z poziomu Mkclipse.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niemożliwe, będą tylko dwa programatory, najważniejszy to USBASP może być nawet własnej produkcji

   Usuń
 15. fajny projekt - duzo pracy jeszcze do wykonania
  problemy dla poczatkujacego to brak podpowiedzi ctrl-spacja
  dla pisarzy na youtube - brak mozliwosci powiekszania czcionki ctrl-kolko
  przydalby sie jakis help po najezdzie na dana funkcje, skladnie.

  Wszystko zalezy do jakiego klienta soft ma byc dedykowany. Jesli dla poczatkujacych to duzo helpu musi byc do skladni do avr etc, jakies linki do not katalogowych.
  Trzymam kciuki.

  OdpowiedzUsuń
 16. Komentarz crtl+/ i pozniej ctrl+z nie dziala

  OdpowiedzUsuń
 17. A gdzie mogę znaleźć poradnik dotyczący obsługi tego programu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zawsze zaczynam od strony producenta oprogramowania, a ty nie?

   Usuń
  2. Niestety na stronie atnel.pl nie ma takiego poradnika (chodzi mi oczywiście o MkCLIPSE)

   Usuń