Ads_700x200

wtorek, 11 lutego 2014

Czym się różni ... ? ( atmega8 od atmega8A itp)

Witam,

Zdaję sobie sprawę że to bardzo błahy temat niby ;) .... że każdy powinien to wiedzieć, ale jednak czasem w nawale i natłoku informacji ciężko początkującemu szybko jak BŁYSKAWICA dotrzeć do tego o czym mówię w swoim krótkim i BŁYSKAWICZNYM jak na mnie rekordowo krótkim poradniku. Proszę go wręcz potraktować z przymrużeniem oka ;) .... ale z drugiej strony cieszę się, że teraz zamiast dużo pisać na maila - po prostu będę mógł wkleić link do tego poradnika i nawet nikt mi nie powie, że za długi hahaha ;) Więc proszę się skupić i uważnie obejrzeć o co chodzi ...

zapraszam na mini film:


;)

18 komentarzy:

  1. obiecany błyskawiczny i rekordowo krótki poradnik:
    różnica między atmega8 a atmega8a: http://www.atmel.com/Images/avr523.pdf
    i między attiny2313 a attiny2313a: http://www.atmel.com/images/doc8261.pdf

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam. Nie wiem czemu Pan przejmuje się tymi malkontentami. A poradnik niezwykle krótki i treściwy ledwie go włączyłem i już koniec. Jeszcze takie pytanie a mianowicie czy istnieją takie krótkie noty katalogowe z opisem na przykład ustawienia portów I2C? Jeśli tak to jak je odszukać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem czy istnieją takie krótkie poradniki o I2C a nawet jeśli to pewnie nie uwzględniają specyfiki danego procka - ja na pewno opisuję podejście do I2C zarówno od strony sprzętowej jak i programowej w podstawowy sposób w swojej niebieskiej książce (Bleubook)

      http://atnel.pl/mikrokontrolery-avr-jezyk-c.html

      i śmiało mogę to polecić

      Usuń
  3. Co to za muzyczka na koniec poradnika?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a nie widać zawsze na początku źródła skąd kupuję muzykę do filmów ? ;)

      www.paio.pl

      Usuń
  4. O i takich poradników od podstaw oby było jak najwięcej :). Sam dopiero zaczynam i są to stanowi to dla mnie ogromną pomoc. Dziękuję Panie Mirku :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie ma za co , cieszę się że mogłem pomóc ;)

      Usuń
  5. Od strony programowania procesora wsadem poprzez usbasp + mkavrcalculatror nie ma ŻADNEJ różnicy. Dlatego, aby uniknąć kolejnych problemów z tym związanych (bo avrdude nie wie co to procki xxxA), sugeruję scalić Atmegi i Atmegi A jako jeden procek lub w ogóle te z A wywalić z programu i nie przejmować się marudzeniem, że MkAvrCalc... tego nie obsługuje, bo to bzdura.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedyś nie było właśnie w MkAvrCalculator tych procków z A na końcu ale za to wtedy dostawałem 40x więcej maili z pytaniami - dlaczego MkAvrCalculator nie obsługuje tych nowych z lierką A, albo sam widziałem jak na forach pisali ludzie bzdury - że MkAvrCalculator jest przestarzały i nie obsługuje nowych procków ;) - więc wybrałem opcję że są - i często gdy ktoś kliknie żółty klawisz "sprawdź podłączony AVR" i wykryje mu się ATmega8 pomimo że ma wetkniętą tą z A ... to już dalej jakoś działa bez generowania dodatkowych pytań i nie napisze maila albo sam się zainteresuje i zobaczy że nie ma różnicy ... czyli generalnie dostaję o 30x mniej maili :) ... i to było powodem wprowadzenia tych z A do programu.

      Usuń
  6. Skoro takie działanie faktycznie spowodowało mniej maili to nie dziwię się i jestem za. A ci "znawcy" co wypisują, że MkAvrCalc jest przestarzały czy nie obsługuje tego i owego, to zwyczajnie to chyba zazdroszczą tak świetnego programu albo totalnie nie znają tematu i wypisują za przeproszeniem pierdoły. Dziękuję za wyjaśnienia, pozdrawiam.

    P.S. Nie wiem na ile to technicznie możliwe do rozwiązania, ale może spróbować zrobić listę mikro-kontrolerów w programie w taki sposób:
    Atmega8 (A)
    Attiny2313 (A)
    Atmega88 (A)
    ....
    itd.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hmmm szczerze mówiąc to ostatnimi czasy przy jakichś okazjach właśnie myślałem jak pogodzić te dwie rzeczy o których pisaliśmy wyżej. Kłopot polega na tym, że listy procków nie są tworzone przeze mnie "ręcznie" w kodzie ale podczytywane z listy plików XML od Atmela ... i stąd była tzn teraz jest taka a nie inna lista ...

      ale przyznaję, że teraz to mi kolega podsunął fajny pomysł ... już wpisuję to na listę usprawnień ... będę musiał sprawdzać nazwę podczytywanego procka z XML'a i jeśli będzie to wersja A mająca taką samą sygnaturę jak wersja bez A ... to rzeczywiście - wyświetlić będzie musiała się nazwa z (A) na końcu ;)

      hmmm troszkę to będzie zabawy ale rzeczywiście to wyeliminowałoby wiele takich kłopotów

      Wielkie dzięki za inspirujący pomysł ...

      Usuń
    2. Bardzo się cieszę, że mogłem coś podpowiedzieć, nie znam się kompletnie na pisaniu aplikacji dla PC, dlatego bardzo luźno to zaproponowałem, Pan jako autor najlepiej oceni na ile to jest możliwe czy nie i w jaki sposób to zagadnienie rozwiązać. Proszę pamiętać, że mimo to i tak nie wszystkim uda się dogodzić, grunt to się nie przejmować i robić swoje.

      Usuń
    3. Jak widać czasem liczy się dobry pomysł a nie tylko umiejętność pisania aplikacji ;) ... Ale będę próbował nad tym popracować - zobaczymy co wyjdzie ;)

      A to że i tak nie wszystkim się dogodzi to oczywiste ... ;)

      Usuń
  7. Jest Pan Wielki :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Gratuluję poradnika, choć przyznam osobiście mam problem którego nie ma w notach, AVRDragon za nic nie chce programować w trybie równoległym ATTiny2313A niezależnie od firmware Dragona, w SPI działa nawet w archiwalnych wersjach. Wynika, że są jakieś drobne różnice które powodują kłopoty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No widzisz - za dużo nie podpowiem ci o AVR Dragonach bo sam od zawsze używam prostego i działającego w każdej sytuacji USBASP .... Ale popytaj na naszym forum bo są koledzy, którzy mają dragony ... choć pomimo to ... też na co dzień używają USBASP ... dlatego tak polecam te programatorki ;)

      Usuń
  9. atmega8a względem starszej atmegi8 różni się wielkością struktury, procesem technologicznym coś ok. 350nm względem starszego chyba 1um, z całości wynika mniejszy pobór prądu który to wynika z mniejszych pojemności które są przełączane.

    OdpowiedzUsuń