Po długiej przerwie w kursach Eagle udało mi się w końcu zrealizować kolejny, 6 już odcinek. Jest to już przedostatni odcinek z tego cyklu. Tym razem zajmiemy się zagadnieniami związanymi z prowadzeniem i rozdzieleniem masy cyfrowej i analogowej w układach, które będziemy projektować. Czyli wszędzie tam, gdzie w jakiś zaawansowany sposób będziemy korzystali z przetwornika ADC. Jest to dość istotna sprawa i nie zwracanie uwagi na ten temat powoduje czasem przykre objawy w naszych urządzeniach a szczególnie gdy są to urządzenia związane z techniką audio, gdzie od razu rzuca się nam to "w uszy" ;) ... W innych okolicznościach zaniechanie omawianych tu tematów może prowadzić do niestabilnych pomiarów czy też pracy urządzeń. Poza tym znajdzie się jeszcze kilka praktycznych uwag dla wszystkich, którzy tworzą płytki metodą tzw żelazkową albo inną - dostępną w domowych warunkach. Kolejny odcinek to już będzie tylko omawianie tworzenia własnych bibliotek elementów w programie Eagle.
Poniżej materiał VIDEO w rozdzielczości HD
zapraszam do oglądania, jednocześnie proszę uzbroić się w cierpliwość bo ten odcinek trwa prawie 2 godziny (bez 15 minut zdaje się). Można jednak podzielić sobie jego oglądanie przecież ;) na kilka części.
Jestes wielki dzieki Mirku
OdpowiedzUsuńMirku super poradnik "masa" wiadomości i przyjemnie się ogląda.
OdpowiedzUsuńKolejny świetny poradnik w wykonaniu Mirka.
OdpowiedzUsuńOd momentu włączenia nie da się oderwać od ekranu.
Ja osobiście nie łączę ścieżek masy jeżeli później wylewam polygon. (Ot takie moje widzi mi się)
Z niecierpliwością czekam na kolejną część :)
Pozdrawiam
Super! w dużym stopniu uzupełnił ten poradnik moją wiedzę:)
OdpowiedzUsuńDzięki Mirku!
-Co jest najważniejsze dla elektronika?
OdpowiedzUsuń-Masa!! :)
dużo ciekawych informacji choć korzystam z innego softu :)
Łukasz
kolejny fajny poradnik, ojjj jaki on długi... I BARDZO DOBRZE jeśli tyle wiedzy zawierają niech będą dłuższe :D ciekawe ile miał materiał przed obróbką?
OdpowiedzUsuńAle do rzeczy, wiele razy gdy zabierałem się za pcb największy w sumie problem miałem z właściwym rozmieszczeniem i ustawieniem elementów czy jest szansa żeby wspomnieć o tym jak to robić dobrze? Wspominam o tym ponieważ gdy sam układam elementy to czasem jest problem żeby to sensownie połączyć, ale gdy ułożę je wg tego co było na oryginalnym PCB wszystko idzie łatwiej, a nawet czasem można jeszcze coś lepiej zrobić. Fajnie byłoby wiedzieć jak na to patrzą bardziej doświadczeni.
Na koniec dodam tylko (pewnie wszyscy wiedzą, ale może komuś się jeszcze przyda) że skrypty ULP można odpalić ikonką z paska. Co do samych ULP to polecam też używać takiego który generuje listę elementów prościej je później zamawiać ze sklepu.
Pozdrawiam
stanley
Tak - ta ikonka z paska to dobra podpowiedź ;) dzięki.
UsuńJeśli chodzi o poradnik odnośnie układania elementów na PCB .... hmmm tu chyba ciężko byłoby mi o tym opowiedzieć bo zdaje się (ale może się mylę), że jakichś standardów tutaj nie ma, a raczej wszystko zależy TYLKO i WYŁĄCZNIE od woli konstruktora. Owszem są pewne drobne wytyczne np w jakiej odległości od procka umieszczać rezonator kwarcowy, że np należy wyraźnie oddzielać część zasilaną niskim napięciem od wysokiego napięcia itp .... no ale układanie poszczególnych elementów - to żmudny proces i zależy on często z jednej strony albo od preferencji konstruktora np do tego aby ładnie równo w rządkach było wszystko ułożone kosztem np ścieżek że będą dłuższe i pokręcone bardziej (zwykle więcej przy tym roboty) albo nie ważne jak będą ułożone byle by np wyszła jak najmniejsza plątanina ścieżek, najmniej przelotek - czyli tak układamy elementy żeby dopasować je do optymalizacji ilości ścieżek. Myślę - że taki proces trudno pokazać w poradniku VIDEO bo jak mówiłem mnie zajmuje on wiele dni a czasem tygodni przy większej płycie PCB (wziąwszy te dni przerwy o których mówię)....
Reasumując - nie przejmuj się zbytnio że elementy np na twojej płytce nie są np równo pod linię ułożone w jakimś rastrze - miło dla oka ;) ważne że urządzenie działa
a jak zechcesz żeby były ładniej ułożone - to po prostu będziesz musiał 10x więcej nad płytką posiedzieć i też dasz radę.
w sumie fakt, ciężko to przekazać w poradniku. Dave Jones napisał kiedyś artykuł o PCB bardzo ciekawy, ale nikt samych sposobów na ułożenie nie opisał, teraz już wiem dlaczego w sumie każdy układ jest inny, a do tego każdy miałby swój sposób na to :D jeszcze raz dzięki za dużą dawkę wiedzy na wesoło
UsuńW przypadku "prostych" projektów, gdzie nie ma wielkiego nacisku na wysokie napięcia, wielkie moce, czy znaczne częstotliwości sygnału lub dokładności pomiarów. Standardowe zalecenia wystarczają.
UsuńSchody zaczynają się przy projektowaniu urządzeń gdzie występuje napięcie wyższe niż 24V, bo wtedy odległości muszą być zachowane.
Sam projektując obwody, staram się układać w miarę równo elementy, by jednak wygląd był profesjonalny ;), ale ważne jest by elementy "grzejące" się były z dala od elektrolitów.
Podobnie by montując jakiś większy element, czy gniazdo nie zawadzało ono o wystający np. kondensator. Lepiej zostawić trochę luzu.
Jak chce się zmienić parametry polygonu, np. Rank, nie trzeba rysować go od nowa. Można kliknąć przycisk Info, kliknąć na obrys polygonu i w okienku które się pojawi zmienić parametry.
OdpowiedzUsuńZawsze zapominam o takiej prostej metodzie ;) .... dzięki za podpowiedź.
UsuńDzięki Mirku za poradnik. W sumie większość już z tego wiedziałem ale i tak oglądnąłem z ciekawością bo naprawdę fajnie się Ciebie słucha. Nowością dla mnie były ustawienia soldermaski co z pewnością wykorzystam.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Adrian
Obejrzałem wszystkie odcinki i muszę powiedzieć że kurs jest super:)
OdpowiedzUsuńZabrałem się za zrobienie pierwszej płytki i wyszło naprawdę super tylko miałem małe zdziwko po wywierceni otworów pod gniazdo USB typu B (takie jak do drukarki)...Nie pasuje w żaden sposób:(. Użyłem tego z biblioteki con-kycon. Jakiego Wy używacie bo szukałem chyba wszędzie inie mogę znaleźć?
Dlatego zawsze przed zrobieniem płytki - warto sobie wydrukować na zwykłej kartce papieru i potestować co i jak
Usuńw kolejnym poradniku odnośnie tworzenia bibliotek będzie o tym właśnie ;)
Czekam z niecierpliwością:)
UsuńDziękuję za podpowiedz z tą kartką, niby proste a jak pomocne:)(wydrukowałem sobie gniazda i już wiem które użyć :))
Witam serdecznie Mirku
OdpowiedzUsuńCzy można liczyć, że w kolejnych kursach, Eagle będzie mowa o tworzeniu dokumentu niezbędnego, aby płytki zamawiać w profesjonalnych firmach? Chodzi mi głownie jak gotowy projekt przygotować, aby firma, która go otrzyma wykonała nam płytkę zgodnie z naszym zamierzeniem.
Pozdrawiam
Sporo firm przyjmuje pliki *.BRD wprost z Eagla - więc tu nie ma za bardzo o czym nawet poradnika robić ;) bo tworzysz PCB i wysyłasz im ten plik tylko i po zawodach - robią ci płytkę.
UsuńSą też firmy, które wymagają jednak plików w tzw formacie GERBERA - wtedy rzeczywiście trzeba to solidnie przygotować. Ale ja unikam takich firm i szukam tych które przyjmują pliki wprost z Eagla, bo nawet sam (przyznaję się bez bicia nie znam się na tworzeniu Gerberów) .....
ale z drugiej strony - co za problem wejść na nasze forum, na które zawsze serdecznie zapraszam:
www.forum.atnel.pl
tam jest dział PORADNIKI i jeden ze wspaniałych kolegów z forum zrobił SUPER Poradnik jak takie pliki wygenerować w gerberach. NIC tylko przeczytać i sobie zrobić - zajrzyj proszę i odwiedzaj częściej nasze forum ;) bo jest też sporo innych ciekawych rzeczy:
http://forum.atnel.pl/topic1461.html
Można choć na adres poczty prosić przykład firmy w jakiej zawia kolega płytki?
Usuńmariusztorun@op.pl
Ekstra Artykuł Panie Mirku. Taka propozycja ode mnie, jeśli chcemy zmienic rank polygonu, nie trzeba jej usuwać i rysować od nowa. Wystarczy kliknąc prawym przyciskiem myszy wybrac z listy "Properties" i zmienic priorytet :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam MacGyver
Mirku kawał dobrej roboty!
OdpowiedzUsuńPodpowiem tylko, że nazwy polygonom można nadawać używając polecenia "name".
Kolejna podpowiedz to możliwość przypisania ULP'sów do skrótów klawiszowych.
Może w przyszłości jakieś projekty w 3D?
pozdrawiam
czy ktoś wie czy w eaglu jest coś takiego jak przywrócenie do ustawień fabrycznych ? czasem coś wyklikam i nie wiem jak przywrócić , poradniki świetne .
OdpowiedzUsuńKawal dobrej roboty Mirku :) Eagla uczylem sie metoda prob i bledow.. no i widze ze wiecej bylo bledow :)
OdpowiedzUsuńNo to cieszę się, że moje rozważania w poradniku mogły się okazać pomocne w jakimś stopniu ;) powodzenia.
UsuńSuper poradnik ,nie trzeba jednak kasować poligonów za każdym razem ,można wprowadzać poprawki prawy przyciskiem myszy w properties i zatwierdzić apply ,od razu widzimy podgląd zmian.
OdpowiedzUsuńCo do złacza Kanda ,to dla większych produkcji i zaoszczędzenia miejsca ,polecam 6-cio pinowy goldpin. Potem nawet nie trzeba go lutować ,przejściówka z programatora i tylko wpinamy na czas programowania w otwory metalizowane. A jak są złocone to tym bardziej polecam takie rozwiązanie ;) Zwłaszcza dla dużych produkcji ,gdzie programujemy tylko raz płytkę.