Ads_700x200

niedziela, 27 maja 2012

Kurs EAGLE PCB - part 05


Witam,

To już kolejna czwarta część kursu Eagle. Kolejny odcinek rozpoczyna się nagle - pamiętajmy jednak, że to jest wprost kontynuacja jednego nagrania, które rozpoczęło się w poprzednim odcinku 04. Teraz omówię troszkę nowości a m.in najważniejsze czyli jak działać z polygonem GND i inne




Poniżej link do filmu, proszę się przełączyć na youtube oraz włączyć jakość HD - ponieważ materiał został przygotowany w wysokiej rozdzielczości.


52 komentarze:

  1. kurcze takie to wciągające, że zamiast robić robotę to oglądam filmiki wrzucone przez Pana :D, to teraz czekać tylko na kolejną cześć :D wiadomo już o czym będzie ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Kolejna świetna produkcja!
    Czy możesz zdradzić w jakiej firmie zamawiasz płytki?
    No i pozostaje nam tylko czekać na kolejną wciągającą część kursu :).

    Pozdrawiam Artur.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ja robię płytki zwykle w firmie mrekar.pl

      Usuń
  3. W porównaniu z innymi narzędziami np Cadstarem którego też można pobrać za darmo w wersji expres to eagle jest super skomplikowany co do zalewnia wolnych obszarów to w cadstarze można zdefiniować minimalny obszar w mm^2 jaki ma być zalany i pozbyć się pustych obszarów, dodatkowo sam odświeża poligon po poprowadzeniu na nim ścieżki. Osobiście nie lubię eagla ale czasami coś w nim robię aby mógł ktoś sobie edytować projekt. Pozdrawiam Bardzo dobry kurs

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja tak z ciekawości tylko dopytam bo nie korzystałem z Cadstar'a, czy w wersji DEMO pozwala też tworzyć PCB ? a jeśli tak to czy nie ma przypadkiem ograniczeń co do ilości otworów w PCB ?

      Usuń
  4. Jest ograniczenie rozmiarów projektu do 300 pinów i 50 komponentów bez przelotek (przelotki nie są w to wliczane)
    Coś za coś ale można wypróbować też najbogatszą wersję przez miesiąc, z tego co wiem to jak ma się umowę serwisową to odpowiedź przychodzi w nie więcej niż w 2 godziny po zadaniu pytania po polsku. Z doświadczenia mogę powiedzieć że tak samo jest traktowany hobbysta jak i koncern więc to też co nieco o produkcie mówi. Jeśli by się ktoś decydował na przesiadkę to dozna szoku ale później zobaczy że szybkość jest kosmiczna powstania projekt.
    Pewnie wyszło że robię reklamę ale to moja osobista opinia i mówię to z doświadczenia.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A tam reklamę ;) to nie jakieś dziwne forum. I dobrze że piszesz. Ale jak już, to powiedz jeszcze ile taki program kosztuje ?

      Usuń
  5. "zdefiniować minimalny obszar w mm^2 jaki ma być zalany i pozbyć się pustych obszarów, dodatkowo sam odświeża poligon po poprowadzeniu na nim ścieżki"

    ale przecież w EAGLU się ustawia dokładnie odległość od elementów, ścieżek i pinów, tak żeby mieć pożądany odstęp. Ot suwak w milsach, albo dowolnej jednostce.
    Tak samo ptaszek przy "Orphans" i już nie ma wysp.. no to nie jest skomplikowane....

    OdpowiedzUsuń
  6. Cadstara używają giganci jak i małe firmy rozwiązania są małpowane od zukena np Altium kopiuje rozpychanie ścieżek i trasowanie całej magistrali naraz. Co do Ceny to zależy przede wszystkim od pakietu jaki się wybierze i kursu euro ewentualnie dodatkowych modułów.
    Wystarczy zajrzeć na www.cadstar.pl z tego co wiem to kończy się promocja ale można się umówić z dystrybutorem na prezentację online można zasugerować na czym nam zależy to dostaniemy szczegółowe info na ten temat.

    Jeśli kolega nie chciał by przepłacać to jest w pełni darmowy fork Cadstara do użytku komercyjnego również. DesignSpark. Można projektować w nim płytki o powierzchni do 1m^2 i do 12 warstw. Posiada możliwość importu bibliotek z eagla a nawet całych projektów - więc to co najlepsze. Oraz kilka innych ciekawych funkcji jak możliwość przygotowania plików do symulacji do zewnętrznego programu wizualizacja 3D i to w bardzo dobrej jakości oraz generacje plików produkcyjnych :)

    Co nieco na ten temat po polsku np tutaj
    http://www.blue17.elektroda.eu/category/design-spark-pcb

    Może za ten support dostanę jakąś zniżkę ? :P

    Poznałem kilka programów/systemów EDA i dzięki temu mogę innym pomagać i mieć obiektywne spojrzenie

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. No tak ja rozumiem, że Cadstara używają giganci i pewnie jeśli np ja będę gigantem to także będę go używał. Ale to giganci jak mi się wydaję mają kaskę na jego zakup. Nie da się wprost dowiedzieć cen tych licencji. Pewnie ale tak tylko z ciekawości sobie przedzwonię gdzieś jutro i spróbuję się dowiedzieć, ale nie sądzę żeby jakaś porównywalna powiedzmy - możliwościami licencja do Eagla (bez autoroutera) była tańsza albo tak samo kosztowała :( .... pewnie będzie razy XXXL ;) więc pozostanie się na razie oblizać smakiem. Ale doceniam ogromne zalety tego programu.

    tego design-sparka już kiedyś też oglądałem sobie na stronce kolegi blue17 , i miałem go nawet pobrać ale jakoś tak - sporo wciąż innych rzeczy do roboty no i nie wiem nawet czy przyjmują pliki z tego WIDELCA (fork'a) ;) ...

    napisz mi na maila jakieś jeszcze info, albo jakąś konkretną cenę żebym nie musiał zamawiać zaraz tam prezentacji - to porozmawiamy o zniżce za support ;) ....

    OdpowiedzUsuń
  8. A np. produkty oferowane przez firmę atnel są składane przez ciebie osobiście - na bazie płytek zamówionych w mrekar?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale koledze chyba chodziło o to czy elementy są kompletowane i lutowane przez Ciebie czy w innej firmie.
      Przynajmniej ja tak to odebrałem.

      Usuń
  9. No tak - chyba ja źle to odebrałem - więc tak, niektóre są składane przez firmy zewnętrzne - np zestawy uruchomieniowe ATB. A pozostałe lutowane ręcznie w firmie ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Może pytanie nie związane z tematem więc proszę o wybaczenie.
    Jak ustawić takie kursory i dźwięki w Windows? Zapewne jakiś dodatek, ale jaki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale to nie są kursory w Windows, to są już tylko efekty postprodukcyjne, po opracowaniu hmm może lepiej zmontowaniu filmu w programie Camtasia Studio 7. Tam dopiero są dokładane niejako efekty klikania i odgłosów kursora myszki.

      Usuń
  11. Nie wpadłbym na to, bo efekt jest na prawdę fajny.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ap ropo twojej współpracy z firmą robiącą płytki, to wysłałem do nich maila i twierdzą że zajmują się jedynie produkcją płytek bez wlutowywania w nią elementów. To jakiś wyjątek z ich strony ,że w płytkach dla atnela wlutowują elementy u siebie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. eeeej ;) no bo merkar robi tylko PCB. Panowie całkiem inne firmy zajmują się lutowaniem obwodów niż te produkujące PCB. Lutowanie obwodów zamawiam czasem w firmie Woszym albo Emag

      Usuń
  13. Witam
    Czym różni się solder maska np. zielona od czerwonej lub inne kolory. Oprócz kolorem i ceną?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A czym może się różnić więcej ? - niczym ;)

      Usuń
    2. Np. składem chemicznym (oprócz barwnika), co mogło by mieć wpływ na trwałość, zakłócenia (bardziej jako "odbiornik", niż źródło), gęstość (jeżeli taka różnica występuje)na minimalną grubość warstwy. Płytki zazwyczaj umieszcza się w pudełkach i nikt ich nie otwiera po to aby drapać solder maskę, ale takie urządzenia pracują w różnych warunkach (np. atmosferycznych, tam gdzie jest duże pole elektor-magnetyczne, itd.). Dlatego pytam :) Marketing za 1zł więcej to całkiem kusząca cena, jeżeli płytkę widać w pracującym urządzeniu.

      Usuń
  14. Najlepszy program to taki ,który znamy najlepiej ,dobrze się z nim czujemy i umiemy w nim zaprojektować wszystko. Reszta to kwestia wyobraźni. ;)

    A tera wracając do kursu ,nawet jeśli zdarzy się nam połączyć kilka ścieżek masy przed poligonem to nie trzeba się tym przejmować i szukać po całej płytce wystarczy:

    Ripup ,potem w "wierszu poleceń" wpisujemy GND i ENTER ,ślicznie nam wtedy rozłączy wszelką masę (tą o nazwie GND oczywiście!!!).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Inny sposób usuwania zbędnych ścieżek został już podany przez Autora (dla masy jest to polecenie: ri gnd i ENTER)

      Usuń
  15. winszuję pomysłu na tutorial - kurs eagle, jestem entuzjastą elektoniki od dwudziestukilku lat, eagle jako samouk używam powiedzmy od przeszło 6lat. Przekaz w formie wideo z narracją jest moim zdaniem bardzo dobrą, praktyczną formą, można próbować opisywać mniej lub bardziej dokładnie jak co zrobić, będzie to bardziej pracochłonne i tak może nie oddać 100% celu, bądź nie będzie zrozumiałe tak jasno jak ta użyta forma.
    Pooglądałem wszystkie części i coś dla siebie ciekawego znalazłem pewno jak każdy.
    W którymś tam momencie, zaistniała potrzeba wymiany elementów, było skorzystać z opcji zmiany obudowy, a nie kasować i wtykać nowe elementy na schemacie, pewno Mirku nie pomyślałeś o tym, a opcję tą znasz.
    Jak dla mnie to przydał by się szczegółowy opis na tworzenie swoich bibliotek z elementami, miałem już potrzebę definiowania dodatkowych elementów najczęściej wyświetlaczy, ale było to raczej na chybił trafił, z efektem pozytywnym.
    Proponowałbym założenie osobnego wątku, na propozycje i wypowiedzi oglądaczy tego kursu, będzie to pewno z korzyścią dla wszystkich (autora i tych podglądaczy którzy mieli by coś do powiedzenia).

    Od siebie mogę dopowiedzieć że jest fajna możliwość opisywania projektów, tworzenia komentarzy w control panel, dla poszczególnych projektów, (description) może propozycja wybiega trochę poza temat tworzenia schematów i pcb, ale warto o niej też opowiedzieć.

    Można też stworzyć odcinek poświęcony pożytecznym, zaprezentowanym lub godnym, polecenia skryptom *.ulp

    tyle ode mnie
    pozdrawiam kaktus

    OdpowiedzUsuń
  16. Panie Mirku nie musi Pan za każdym razem kasować polygonu. Wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy na niego i zmienić pożądane parametry takie jak np isolate. Tak samo nie trzeba przesuwać polygonu, wystarczy wcisnąć ripup na jego krawędź. Do wpuszczania masy w zakamarki można użyć opcji orphans w proporties polygonu.Wtedy już będzie wszystko ładnie widoczne, gdzie stawiać przelotki. Jak zawsze pomocny poradnik.
    Pozdrawiam.
    Miszczo

    OdpowiedzUsuń
  17. Wielki dzięki MISZCZO ,sprawdzałem prawy przycisk i faktycznie jest bardzo przydatny!!! ;) ,pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

    Bawiłem się też funkcją RANK i zauważyłem ,że nie ma żadnej różnicy czy wybierzemy 1 lub 6. Możliwe ,że funkcja działa tylko w jakichś sporadycznych przypadkach ,ale tak nie ma żadnej różnicy ,pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Opcja RANK służy do przyporządkowania rangi/priorytetów polygonom gdy jest ich więcej. Przykładowo - robisz płytkę z "globalnie" wylaną masą ale chcesz mały obszar w środku zrobić jako Vcc. Gdy obie będą miały RANK 1 to wszystko się zleje. Jak masie dasz rank 2 (im większy numer tym mniejszy priorytet) a Vcc rank 1 to się rozdzieli i będzie tak jak chcesz. Popróbuj.

      Usuń
  18. Dobra robota, wszystko dobrze wytłumaczone i pokazane w sposób zrozumiały dla początkąjącego. Może Pan zdradzić kiedy pojawi się następna część kursu i czego będzie dotyczyła?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  19. Ja mam nadzieję ,że za niedługo będzie o tworzeniu bibliotek.

    Świetny kurs ,dużo mnie nauczył,pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  20. Co do określania od jakiej wielkości przelotka nie ma być zakrywana, wielkość tą można podać również w milimetrach (akurat dla testu sprawdziłem przy oglądaniu tutoriala i zadziałało), np 0.5mm :) Potwierdzam, że polygon da się ukryć klikając ripupem na jego krawędź. Ponownie tworzy go ratsnest.

    Również gdy utworzymy najpierw ścieżki masy, a później zechcemy wylać polygon (przydatne, gdy projektujemy płytkę jednostronną i chcemy sprawdzić, czy ułożenie elementów nie zablokuje możliwości prowadzenia masy), można użyć ripup gnd, żeby te ścieżki usunąć, nawet gdy polygon jest już wylany (zostanie tylko ukryty po użyciu polecenia).

    OdpowiedzUsuń
  21. Dodam też, że warto przy rysowaniu ścieżek po utworzeniu polygonu (zarówno ścieżek masy, jak i innych) ustawić sobie wypełnienie polygonu na siatkę (można eksperymentować z różną grubością linii oraz odstępami siatki), wtedy widać dokładnie gdzie pod polygonem została pociągnięta ścieżka ;)

    OdpowiedzUsuń
  22. Świetny kurs, dziekuję bardzo za stworzenie takiego przejrzystego poradnika jednakże byłabym wdzięczna za używanie formy "Państwo" zamiast "Panowie" gdyż płeć piękna też interesuje się elektroniką :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie też to zauważyłem, że kurs jakby adresowany był tylko dla panów:) ... tak w ogóle to pierwsza pani chyba się ujawniła która interesuje się elektroniką. Pozdrawiam i połamania lutownicy:)

      Usuń
    2. No tak już mi się raz za to oberwało od któregoś z kolegów. Obiecywałem poprawę ale jak widać się nie udało :(

      Ale teraz hmmm hmmm .... najmocniej przepraszam, skoro zawitała do nas płeć śliczna - to postaram się to już wziąć na prawdę do serca. Jestem pod wrażeniem - zresztą tak jak zawsze jak spotkam na swojej drodze Kobietę, która interesuje się takimi technicznymi dziedzinami ;)

      Dlatego jeszcze raz przepraszam i wstyd mi - obiecuję solennie poprawę! ;)

      Usuń
  23. Można w przybliżeniu znać datę kolejnego odcinka? :)
    Może zrobiłbyś taki dodatek do odcinka jak poprawnie lutować elementy SMD na przykładzie jakiegoś procka i np rezystora. Ładnie Tobie to wychodzi, to może byś podzielił się praktyką? :)Zaprojektować płytkę to jedno, ale teraz trzeba by było w końcu to zmontować.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie dam rady podać przybliżonej daty kolejnego odcinka :( nie żebym nie chciał ... ale wcześniej po prostu obgryzając zęby z nerwów jak czekałem na książkę z drukarni - wolałem się czymś zająć i powstały dotychczasowe odcinki. Teraz mam sporo jeszcze pracy i dlatego nie mogę się na razie nawet wziąć za nagrywanie. Mogę tylko obiecać, że na pewno się pojawią .... kiedy? sam nie wiem zobaczymy.

      A odnośnie poradnika video jak lutować SMD też będzie - już dawno o tym myślałem ;) też jest w konkretnych planach.

      Usuń
  24. Oglądając drugi raz zauważyłem coś, pewien błąd. Może nie wiesz o tym jeszcze mirku, więc i wytłumaczę dokładnie. Przy tworzeniu polygonu grubość linii którą prowadzimy krawędzie MA znaczenie, a przedstawiłeś to, jakby nie miało. Otóż ta grubość oznacza jaką minimalną grubość będzie miał polygon w ciasnych miejscach, np między nóźkami procesora. Czasem warto sobie to zmniejszyć i odpada nam ręczne prowadzenie masy, bo się okazuje, że przy 16 w jakiejś przestrzeni między elementami czy ścieżkami masa się utworzyła, a przy 32 już nie ;) W ten sposób mirku przy Twoim projekcie avr playera wystarczy zmniejszyć grubość minimalną masy, zamiast prowadzić ręcznie ścieżkę. Tylko trzeba się zastanowić, czy zbyt cienka ścieżka czegoś nie namiesza.

    OdpowiedzUsuń
  25. Tak się składa, że ja nigdy nie robię całej masy tylko i wyłącznie za pomocą polygonu - bo właśnie może się namieszać. Dlatego najważniejsze ścieżki itp sam prowadzę. A resztę może zrobić polygon. I zdecydowanie pokazałem że znaczenie ma grubość tej tej ścieżki polygonu że tak ją nazwę może po prostu coś umknęło - ale właśnie pokazuję na filmiku jakie to ma znaczenie i że przy wyborze zbyt grubej wartości że tak powiem będziemy mieli problemy czasem. No ale to wszystko zależy od projektu.

    OdpowiedzUsuń
  26. Witam ,myślę że odcinek dotyczący tworzenia bibliotek w Eaglu mógłby być uwieńczeniem dzieła. Potem można dodawać jakieś krótkie dodatki rozwijające zagadnienia z poszczególnych odcinków.
    Co do filmików instruktażowych odnośnie lutowania ,to też dobry pomysł i bardzo przydatna rzecz.
    Tylko tak jak wspomniałem chyba lepiej byłoby pierw zakończyć kurs eagla, a potem na spokojnie coś innego.

    OdpowiedzUsuń
  27. Hmm, a może na koniec dodatek/rozszerzenie Eagle3D ? :)

    OdpowiedzUsuń
  28. To chyba już jest koniec. :( ,a szkoda bo kurs był genialny!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za opinię ;) ale to nie koniec - obiecuję - tylko jeszcze trochę cierpliwości - niestety strasznie dużo pracy mam teraz i stąd to opóźnienie ogromne :(

      Usuń
  29. Super kurs ,teraz już nie jest tajemnicą jak zrobić profesjonalną płytkę. Gorąca prośba jeszcze do pana panie Mirku, dało by radę zamieścić krótki przewodnik jak stworzyć gerbery i inne pliki potrzebne do zlecenia płytki firmie wykonawczej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za opinię, a jeśli chodzi o Gerbery to widzę, że kolega coś niechętnie nasze forum odwiedza ;) .... a już dawno leży tam świetny poradnik n/t gerberów stworzony przez jednego z naszych szanownych uczestników

      http://forum.atnel.pl/topic1461.html

      zapraszam zapraszam ;)

      szczególnie ciekawy jest w ogóle cały dział PORADNIKI, polecam ;) .... poza tym sporo fajnych rzeczy dzieje się na naszym forum

      Usuń
  30. No teraz to mnie zatkało ,poradnik pozamiatał wszystkie inne ,Elektroda może się schować :)

    Dodałem już do zakładek w przeglądarce, będę często odwiedzał ,a pewnego dnia może i dorzucę coś swojego ,choć poprzeczka postawiona wysoko!!! ,jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  31. Witam wszystkich,

    Mam pytanie odnośnie EAGLA, otóż wy-edytowałem element (potencjometr) by miał nóżki takie jak chce ,ale jak zapisać go w odrębnej bibliotece (takiej ,która zawiera tylko ten element rozwijany na + w drzewku elementów).

    Teraz mam tak ,że mam folder z kopią rlc ,ale tam są wszystkie elementy z biblioteki rlc no i ten mój poprawiony potencjometr.

    Jak stworzyć własną i dodawać tam elementy jakie chcę ,wyedytowane no i najczęściej używane ,by nie szukać przy nowym projekcie. Sorki ,że pytam w tym dziale ,ale chyba jest najbardziej odpowiedni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na temat bibliotek będzie w kolejnych odcinkach dopiero :(

      Usuń
  32. Chce prosić o odniesienie się w jednym z kolejnych odcinków kursu Eagle do zagadnienia projektowania płytek jednostronnych, które w niektórych przypadkach są w zupełności wystarczające a równocześnie tańsze w produkcji.
    Oczywiście chodzi o porady "doskonałego praktyka" :-) charakterystyczne dla takiego przypadku, czyli np. jak radzić sobie ze zworkami.

    Pozdrawiam
    m a k a r a k

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak tylko troszkę czasem wtrąciłem w dotychczasowych poradnikach informacje na ten temat, ale postaram się jeśli starczy czasu - może szerzej jeszcze to omówić ;)

      Usuń
  33. Świetny kurs, nie mogę się doczekać następnej części.

    OdpowiedzUsuń
  34. Mam pytanie odnośnie wylewki masy. Zrobiłem taką wylewkę w swoim układzie, niestety nie wygląda to zbyt estetycznie - http://prntscr.com/2wdq0y czy jest możliwość żeby to jakoś zmienić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydrukuj to na drukarce i zobaczysz że będzie wyglądać dobrze

      inną kwestią jest to że zrobiłeś TRAGICZNIE małe odstępy pomiędzy niektórymi ścieżkami i padami czy przelotkami. To może być dopiero problem ... a o zachowaniu odstępów na co najmniej 7-8 milsów mówiłem w poradnikach

      Usuń