Ads_700x200

poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Kurs EAGLE part 03

Witam,

Ukończyłem kolejną część kursu video posługiwania się programem Eagle. Tym razem rozpoczynamy przygodę z projektowaniem płytek PCB. Chciałbym od razu uprzedzić, że ten materiał filmowy zajmuje aż godzinę i ok piętnaście minut i absolutnie nie wyczerpuje wszystkich zagadnień jakie chciałbym przedstawić. Można powiedzieć, że jest to tylko wstęp oparty na jakimś tam rzeczywistym niewielkim i mało skomplikowanym projekcie. Zdecydowanie jednak łatwiej mi rozpocząć tę część od wyjaśnienia od podstaw tworzenia takich projektów. Oznacza to, że najpierw omówię króciutko schemat urządzenia, jego funkcjonalność a także konstrukcję fizyczną. Bardzo skrótowo ale muszę od tego zacząć gdyż płytki PCB będziemy tworzyć nie ot tak sobie, tylko będziemy musieli je zwykle dopasować do np istniejącej już obudowy itp. Chciałbym zatem pokazać w kilku chyba odcinkach - nie wiem na tą chwilę w ilu - pewien proces, który ja zwykle przechodzę projektując swoje płytki PCB. Na pewno dzisiaj poza zapoznaniem się z kilkoma poleceniami i zasadami tworzenia płytek PCB rozpocznę także pewnego rodzaju mini szkolenie w zakresie prowadzenia czy projektowania zasilania na płytkach.



Od przemyślenia tego zagadnienia zwykle rozpoczynam każdy projekt. Być może przekazywane przeze mnie informacje będą w jakimś sensie chaotyczne - to jednak chciałbym pokazać jak wygląda taka moja typowa praca z projektami w Eagle. Naturalnie, tu na potrzeby kursu będę starał się niektóre rzeczy uwypuklić, zatrzymać się nieraz, opowiedzieć co z czym się wiąże a przy tej okazji omawiać jednocześnie polecenia w Eagle. Nie spotkasz się więc tutaj z omówieniem krok po kroku każdego polecenia, gdyż musiałbym zacząć je omawiać w oderwaniu od rzeczywistości. Ja osobiście lubię takie poradniki video, gdy ktoś na żywo pokazuje niejako swoją pracę nawet jeśli wszystko nieco się przeciąga. Można za to podpatrzeć wiele rzeczy i od razu widzieć praktyczne zastosowanie pewnych funkcjonalności. Tak się składa, że projektując PCB korzystać będziemy z dużo dużo większej ilości poleceń w programie Eagle niż miało to miejsce podczas rysowania schematów. Dlatego będę je omawiał w takiej kolejności jak uznam to za stosowne ale zrozumiem, jeśli dla kogoś będzie to zbyt "nie po kolei" lub nieco rozwlekłe. Przepraszam inaczej nie umiem ;) ale będę się starał jak mogę.

Dlatego zapraszam do materiału video, oczywiście nagrany jak zwykle w HD w rozdzielczości 1024x768, zatem najlepiej od razu przełączyć widok filmu na youtube i zwiększyć go na pełny ekran.


32 komentarze:

  1. No i kolejna świetna część poradnika w twoim wykonaniu.
    Trzeba będzie poprawić swoje płytki troszkę, bo z zasilaniem jest bałagan. No, ale teraz myślę że będziemy trzymać się twoich zasad, a może już naszych :P
    Jeszcze raz wielkie dzięki za trud włożony w przygotowanie tego poradnika. Teraz zanim zabiorę się za grilla pobawię się z PCB :)

    OdpowiedzUsuń
  2. No na pewno nie moich - ja też wciąż się uczę od lepszych od siebie i podglądam tu i tam różne rozwiązania. Więc jak już to masz rację - naszych zasad ;) ... może jeszcze po drodze ktoś coś doda i uzupełni .... może podyskutujemy i wtedy łącznie to będzie fajne źródło informacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mirku, nie wiem czy mogę ale mam prośbę, abyś w swoim kursie powiedział coś na temat tworzenia (nie wiem jak się to dokładnie nazywa) pól masy. Chodzi mi o takie pola w całości pokryte miedzią po jednej stronie płytki właśnie zwykle traktowane jako masa. A za kurs dziękuję.

      Usuń
  3. Nareszcie się ktoś pochylił nad stwierdzeniem " jak najbliżej" okazuje się że dobrze wytłumaczone to proste łatwe i przyjemne, ojjj Kolego autorze, ciężkie sobie zadanie postawiłeś, ale trzymamy kciuki żeby udało się nauczyć nas czegoś ciekawego i fajnego.
    Nie pozostaje nic innego jak szlifować rysowanie schematów i czekać na kolejny odcinek.
    Ze swojej strony, a być może komuś jeszcze się to przyda prosiłbym o to, żeby Kolega mówił z jakich skrótów klawiszowych korzysta, jak np. Alt+backspace.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Na necie jest kilkadziesiąt tutoriali odnośnie programu Eagle.
    Z początku pomyślałem, czemu ten miałby być lepszy?
    No ale na szczęście go zobaczyłem (zobaczyłem już 3) i naprawdę można stwierdzić, że wykonał Pan kawał świetnej roboty.
    Super opowiedziane w jaki sposób projektować schematy.
    Naprawdę ten kurs, który trwa trochę ponad godzinę zastępuje inne kursy, które trwają po kilkanaście godzin.
    Super kurs i z niecierpliwością czekam na kolejne ;)
    P.S
    Czasami się tak zastanawiam czy Pan chodzi spać:) bo tu książka, tu pomoc na własnym forum, jeszcze pomoc na elektrodzie, prowadzenie bloga, i jeszcze czas na zrobienie takiego tutoriala.
    Naprawdę super!

    OdpowiedzUsuń
  5. kolejny super video poradnik,szczerze polecam każdemu zainteresowanemu zobaczyć.

    OdpowiedzUsuń
  6. Odpowiem tak jak na forum, że skoro tak piszecie panowie - to niechybnie może jeszcze znajdę czas w tą majówkę na kolejne kręcenie, montowanie i takie tam opowieści moje, ale nie obiecuję że na 100% w majówkę. I dzięki za opinie, miło wiedzieć że może się komuś przydać to co opowiadam.

    ..... a na spanie to będę miał więcej czasu jak uda mi się dożyć co najmniej 80-tki - wtedy planuję nieco dłużej się wysypiać ;) ... bo teraz to mnie wciąż "nosi" jak to się mówi.

    OdpowiedzUsuń
  7. Również dołączam się do grona zadowolonych słuchaczy :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo fajne, dzięki wielkie za kurs :)

    Jedna podpowiedz, warstwy łatwo zmienia się za pomocą przycisku na scrolu myszki, zarówno ścieżek jak i elementów, polecam sprawdzić :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak tak - ale i tak trzeba najpierw kliknąć w to pole wyboru warstw i na nim mieć kursor - mnie osobiście niestety tak gorzej idzie przewijanie tych warstw - szczególnie gdy chodzi o wybranie jakiejś dalszej i konkretnej. Ale pewnie że uwaga dobra - bo to że mi nie idzie nie świadczy że innym ta opcja przypasuje i o to chodzi. Więc dzięki za cenną uwagę dla słuchaczy tych poradników ;)

      Usuń
    2. Nie rozumiem, w mojej wersji eagla (tej samej co w kursie) nie muszę kliknąć na pole wyboru warstwy, jak prowadzę ścieżkę i kliknę na scrola to warstwy mi przeskakują z bottom do top i na odwrót, to samo z elementami.

      Usuń
    3. Tak - oczywiście masz rację - nawet nie trzeba kliknąć - wystarczy aby kursor mychy pojawił się nad tym polem wyboru .... sorki - ja coś przekombinowałem bo chyba wcześniej za bardzo się przyzwyczaiłem do tego rozwijania listy - ale popróbuję - może jakoś się oswoję z tym scrolem ;)

      Usuń
    4. Nadal mam wrażenie że chyba się nie rozumiemy, kursor myszki ma być na "polu roboczym"(tam gdzie rysujemy ścieżki i układamy elementy). Mam wrażenie że kolega scrolem kręci a nie go wciska i chyba tu leży problem :) Dla elementów działa to jak mirror a dla ścieżek zmienia warstwy.

      Usuń
    5. Aaaaa ;) no ale widzisz pan - jak to trudno przekazać tak pisząc tekst ;) .... dopiero teraz kliknąłem kółko i rzeczywiście dla ścieżek zmienia się warstawa (o ile jest tylko top i bottom ;) bo jeśli jest więcej to pojawia się okienko .... no rzeczywiście to już dużo lepiej - i czegoś nowego się dowiedziałem nie tylko ja zresztą - dzięki .

      Usuń
    6. Bardzo dobra "sztuczka" z tym kółeczkiem. Można zaoszczędzić więcej czasu. :)
      Dzięki wielkie :D

      Usuń
  9. Witam

    Świetny kurs! Czekam z niecierpliwością na część 4. Jak patrze na inne kursy o Eagle-u, to jest to niebo a ziemia.

    Mam jedno pytanko, otóż nie zdawałem sobie sprawy, że temat zakłóceń oraz prawidłowego prowadzenia ścieżek i wstawiania elementów jest tak rozbudowany i ...ciekawy.

    Możesz polecić jakieś dobre książki/artykuły na ten temat?

    Pozdrawiam
    Michał

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ha! widzisz gdybym mógł polecić jakieś książki na ten temat czy artykuły - to już dawno bym polecił i być może sam nie męczyłbym się z tłumaczeniem tego. Bo hmmm....

      z jednej strony chyba jesteś pierwszą osobą, która dodała że to po prostu ciekawy temat ;) .... masz rację - dla mnie też to jest bardzo ciekawe - ale książek nie uświadczysz.... Wiele osób na różnych forach rzuca tylko hasła a rzadko kto podejmuje się jakiegoś wytłumaczenia. Zresztą sam widzisz, że pisać to można byłoby o tym dużo ale co to da ? dokąd nie zobaczysz tego na własne oczy ???? Dlatego pomyślałem że właśnie taki przekaz - VIDEO - pozwoli mi lepiej to zacząć tłumaczyć - chociaż pewnie i tak nie będę w stanie poruszyć wszystkich tematów....
      nie mniej jednak jeszcze o tym będzie w kolejnym kursie - oj będzie ;)

      Usuń
  10. Witam
    Wszyscy słuchają kursu NIEDBALE :
    bez zrozumienia wkładu intelektualnego
    1:03:45

    NA ZDROWIE !!!
    MIRKU

    Tomba

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A dziękuję, i przepraszam, że nie wyciąłem tego kaszlnięcia - nie zauważyłem ;) .... ale jak się tyle mówi i mówi - to na prawdę może zaschnąć w gardle. Dobrze że po kursie mogę się leczniczego piwa napić ;)

      Usuń
  11. W tej książce jest ponoć dużo o zakłóceniach i o tym jak robić PCB przedstawione w prosty sposób:

    http://www.amazon.com/High-Speed-Digital-Design-Handbook/dp/0133957241

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki, mimo wszystko aż tak dobrze nie umiem angielskiego technicznego żeby płynnie ją przeczytać.

      Usuń
  12. Witam po obejrzeniu najpierw chciałem napisać o przełączaniu się między warstwami za pomocą naciśnięcia rolki myszki ale już koledzy mnie wyprzedzili :)
    Jestem bardzo wdzięczny za poradnik on uczy a edukuje. Znam eagla ale i tak podpatrzyłem kilka nowych sztuczek. Po raz pierwszy zostały poruszone sprawy logicznego i prawidłowego prowadzenia zasilania za co jestem wdzięczny. Co więcej jeśli nawet ktoś nie używa eagla przydadzą się porady przedstawiające ogólnie przyjęte "standardy" i wreszcie będzie można łatwiej pomóż początkującym bez schematu w pincie. Wracając do zasilania to spotkałem się tylko w 1 rozwiązaniu aby można było poprowadzić ścieżkę i symulować tętnienia oraz zakłócenia na ścieżce podczas jej prowadzenia na PCB był to program CR5000 firmy Zuken, ale program używa między innymi wojsko i jest najbardziej zaawansowanym na świecie pakietem EDA
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ho hoo hooo ZUKEN, to jest nazwa ;)

      ale są jeszcze inne równie dobre programy i autoroutery tyle że nie pamiętam już nazw.... Tyle że to właśnie całkiem inne półki cenowe - oj całkiem ;)

      ale wracając na ziemię - to właśnie kolega ma rację, moim celem był nie tylko kurs Eagle ale przede wszystkim chciałem pokazać takie przynajmniej podstawy projektowania gdy ktoś amatorsko się nawet za to zabiera. Bo tu są ogromne braki a przez to mnóstwo błędów i frustracji gdy ukochane i własnoręcznie zrobione układy nie działają - pomimo że człowiek starał się je dopieścić. Tyle że nie wiedział o tak prozaicznych sprawach.....

      ... tak tak - te zasady można swobodnie wykorzystywać projektując obwody w dowolnym programie a nie tylko EAGLE - i to jest mój główny cel.

      Usuń
  13. Chyba nie uda Ci się Mirku zmieścić wszystkiego w 5 częściach kursu :) ,mam nadzieję ,że Cię to nie zniechęci ,na stronce trochę miejsca jeszcze jest. Oby tak dalej ,pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale ja sam nie wiem ile jeszcze wyjdzie albo uda mi się zrobić tych odcinków - to raczej tylko taka zajawka. A gdyby chcieć super dokładnie wszystko omawiać to i 20 by nie starczyło ;) ... ale nic będę jeszcze próbował ... na razie powoli ale coś tam idzie

      Usuń
  14. Od długiego czasu do projektowania pcb używałem Autotraxa... Leciwy program jakby to dużo osób powiedziało ale ja sobie bardzo go chwalę... Jednak nowe narzędzia takie jak Eagle dają o wiele większe możliwości mimo że, tak jak w wersji darmowej jest ograniczeniem wielość płytki. Taki kurs jaki mam przyjemność oglądać dzięki Panu jest o wiele więcej warty jak cały stos książek... Najbardziej efektywnym kursem jest kurs poparty wideo ze szczegółowym komentarzem! Taka forma jest najlepsza!!!!!!!!!!!! Mając takie podstawy z ochotą przejdę na Eagle... Wielkie dzięki za ogromny wkład na rzecz ludzi pragnący poznać tajniki poprawnego projektowania pcb...

    OdpowiedzUsuń
  15. Witam,
    Czy mógłby mi ktoś przypomnieć jak w Eaglu zmieniało się automatycznie oznaczenie elementów?
    Mam w schemacie np. IC8,IC9, ale brak pierwszych IC1, IC2…, ponieważ były w schemacie, ale zostały skasowane podobnie inne elementy. Widziałem to w którymś z filmów, ale nie pamiętam, w którym a przeglądanie wszystkich od początku zajęłoby mi zbyt dużo czasu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odpalasz skrypt o nazwie "renumbersch" i on ładnie ci ponumeruje od nowa wszystkie elementy ;)

      Usuń
    2. Super bardzo dziękuje za pomoc

      Usuń
  16. Witam,

    Właśnie oglądam 3 część projektowania w Eaglu. Do tej pory robiłem to samo co w wideo poradnikach. A w tej części brak mi schematu, by móc robić to samo w swoim Eaglu. Skąd mogę go pobrać?

    OdpowiedzUsuń
  17. Jest szansa na udostępnienie schematu, aby móc pracować równolegle z Panem podczas kursu?

    OdpowiedzUsuń
  18. Mirku nie przejmuj się głupimi uwagami,rób dalej swoje. Jak ktoś nie ma poczucia humoru to jego problem! Wszystkie Twoje poradniki są mega.

    OdpowiedzUsuń