Ads_700x200

poniedziałek, 22 stycznia 2018

DELPHI - super UI (User Interface)

Witam,

Zapewne wielu początkujących programistów w Delphi zadaje sobie pytanie, "czy można się pozbyć w aplikacji typowego CAPTION BAR'a?" ... albo jak zmienić wygląd programu, żeby nie przypominał typowego okienka Windowsa. Chodzi, krótko mówiąc o to, aby przygotować swoją własną i zupełnie unikalną koncepcję interfejsu użytkownika, bez korzystania z jakichś typowych gotowych pomysłów. No cóż mnie zawsze też to nurtowało, lecz zawsze wiązały się z tym jakieś ograniczenia drobne jak chodzi o wykorzystanie standardowych kontrolek VCL w Delphi. Przyszedł zatem moment aby coś do nich dodać, coś naprawić, coś zmienić "po swojemu" ... Dlatego ostatnią moją aplikację, która nomen omen stanowi narzędzie prezentowane w poprzednich poradnikach, postanowiłem napisać tak aby była bardzo nietypowym okienkiem windowsowym. No i dlatego dzisiaj chciałbym się z Wami podzielić tym co udało mi się uzyskać, pokazać Wam od tzw "kuchni" wszystkie szczegóły dotyczące budowy takiej aplikacji, tak aby każdy z Was mógł sobie we własnym zakresie od teraz tworzyć wg własnych pomysłów, przeróżne nietypowe i ładne okienka ;)
oto filmiki:

;)

5 komentarzy:

 1. Nie no Mirek36, toż to szok.
  Pędzisz jak pendolino z tymi projektami i poradnikami. Nie nadążam z oglądaniem ;).
  Oby tak dalej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy zawsze kształt tej formatki musi być czworobokiem?
  Jest możliwość zrobienia np. w kształcie okręgu.
  Pytam czysto hipotetycznie.
  Poradnik super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że może być w dowolnym kształcie ;) i będzie to pokazane w SZCZEGÓŁACH w drugim odcinku. Tyle, że przy innym kształcie nie będzie już możliwości powiększania, musi to być wtedy formatka stałej wielkości - co też często bywa przydatne. Ale nie uprzedzajmy faktów - zapraszam niedługo na drugą część.

   Usuń
 3. Co ja bym zrobił bez Twoich poradników.Pewnie zajął bym się hodowlą jedwabników!!!Dziękuję za kolejny poradnik i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń