Ads_700x200

sobota, 24 czerwca 2017

LM35 - Super Termometr + Oversampling ADC

Witam,

Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić, jak dla mnie, bardzo mega ciekawy temat, a w zasadzie to nawet aż dwa tematy w jednym. Na początek bowiem dowiemy się ciekawych rzeczy na temat popularnych analogowych czujników temperatury LM35 a do tego KAŻDY będzie mógł nie tylko zapoznać się z Oversamplingiem (nadpróbkowaniem) przy wykorzystaniu ADC, ale jeszcze zrozumieć tak "od podszewki" jak to działa, jak tego należy używać w swoich projektach, z czym to się wiąże oraz jakie kolosalne korzyści może to nam przynieść ;) Nie ukrywam, że ten cykl poradników składający się z trzech filmów, nie należy do najkrótszych, bowiem pojedyncze filmiki liczą sobie po ok 50 minut, nie mniej jednak jestem głęboko przekonany, że przyda się ten zakres przekazywanej wiedzy i że warto będzie poświęcić "troszkę" czasu na przebywanie ze mną ;) Może to się w przyszłości opłacić. Jak mówię oversampling i zrozumienie tego zagadnienia będzie przydatne Wam później w milionach innych własnych projektów.
Poniżej filmiki, zapraszam serdecznie:

Kody źródłowe do poradnika można oczywiście pobrać: 

kliknij TUTAJ aby pobrać kody źródłowe 

part 03


;)

14 komentarzy:

 1. Zaczyna się ciekawy temat. Diody to 1N4148 a nie 1N4841 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie 1n4841 ... przy tablicy można się pomylić, ale wiadomo i tak o jakie chodzi ;)

   Usuń
 2. A gdyby tak do punktu A podłączyć rezystorowy dzielnik napięcia, i to z niego brać napięcie do pomiaru przez ADC, to uzyskalibyśmy szerszy zakres pomiaru temperatury przy napięciu referencyjnym 1,1V oraz jednej diodzie. A może się mylę???

  OdpowiedzUsuń
 3. W przykładzie z dwoma diodami należy pamiętać, żeby zasilanie scalaka nie spadło poniżej 4 V.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I o tym przecież wyraźnie mówię w poradniku tylko pewnie kolega nie obejrzał go dokładnie, poza tym zwykle będzie OK z każdym rodzajem diod ;) przy tak małym prądzie

   Usuń
 4. Mirku w punkcie a można zastosować dzielnik napięcia np. rezystor i potencjometr o podziale = 10 wtedy temperatura to będzie wynik ADC i po drugie mamy możliwość kalibracji wskazań za pomocą potencjometru co o tym myślisz

  OdpowiedzUsuń
 5. fajnie by było ja by na wyściu było dodatkowo 0-10V i mógłbym wpiąć ten sygnał do plc

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy poradnik. Istnieją również tanie i o podobnych parametrach MCP9700 o niższych napięcia zasilania, cenie 1 zł. a w nocie brak diod do Gnd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie, panie toż to nie reklama LM35 albo przekonywanie kogoś do LM35. Na świecie są MILIONY różnych czujników a to czy złotówka w tą czy w tamtą ... co to za różnica ;)

   Usuń
  2. Oczywiście, że różnica jest. Złotówka w tą czy w tamtą to już dwa złote, a dwa złote to jest tanie piwo w hipermarkecie! Przecież każdy lubi piwo zwłaszcza jak pracuje nad ADC. Także Panie Mirosławie, bez takich mi tutaj bo sieje Pan zgorszenie!

   Usuń
 7. Jak dla mnie czujnik czujnikiem jak wiele innych ale zasada działania i teoria jak robic te cale pomiary analogowe i wyliczenia przeliczenia to jest wlasnie cos na co czekalem bardzo dlugo bo nie moglem tego za bardzo zrozumiec a nie wspomne juz o kodzie. Od razu przepraszam za brak moze fachowych okreslen ale jestem calkiem poczatkujacy wiec pozdrawiam Panie Mirku i czekam z niecierpliwoscia na nastepny poradnik. Bedzie prawie jak kiedys byl program w TV ,, Czekajac na sobote''

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa seria. Mnie najbardziej interesuje oversampling. Czytałem troszkę o tym w nocie atmela, ale dalej do końca tego nie rozumiem. Panie Mirku, czy będzie Pan wyjaśniał teorię stojącą za tym zagadnieniem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No Panie kochany, zobacz Pan przecież na tę zapowiedź:

   http://forum.atnel.pl/topic18655.html?sid=56c46f5bc4f5b4c52ed9d2c081783b68

   to zaraz ci się wyjaśni co będzie w kolejnym odcinku w sobotę ;)

   Usuń