Ads_700x200

sobota, 6 lipca 2013

ATtiny10 TPI USBASP - MkAvrCalculator update

Witam,

Tym razem, przy okazji kolejnej aktualizacji programu 
...MkAvrCalculator "build 49"...
, chciałbym się bliżej zająć kwestią możliwości programowania najmniejszych mikrokontrolerów AVR z serii ATtiny, jak ATtiny4/5/9/10. Troszkę to trwało zanim znalazłem na to czas i zanim wpadł mi w łapki ten maluszek ATtiny10. Okazało się jednak, że trzeba było wprowadzić kilka poprawek i to aż do trzech narzędzi aby móc korzystać nadal z mojego ulubionego i szybkiego programatora USBASP. Trzeba było zatem zmodyfikować wsad do programatora, trzeba było wprowadzić poprawki do AVRDUDE a na końcu przygotować stosowne zmiany w programie MkAvrCalculator. Niektórzy się dziwią dlaczego z takim uporem wciąż korzystam z USBASP zamiast, jak to doradzają kupić sobie raz a dobrze, porządny programator Atmela np AVR ISP MK II, albo AVR Dragon. Powód jest dosyć prosty choć tak trudno go wielu osobom zrozumieć ;) ... Po pierwsze USBASP jest tańszy, po drugie i chyba najważniejsze przyzwyczaiłem się do niego a co za tym idzie znam go od podszewki, dzięki czemu udaje się go z powodzeniem wykorzystywać do najróżniejszych mikrokontrolerów AVR. Przy czym należy zaznaczyć, że WCALE nie ustępuje prędkością programowania tym oryginalnym i drogim programatorm Atmela, wbrew pozorom wielu malkontentom, którzy tu i ówdzie tłumaczą początkującym aby jak najszybciej zapomnieli o USBASP w zamian za to kupili AVR Dragona bo to "najlepsze". Tacy ludzie wykorzystują też często argument na niekorzyść USBASP, jakoby nie dało rady go wykorzystywać bezpośrednio np w Atmel Studio, i znowu okazuje się, że niewiele wiedzą bo można. Tylko proszę mi zaraz nie próbować zarzucać , że ja chcę przez to powiedzieć, że USBASP jest lepszy od tych programatorów a tamte gorsze, bo to jakieś nieporozumienie! Zwykle malkontenci nie czytając do końca tego co piszę, wysnuwają takie wnioski z palca ;)  ale po kolei ...


Najpierw zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku:
Przede wszystkim z uwagi na przyzwyczajenie, na przestrzeni już kilku lat przystosowałem zarówno programator USBASP wraz z programem MkAvrCalculator w ten sposób, że mogą z niego korzystać zarówno zwolennicy Atmel Studio 

ale także Bascoma 

A co za tym idzie obydwa wymienione środowiska nagle otrzymują możliwość korzystania ze wszystkich dobrodziejstw AVRDUDE. Czy ktoś spodziewał się wcześniej, że w takim Atmel Studio będzie można korzystać nawet z tak prostych programatorów jak "Bascom Simple programmer", STK200, SiProg ale także z ATB-FT232R, którego także ostatnio udało mi się dodać do tej listy.

Wracając jednakże do głównego tematu tego artykułu, chciałbym teraz przedstawić możliwość pracy za pomocą standardu TPI z mikrokontrolerami typu ATtiny10. W tym celu należy jedynie lekko zmodyfikować połączenia linii ISP. Będzie nam do tego potrzebny (Uwaga!) TYLKO JEDEN REZYSTOR ;) proszę bardzo:

Myślę że to nie nastręczy kłopotów nawet całkowicie początkującej osobie ;) Poniżej na wszelki wypadek prezentuję pinout tego mikrokontrolerka z noty PDF:


Ale teraz kilka słów o modyfikacjach jakich trzeba było dokonać. Oczywiście jak zwykle nie obyłoby się tutaj bez pomocy kolegi REMIK z naszego forum www.forum.atnel.pl, który zajął się i przygotował zmodyfikowaną wersję AVRDUDE 5.11, która nawiasem mówiąc już jest "wszczepiona" w najnowszą wersję MkAvrCalculatora i można ją zainstalować jak zwykle z zakładki "USTAWIENIA"


Nie mogę pominąć tutaj także kolegi SunRiver, z naszego forum, który przecież już od dawna ma także ogromny wkład w rozwój wciąż rozszerzanych możliwości AVRDUDE, które na prawdę mocno się różni na PLUS w porównaniu do oryginalnych wersji dostępnych w internecie.

Jedyne co pozostaje na dzień dzisiejszy to konieczność wgrania nowszej wersji wsadu do procesora w programatorze USBASP. Jeśli o to chodzi to wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu ze mną drogą mailową, wtedy udostępnię tę wersję wsadu. Program MkAvrCalculator jak zwykle do pobrania tutaj:


;)

7 komentarzy:

 1. kilka pytań uzupełniających:
  1. Czy ta modyfikacja zadziała tez z pozostałymi uC z tej serii np tiny9...?
  2. Rozumiem, że bez problemu można programować te procki prosto z eclipse(z Atmel toolchain)...?
  3. Czy wsad do USBASP o którym mowa może być wgrany do każdego USBASP, czy tylko do ATNELowego??
  4. Co do modyfikacji wsadu USBASP i AVRDUDE - jak z PDI i XMEGA??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ad 1.) - dokładnie tak, z każdym TPI

   ad 2.) - jutro sprawdzę, zapomniałem ;) ale jestem przekonany, że oczywiście TAK

   ad 3.) - do każdego USBASP

   ad 4.) - nie wiem, nie stosuję procków Xmega :(

   Usuń
  2. TAK - spokojnie można programować z Eclipse ;) właśnie napisałem programik na miganie diodką LED i przestawiłem taktowanie procka programowo z 1MHz na 8MHz. Wszystko śmiga super.

   Usuń
 2. Czy wsad do programatora dostępny jest odpłatnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No wiesz co ? a gdzie taka informacja ? ... napisałem wyraźnie, że jeśli ktoś chce wsad to proszę na maila napisać, i sporo osób już go otrzymało.

   Usuń
 3. A ja dodam fakt że to jest produkt który Ty go tworzysz i na nim coś tam zarobisz, a to jest przedsiębiorczość o znamionach charytatywności ;)
  Tak trzymaj, niech firma rośnie i oprze się podatkom i ZUS'owi (złodziejowi)

  Jak mnie przypili to zakupię ten produkt :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. eeeeh ten "kochany" ZUS ;)

   a gdybym miał zarabiać na sprzedaży MkAvrCalculatora to już bym dawno zmarł z głodu ;) rozwijam go w zasadzie czysto hobbystycznie i jako wsparcie ew programistyczne dla produktów elektronicznych z Atnela...

   dlatego masz rację - że w przypadku samego MkAvrCalculatora przy tej jego cenie - ale też wersji FREE - to już znamiona o których wspominasz ;)

   Usuń