Ads_700x200

sobota, 5 maja 2012

Pixel Factory - nowa odsłona

Witam,

Tym razem chciałbym przedstawić najnowszą wersję programu Pixel Factory. W odróżnieniu od poprzedniej wersji posiada już dużo więcej możliwości. Na temat podstaw można poczytać tutaj: LINK. Co nowego? Przede wszystkim NOWE możliwości odnośnie generowania samych fontów. Teraz już nie jesteśmy zdani jedynie na fonty, które są zainstalowane w systemie Windows. Często bowiem zdarza się, że musimy zbudować np własną matrycę na diodach LED, albo wykorzystać mniejsze wyświetlacze monochromatyczne, gdzie konieczne jest zastosowanie własnej wielkości znaków. Np definicje znaków: 8x8, 16x16, 7x8, itp.
Obecnie powstała specjalna ramka, dzięki której możemy zdefiniować dowolną szerokość i wysokość pojedynczego znaku w pikselach. Edycja i zasady pracy nadal się nie zmieniają. Poza tym, mamy już w pełni działające konwersje obrazów kolorowych w systemach RGB (888) czy też RGB (565).

Widok ekranu głównego:


Program doczekał się wersji komercyjnej, w związku z tym do użytku mamy wersję DEMO, która posiada niestety pewne i dość znaczne ograniczenia, które wypisane są na dole okienka. Nie można np wygenerować więcej niż 40 znaków za jednym razem, można skorzystać tylko z czterech wielkości fontów w Windows: 7,9,12 oraz 36. Ograniczeniu ulega także możliwość uzyskania własnych popularnych rozdzielczości: 8x8 czy też 16x16 pikseli.

Mam też dobrą wiadomość, program jest zupełnie darmowy dla posiadaczy drugiej książki wydawnictwa Atnel. Będzie to jednak licencja przeznaczona do użytku niekomercyjnego. Pomimo to posiadać będzie pełną funkcjonalność w przeciwieństwie do wersji DEMO.

program można pobrać stąd: LINK

Poniżej przedstawiam przykładowe zdjęcia z typowych monochromatycznych wyświetlaczy GLCD, na których zostały użyte fonty wygenerowane przy pomocy tego programu. Autorem opracowań jest użytkownik SunRiver z naszego forum:
I jeszcze ze dwie fotki z kolorowego wyświetlacza LCD TFT 3,5"mały UPDATE! za namową jednego z naszych forumowiczów, ponieważ przekazał mi słuszną zresztą uwagę, że program generuje kody dla WinAVR, a gdy próbujemy kompilować kod za pomocą Atmel toolchain'a to wyskoczą warningi że nie ma specyfikatorów const.

Na szczęście można je dodać samemu w profilu i zapisać profil na dysku - dzięki czemu za każdym razem można je już mieć ładnie generowane przez program - zgodnie z uproszczoną instrukcją na obrazku poniżej:


9 komentarzy:

 1. Witam druga jako drugie wydanie czy ta co ma dopiero wyjsc niedlugo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o drugą część książki a nie o drugie wydanie pierwszej. Dokładniej chodzi o to:

   http://forum.atnel.pl/post6046.html#p6046

   ;)

   Usuń
 2. pięknie, pięknie tylko czemu "program - demo" wymaga praw administratora? Cóż ten program może zmieniać w systemie? Po co te podwyższone uprawnienia? Przecież wygenerowanie kilku nowych plików tego nie tłumaczy - hmmm.... Czekam na nową książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego wymaga praw administratora ponieważ zapisuje w rejestrze Windows ustawienia na temat wybranych opcji, rozmiaru i położeń okienek itp

   wpis w kluczu:

   \HKEY_CURRENT_USER\Sofware\PixelFactory

   programuję w Delphi 2006 i nie umiem wytłumaczyć Windowsoi 7 albo Vista żeby dał mi spokój i nie czepiał się czy blokował z tego powodu programu. Bo niestety tak teraz robią nowe Windowsy. Dlatego jak nie wpisałbym manifestu Win7/Vista to program by się na nich po prostu zawieszał, a tak ? to przynajmniej widać że chce coś sobie grzebnąć w rejestrze i uprzedza o tym.

   tylko po to są te uprawnienia

   Usuń
 3. Prosze Pana!
  Wykryłem poważny błąd związany z edytowaniem pola graficznego. Gdy klikniemy raz pole się zaciemnia (robie się czarne) ale gdy klikniemy drugi raz to ono nadal jest czarne a nie robie się białe. Przez to gdy rysujemy duże grafiki 1 błąd wszystko psuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A próbował kolega prawy klawisz myszki ? ;) .... bo właśnie lewym zapalamy pixel natomiast prawym go gasimy - proszę spróbować i poważny błąd zniknie ...

   Usuń
 4. Witam ,używam do Oled i super sprawa. Jeśli można to mam kilka ,może nie uwag, a propozycji polepszenia.

  Przydałby się podgląd współrzędnych pixela ,jak podjeżdżamy łapką ,np. (x=34 ,y=55)
  ,przydatne jak tworzymy stałą bitmapę np. przycisk lub obrazek ,a obok ma się zmieniać zmienna np. temperatura ,wtedy nie trzebaby ręcznie liczyć pixeli.

  Mam też takie pytanie ,czy to normalne ,że podczas powiększenia prawej części ekranu (przy dokładnym rysowaniu ikonki) ,jak kliknę na pixel ,automatycznie centruje do lewej? ,może mam coś źle ustawione? ,ustawienia mam domyślne ,pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to z tym wyświetlaniem x i y to pomyślę ale co do reszty to sorki ale nie rozumiem o jakim problemie mówisz. Może lepiej by było jakbyś zrobił zrzut ekranu i zaznaczył i pokazał dokładniej ale to już na forum.atnel.pl bo tutaj nie da rady ok?

   Usuń
  2. OK wyświetlanie współrzędnych X i Y już dodane, ukaże się w następnej aktualizacji programu ;)

   Usuń