Ads_700x200

niedziela, 5 marca 2017

ATB-MEDkit - nie tylko ratunek ale WYGODA !

Witam,

Chciałbym Wam dzisiaj zaprezentować najnowszy moduł firmy Atnel jakim jest ATB-MEDkit. Zgodnie z tytułem postu, zapewniać on może nie tylko ratunek dla mikrokontrolerów z serii: ATtiny 4/5/9/10 oraz najnowszych ATtiny 102/104 w których omyłkowo zablokowaliśmy możliwość programowania poprzez ustawienie fusebitu RSTDISABLE, dzięki któremu wprawdzie pin RESET możemy wykorzystywać jako zwykły pin IO ale niestety wtedy pozbawiamy się możliwości programowania za pomocą magistrali TPI. Można zatem takiego procka uratować poprzez wstawienie go do modułu MEDkit, ale to jedna z najmniejszych zalet tego modułu. Bodajże NAJWAŻNIEJSZĄ zaletą jest fakt, że pomimo iż mamy przeprogramowany pin RESET jako pin I/O to jeśli mikrokontroler "siedzi" w module - wciąż możemy z niego korzystać jeśli chodzi o programowanie, i prototypowanie! Wydaje się to niemożliwe a jednak! NAWET firma Atmel, producent scalaków nie przygotowała tak przemyślanego zestawu developerskiego! Kolejną ogromną zaletą jest możliwość podłączania wszystkich linii procka, w tym także programujących do dowolnych układów, obciążeń! Mogą być do nich podłączone nie tylko wejścia ale również WYJŚCIA które w normalnych warunkach na płytce stykowej tak obciążają linie, że na czas programowania trzeba je odłączać fizycznie, co w przypadku tak małych mikrokontrolerów jest bardzo uciążliwe. W module MEDkit nie musimy się tym kompletnie przejmować. Na filmie pokażę, że nawet bezpośrednie ZWARCIE pinu linii programującej do MASY nie spowoduje zakłócenia procesu programowania! Tak tak - to nie żart ;) Zapraszam na film instruktażowy, warto poświęcić 50 minut aby zobaczyć na początku z czym przychodzi nam się zmagać gdy programujemy te procki albo w swoim układzie albo na stykówce, a później jak to wygląda w module MEDkit. Na końcu niespodzianka ;) związana z obsługą MAGIC LED'ów przez ten procek. Przy okazji polecam zapoznać się z możliwościami najnowszych procków ATtiny102 i 104, proszę zwrócić uwagę na ich możliwości i peryferia - znaleźć można wśród nich nawet SPRZĘTOWY MODUŁ UART (RS232) - dotąd niespotykane wśród takich maluchów!
zapraszam na film:


;)

13 komentarzy:

 1. A czy MEDkit podziała na atmega328 i pozostałe czy tylko attiny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma żadnej możliwości żeby podłączyć pod to ATmegi ale za to do listy obsługiwanych procków dołączą jeszcze:

   ATtiny20 oraz ATtiny40 ;)

   Więc bardzo fajna gama będzie - a proszę wziąć pod uwagę, że tu nie chodzi tylko o jakieś tam byle odprogramowanie Fusebitu RSTDisable, tylko że pomimo że pin RESET jest przełączony i działa jako I/O to i tak możemy w pełni wciąż programować wszystkie wymienione procki ;) Nie trzeba się bawić w żadne mechanizmy typu ratowanie fusów itp ... To niesamowite środowisko uruchomieniowe dla tych procków. Mogę się pochwalić, że do tej pory nikt nie zrobił czegoś takiego na świecie - jesteśmy pierwsi ! ;)

   Usuń
  2. W takim razie moje gratulacje za ten wynalazek - faktycznie nowatorski moduł!

   Usuń
 2. Kiedy poradnik dotyczący "lizaczka" RGB. Chętnie kupię bibliotekę do niego. Mam ATB-MEDkit, oraz Attiny 10 który czeka niecierpliwie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze troszeczkę cierpliwości poproszę ok ? ....

   Usuń
 3. Jest jakaś możliwość integracji tego modułu z ATB-1.04? Chociażby przez płytkę stykową ? Pytam ponieważ nie wiem co jest w środku, i nie wiem czy zadziała z programatorem ATB-FT232R.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na 100% nie zadziała z żadnym programatorem opartym o FT232R, ale za to spokojnie zadziała obecna wersja z tym programatorem:

   https://www.sklep.atnel.pl/pl/p/Programator-AVR-ATB-USBASP-4.1-MkAvrCalculator/39

   i to nawet bez udziału zestawu ATB. Na razie obecne wersje mogą działać poza organizmem ATB ;) W przyszłości planujemy wersje, które będą mogły działać niestety tylko w zestawach ATB i to tych najnowszych od wersji 1.05x niestety.

   Usuń
  2. A czy jako alternatywę programatora ATB-USBASP do ATB-MEDkit, mogę zastosować jego bazę czyli czysty USBASP ?

   Usuń
  3. A nasz ATB-USBASP jest nieczysty ? ;) ... sorki taki żart bo dziwnie zabrzmiało twoje pytanie.

   Już zupełnie poważnie mówiąc, nie wiem czy twój USBASP zadziała, nasz posiada nasz modyfikowany wsad, ze specjalną wersją dla procków TPI. Więc to już musiałbyś sam sprawdzić, ja tu nie pomogę i głowy nie daję. Za to mogę głowę dać za nasz komplet.

   Usuń
  4. Bardzo dziękuję za odpowiedz.

   Usuń
  5. Czy może Pan stworzyć i pokazać schemat połączenia ATB-USBASP z ATB-MEDkit? Przed zakupem chciałbym mniej więcej wiedzieć jak to zgrać.

   Usuń
  6. Pan zrobi taką płytkę ale z magic ledami.

   Usuń
  7. Już na prawdę niedługo ukaże się nie tylko opis modułu na stronie atnel.pl ale także dokładna instrukcja PDF w której będzie już wszystko absolutnie precyzyjnie wyjaśnione, w tym połączenia i z zestawami ATB ale także tylko z samym programatorem ATB-USBASP. Pojawi się także nowa mini prezentacja wideo modułu. Trwają nad tym wszystkim intensywne prace i są powoli na ukończeniu. Więc proszę jeszcze chwilkę cierpliwości.

   Usuń