Ads_700x200

czwartek, 27 listopada 2014

GreenBook 2 - nadchodzi !

Witam,

Tym razem chciałbym już oficjalnie zapowiedzieć hmm ogłosić rychłe nadejście nowego, poprawionego i uzupełnionego wydania GreenBook'a czyli "Język C Pasja programowania mikrokontrolerów 8-bitowych". Książka powinna ukazać się w sprzedaży już ok 6 grudnia 2014 roku czyli akurat na mikołajki ;) Książka tym razem będzie w twardej oprawie podobnie jak pierwsza część serii czyli tak jak obecny Bluebook. W książce pojawi się naturalnie uzupełnienie i rozwiązanie problemów z jakimi borykali się czytelnicy jeśli chodzi o moduły RFM70 (2,4GHz), które niestety zniknęły z rynku a w ich miejsce pojawiły się nowsze RFM73. Pomimo że w internecie pojawiło się w międzyczasie wiele przykładów bibliotek to jednak zdecydowana większość z nich bazowała na (moim zdaniem) błędnym podejściu do przełączania się pomiędzy trybem nadawania i odbioru co było głównym powodem wielu niepowodzeń przeportowania bibliotek z RFM70 na RFM73 przez moich czytelników. Postanowiłem rozwiązać ten problem od podszewki, zeszło na to "nieco" czasu ale wydaje mi się, że warto było go poświęcić i podzielić się z Wami tym rozwiązaniem. A skoro już nowsze wydanie to czemu nie dodać jeszcze jakiegoś jednego albo dwóch smacznych kąsków na dodatek? Tym sposobem w książce można będzie znaleźć także biblioteki i opis sposobu ich tworzenia do jeszcze dwóch niesamowicie ciekawych modułów jak (stosunkowo nowy) RFM69 a także bardzo ciekawy prawdziwy RADIOMODEM firmy HopeRF czyli moduł o tajemniczo brzmiącej nazwie HM-TRP działający np na 866 MHz ale z zasięgiem do 1 km ! (szok) i na dokładkę umożliwiający naprawdę komunikację BEZPOŚREDNIO przez RS232 ! bez konieczności stosowania dodatkowego kodowania sygnału. Każdy kto go zobaczy, poczyta - będzie mocno zdziwiony jak sądzę. Ja byłem .... a szczególnie przy testach zasięgu tej pchełki a później gdy zobaczyłem że prostota jego obsługi ... no po prostu powala na kolana. Warto go sprawdzić, oj warto - ZAPRASZAM ;)



poniżej pierwsza strona okładki nowego wydania książki a także spis treści - w którym pojawiły się trzy nowe rozdziały na końcu:





Zapraszam wkrótce do sklepu internetowego



;)

a na koniec zdjęcie modulików HM-TRP




.

11 komentarzy:

  1. Po tej informacji małżonka już nie ma problemu z prezentem dla swojego Misia.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=635

    OdpowiedzUsuń
  3. W naszym kochanym kraju nie jest pozwolone używać 868Mhz z mocą 100mW.

    OdpowiedzUsuń
  4. No to kolego Krzysztofie po prostu nie będziesz ich używał :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie - ja nie jestem wprowadzającym na nasz rynek tych modułów, robią to dużo większe firmy ode mnie, które - wydaje mi się, że wiedzą co robią ;)

      Usuń
    2. Święte słowa Panie Mirku :-)
      Poza tym kolego Krzysztofie jak nam już tu ustawami machasz przed nosem to szkoda, że nie wiesz tego, iż moduły te można wykorzystywać przy różnych częstotliwościach i z różną mocą bo w datasheet jest jak byk:
      - 433/470/868/915MHz ISM band,globally license free.
      - Maximal output power100mW(20dBm),output power adjustable between 1-20dBm
      Nie każdy więc musi od razu siekać z mocą 100mW ;-)

      Usuń
  5. 100 WATT to bym się czepiał ale 100 mW - Panie Krzysztofie!:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Łał no ten HM-TRP mnie zniszczył :D. Choć niezbyt mnie to dziwi, to jednak trochę szkoda że taki drogi...
    Tak czy siak książka leci na moją prywatną listę do kupienia, jak już nawet RFM73 są to nie ma innej opcji jak tylko kupić :).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No coś za coś ;) przy takich modułach jak RFM73 czy RFM69 sami musimy ręcznie tzn programowo wszystko robić, pisać biblioteki albo korzystać z gotowych, przełączać nadawanie/odbiór, ustawiać różne rejestry itp

      a tu ? przy HM-TRP - no TYLKO korzystamy ze sprzętowego RS232 - jak po kablu albo po Bluetooth ;) .... a więc WYGODA, Oszczędność czasu, mniej błędów, szybka realizacja projektu .... czy to się nie przekłada na pieniądze ? i wtedy czy nie warto czasem wydać ciut więcej na takie akurat moduły ? Moim zdaniem tak i dlatego je opisałem i zaprezentowałem ;) bo są warte grzechu żeby chociaż je sprawdzić. Dodatkowo można przez nie nawet firmware do procka wgrywać bootloaderem ! ... jeszcze pokażę te bajerki w poradnikach video ;)

      Usuń
  7. Panie Mirosławie, czy w Pana trzeciej książce może dodać Pan materiały, których nie ma w wydaniach miękkich? Jestem posiadaczem dwóch Pana książek i chętnie kupię trzecią książkę. Zastanawiam się tylko czy z trzecią nie poczekać do czasu gdy ukaże się wznowiona w twardej oprawie (zawsze to więcej wiedzy). A może jakieś inne rozwiązanie się Panu nasunie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę zajrzeć tutaj:

      http://forum.atnel.pl/topic9451.html

      jaka jest propozycja dla czytelników, którzy mają książki w miękkim wydaniu - chodzi o propozycję z DVD tam opisaną w tym wątku

      Usuń