Ads_700x200

czwartek, 10 kwietnia 2014

Pułapki programowe - debuger na jednej diodzie LED

Witam,

w związku z dość sporym niezrozumieniem tematu dotyczącego własnych pułapek programowych czy też użycia nawet pojedynczej diody LED do celów debugowania swoich programów, postanowiłem przygotować ten krótki poradnik. Przy okazji zasygnalizuję również jak korzystać z RS232 żeby sobie coś tam debugować w najprostszy z możliwych sposobów przy udziale terminala. Wystarczy nam do tego jedno ale za to (jak się chyba każdy domyśla) podstawowe narzędzie elektronika cyfrowego - czyli przejściówka USB/RS232 albo zwykły RS232. Od dawien dawna był to najstarszy i bodajże najtańszy sposób na debugowanie programu. Dzisiaj chyba wszyscy już prawie młodzi programiści o tym zapomnieli, i jedyne co widzą to gotowe debugery programowe wbudowane np w niektóre środowiska programistyczne, co okupione jest także zwykle koniecznością zakupu sporo droższego programatora sprzętowego. Tymczasem pokażę hmmm przypomnę jak sobie z tym radzić mając tylko dwie własne ręce i kilka prostych pomysłów ;)

zapraszam na film:


;)

11 komentarzy:

 1. YELLOW-BOOK ??? może coś więcej ... ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc to aż się boję obiecywać już po wpadce z zeszłego roku, gdy zapowiadałem że miała się ona ukazać w grudniu 2013 :( ... teraz mam nadzieję że być może uda się w grudniu 2014 roku ale na tą chwilę nie mogę jeszcze dać sobie obciąć za to głowy

   Usuń
 2. Bardzo fajny poradnik i w sumie podobnie robiłem z tą diodą :) Można też dodać przycisk żeby móc przeskoczyć pułapkę programową jeśli do niej dojdziemy. Ale to już każdy ma swoją inwencję twórczą:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie jak mówisz - ja tylko podpowiedziałem jak z tym zacząć - a dalej ? ... dalej ma zadziałać inspiracja ... czyli tak jak mówisz można i klawisz dołożyć - a tak na końcu nawet tzw "cuda-niewida" przez np RS232 ;)

   Usuń
  2. A jaka komenda przerwac swiecenie diody. W petla; while(1) ?

   Usuń
 3. Jak zwykle świetny poradnik. Ja miałbym tylko jedną drobną uwagę odnośnie stosowania diody jako debugera. Jeśli jest ona włączona tak , że zapala ją stan niski pinu jakiegoś portu, to należy pamiętać o ustawieniu tego pinu na "1" na sammym początku programu - ponieważ po resecie stan portu jest "0" i dioda zaraz nam się włączy bez względu na dalszy przebieg programu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne,praktyczne a zarazem bardzo proste. Zastanawiam się, dlaczego na to wcześniej nie wpadłem :-D
  Pozdrawiam i łapki w góre :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejny świetny poradnik . Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czekam na PINK BOOK'A :) Będzie pasować na półce mojej dziewczyny...

  OdpowiedzUsuń
 7. YELLOW BOOK o czym będzie???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj:

   http://forum.atnel.pl/topic2963.html

   ma kolega zajawkę ;)

   Usuń