Ads_700x200

sobota, 12 kwietnia 2014

Łączyć MASY urządzeń cyfrowych czy nie łączyć ?

Witam,

Tym króciutkim poradnikiem (takim troszkę "na luzie" i z lekkim przymrużeniem oka) chciałbym raz na zawsze uciąć dywagacje i łamigłówki początkujących osób, które nie mają jeszcze doświadczenia w elektronice ale zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki w programowaniu mikrokontrolerów. O ile programowanie zaczyna wychodzić, to jednak zdobywanie wiedzy elektronicznej idzie czasem wolniej i okupione bywa w swoich początkach dość przykrymi niespodziankami w postaci np przysłowiowego "SPALENIA" czy to układów scalonych, czy to tranzystorów lub innych części elektronicznych albo wręcz całych urządzeń jak np programator a niejednokrotnie nawet komputer do którego początkujący podłącza swoje pierwsze wynalazki. Jednym z największych grzechów początkujących bywa właśnie zagadnienie z ŁĄCZENIEM WSPÓLNYCH MAS dwóch urządzeń. Średnio kilka razy na miesiąc pojawia się pytanie, czy np jeśli robię komunikację za pomocą linii RX i TX (RS232) to czy muszę połączyć także masy tych urządzeń ? Albo jeśli podłączam programator do płytki z mikrokontrolerem, która ma własne zasilanie to czy muszę połączyć masy obu tych urządzeń ? .... no i zaczynają się cyrki gdy ....gdy początkująca osoba wpada na pomysł, że jednak niby nie trzeba łączyć mas. Cyrki objawiają się tym, że np w przypadku RS232 komunikacja czasem działa, czasem w ogóle nie działa a czasem działa ale jest pełno błędów. W przypadku programatora i płytki z własnym zasilaniem - procesor się czasem programuje, czasem nie chce się zaprogramować a czasem się nawet zablokuje!

Ba! często początkujący, gdy ktoś zada mu oczywiste pytanie na forum, czy połączyłeś WSZYSTKIE sygnały (mając na myśli tak oczywistą i podstawową rzecz - jak to czy połączyłeś przede wszystkim masy chociaż nie padną te słowa) ... to o dziwo początkujący najczęściej odpowie TAK, połączyłem wszystkie sygnały - jednak w jego mniemaniu , wszystkie to oznacza tylko sygnałowe - bo np uznał że mas nie można łączyć bo np wg niego będą jakieś tam wydumane zakłócenia ... no i powstają totalne nieporozumienia na forach, ludzie czasem przez wiele stron forum poszukują z takim początkującym błędu - aż na końcu gdy np pokaże swój schemat połączeń - to z rozbrajającym spokojem oznajmi - ale ja nie połączyłem mas ;)

eeeeh .... dlatego panie początkujący, KONIECZNIE obejrzyj ten poradnik - zapraszam ;)

Staram się w nim wyjaśnić może w prosty sposób ISTOTĘ tego dlaczego MASY TRZEBA ZAWSZE ŁĄCZYĆ, z czego to wynika .... a nie tylko żebyś zapamiętał formułkę - że "trzeba łączyć". Ponieważ uważam, że jeśli się RAZ a dobrze zrozumie o co chodzi - to później już nigdy się nie pomylisz

zapraszam na filmik:


ZAPAMIĘTAJ!

ZAWSZE TRZEBA ŁĄCZYĆ MASY DWÓCH URZĄDZEŃ CYFROWYCH, jeśli robisz pomiędzy nimi komunikację za pomocą dowolnej magistrali cyfrowej.

;)

5 komentarzy:

 1. Najpierw MASA... potem rzeźba ;).

  OdpowiedzUsuń
 2. "...O ile programowanie zaczyna wychodzić, to jednak zdobywanie wiedzy elektronicznej idzie czasem wolniej ..." ciekawe bo ja mam raczej odwrotnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak sie zastanowic ;) to kazdy z nas ma zawsze odwrotnie ... czyli nie tak samo ... musimy sie czyms roznic i dzięki temu uzupelniac ;)

   Usuń
 3. Panie Mirku...

  To co Pan robi jest dla niektórych ludzi bardzo ważne. Ma Pan niesamowitą umiejętność tłumaczenia prostym językiem czasem zaawansowanych zagadnień. Wiem że czasem jest ,,pod górkę". Szczególnie jeśli prowadzi się własną działalność.
  Obserwuję Pański kanał na YT już od dłuższego czasu. Sam znając dość dobrze C, z elektroniką nie miałem do czynienia a zaraził mnie Pan tym bakcylem. Zdecydowałem się napisać publicznie bo, parafrazując słowa pewnego księdza który jest dyrektorem (a którego ogólnie nie ... lubię :) ) ,,Alleluja i do przodu! " :-)

  Życzę powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję uprzejmie za dobre słowo ... i Alleluja :D

   Usuń