Ads_700x200

środa, 4 grudnia 2013

ECLIPSE vs Atmel Studio - porównanie

Witam,

W końcu udało mi się zrealizować długo obiecywany poradnik w którym będę mógł zająć się takim rzeczowym porównaniem dwóch sporych środowisk programistycznych wykorzystywanych podczas programowania mikrokontrolerów AVR. Chodzi oczywiście o ECLIPSE a także najnowszą wersję Atmel Studio 6.x. Uwaga! tym razem skupiam się na bardzo istotnych szczegółach, które są bodajże najistotniejsze z punktu widzenia programisty, z punktu oszczędności czasu, wspomagania działań programisty itp itd. Wyjaśnię także i rozwieję mity jakobym to ja był jakimś wrogiem z klapkami na oczach środowiska Atmel Studio. Wyjaśnię mój punkt widzenia i mam nadzieję, że ostatecznie się z tym rozprawię dzięki czemu być może wiele osób przestanie wmawiać mi dziwne rzeczy ;) ... chociaż ? ... chociaż jak znam życie to i tak znajdą się zatwardziali malkontenci, którzy znajdą kosmiczne kontrargumenty. Dobra mniejsza z tym, zapraszam serdecznie do obejrzenia i poznania nie tylko mojego punktu widzenia ale także wyjaśnienia wielu kwestii takich praktycznych. Np dlaczego nie wolno używać #define F_CPU w kodzie źródłowym programu....poniżej "wcale nie krótki filmik" - to takie ostrzeżenie dla prawdziwego malkontenta, żeby nie płakał później nad tym że zasnął w trakcie jego oglądania i może jeszcze sobie kuku zrobił bo uderzył np głową w blat stołu ;) 


;)

UPDATE! - 2013-12-05:

Ponieważ jeden z "anonimowych" zarzuca mi kłamstwo w moim porównaniu ;) ale założę że nie robi tego w złej wierze - tylko (no wymsknęło mu się coś w nerwach) - to proszę mała RIPOSTA video specjalnie dla tego anonimowego:


;)

UPDATE! - 2013-12-05 ---> 23:00

przy okazji dziękuję wszystkim kolegom, którzy niżej w kulturalnej dyskusji przekazują cenne uwagi odnośnie nowości w Atmel Studio o których ja nie wiedziałem i pewnie nie tylko ja, które to nowości pewnie też w jakimś tam zakresie troszkę zbliżają jakość edytora w Atmel Studio do Eclipse ;) ... dobrze, że Atmel nad tym pracuje i stara się nadgonić dobre wzorce z Eclipsa.

Dlatego zwolennikom Atmel Studio polecam komentarze poniżej.

34 komentarze:

 1. Szacuneczek, Mirku do nieba pujdziesz bez egzaminów....

  OdpowiedzUsuń
 2. Auto formatowanie w eclipse Ctrl + Shift + F
  Natomiast w atmel studio Ctrl +E a następnie Ctrl + D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za podpowiedź co to Atmel Studio

   Usuń
  2. To jak już podpowiadać to wspomnę jeszcze o komentowaniu kodu Ctrl + E, C
   natomiast odkomentowanie Ctrl + E, U
   Dla jasności dodam jeszcze że należy trzymać wciśnięty klawisz Ctrl oraz kolejno wybierać litery (np. przy komentowaniu kodu E + C)

   Usuń
  3. Pomyłka ;)

   To ci napisałem tyczyło się Visual Studio byłem przekonany że w Atmel Studio jest tak samo ale sprawdziłem i tak:

   Formatowanie Ctrl + K, D
   Komentowanie Ctrl + K, C
   Odkomentowanie Ctrl + K, U

   Usuń
  4. A, no i super ;) dzięki

   Usuń
 3. Orientuje się może ktoś z kolegów jak w AS 6 ustawić kompilację na bieżąco tak jak to jest w Eclipse? Tak aby każda napisana linia była sprawdzana i podkreślany był ewentualny błąd lub wyświetlany w error list. Pamiętam, że miałem kiedyś taką opcję włączoną w AS 5 a teraz nie mogę jej odnaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam zainstalować w Atmel Studio dodatek Naggy dostępny Tools>Extension Manager

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakieś scrennshoty albo chociaż ze dwa zdania co on daje ?

   Usuń
  2. Sprawdzanie kodu na "bieżąco" (podkreślanie linijek kodu z błędami, wyszarzanie itp.)

   Usuń
  3. a ok, z chęcią sprawdzę - thx

   Usuń
 5. Właśnie tego szukałem, dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W 14-tej minucie popełniasz błąd, który opisujesz jako wadę Atmel Studio.

  W jego przypadku przed wklejeniem fragmentu kodu, ustawiasz kursor za znakiem tabulacji. Dlatego kod ładnie się wkleja uwzględniając przesunięcie o ten znak w prawo.

  W przypadku Eclipse zaznaczasz słownie, że należy kursor ustawić w pierwszym znaku linii i pokazujesz jak ładnie Eclipse wkleja kod.

  Gdy zrobisz dokładnie to samo w Atmel Studio, kod także zostanie prawidłowo wklejony, czyli dokładnie tak jak to prezentujesz na Eclipse.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może się źle wyraziłem ale ZDECYDOWANIE lepiej wklejanie z autoformatowaniem działa w Eclipse i to bez dwóch zdań. Już tłumaczę się z tego co napisałeś. Ja w Eclipse pokazałem tylko, że ...

   NAWET jeśli kursor ustawię w innej pozycji np na początku - to i tak wklei się ładnie. Równie dobrze ten kursor mógłbym postawić całkiem po prawej stronie okna to by nie przeszkodziło aby się wkleił poprawnie ...

   więc tu nie popełniam błędu. Proponuję sprawdź to ...

   ale ja czekam na rejestrację w Atmelu bo jakoś STRASZNIE DŁUGO trwa wysłanie przez nich potwierdzenia na maila - i zassam ten dodatek o którym ktoś wspominał wyżej:

   Naggy

   i wtedy zobaczę czy to polepsza znacząco albo w taki sposób pilnowanie błędów żeby było podobnie jak w Eclipse.

   Usuń
  2. Mirek, nieprawdą jest, że w Eclipse kursor ustawiony po znaku tabulacji wklei poprawnie kod programu. Weź sprawdź (ja sprawdziłem), a później popraw filmik i wyrzuć ten fragment, w którym pokazujesz nieprawdziwe informacje.

   Bądź rzesz rzetelny tak jak wspominasz na początku filmu i nie dyskryminuj AS, gdy na to nie zasługuje w tym wypadku. Jeżeli mamy Ci ufać to tylko wtedy, gdy faktycznie jesteś obiektywny.

   Usuń
 7. Jeżeli chcemy w Atmel Studio pracować nad kilkoma projektami równocześnie
  klikamy prawym myszy w Solution Explorer na Solution 'nazwa'(x project)
  aby utworzyć nowy projekt wybieramy Add>New Project
  aby dodać istniejący projekt wybieramy Add>Existing Project

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cenna informacja, dziękuję nie tylko w swoim imieniu.

   Usuń
 8. Obejrzałem trochę minut z pierwszego filmiku (do momentu poprawy PX7 na PC7) i chciałbym zauważyć, że AS6.1 też pokazuje, że coś nie tak jest z PX7, gdyż wyświetla go na czarno (po poprawieniu zmienia się kolor). Nie jest to tak wygodne, jak w eclipse, ale jednak jest. Z naggy jest znacznie lepiej, ale konieczność logowania, by dokonać upgrade'u czy zainstalować dodatek (z poziomu samego AS) jest lekko chore.
  Przyznaję, ze jestem trochę negatywnie nastawiony do AS, ale tylko ze względu na jego ociężałość - kompilacja na słabszym komputerze to udręka. Jednak wiele narzędzi, które zawiera AS przemawia na jego korzyść - szkoda tylko, że nie edytor :(
  Pozdrawiam
  Przemek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No oczywiście, że dodatkowych narzędzi jest w Atmel Studio sporo. I super. Mnie zawsze zastanawia tylko jak to jest że niektórzy z uporem twierdzą że TYLKO jedno narzędzie jest dobre a inne do wyrzucenia ....

   co za problem mieć dwa albo nawet i trzy jak nie więcej narzędzi na kompie a korzystać z nich w miarę potrzeb ?

   Ja tak jak wspominałem w poradniku i w tej Ripoście - wręcz jestem za rozwojem Atmel Studio w kierunku poprawienia jego możliwości ale też wyeliminowania tego strasznie durnego błędu moim zdaniem (uwstecznienia) że nie można wpisywać od razu we właściwościach projektu F_CPU, co jest MEGA ZMORĄ początkujących i generuje cały hektar błędów wśród nich ... no niech mi ktoś powie że to trudno dodać w TAK PRZECIEŻ rozbudowanym środowisku i automatycznie żeby ono wstawiało to do makefile - tak jak było w starej wersji AVR Studio

   Dlatego ja gdy potrzebuję skorzystać z symulatora czy debugera o ile w ogóle to wtedy odpalam kobyłę Atmel Studio i korzystam ;) ja nie mam klapek na oczach i nie wywaliłem do kosza Atmel Studio.

   Dlatego dzięki za takie zdroworozsądkowe podejście do sprawy i kolejną ciekawą podpowiedź o tym zmieniającym się kolorze w tym błędzie PX7 co zrobiłem - aż zaraz sobie sprawdzę. Za takie uwagi to oczywiście serdecznie dziękuję.

   Usuń
  2. No tak - fakt zmieniło kolor z tego fioletowego na czarny - ale jak widać takiemu jak mi na tyle nie rzuciło się to w oczy że popatrz nawet nie zauważyłem ;) .... Za to Eclipse nie pozwoli mi tego nie zauważyć na szczęście.

   Usuń
 9. Bardzo fajne porównanie, osobiście pracowałem na Eclipse, ogólnie (AS) Visual Studio było dla mnie jakieś takie „rozdmuchane” jednak, gdy zacząłem dużo pisać w c# okazało się, że środowisko to jest bardzo dobre, co mnie przekonało do wypróbowania (AS), jednak wymaga lepszego poznania, w związku z tym, że AS6.1 jest oparte o VS to również dla mnie naturalnym krokiem była przesiadka z Eclipse właśnie na AS, jednak muszę zgodzić się z autorem, że dla osoby początkującej chyba lepszym rozwiązaniem jest właśnie Eclipse, osobiście mam jedno i drugie środowisko, gdyby ktoś kazał mi dziś wybrać pomiędzy tymi dwoma środowiskami to miałbym dylemat, gdybym oczywiście nie brał pod uwagę pracy w VS i C#. Myślę, że najlepiej, gdy każdy popracuje sobie na jednym i drugim i wtedy wybierze, co mu bardziej pasuje i jedno i drugie ma swoje wady, jednak najważniejsze by użytkownik był zadowolony i dobrze mu się tworzyło kod w danym środowisku.

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajnie, że dzielisz się swoimi doświadczeniami. Dzięki za Twój trud i poświęcony czas. Wiele się z Twoich poradników dowiedziałem czekam na jeszcze. A na koniec drobna uwaga z mojej strony, momentami się trochę za bardzo rozgadujesz :P :)))
  Pozdrawiam Piotr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tutaj:

   https://www.youtube.com/watch?v=IDiiU_sHCYw

   znajdziesz dokładnie dla siebie wyjaśnienie dlaczego się rozgaduję :P :)))

   Usuń
  2. Oj... gaduła, gaduła :))) Mimo, że czasami mówisz nie na temat to i tak Cię będę oglądał. Najważniejsze jest to, że wspaniałą robotę robisz!
   Pozdrawiam Piotr.

   Usuń
  3. No gaduła gaduła - to jest z jednej strony wada ale na szczęście także zaleta czasem ;)

   Usuń
 11. Posiadam co prawda VS 2k12 i jest tam sprawdzanie poprawności online i podkreśla błędy, tylko nie zaznacza ich na bocznym pasku. Z tego co kojarzę w VS 2k10 też to było. Nie zmieniałem żadnych ustawień ;)
  Jako dowód:
  https://www.dropbox.com/s/ax52m4lio5ehfzd/Zrzut%20ekranu%202013-12-07%2011.38.39.png
  może nie w taki sposób jak w Eclipsie, ale jest ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. VS to jednak nie to samo co Atmel Studio więc nie do końca dobre porównanie. W Atmel Studio trzeba w tym celu instalować dodatek Naggy - żeby coś podobnego było jak w Eclipse. Niestety jest to tylko coś "podobnego" ... ja mógłbym powiedzieć, że to tak jak z reklamą margaryny ;) że jest prawie tak dobra jak masło ;) .... A jak wiemy "prawie" robi czasem DUŻĄ różnicę ;)

   Usuń
  2. Mirku strasznie lubię to Twoje gadulstwo i ogrom wiedzy jaka przekazujesz dla mnie poradniki mogą być jeszcze dłuższe bo nigdy się nie nudzę. Pozdrawiam.

   Usuń
 12. Tak, ja także uwielbiam to twoje gadulstwo :))))) Kiedy planujesz ten filmik o symulatorze?

  OdpowiedzUsuń
 13. mam taka małą radę, podczas krecenia poradników, zakryj wszystkie zegary :D i nie przejmuj się długością poradników, bo wiedza ktorą przekazujesz jest bardzo wartościowa i warto na to poświęcić te kilka godzin ;) a reflekse na koniec dodaja takiego fajnego klimatu :D pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Sam również bardzo polubiłem Eclipse. W czasach AVR Studio 4.x to był wielki krok. Wersja 6 atmela używam obecnie tylko dlatego, że współpracuje z AVR JTAG ICE. Próbowałem uruchomić to samo w Eclispe ale niestety poległem. Nie powiem aby działanie środowiska Atmel była idealna. Czasem trzeba zadziałać jak każdy informatyk, "wyłączyć i włączyć" środowisko ;) Nie mówiąc już o tym, że do tej pory nie znalazłem opcji ustawiającej częstotliwość kwarcu.... Ogólnie pisząc dziwie się Wam wszystkim. Mirek uwielbia Eclipse, inni wolą Atmela.. Co z tego, najważniejsze aby Wam pisało się szybko i dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam.
  Czy próbował Pan środowiska NetBeans w połączeniu z AVR? Osobiście Eclipse mi średnio odpowiada, natomiast w NetBeans swego czasu mi się fajnie pisało (PHP).
  Pytanie czy sprawdzał Pan to w praktyce, bo jakiś plugin tam istnieje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wprawdzie w ogóle nie programowałem na PC ani w Eclipse ani w NetBeans, ale miałem okazję się zetknąć z NetBeans przy okazji przygotowania sobie środowiska do moich pierwszych prób programowania Androida, właśnie zamiast Eclipse. Wprawdzie to było jakiś czas temu a ostatnio nie mam czasu nic robić w tym zakresie ale też pamiętam, że miałem mega przyjemne wrażenia podczas korzystania z NetBeans i nawet zdaje się, że kiedyś próbowałem poszukiwać wtyczki dla AVR ale poległem i temat umarł ...

   Dlatego używam Eclipse ... i tak jak dla mnie jest ono nadal dużo dużo lepsze niż Atmel Studio oparte na MS Visualowym silniku.

   Usuń
 16. Panie Mirku pomimo wielu prób ustawienia eclipse nie mogę sobie poradzić z kopiowaniem części kodu. Problem mój polega na tym, że jak kopiuje i wklejam część kodu to pierwsza linijka ustawia się w "prawidłowym miejscu" a następne linijki są przesunięte w prawo o tabulator. Po formatowaniu kodu ( Ctrl+ Shift+F ) wszystko powraca do prawidłowych ustawień. Z góry dziękuje za pomoc i przepraszam, że zawracam głowę takimi pytaniami. Jarek
  ps: co wybrać w ustawieniach "komentarz jako:" żeby nie być anonimowy. Nie posiadam konta google.

  OdpowiedzUsuń