Z okazji zbliżających się świąt chciałbym zaprezentować wam, krótki mikołajkowy poradnik. Oczywiście taki dla całkowicie początkujących, na temat przerwań. Istoty działania przerwań, co się dzieje z mikrokontrolerem, gdy zaczyna być obsługiwane przerwanie, na co należy zwrócić szczególną uwagę, itp. Będzie to oczywiście taka jakby część teoretyczna, może nawet troszeczkę z przymrużeniem oka (za co przepraszam, jeśli się komuś nie spodoba moje poczucie humoru). Nie mniej jednak, atmosfera świąteczna, ostatni nawał pracy, obowiązków, nadgodzin, doprowadziły do przemęczenia a w rezultacie także gwałtownego rozluźnienia i sporej dawki uśmiechu ... z którym staram się nauczyć żyć, tak na co dzień ;) .... Przy okazji życzę wszystkim spokojnych, zdrowych i wesołych świąt.
W takim razie króciutki filmik:
;)
Jak zwykle świetny poradnik. Tylko gryzie mnie jedno pytanie jak sprawa wygląda gdy używamy przerwań zewnętrznych np INT0 a jednocześnie przerwań od timerów. Czy wogóle można ich używać jednocześnie...
OdpowiedzUsuńWszystkiego Najlepszego i wesołych świąt:)
A jakże by to było gdyby nie można było używać naraz wielu przerwań. Jak najbardziej można - ale to już się wgłębiamy coraz dalej ... myślę, że o tym i o innych jeszcze ważnych aspektach postaram się opowiedzieć w kolejnej części poradnika o przerwaniach ;)
UsuńMógłbyś Mirku wyjaśnić w kolejnych poradnikach trcohę dokładniej czym różni się przerwanie PCInt od INT i ICP?
OdpowiedzUsuńTak postaram się to zrobić.
Usuńjeju Mirku najlepszy prezent jaki mogłem sobie wymarzyć pod choinkę, właśnie tego potrzebowałem THX
OdpowiedzUsuńWielkie dzięki Mirku - Wszystkiego dobrego i Wesołych Świąt.
OdpowiedzUsuń(PS. fajnie by było gdyby w następnych poradnikach udało Ci się poruszyć temat przerywań zewnętrznych)
Witam.
OdpowiedzUsuńJak zwykle Mirku Jesteś świetny(no i z dużą dozą humoru :-) )
Super poradnik!
Weasołych Świąt, albo lepiej spokojnych.
Waldek_jb.
Podziwiam Pana że Panu się chce tak często dodawać filmiki(i oczywiście bardzo się ciesze z tego powodu ). Dziękujemy za prezent w postaci poradnika :)
OdpowiedzUsuńWesołych ( i spokojnych ) Świąt
Strzał w dzisiątkę, przyłączam się próśb o przerwania zewnętrzne w następnych częściach.
OdpowiedzUsuńDziwne niekt marudzi.
Życzę wszystkim spokojnych, zdrowych i wesołych świąt.
Może z okazji świąt i ogólnej zgody i pokojowemu nastawieniu wszystkich - nikt nie marudzi ? ;) cieszy mnie to ...
UsuńOk postaram się o drugą - tym razem już praktyczną część poradnika
dziękuję :)
OdpowiedzUsuńMirku może o tym nie wiesz, ale wiem co Tobie przeszkadzało w nakręceniu tego poradnika ! :) nie uwierzysz, ale podczas kręcenia tego filmu od czasu do czasu pojawiałaś się na Twojej pięknej głowie CZAPKA MIKOŁAJA ! :) mowie prawdę nic nie zmyślam i dlatego od czasu do czasu miałeś takie zaniki pamięci :)
OdpowiedzUsuńPOZDRAWIAM SERDECZNIE CIE MIRKU ORAZ ŻYCZĘ CI WESOŁYCH ŚWIĄT !
A wiesz ? ... teraz jak obejrzałem to też zobaczyłem tą czapkę ... eeeeh na prawdę nie wiem co to było ;) i kto mi ją zakładał :D .... ale się dowiem, to pewnie jakiś czytelnik albo widz :D
UsuńZ okazji Świąt chciałem życzyć Mirkowi i wszystkim forumowiczom miękkiego RESETU ;) , przerwań programowych od stołu suto zastawionego i ani jednego przerwania "sprzętowego" typu rozstrój żołądka itp... :lol: no i powodzenia w elektronice na niwie procesorów, programowania i wytrwałości w budowie własnych projektów.
UsuńNo i w tych dziedzinach "GOŃMY MISTRZÓW" .
Czego i sobie życzę :lol:
Stanisław G.
"stagem50"
A mnie to tym poradniku ( bardzo fajnym poradniku ) nurtuje jedna sprawa. Do tej pory myślałem, że przerwanie może zacząć się wykonywać jedynie " pomiędzy liniami kodu" tzn, jeżeli rozpocznie wykonywać się instrukcja delay to dopiero po tej instrukcji będzie mogło wykonać się przerwanie. Timer byłby wtedy bardzo niedokładny więc zakładam, że do tej pory żyłem w błędzie ?
UsuńKurcze Mirku, ale mnie zastrzeliłeś tą czapką Mikołaja.
OdpowiedzUsuńAkurat na chwilę odwróciłem wzrok i jak spojrzałem z powrotem to już myślałem, że za dużo maślanki pomieszanej z sokiem jabłkowym wypiłem (swoją drogą ciekawa kombinacja ;-).
Aż musiałem cofnąć materiał żeby zobaczyć czy mi się wydawało, ale po tym co zobaczyłem to stwierdziłem po raz kolejny, że uwielbiam Twoje "wykłady".
--
Grzegorz...
ach! ;) to cieszę się, że mogłem troszkę poprzeszkadzać ;) a co tam ;) ... (żarto oczywiście) i mam nadzieję że wszystko dobrze się skończyło.
UsuńŻyczę dużo zdrowia i ruszam do lodówki po łyk maślanki ;)