Ads_700x200

piątek, 20 września 2013

"Back in time" ...

Witam,

W związku z tym, że ostatnio przeszedłem wulkanizację opon mózgowych ;) dzięki zaleceniom naszego forumowego doktora "SunRivera" .... udało mi się znaleźć, przy pomocy oczywiście jednego z szanownych czytelników .... informację z przeszłości, z września 1988 roku. O matko! jak teraz widzę tę datę to wydaje mi się to tak odległe w czasie, prawie jak bitwa pod Grunwaldem ;) .... (no może troszkę przesadziłem bo ta bitwa to 1410r no ale ...) W każdym bądź razie, w owym czasie jako młokos zacząłem się interesować dosyć mocno programowaniem również w asemblerze procesorów Z80 oraz 8051. Akurat z tymi Z80 było mi o tyle po drodze, że siedziały sobie one w komputerkach ZX Spectrum. Wprawdzie początki to był Basic, ale szybko okazało się, że to garnitur troszkę za ciasny dla mnie i stąd próba wejścia w matrix czyli w asemblera okazała się bardzo pasjonującą przygodą. Niektóre z tych programów, czasem bardzo krótkich aczkolwiek przydatnych udało mi się opublikować na łamach ówczesnych pierwszych czasopism poruszających taką tematykę. Wprawdzie, przed wulkanizacją opon mózgowych, byłem święcie przekonany, że moje drobne publikacje ukazały się w czasopiśmie Bajtek, to jednak teraz okazało się, że na pewno było to czasopismo KOMPUTER. Dzięki uprzejmości jednego z czytelników, dostałem skany i przyznam, że aż troszkę mi się łezka w oku zakręciła jak zobaczyłem swój mini  "Back in time" ;) .... dobrze, że nie nastąpiło zakrzywienie czasoprzestrzeni - bo pewnie bym zniknął. Dobrze już nie marudzę, poniżej skany:


Najciekawszy był dla mnie fakt, że wtedy pisałem podobnie jak dzisiaj na blogu .... przepraszam, że mnie tak na wspominki zebrało ;)

11 komentarzy:

 1. No, no, no.. nie ma to tamto Mirek, po tylu latach, wcale się nie dziwie że wspomnienia odżyły i łezka w oku się kręci...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ to były czasy... Z80, 6502 A później szał 16 bit i nieśmiertelna M68000, gdzieś tam daleko, hen w świecie, mówiło się procesorach 32 bitowych... o jakichś dyskach twardych, o drukarkach laserowych. A w klepach były elektrolity ELWA :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Święta racja - to były czasy, gdzie na dodatek każdy skrawek wiedzy, informacji trzeba było wyrywać że tak powiem gołymi rękami skąd się da, kombinować itp ..... nie to co dzisiaj

  google i po zawodach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pamiętam że pierwsze jakieś nowe elementy kupiłem w składnicy harcerskiej (było to bodajże jakieś radyjko do samodzielnego montażu) i tylko w tamtym czasie z zazdrością patrzyłem na tych z moich kolegów z podstawówki, którzy posiadali jakiś Atari albo Commodore z magnetofonem na kasety ;))) . Pamiętam też jak w owym czasie dużo starszy kuzyn stawiał pierwsze kroki w programowaniu w Basic'u ;)

   Usuń
 4. A jaki zapis danych hehehe. Magnetofon 300 bps, 600, jakieś modyfikacje turbo były nawet do 4800. Programy nadawane w radio :P A stacja FDD to było coś. A dziś... Potrzebowałem stacji 3,5 cala do zgrywania pomiarów z reflektometru Tektronix, to w śmieciach na strychu znalazłem :P

  OdpowiedzUsuń
 5. ależ to były czasy!, cieszę się że dożyłem dzisiejszych czasów!
  Pozdrawiam wszystkich pasjonatów!:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja jestem delikatnie mówiąc, młodym pokoleniem ( 98r ) i najstarszą rzeczą z elektroniki którą trzymałem jakieś DiscJokey'e i gameboy :)
  Na chacie napisałem kiedyś co to jest VHS bo akurat wszyscy wspominali stare czasy, to zostałem wyśmiany :P
  A Panowie u góry piszą jakieś archaizmy dla mnie, trochę jak inna rzeczywistość :)
  Gdzie mogę sobie powspominać wasze stare czasy ? Dowiedzieć się jak się kiedyś programowało ?
  Rodzice raczej nic o tym nie wiedzą a starych czasopism jest trochę mało...
  ( nie liczę EdW bo prawie wszystkie legalnie dostępne pdf'y przejrzałem )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. eeeeh ;) no ciężko teraz o te czasopisma ale przecież tacy fajni ludzie jak np Jaglarz, z naszego forum.atnel.pl stara się na swojej stronie udostępniać troszkę właśnie historii z tych właśnie archaicznych jak mówisz czasopism - zajrzyj do niego ;)

   http://www.jaglarz.com/ja/czasopisma/mikroklan186.php

   Usuń
  2. Jutro zaprzęgam internet i strych w poszukiwaniu przeszłości :)
   A tak przy okazji, uczę się programować 8-bitowce które niejako są odzwierciedleniem Waszej przeszłości więc teoretycznie mam pod nosem "nowinki techniczne" z tamtych czasów ( mam na myśli AT90Sxxx mam nawet jedną taką sztukę :P). Hehehe takie głębokie rozmyślania. Niemniej, dziękuję :)

   Usuń
 7. Obecne mikrokontrolery 8bit są nieporównanie szybsze do komputerów 8 bit z lat 80-tych. Z tego co pamiętam takie Atari 800XL osiągało poniżej 1 MIPS, a AT32 taktowana 16MHz osiąga koło 16 MIPS :P
  Ale z ciekawotek to Atari 8 bit działało na procu 6502 którego rdzeń, z pewnymi modyfikacjami, mamy w dziesiejszych PICach :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyjemnie było przeczytać powyższe wspominki.
  Mam jeszcze z tych czasów ZX Spektrum w idealnym stanie bo było używane jako sterownik do maszyny i gumkowe klawisze się nie zużyły.
  Czasami wpada mi w ręce na strychu, i przysłowiowa łezka się w oku kręci gdy widzę kartki zapisane kodem asemblera do tamtego cuda.
  Mirku super blog. Pozdrawiam Witek

  OdpowiedzUsuń