Ads_700x200

sobota, 10 czerwca 2017

ATtiny10 + Magic LED - czas start !

Witam,

W końcu i nie bez trudu, udało mi się zrealizować pierwszy odcinek mini cyklu poradników na temat obsługi diod typu MAGIC LED przez tak maleńkie procesorki jak ATtiny10, posiadające na pokładzie zaledwie 32 bajty pamięci RAM. Sposób który będę omawiał będzie pomimo to pozwalał wysterować taśmy LED czy też ringi (kółka) LED o prawie dowolnej ilości diod w szeregu ;). W praktyce pewnie ograniczenie się pojawi ale myślę że gdyby ktoś się uparł to nawet 250 diod Magic LED w jednej taśmie dalibyśmy radę tym sposobem obsłużyć! Myślę, że to co będzie najciekawsze to zapoznanie się z CAŁKOWICIE nowym podejściem do sterowania diod Magic LED w porównaniu do poprzednio omawianego sposobu opartego na pełnym buforowaniu w pamięci RAM. Kolejna ciekawostka to zwrócenie Wam uwagi na POWAŻNY błąd we wszystkich notach PDF producenta diod Magic LED (firmy WorldSEMI) który nawet przy korzystaniu z poprzednio omawianych technik nastręczał pewnie nie tylko mnie często dziwnych i nieprzewidzianych problemów. Na koniec zaś dodam, że będziemy musieli nieźle główkować i stosować na prawdę ciekawe techniki programowania nie tylko po to aby zmieścić się w bardzo nadwyrężonych zależnościach czasowych ale także będziemy starali się z kodem i ciekawymi efektami w ogóle zmieścić się w 1 kb pamięci Flash mając na dodatek tylko 32 bajty RAM! Przy okazji - materiały do poradników, kody źródłowe, specjalnie optymalizowane wstawki ASM dla ATtiny10 dla różnych częstotliwości taktowania (w tym przetaktowania), można znaleźć w linku poniżej:


No to zaczynamy:


;)

13 komentarzy:

 1. Ja jestem gotowy do dalszej męczarni :) Jest łapka w górę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest Pan fantastycznym pedagogiem programowania. Podoba mi się jak Pan wykorzystuje unie i struktury. Ja jakoś nie mam do nich serca, ale pod wpływem poradników powoli się przełamuję. Bardzo proszę o kontynuowanie tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko pięknie, ale diody RGB i taśmy ledowe w sklepie Mirka od dawna niedostępne. I cóż począć ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo nagle wszyscy się rzucili żeby sprzedawać taniej i taniej - aż w końcu sami się wykończyli i teraz prawie nikt nie sprzedaje. To jest często podejście polskie, wykończyć konkurencję i sprzedawać taniej ;) a tym samym podcinać gałąź na której samemu się siedzi. Ja nie miałem zamiaru brać w tym wyścigu udziału ale u mnie nagle wszyscy przestali kupować woleli taniej o 10gr ale u kogoś innego i teraz ... zonk ;)

   Usuń
  2. No nie denerwuj się Mirek, nie denerwuj. Masz stałych i lojalnych kupców, którzy również wchłaniają Twoje poradniki.
   A jest szansa, że kiedyś te taśmy wrócą do sprzedaży ????

   Usuń
  3. A gdzie ja się denerwuję ? Skąd taki pomysł ? ;)

   Szansa zawsze jest ale na pewno nie w najbliższym czasie, przykro mi.

   Usuń
 4. Witam, Kiedy się ukażą dalsze poradniki... Już czekam z niecierpliwością... :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanawia mnie czy da radę połączyć obsługę magic ledów i dwustronną komunikację uart. Oczywiście już nie na Attiny ale na jakiejś Atmedze.
  Czy da to rade czasowo ogarnąć czy lepiej zacząć od razu od jakiegoś większego procka?

  OdpowiedzUsuń
 6. Dnia 5 III 2017 w poradniku #0336 pod jego koniec pokazał pan fajną lampkę na diodach WS2812 i Attiny 10 z wykorzystaniem przetwornika ADC. Czy będzie poradnik o "lizaczku rgb"? Czy będzie do kupienia kod źródłowy? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, własnie - dał Pan Mirek polizać lizaki, ale tylko przez ekran monitora ;) Czy będzie można liczyć na kontynuację tematu z lizakami w roli głównej?
   Pozdrawiam.

   Usuń
 7. Dołączam się Panie Mirku do prośby o poradnik i kod odpłatny do "lizaków". Bardzo czekałem zachęcony poradnikiem, w którym była mowa o "lizakach" na kod a tu seria się zakończyła i nic :(. Chciałem podobnie jak Pan Mirek, który ustawił "lizaki" w firmie rozłożyć dla odmiany "lizaki" po pokoju i wieczorem napawać oczy generowanymi przez nie efektami. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście postaram się to uzupełnić ... zrobię oddzielny poradniczek .. botam jeszcze dojdzie przestrzeń kolorów HSV na ATtiny10 do lizaczka ;)

   Usuń
 8. Witam, ponawiam prośbę o poradnik do "lizaków". Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń