Ads_700x200

wtorek, 6 września 2016

A może by tak DELPHI ?

Witam,

Chciałem się tak delikatnie zapytać, co Ty powiesz na to jeśli zaproszę Cię tym razem na małą randkę razem z DELPHI ? ... Przygotowałem taki błyskawiczny pierwszy poradnik ... lekcja 01 tak na zajawkę, żeby po prostu zobaczyć co to jest, jak się tworzy pierwszy najprostszy program. Żeby przekonać Ciebie jakież to proste. Wiem wiem, każdy powie, że w dzisiejszych czasach stworzenie tak prostego programu jak w poradniku jest do zrobienia za pomocą byle jakiego narzędzia. Co więcej tych narzędzi jest mnóstwo wokoło nas. Czasem niektórzy się zastanawiają dlaczego ja próbuję jeszcze coś opowiadać na temat Delphi, którego zdaniem wielu osób już nie powinno być na rynku ... a jednak jest. Może w związku z tym jest też jakiś powód, że Delphi nie tylko wciąż istnieje ale co ciekawe nadal wciąż dynamicznie się rozwija? ... może warto ? Zapraszam




Poniżej filmik - ok 15 minutek


;)

38 komentarzy:

  1. Mirku super! oby tak dalej.

    OdpowiedzUsuń
  2. TAAAK !!! i już z góry dziękuję Mirku :)

    OdpowiedzUsuń
  3. O tak... Dołączenie obcych bibliotek DLL i ich wykorzystanie we własnym programie to coś co bym chciał zobaczyć w tego typu poradnikach np. bibkiotekę do MCP2210 (Bridge USB - SPI). Dalej podłączenie do komputera dowolnego klocka z SPI np. OLED i co tylko dusza zapragnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. no to by była rewelka - dołączam się do prośby:)

      Usuń
  4. Mam nadzieję, że będę mógł pokazać w Delphi - nawet nieco więcej niż dusza zapragnie ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Film jak najbardziej super, ale jest sens bawić się z delphi? ;) To już przeszłość chyba

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję i za ten głos - po to nakręciłem zajawkę i czekam na głosy na TAK na youtube pod filmikiem ... jeśli nie zbierze się odpowiednia ilość osób to oznacza właśnie to o czym piszesz, że Delphi to już może przeszłość - czego się sam obawiam niestety. Ale z drugiej strony patrząc jak dynamicznie działa firma Embarcadero ? może być inaczej .... przekonajmy się wspólnie jak to jest ... bo sam jestem ciekaw.

      Usuń
    2. Zależy dla kogo przeszłość. Może profesjonalista znajdzie sobie kilkadziesiąt zamienników i po studiach machnie sobie tysiąc programów w dziesiątkach profesjonalnych środowisk. A przecież Delphi dalej jest sprzedawane, utrzymywane i kosztuje niemałe pieniądze. Ktoś na tym zarabia, więc warto.

      Jedyną sensowną alternatywą byłaby biblioteka QT. Jest za darmo, ma świetne wsparcie w postaci bardzo obszernej dokumentacji (na ogół anglojęzycznej), QT Designera i ogólnie jest super. Podobno. Tylko co z tego, skoro Mirek się nią nie zajmuje. A potrzeba kogoś kto wprowadzi lekko i przyjemnie w trudny temat.

      Mirek przyciągnął pod swoje skrzydła setki (tysiące?) ludzi, którzy często zajmują się hobbystycznie elektroniką (i profesjonalnie też). O ile fajniej dla mnie jako amatora byłoby sprawić, żeby jakiś projekt dla AVR-ów komunikował się z komputerem w pewnych przypadkach, a ten z kolei byłby obsługiwany przez program o schludnie zaprojektowanym wyglądzie. Jaki szpan przed znajomymi, można też pochwalić się w sieci, bo to już wyższa szkoły jazdy. No i duma własna :).

      Ja właśnie pod tym kątem oceniam przydatność takiej serii poradników w Delphi. Szybko mogę stworzyć coś co będzie działało i do tego nie będzie pracowało z linii komend czy komunikowało się mrugając diodami :). To aż nadto wystarczające narzędzie.

      Ja chętnie zobaczę kolejne części poradnika. Super sprawa :). Moim zdaniem jak najbardziej warto.

      Usuń
    3. C# góruje w tej kwestii Panie kolego Jarko i jest bardzo prosty do nauczenia. Do tego jeśli chcesz połączyć to z AVR, C# wydaje się być pod tym względem idealny razem z VS.

      Usuń
    4. My tu nie rozmawiamy o górowaniu tylko o Delphi panie kolego ;) Chcesz to działaj w C# kto ci zabroni ?

      Usuń
    5. Kolego Anonimowy, chętnie się o tym przekonam. Dlaczego nie? Podaj adres www swojego bloga, gdzie można obejrzeć/przeczytać Twoje poradniki, zadać Ci pytanie niemal na żywo. Jestem za.

      A w międzyczasie zapoznam się też z Delphi, co mi szkodzi :).

      Usuń
    6. Zapraszam na forum atmel masz tam sporo, mnie tez możesz spytać nie tylko oC#, ale tez i o delphi czy vb . Anonimowy ciebie tez zapraszam czego niema na forum atnel, znadziesz u mnie na stronie

      Usuń
    7. Ja dodam, że w ogóle na forum atnel są świetne poradniki do C# jeśli ktoś zamierza się uczyć C# (a na pewno warto). I właśnie kolega SunRiver stworzył na forum kilka takich ciekawych poradników do C#

      Usuń
  6. A ja z chęcią bym powrócił do Delphi od niego (nie liczę czystego Pascala) zaczynałem swoją przygodę (było to Delphi 7) z programowaniem, nie ukrywam, że już dawno nie odpalałem tego środowiska  będzie lat 10. Też jestem ciekawy co się zmieniło przez te lata i nadal uważam, że jest to na tyle przyjemne środowisko, że warto od niego zacząć naukę – kibicuję Panie Mirku 

    OdpowiedzUsuń
  7. Dziękuję za film. Pomysł z kursem świetny, a forma i formuła na wysokim poziomie. Jak zwykle!!!

    OdpowiedzUsuń
  8. Pomysł genialny, właśnie czegoś takiego szukałem. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Zastanawiałem się czy pojawi się kiedyś taka seria poradników no i chyba wypuszczenie RAD Studio Berlin w darmowej wersji stało się bodźcem do powstania tak oczekiwanych (przeze mnie) poradników. Panie Mirek mam nadzieję, że dasz Pan czadu.

    OdpowiedzUsuń
  10. Tak Mirku ,proszę o dalsze poradniki.
    Pozdrawiam ciepło.

    OdpowiedzUsuń
  11. Mirku, Taki kurs będzie bardzo praktyczny. Każdy chciałby sterować swoimi układami z aplikacji na x86 bo nie każdego interesuje Mobilna Apka.

    PS. Delphi nadal jest dostępne za FREE gdyż w tym tygodniu jest promocja połączona z serią TYGODNIOWYCH WEBINARiów Producenta http://embt.co/2016delphicamp które wprowadzają do DELPHI !

    ATNELowe aka Mirkowe są nam potrzebne bo nikt z Delphi nie pracuje pod naszym elektronicznym kątem :)

    Mirku, do dzieła!

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo ciekawy temat, proszę o jeszcze !

    OdpowiedzUsuń
  13. Ciekawy temat, proszę o jeszcze.

    OdpowiedzUsuń
  14. Witam.
    Dzięki Tobie ściągnąłem sobie nowe Delphi, przygodę zaczynałem z 7 ale już dawno nic nie robiłem, kiedyś napisałem aplikacje delphi + modbus
    + bascom + modbus, a teraz marzy mi się modbus TCP na tablet z androidem, w ostateczności z Windowsem.
    Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki
    AS

    OdpowiedzUsuń
  15. Poradniki o Delfi były by super pomocą , zwłaszcza dla takich początkujących jak ja. Więc czekam z niecierpliwością na dalsze odcinki.

    OdpowiedzUsuń
  16. Witam. Mam małe pytanko w sprawie licencji - rozwlekłe dokumenty i czasami coś można przegapić, źle zrozumieć... Jest tam zdanie o ograniczonej licencji komercyjnej. Chodzi mi tylko o to czy jeśli będę sprzedawał moduł elektroniczny własnej produkcji (prowadząc działalność gospodarczą) mogę dokładać do niego soft (sterowanie z PC, upgrade firmware itp) z tą licencją ? Oczywiście soft za free.

    OdpowiedzUsuń
  17. Super, używałem Turbo Delphi z 100etnią licencją. Teraz widzę doszło parę udogodnień, nie jestem ekspertem ale liczę na lawinę informacji. Pozdrawiam i życzę wytrwałości

    OdpowiedzUsuń
  18. Czy można jeszcze pobrać ten program za free czy już po ptakach?????

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A po co było się zastanawiać i czekać ? ;) Z tego co słyszałem to już "po ptakach" ... ale myślę, że jeśli dojdzie do mojej serii poradników to okaże się że i cena za startera wcale nie jest taka odstraszająca ;) Poza tym później podam w jaki (ale LEGALNY sposób) nabyć pełną wersję Delphi - może nie najnowszą ale co to za różnica ? ;) Robić będzie można praktycznie to samo ;)

      Usuń
  19. Mam nieśmiałą sugestię - Czy pierwszym tematem tego kursu można by uczynić komunikację z avr po usb ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę wziąć pod uwagę innych, którzy chcą zacząć się uczyć a nie obejrzeć w pierwszych odcinkach coś czego kompletnie nie zrozumieją. Jeśli powstanie cykl ... to wg bardzo starannie przemyślanej koncepcji, kolejności i z odpowiednim doborem tematów. Ale spokojnie i tego o co pytasz - nie zabraknie ;)

      Usuń
  20. Mirku jak zwykle jesteś wielki... Z niecierpliwością czekamy na następne PARTY :) w Twoim wykonaniu o DELFINACH oczywiście. Gdybym mógł dałbym 100 łapek w górę na JuTubie :))) Aż strach pomyśleć co można narobić z wykorzystaniem BT albo WiFi + Air. Pozdrowienia, czekamy na następne.

    OdpowiedzUsuń
  21. Świetna sprawa czekamy na cykl DELPHVRA

    OdpowiedzUsuń
  22. Ze 20 lat temu uczyłem się pisać w Delphi 7 z dość miernym skutkiem.Chętnie spróbuje jeszcze raz.Czekam na kurs.

    OdpowiedzUsuń
  23. A może by ta IDE Lazarus - darmowa alternatywa dla Delphi. Też oparty na Pascalu, więc składnia języka identyczna. Biblioteki LCL Lazarusa bardzo podobne do VLC Delphi. I najważniejsze można korzystać z interfejsów WIN32, GDI, GTK, Qt i WinCE. Teoretycznie raz napisany kot można skompilować na dla systemów Windows, Linux i UNIX bez poprawek w kodzie. Na którymś z twoich videoblogów Mirku widziałem na pulpicie ikonkę Lazarusa, więc IDE musi być Ci znane.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przykro mi nie znam się na Lazarusie, nie znam się na linuxie NI W ZĄB ... więc pozostanę przy Delphi - a z wiedzy którą przekażę skorzystają WSZYSCY, zapewniam - nie tylko ci którzy piszą w Delphi czy Lazarusie ale nawet ci którzy piszą w całkiem innych językach. Bo moje szkolenie jeśli się odbędzie - to nie będzie dotyczyło przecież środowiska IDE ;) no bez przesady - będzie o technikach programowania podanych w uniwersalny sposób ... ;)

      Usuń
  24. Tak Delphi to dobry pomysł

    OdpowiedzUsuń