Witam,
Tym razem chciałbym przedstawić Wam, nową wersję przetwornicy z ładowarką pod nazwą DIGI-LION. Poprzednio produkt nazywał się ATB-LION ale wtedy nie posiadał on na pokładzie mikrokontrolera ATtiny10, który potrafiłby nie tylko monitorować napięcie akumulatorów ale także chronić je przed nadmiernym rozładowaniem czy w końcu przekazywać nam (czyli użytkownikom) informacje na bieżąco odnośnie aktualnego stanu napięcia na akumulatorze. Podsumowując połączone zostały zalety poprzedniej wersji produktu z dodatkowym sterowaniem i nadzorem nad pracą przetwornicy za pomocą maleńkiego mikrokontrolera. Fakt, że moduł potrafi co kilka sekund informować nas za pomocą danych przesyłanych przez RS232, o aktualnie panującym napięciu na zaciskach, gdzie podłączony jest akumulator, pozwala nie tylko na
monitorowanie jego stanu, ale również na tworzenie prostych wykresów i charakterystyk jego pracy, podczas cykli ładowania i rozładowywania się. Z informacji przesyłanych z modułu można korzystać zarówno w celach poglądowych np w terminalu na komputerze PC ale także wykorzystywać może te informacje mikrokontroler zasilany z przetwornicy. Dzięki temu wie kiedy należy przygotować się do uśpienia, albo poinformować użytkownika urządzenia o stanie podłączonej baterii. Odpada konieczność tworzenia własnego pomiaru baterii co przekłada się również na czas wykonania naszego własnego projektu oraz na jego cenę. Zapraszam do pierwszej prezentacji na gorąco.
oto film:
;)
Bardzo fajnie, tylko czy ATtiny zamontowany od spodu nie przeszkadza przy montazu smd?
OdpowiedzUsuńPrzeszkadza - dlatego będą dwie wersje
Usuń1. ATB-LION (można montować SMD)
2. DIGI-LION (nie można montować SMD)
Mirku prośba o odpowiedź - Od kiedy możemy się spodziewać sprzedaży?
OdpowiedzUsuńmoże już jutro a najpóźniej w poniedziałek - przepraszam za opóźnienia ze startem - bo już powinno być w sklepie, zdaję sobie z tego sprawę. Ale mieliśmy opóźnienie w dostawie scalaków przetwornic.
UsuńHej, widzę że w ofercie jest aktualnie DIGI-LION 2 - można prosić o informację jakie są tutaj różnice w stosunku do poprzednika?
OdpowiedzUsuńW sumie nieduże ale sprowadzają się one do tego, że Starszy DIGI-LION był raczej dedykowany do akumulatorków z zabezpieczeniem PCM (chodzi głównie o zabezpieczenie przed rozładowaniem) ponieważ pobierał w trybie uśpienia ok 150 uA, natomiast nowy DIGI-LION-2 można spokojnie używać również do akumulatorków bez PCM z uwagi na to, że udało się drastycznie zmniejszyć pobór prądu w trybie uśpienia do ok 10 uA. Poza tym troszkę inaczej działa sygnał LIRQ generowany przez moduł ale to najmniejszy problem bo programowo można to spokojnie obsłużyć. I ostatnia mini różnica to fakt, że nowszy moduł posiada konwersję napięć dla sygnału Tx ale i tak podobnie jak w starszym w zasadzie jeśli się chce używać Tx w docelowym układzie z prockiem to powinno się izolować oba sygnały tzn Tx i LIRQ najlepiej za pomocą tranzystorów MOSFET. Jeśli zaś nie korzystamy w układzie z docelowym prockiem z Tx i LIRQ to nie ma różnic pomiędzy starszym i nowszym modułem poza tą pierwszą różnicą dotyczącą poboru prądu.
Usuń