Ads_700x200

środa, 8 czerwca 2016

DIGI-LION nowa cyfrowa odsłona ATB-LION

Witam,

Tym razem chciałbym przedstawić Wam, nową wersję przetwornicy z ładowarką pod nazwą DIGI-LION. Poprzednio produkt nazywał się ATB-LION ale wtedy nie posiadał on na pokładzie mikrokontrolera ATtiny10, który potrafiłby nie tylko monitorować napięcie akumulatorów ale także chronić je przed nadmiernym rozładowaniem czy w końcu przekazywać nam (czyli użytkownikom) informacje na bieżąco odnośnie aktualnego stanu napięcia na akumulatorze. Podsumowując połączone zostały zalety poprzedniej wersji produktu z dodatkowym sterowaniem i nadzorem nad pracą przetwornicy za pomocą maleńkiego mikrokontrolera. Fakt, że moduł potrafi co kilka sekund informować nas za pomocą danych przesyłanych przez RS232, o aktualnie panującym napięciu na zaciskach, gdzie podłączony jest akumulator, pozwala nie tylko na
monitorowanie jego stanu, ale również na tworzenie prostych wykresów i charakterystyk jego pracy, podczas cykli ładowania i rozładowywania się. Z informacji przesyłanych z modułu można korzystać zarówno w celach poglądowych np w terminalu na komputerze PC ale także wykorzystywać może te informacje mikrokontroler zasilany z przetwornicy. Dzięki temu wie kiedy należy przygotować się do uśpienia, albo poinformować użytkownika urządzenia o stanie podłączonej baterii. Odpada konieczność tworzenia własnego pomiaru baterii co przekłada się również na czas wykonania naszego własnego projektu oraz na jego cenę. Zapraszam do pierwszej prezentacji na gorąco.

;)

6 komentarzy:

 1. Bardzo fajnie, tylko czy ATtiny zamontowany od spodu nie przeszkadza przy montazu smd?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeszkadza - dlatego będą dwie wersje

   1. ATB-LION (można montować SMD)

   2. DIGI-LION (nie można montować SMD)

   Usuń
 2. Mirku prośba o odpowiedź - Od kiedy możemy się spodziewać sprzedaży?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może już jutro a najpóźniej w poniedziałek - przepraszam za opóźnienia ze startem - bo już powinno być w sklepie, zdaję sobie z tego sprawę. Ale mieliśmy opóźnienie w dostawie scalaków przetwornic.

   Usuń
 3. Hej, widzę że w ofercie jest aktualnie DIGI-LION 2 - można prosić o informację jakie są tutaj różnice w stosunku do poprzednika?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie nieduże ale sprowadzają się one do tego, że Starszy DIGI-LION był raczej dedykowany do akumulatorków z zabezpieczeniem PCM (chodzi głównie o zabezpieczenie przed rozładowaniem) ponieważ pobierał w trybie uśpienia ok 150 uA, natomiast nowy DIGI-LION-2 można spokojnie używać również do akumulatorków bez PCM z uwagi na to, że udało się drastycznie zmniejszyć pobór prądu w trybie uśpienia do ok 10 uA. Poza tym troszkę inaczej działa sygnał LIRQ generowany przez moduł ale to najmniejszy problem bo programowo można to spokojnie obsłużyć. I ostatnia mini różnica to fakt, że nowszy moduł posiada konwersję napięć dla sygnału Tx ale i tak podobnie jak w starszym w zasadzie jeśli się chce używać Tx w docelowym układzie z prockiem to powinno się izolować oba sygnały tzn Tx i LIRQ najlepiej za pomocą tranzystorów MOSFET. Jeśli zaś nie korzystamy w układzie z docelowym prockiem z Tx i LIRQ to nie ma różnic pomiędzy starszym i nowszym modułem poza tą pierwszą różnicą dotyczącą poboru prądu.

   Usuń