Ads_700x200

środa, 30 marca 2016

ATB-LION - nowa przetwornica od Atnela

Witam,

Super miniaturowy moduł przetwornicy wraz z ładowarką ! Do akumulatorów LiON, LiPO. Zasilacz buforowy. Zastosowania: robotyka, powerbanki, zasilanie dla zestawów ATB, zasilanie dla Raspberry PI 2/3.

Pamiętacie może jeszcze zagadkę, która w sumie niedawno pojawiła się na blogu? ( Przypomnę: LINK ) Jeśli ktoś się dziwi dlaczego tak długo trwało jej oficjalne rozwiązanie, dlaczego tak dużo czasu minęło zanim oficjalnie można zaprezentować ten produkt, to już wyjaśniam. Pewnie nie wszyscy zdają sobie sprawę ile czasu trwa okres nie tylko prototypowania, na którego składa się to, że trzeba często wykonać nie jedną a wręcz kilka pośrednich wersji produktu, płytek PCB, wykonać testy, ale na końcu przed wprowadzeniem do obrotu, trzeba jeszcze wykonać oficjalne testy aby uzyskać certyfikat CE. Tak, tak droga ta bywa długa i bolesna przede wszystkim finansowo. Proszę się zatem nie dziwić dlaczego tyle to trwało ale także nie dziwić się dlaczego produkt ma taką, i tak uważam bardzo atrakcyjną cenę. Chociaż tutaj, dzisiaj jeszcze nie jestem w stanie wam przedstawić tej ceny, to nastąpi wkrótce jak tylko zostanie ogłoszone na stronach sklepu firmy Atnel, czyli www.sklep.atnel.pl . Zastanówmy się jaki cel ma dzisiejszy artykuł ? Otóż wyjaśniam, że ma on aż dwa cele ;) JEDEN to oficjalne wyłonienie zwycięzcy zagadki, DRUGI zaś to przedstawienie wam możliwości tego LWA a także wyjaśnienie jego przeznaczenia. 1.) Wyniki konkursu - rozwiązanie zagadki

na początku wyjaśniam, że jako pierwszy podał chyba najpełniejszy opis odnośnie zagadki, kolega Piotr94


Zatem kolega może się zgłosić do mnie na maila, jeśli oczywiście wspomniany produkt pojawi się oficjalnie w sprzedaży, aby otrzymać jeden egzemplarz w prezencie! ;) Gratuluję!


2.) Opis i parametry pracy modułu:

Jest to moduł przetwornicy DC-DC wraz z ładowarką do akumulatorów LiON oraz LiPO. Moduł jest (pinologicznie) w 100% zgodny z produktem firmy Atnel o nazwie ATB-PWR3 - LINK. Oznacza to, że może być wprost wykorzystywany do zasilania zestawów uruchomieniowych z serii ATB firmy Atnel. Jest to dokładniej mówiąc zasilacz buforowy. Można wykorzystywać do niego tak popularne akumulatory z baterii od laptopów jak 18650! Ale także wszelkiej maści inne także LiPO. Ważne aby ich napięcia pracy mieściły się w zakresie od ok +2,8 V (minimum) do +4,2 V (maksimum). Akumulatorki można łączyć równolegle w celu zwiększenia pojemności. Można spokojnie powiedzieć, że w oparciu o ten produkt można zbudować własny PowerBank! posiadający niesamowite parametry pracy. Skoro wspomniałem o parametrach pracy, to uwaga, poniżej garść danych:

 • Napięcie wejściowe USB - +5 V
 • Napięcie akumulatorów od +2,5 V do +5V max
 • Maksymalny prąd ładowania - 400-500 mA
 • Wybór napięcia wyjściowego - +5 V lub +3,3 V
 • Zabezpieczenie termiczne ładowarki
 • Wydajność prądowa - max 1,6 A ( impulsowo 3,5 A ) typowo 1 A !
 • Sprawność > 95%
 • Wymiary dł/szer/wys: 25 mm x 16 mm x 8 mm (wersja do montażu SMD!)
 • Możliwość sterowania wejściem ENABLE przetwornicy z mikrokontrolera niezależnie od stanu wyłącznika suwakowego ON/OFF
 • Możliwość korzystania z sygnałów USB D+ oraz D- na zewnątrz przetwornicy (Uwaga! tylko w zestawach ATB od wersji minimum 1.05 w zwyż lub własnych konstrukcjach)
 • Moduł spełnia wymogi zgodne ze standardem CE

Widok modelu 3D 1:1 - od góry:


Uwagi: 

 1. Brak zabezpieczenia przed rozładowaniem akumulatorów, trzeba o to zadbać we własnym zakresie lub stosować akumulatory z układem ograniczającym typu PCM.
 2. Podczas pracy w trybie Bypass (zasilanie z USB) gdy odbywa się ładowanie akumulatorów, wydajność prądowa zależy od źródła zasilania podłączonego do USB.
 3. Przy poborze prądu ok 1,6 A temperatura przetwornicy jest niewiele większa od temperatury pokojowej! Przy prądzie ok 2 A przetwornica zaczyna być lekko ciepła.
 4. Moduł przystosowany jest do montażu SMD (metalizowane pady na bokach PCB).
 5. Możliwość ustawienia dowolnego własnego napięcia wyjściowego za pomocą zmiany rezystora w dzielniku napięciowym.
 6. Moduł dostępny jako element biblioteczny dla programów Eagle oraz Altium Designer
 7. Od spodu modułu widoczne jest odsłonięte pole masy umożliwiające podklejenie niewielkiego radiatora, który umożliwi pracę przetwornicy przy ciągłym poborze prądu ok 2,3 A


Widok modelu 3D 1:1 - od dołu:

Poniżej widok przetwornicy od góry wraz z opisem jumperów, wejść, wyjść itp:Zapraszam do pytań i opinii na temat produktu.

19 komentarzy:

 1. Fajny projekt. Opowiedziałbyś trochę więcej jak bardzo trudne, długotrwałe i kosztowne są badania takiego modułu do norm CE? Czy fakt że jest przeznaczony do pracy z ogniwami LiIon/LiPo dokłada dodatkowe wymagania?b

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest miejsce na takie opowiadania, a zapewniam że te tematy były już szeroko poruszane i omawiane również na naszym forum: www.forum.atnel.pl i tu zapraszam. Poza tym warto zadzwonić sobie do jednego z wielu instytutów w Polsce, które przeprowadzają takie badania i tam się dowiedzieć szczegółów odnośnie swojego urządzenia. Zasięgnięcie informacji nic nie kosztuje.

   Usuń
  2. Za CE musiałbyś sprzedać swój samochód i dołożyć jeszcze pół twojego mieszkania.
   Takie to są koszty, chciałem kiedyś coś małego produkować i dzwoniłem do Instytutu - zdołowali mnie maksymalnie.

   Usuń
  3. Tzn to zależy jeszcze jaki samochód - ale żeby nie domyślać się to powiem jakie to mogą być kwoty biorąc pod uwagę, że: płytka jest zasilana tylko niskim napięciem np +12V, nie zawiera żadnych radiówek!, ot najzwyklejsza płytka PCB plus chociażby jeden scalak 74LVC125 ;) .... to niestety w zależności od instytutu na terenie kraju, ale też w zależności od ilości przeprowadzonych badań - a niestety może być ich kilka i to jeszcze zależy od kilku czynników i budowy urządzenia (dlatego nie da się pokazać konkretnego cennika) to w tym wypadku już koszt może wahać się w granicach (uwaga!) od ok powiedzmy 8 tys PLN aż do 17 tys PLN ale żeby było miło to jest kwota NETTO a więc trzeba do tego jeszcze doliczyć 23% VAT'u .... I nie ma że boli :(

   Usuń
 2. O rety! I to wszystko na jednej mikro płytce?! Gratulacje dla AUTORA!

  OdpowiedzUsuń
 3. No no piękny Lew :)
  Tak jak się spodziewałem :)
  Malutki zasilacz buforowy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Można zobaczyć schemat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym przypadku nie da rady. Nie publikujemy schematów naszych przetwornic, zarówno ATB-PWR3 jak i ATB-LION.

   Usuń
 5. Gratulacje :)
  Kiedy to cudo będzie dostępne w sklepie? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdzie znajdę ten moduł jako element biblioteczny dla Eagle?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytanie - Qrczę, jeszcze nie zostało to przygotowane ! ... przepraszam ... ale postaramy się wziąć "z kopyta" za zorganizowanie i wrzucenie na stronę atnel do pobrania. Dzięki za info.

   Usuń
  2. OK, będę wdzięczny :)

   Usuń
  3. Kiedy biblioteka będzie dostępna?

   Usuń
  4. Mam nadzieję, że pod koniec tego tygodnia

   Usuń