Ads_700x200

poniedziałek, 18 listopada 2013

MkBootloader - mała rewolucja, generator BLS dla ATmega

Witam,

W kolejnym i tym razem bardzo krótkim poradniku chciałbym wam pokazać nowe narzędzie jakie oddaję wszystkim użytkownikom programu MkBootloader. Do tej pory każdy kto chciał wygenerować sobie BLS (wsad do mikrokontrolera) ATmega z bootloaderem, narażony był że tak powiem na obcowanie z konsolą DOS'a oraz koniecznością ręcznej kompilacji, że nie wspomnę o konieczności edycji parametrów pliku sterującego kompilacją makefile czy też samego pliku *.c który zawierał kod ... To powodowało, że osoby niezbyt obeznane z językiem C czyli użytkownicy Bascoma czy też czystego asemblera, nie do końca i nie zawsze potrafili sobie poradzić z przygotowaniem i właściwą kompilacją wsadu dla swoich potrzeb. Koniec ;) od dzisiaj jest inaczej ... dokładnie omawiam nowe narzędzie w programie a także integrację z programem MkAvrCalculator. Na zakończenie, jeśli ktoś zechce posłuchać fajnej muzyki i wytrzyma do końca to zobaczy fragmenty z planu - podczas gdy przeprowadzałem kiedyś pierwsze swoje próby z technologią związaną z tzw "GREEN SCREEN" ... no ale to dla wytrwałych ;) to oczywiście już nie ma nic wspólnego z poradnikiem - ot taka ciekawostka.


Zapraszam na film, jakość HD oczywiście więc mam nadzieję, że nic wam nie umknie:

.

a tu zajawka tego co będzie na samym koniuszku

.


20 komentarzy:

 1. No końcówka kładzie na łopaty... Kolejny genialny dodatek, brawo Miras

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo fajne narzędzie Mirku :) Może gdy się wreszcie wezmę za mój zasilacz to dodam wstrzykiwanie wsadu przez RS'a. I przy okazji mam pytanie, czy będzie więcej ścinek i urywek z produkcji? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. postaram się czasem wrzucać jakieś urywki z planu ;) ... a może w przyszłości zrobić też poradnik - "jak kręcić poradniki"

   Usuń
 3. Niestety, ale nie do końca jest to rozwiązane tak jak powinno. Niepotrzebnie programowana jest cała pamięć. Można to skompilować tak, żeby w hexie był tylko kod bootloadera i programować z offsetem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie jest rozwiązane tak jak powinno - ładnie działa a to najważniejsze.

   Skompilowane jest właśnie tak jak trzeba - warto zajrzeć do pliku HEX np dla ATmega32 - adresy pliku zaczynają się od 0x7e00

   kłopot polega na tym, że być może ja nie wiem w jaki sposób zmusić avrdude żeby dokonało zapisu pod ten adres - bo niestety samo przelatuje całą pamięć flash ... i fakt to troszkę czasu zjada - szczególnie w takim procku jak m128 czy większym ....

   będę jeszcze szukał rozwiązania ... aby to jakoś za pomocą avrdude zrobić - ale na razie jest jak jest.

   Usuń
  2. Właśnie czytam i czytam na temat avrdude i niestety o ile mi się udało doczytać to chyba nie ma takiej możliwości aby wgrał wsad HEX od adresu z offsetem tak jak jest teraz poprawnie wygenerowany. Prawdopodobnie najnowsza wersja avrdude 6.x już będzie potrafiła to zrobić. A na razie na pewno potrafi zrobić to Atmel studio.

   gdyby jednak ktoś znalazł rozwiązanie z obecną wersją avrdude 5.x to proszę dać znać.

   Usuń
 4. Witam, bez instalacji WinAVR z włączonym podglądem konsoli podczas generacji oczywiście wyskoczy błąd. Bez podglądu konsoli mimo wystąpienia błędu wyskoczy zrobione. Trochę mylące :) Mimo tego aktualizacja naprawdę pomocna i ułatwia wszystko.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za uwagę - słuszna ;) postaram się to poprawić oczywiście.

   Usuń
 5. Świetne! właśnie nieznacznie zmodyfikowałem do obsługi RS485, działa kapitalnie :D
  dziękuję za narzędzie :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam, mam bardzo dziwny problem. Kiedy włączam MkBootloader i potem klikam na "INSTALL" aby odpalić generator BLS nowe okienko od razu pojawia mi się tylko w pasku systemowym i w żaden sposób nie mogę go maksymalizować, co sprawia, że nie mogę z niego korzystać Program mam w wersji DEMO, system Windows 8.1 w pełni legalny i zaktualizowany. Próbowałem uruchamiać go jako administrator i w różnych- wszystkich możliwych - trybach zgodności. Wnioskuje, że to musi być coś raczej z systemem bo na wirtualnej maszynie(win7) działa bez problemu. Przy czym lipa trochę stawiać wirtualną maszynę dla jednego programu albo robić format (hahaha) całego systemu nawet do niższego systemu, żeby sprawdzić czy będzie ok. Czy miał ktoś podobny problem albo jakieś rady jak można sobie z tym poradzić w inny sposób?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja używam na co dzień Win 8.1 i wszystko śmiga dobrze ale ....

   ale jeśli możesz to pobierz sobie teraz najświeższą wersję pomimo że ma ten sam numerek, bo była pewnie w międzyczasie aktualizowana. Niestety nie zwiększam numerku wersji przy aktualizacji ...

   i daj znać jak śmiga ?

   Usuń
 7. Sam wsad się wgrywa, ale czy jest też możliwość veryfikacji zawartości flasch ? ,np. zaraz po wgraniu wsadu lub też osobno jako opcja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie ma takiej opcji .... w tym programie, ale może dobry pomysł i kiedyś dorobię ;) ?

   Usuń
 8. Witam serdecznie!
  Nie wiem, czy to jest tylko mój problem, ale gdy w aplikacji MKbootloader wybieram opcję "upload to uC" w generatorze BLS, to otwierający się MKavrcalculator nie wypełnia żadnych ścieżek, nawet nie wykrywa sam procesora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może masz stare wersje programów niestety.

   Usuń
 9. Czy jest możliwość użycia tego bootloadera z Eclipsem?
  Mam na myśli wysyłanie programu wprost z Eclipsa do ATmegi, tak jak można to czynić ze zwykłymi programatorami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na chwilę obecną nie,... może w przyszłości ;) .... na razie można przecież obok mieć otwarte okienko bootloadera ze wskazaną ścieżką na HEX i klikać klawisz "Wstrzyknij" po kompilacji. Też działa ;)

   Usuń
  2. Aha dlatego nie chciało to działać z MkClipsem...

   Usuń
 10. Czy jest możliwość wybrania 1-go procka gdy jest ich kilka (w miejscach w czasie eksploatacji niedostępnych) połączonych w sieć (RS485). uC mają wolne nogi, można by je użyć do adresowania. BLS sprawdza na początku stan tych nóg i uruchamia się tylko na tym procku który jest zgodny oraz daje reset poprzez watchdoga. Czy dobrze kombinuje? Jesli tak to gdzie wstawić w BLS instrukcje sprawdzającą i jak wysłać ten adres z PC-ta?

  OdpowiedzUsuń