Ads_700x200

wtorek, 29 października 2013

ATB-USB-RS232 - w końcu JEST! ;)

Witam,

Tym razem chciałbym przedstawić wam najnowszy produkt z firmy Atnel. Powstawał dosyć długo i w bólach można powiedzieć. Niby prosta przejściówka USB/RS232 a jednak w trakcie prototypowania było sporo najrozmaitszych kłopotów ;) Na szczęście w końcu się udało i może ona ujrzeć światło dzienne. Dokładniejszy opis znajdziecie oczywiście na stronie ATNEL - LINK, tutaj jednak chciałbym przedstawić krótki filmik - poradnik pokazujący jej podstawowe możliwości. Te najbardziej podstawowe są oczywiście od razu wprost do wykorzystania. Mam tu na myśli takie funkcjonalności jak USB/RS232 .... ale uwaga w standardzie napięciowym RS232! co oznacza, że na wyjściu mamy napięcia jak w starych portach COM w komputerach od -12V do +12V. To nie wszystko, tym co najczęściej poszukują początkujący jak świętego grala niemalże, to funkcjonalność USB/RS232-TTL! Tyle że nie zawsze początkujący wiedzą nawet, że to właśnie tego poszukują, że to jest właśnie im potrzebne, dlatego często muszą się "poparzyć" potocznie mówiąc, poprzez kupowanie różnych dziwnych przejściówek USB/RS232, które później jak się okazują w ogóle nie chcą działać a to z mikrokontrolerem, a to z modułem Bluetooth ATB-BTM-222, a to jeszcze z czymś innym. Pominę na tym etapie inne możliwości bo o tym będzie w filmie poniżej. Dlatego zapraszam do jego obejrzenia:


film oczywiście w jakości HD:


;)

22 komentarze:

  1. Z ogromnym zainteresowaniem czekam na poradniki związane z SHIELD M128 którą widać również w tym poradniku. Mirku pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję i mam nadzieję że już niedługo uda mi się zrealizować poradnik o tym shieldzie m128 ;)

      Usuń
  2. Panie Mirku czy może być ta przejściówka USB--->SR232 http://allegro.pl/konwerter-ft232-usb-rs232-ttl-interfejs-ft232rl-mi-i3654107011.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sorki ale pytanie wydaje mi się co najmniej dziwne w tym miejscu. Proszę się z tym pytaniem zwrócić do producenta przejściówki z podanego linku.

      Usuń
  3. Bardzo ciekawy produkt. Obejrzałem filmik troszkę pobieżnie, czytając w zasadzie tylko kolejne slajdy, ale chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami.

    Osobiście uważam, że cena jest troszkę wygórowana (chociaż akurat to trochę rozumiem, gdyż sama przejściówka posiada większe możliwości niż tylko "konwersja" USB->RS232 oraz dodatkowo dodane jest oprogramowanie mkAvrCalculator). Jednak oczekiwałbym raczej taniego urządzenia tylko do spełniania swojej roli - wspomnianej konwersji (nawet tylko sygnałów Rx oraz Tx - do komunikacji z uC), wtedy wiadomo - cena byłaby niższa, ale tego jest na pęczki m.in. w serwisach aukcyjnych... Rozumiem, że w tej przejściówce zamysł był inny!

    Bardzo mnie cieszy, że produkty ATNEL są na zasadzie "klocków lego" i naprawdę początkujący mogą łatwo i szybko wszystko zrozumieć. Moduły współgrają razem i nawet specjalnie nie trzeba się skupiać co jak działa. Podłączenie zewnętrznych peryferiów również jest łatwe. Za to należy się duży plus! :)
    Dodatkowo udostępnia Pan schematy i obszerne opisy, filmiki, które naprawdę pomagają w zrozumieniu podstaw! Cieszy mnie, że dzieli się Pan wiedzą, a nie zachowuje ją tylko dla siebie!

    Jedynie mógłbym się przyczepić do tego, że porady są troszkę na przerost tworzone dla początkujących. Są osoby, które łatwiej łapią sprawy techniczne i woleliby wiedzę w postaci esencji z Pana poradników. Rozmowy o tym już były z tego co czytałem bloga, aczkolwiek mam taki pomysł, żeby na końcu filmików dodawać podsumowanie np. dla filmiku godzinnego podsumowanie 3 minutowe "przypominające" najważniejsze informacje. Myślę, że dla bardzo początkujących to będzie przydatne, bo sobie utrwalą nabyte informacje, a ci bardziej zaawansowani znajdą też coś dla siebie.

    Jeszcze taka jedna uwaga - szukanie w tekście linku bywa kłopotliwe, jeśli ktoś wie, że link jest, a czytał już tekst wcześniej. Przydałby się jakiś dodatkowy baner lub jakiś link do strony o produkcie, gdzieś na końcu artykułu.

    Przy okazji mam również pytanie odnośnie samego przetwornika.
    Przeglądam datasheet FT232RL, MAX232 oraz dodatkowo MAX211 i nasuwają mi się następujące wnioski:
    1. FT232RL -> przeprowadza konwersję USB -> UART (poziomy napięć TTL)
    2.a. MAX232 -> przeprowadza konwersję napięć TTL -> RS232
    2.b. MAX232 -> można również wykorzystać jako konwerter napięć: RS232 (np. z płyty głównej komputera) -> TTL
    3. MAX211 -> wykorzystany jest do zbudowania "pełnego" konwertera TTL-> RS232 - z wszystkimi sygnałami (nie tylko Rx, Tx - tak jak występuje to w przetworniku ATB-USB-RS232 - gdzie wykorzystana jest jedna z dwóch linii Rx/Tx w ukladzie MAX232)
    Prosiłbym o informacje czy dobrze to wszystko rozumiem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odnośnie ceny to jest DOKŁADNIE jak kolega napisał. Owszem mógłbym zrobić tylko i wyłącznie samą przejściówkę USB/RS232 z wyjściami Rx, Tx i GND ... i pewnie byłaby tania - choć przy możliwościach mojej małoseryjnej produkcji nigdy bym nie prześcignął chińskich przejściówek jeśli chodzi o cenę - więc gdzie jest sens pchać się i konkurować ceną na serwisach aukcyjnych ? Zdecydowanie wolę iść w nieco ciekawsze rozwiązania - chociaż także rozumiem te osoby, które uznają że to przerost formy nad treścią - no trudno. Nie mniej jednak teraz ta przejściówka będzie że tak powiem "obrastała" oprogramowaniem. Nie tylko MkAvrCalculator ... ale także inne programy - ciekawe oj ciekawe mam nadzieję będą ... i tu proszę bardzo - myślę że mogę konkurować - jakością. A tworzę moduły, których sam używam później na co dzień, i które naprawdę są bardzo przydatne w życiu codziennym. Z różnych możliwości tej przejściówki sam korzystam teraz co chwilę - wg mnie to na prawdę przydatna rzecz w warsztacie elektronika. Ale oczywiście każdy może mieć swoje zdanie ...

      Usuń
    2. Odnośnie poradników i tego że są jak to kolega powiedział "na przerost tworzone dla początkujących" .... oj tu się nie zgodzę - mam nadzieję że mam prawo. Osoby nie początkujące sobie same poradzą. Ale też jest druga strona medalu - i mówiłem o tym już nie w jednym poradniku - ja nie umiem inaczej .... więc bez urazy proszę - ale albo słuchamy tego co mówię - albo jeśli to nudne to wyłączamy. Nie chcę tu kolegi kierować do poradnika dla malkontenta bo nie uważam go za takiego - nie mniej jednak tam na końcu powiedziałem taką ważną rzecz. Jeśli ktoś oczekuje PROFESJONALNEGO LEKTORA, profesjonalnego wykładu, profesjonalnej prezentacji - to proszę zaproponować mi odpowiednią kwotę - wynajmę lektora i redaktora ... przygotujemy specjalną wersję i krótką poradnika - nie ma sprawy ... Ja z tego nic nie wezmę - ani złotówki - ale przykro mi - ja też nie dołożę do tego złotówki. Więc jeśli kogoś denerwuje sposób przekazu mojej wiedzy - niestety (nie mówię tego złośliwie) może nakręcić własny poradnik i dużo lepiej - obiecuję że sam będę go polecał innym ... więc na przyszłość proszę już nie poruszać tych tematów - tylko zrobić lepiej albo zasponsorować lektora i redaktora ok ? Bo nie będziemy się użalać wspólnie nad tym że ja to robię źle.

      W odpowiedzi na pytania w punktach:

      1. FT232R - to konwersja USB <--> UART nie tylko TTL - w zasadzie dowolne napięcie - i w tej przejściówce można z tego skorzystać. A w tych wszystkich tanich z serwisów aukcyjnych - jak zwykle - tylko pewne ograniczone możliwości.

      2a i 2b.) ... MAX232 to oczywiście dwukierunkowy konwerter RS232 ---> TTL oraz TTL ---> RS232

      3. Dokładnie tak - tyle że tego nie zastosowałem bo z kolei w praktyce jest to prawie nieprzydatne ... może w 1% przypadków w dzisiejszych czasach ? ;) Więc dlatego - z praktycznego punktu widzenia nie ma tego na tej przejściówce.

      Usuń
    3. Jeśli zaś chodzi o jakiekolwiek merytoryczne uwagi do przekazywanej przeze mnie mojej skromnej wiedzy - to jak najbardziej proszę pisać, proszę mnie poprawiać - bo tym sposobem razem pomożemy innym ale też i ja się czegoś nowego dowiem czasem. Takie uwagi uważam za bardzo cenne. Ale te dotyczące tematu ... ;)

      Usuń
    4. Warto mieć w warsztacie taką przejściówkę - to na pewno, co do ceny - to jak najbardziej ją rozumiem - tak jak napisałem, więc w tej kwestii się zgadzamy - chodziło mi o to, że początkujący raczej będą chcieli wydać jak najmniej pieniążków, a ATB-USB-RS232 nie jest na tyle tania, żeby przykuć wzrokiem. Ale tak jak również wspomniałem zamysł był inny i pieniądze nie grają roli - liczy się jakość. Na rynku rządzi chińszczyzna więc na pewno duży ukłon, że ktoś to zrobił solidnie... Można powiedzieć komuś żeby jako laptopa kupił taniego Acera albo biznesowy Dell - który będzie lepszy, dla jednego lepszy Acer - bo tańszy, a dla drugiego Dell - bo jakość ma największą wartość.

      Nie chcę żeby Pan źle zrozumiał - poradniki lubię oglądać. Czasami włączam nawet żeby leciały "w tle" zamiast radia :)
      Mam takie fragmenty, których słucham 2-3 razy żeby lepiej zrozumieć. Poradnik malkontenta widziałem - nie zaliczam się do nich, bo mi się podoba to co Pan robi, chciałem tylko powiedzieć, że miło byłoby mieć takie podsumowanie - to byłby ukłon dla tych bardziej zaawansowanych - którzy rzeczywiście sobie poradzą i bez tego - to tylko taka sugestia, ja nic nie neguję. Mam nadzieję, że nadal będzie Pan robił to co pan robi. Dalsza dyskusja na ten temat raczej jest zbędna.

      Jestem wdzięczny za odpowiedzi.
      Ad 1. Rozumiem - napisałem TTL tak w odniesieniu do mikrokontrolera, który działa na 5V - na którym się bawię i uczę. :)

      Usuń
    5. No i to dobre podsumowanie z tymi laptopami ;) ... ja tylko dodam, że czasem to co wydaje się drogie na początku później okazuje się tanie - gdy jako początkujący kupimy w mniejszych częściach ... bo niby taniej kilka różnych przejściówek ... ale ok ... tu rzeczywiście każdy już liczy wg własnego uznania i możliwości. Na pewno nie jest moim zamiarem jak to się mówi sugerowanie i wciskanie tego na siłę.

      Ad 1. ) ... tak tak - podstawowa możliwość czyli współpraca z układem zasilanym 5V to podstawa oczywiście możliwości scalaka FT232.

      Usuń
  4. Witam,Panie Mirku,gdy oglądam Pana poradniki to nasuwa mi się taka myśl-szkoda że nie jest Pan wykładowcą na studiach,wtedy wielu ze studentów naprawdę nauczyło by się programować,a nie tylko zaliczać przedmiot.Jesli chodzi o urządzenia to naprawdę warto trochę więcej zapłacić,ale mieć sprawdzony sprzęt i duże wsparcie techniczne jak oferuje firma atnel.Ja jestem poczatkującym i na początku taże popełniłem błąd i zakupiłem kilka tanich programatorków na aukcjach ,z którymi miałem wiele kłopotów .Obecnie używam programatorka usbasp z firmy atnel oraz zestawu ATB i jestem bardzo zadowolony,każdemu polecając ten produkt.Kończąc chciałbym podziekowąć Panu Mirkowi za wspaniałą pracę,niekiedy po nocy,dzięki Panu uwierzyłem że mogę nauczyć sie programować mikrokontrolery,polubiłem eclipsa.Wszystkiego najlepszego Panie Mirku.Janek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Akurat teraz słucham sobie soundtrack z filmu Terminator, Przy okazji zobaczyłem, że napisałeś ... dzięki oczywiście za ciepłe słowa odnośnie tego co robię ... ale jak przeczytałem twoje słowa, cytuję:

      "uwierzyłem że mogę nauczyć siś programować mikrokontrolery"

      to aż mnie ciarki po plecach przeszły ;) ... niezmiernie miło mi czytać i dowiedzieć się, że chociaż w jakimś minimalnym stopniu mogłem w tym pomóc ;)

      Życzę powodzenia i uwaga bo ten bakcyl bywa nieuleczalny ;)

      Usuń
  5. Do przejściówki dodawany jest za darmo MKAvrCalculator. A co z osobami, które zakupiły ten program wcześniej. Będą miały 2 licencje ? A może żeby takie osoby nie czuły się pokrzywdzone to dać im chociaż obudowę z75 gratis ? Przepraszam, że wyskakuję z takim pomysłem ale uważam, że byłoby to miłe w stosunku do stałych klientów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dodawany jest MkAvrCalculator ... a osoby które go wcześniej kupiły będą miały 2x wygenerowany plik licencyjny. Na pewno nie da rady odliczyć tego programu.

      Miłe to może być - gorzej gdy trzeba dopłacać do biznesu z własnej kieszeni, wtedy to już nie jest miłe. Przykro mi.

      Usuń
  6. Witam.
    Wiadomo kiedy przejściówka będzie znowu dostępna do zakupienia w sklepie atnel?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę się dowiadywać za dwa tygodnie - może w tym czasie będzie w ogóle wiadomo kiedy można liczyć na jej dostępność. Bo będzie na pewno ... ale teraz , na dzisiaj nie umiem podać daty.

      Usuń
  7. Witam Pana Mirka. Zakupiłem tą super przejściówkę z całą masą funkcji i możliwości i to wszystko upakowane w jednym urządzeniu. Świetne wykonanie i pomysł. Czy mogę prosić o dodatkowe informacje w jaki sposób mogę sterować wyjściami mocy opartymi na układzie ULN oraz skąd pobrać program mk1wire jak i drivery tamex.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem dopiero w trakcie przygotowywania fajnych (mam nadzieję) aplikacji do celów sterowania driverami ULN2803 to rozwiązanie typu "future" ale na pewno się pojawi. Co do pomiaru temperatury także - ale tu już można to sobie sprawdzić i zobaczyć jak to będzie i czy działa ;) proszę obejrzeć to:

      http://mirekk36.blogspot.com/2013/07/pc-pomiar-temperatury-ds18b20-ft232r.html

      na dole strony są do pobrania i drivery tmex i mały program na PC do pierwszych testów

      Usuń
    2. Ok, przeoczyłem jakoś ten wpis na blogu, już się zabieram za testy. Jeszcze raz ślicznie dziękuje.

      Usuń
  8. dymZprocka
    ///
    Kolejna "dobra robota" Panie Mirku . Od jakiegoś czasu oglądam Filmy które Pan robi i jestem pozytywnie " ładowany" Pana wiedzą oraz osobowością .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że udaje mi się pozytywnie zarażać tym bakcylem elektroniki/programowania ;), Dziękuję i polecam się na przyszłość.

      Usuń
  9. Witam, mam pytanie: czy jest gdzieś na stronach atnel dostępny schemat tej przejściówki w wersji 1.1 z układem ULN2803? Szczególnie interesuje mnie które piny układu FT232 są połączone z wejściami układu ULN.

    OdpowiedzUsuń