Ads_700x200

czwartek, 22 sierpnia 2013

ATB SHIELD IO - zapowiedź

Witam,

Chciałbym wam przedstawić króciutko najnowszy moduł jaki już niedługo ukaże się w sprzedaży w sklepie www.sklep.atnel.pl. Nazywa się ATB SHIELD IO. Czyli dodatkowe rozszerzenia w postaci nie tylko wyjść IO ale także wejść. Moduł powstał z okazji premiery drugiego i oficjalnego wydania drugiej części książki "Mikrokontrolery AVR Język C - podstawy programowania". Nazwa może wydawać się zapożyczona z rodziny Arduino, nie miałem jednak innego pomysłu na tego typu rozszerzenia zestawu ATB a tym bardziej, że i kolorystyka jest również niebieska ;) Szerszy opis modułu można znaleźć na stronie producenta www.atnel.pl. W dużym skrócie - podam kilka informacji. Przede wszystkim moduł jest naprawdę kompaktowy, niewielki gabarytowo jak na zdjęciu poniżej...
Jak widać mieści się w dłoni, idealnie komponuje się w zestawach ATB a jednocześnie pomimo tak niewielkich rozmiarów umożliwia znaczne rozszerzenie możliwości przeprowadzania ćwiczeń, testów, nauki i wielu innych - bez konieczności żmudnego dodawania tego co stanowi jego zawartość na dodatkowej płytce stykowej. Dzięki takiemu podejściu udało się zachować niezmienione gabaryty samych zestawów ATB. Płytka modułu w żaden sposób nie koliduje z pozostałymi wyprowadzeniami zestawu. Mamy nadal wygodny dostęp do wszystkich pozostałych goldpinów a także jumperów konfiguracyjnych:Moduł poza swoim wyposażeniem oferuje uzyskanie dwurzędowych wyprowadzeń pinów każdego z portów procesora. 

Co zatem znajdziemy na jego pokładzie:

1. Ekspander I2C w postaci układu scalonego PCF8574T (SMD)
2. Rejestr przesuwny 74HC595
3. Diody LED - 8 szt podłączone do rejestru przesuwnego
4. Jedna jasna dioda RGB LED ! (smd)
5. Miejsce na zamontowanie we własnym zakresie goldpinów do wyprowadzeń rejestru przesuwnego
6. Dwurzędowe wyprowadzenia portów mikrokontrolera. 

Moduł wkładamy na tzw "KANAPKĘ" .... jest jednak jedna WAŻNA UWAGA!

moduł pobiera zasilanie z podstawki Bluetooth (pod moduł ATB-BTM-222), którą należy zainstalować we własnym zakresie w zestawie ATB. Dołączana jest ona do modułu:

Właśnie ten fakt ogranicza niestety wykorzystanie tych modułów tylko do zestawów ATB w wersjach 1.04 lub wyższych w przyszłości. Standard ten zostanie zachowany, ponieważ idealnie nadaje się na wszelkiego rodzaju rozszerzenia. Powstaną wkrótce kolejne moduły rozszerzające dla zestawów ATB, np:

ATB SHIELD M128A - moduł który będzie miał zainstalowany procesor ATmega128(A) lub będzie można na nim sobie zainstalować także wg własnego uznania takie mikrokontrolery jak: ATmega64, ATmega1281, ATmega2561.

Poniżej kilka dodatkowych zdjęć modułu:
5 komentarzy:

 1. a tak mniej więcej jaka będzie cena tego cacka ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już jutro będzie chyba wszystko wiadomo w szczegółach na stronie sklepu www.sklep.atnel.pl

   Usuń
 2. Przepraszam - musiałem tu troszkę posprzątać. A moduł już znajduje się w sklepie ... www.sklep.atnel.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie!

  Kiedy shield będzie dostępny w sprzedaży?

  Mateusz

  OdpowiedzUsuń