Ads_700x200

sobota, 20 sierpnia 2011

ECLIPSE + programator AVR na układzie FT232R

Witam,

Od dawna wiadomo sporej liczbie osób, że do programowania mikrokontrolerów AVR można wykorzystać sprzętowy programator oparty o prościutki ale jakże popularny układ FT232RL. W podstawowej formie pełni on rolę przejściówki USB/RS232 a przy okazji wystarczy w pełni do zaprogramowania AVR'ków. Przypomnę choćby temat znany już z elektrody:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1918938&highlight=

Wiadomo, że jeśli chodzi o system Windows to można wykorzystać w tym celu konsolowy program AVRDUDE aby programować poprzez FT232R. Na jego bazie można z kolei wykorzystać znane zapewne nakładki graficzne na avrdude jak: AVRDUDEGUI czy też MkAvrCalculator.
 

Nie widziałem jednak jak dotąd rozwiązania pozwalającego na wykorzystanie takiego programatora opartego na FT232R wprost pod ECLIPSE. Myślę, że jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest przykra właściwość albo dolegliwość samego AVRDUDE, który po zaprogramowaniu procesora z wykorzystaniem KONKRETNIE układuFT232, TRZYMA go na sztywno w stanie RESETU !!!aby to przerwać trzeba niestety:


1. albo odłączyć zasilanie kablem USB od układu FT232 i znowu podłączyć (przykre)


2. albo odłączać kabelek związany z pinem RESET mikrokontrolera.


Każdy chyba przyzna, że jest do dosyć uciążliwe, żeby nie powiedzieć, że upierdliwe. Z tego powodu mało komu chce się bawić w ten sposób korzystając z tak dobrego środowiska jak ECLIPSE.


Czy można coś na to poradzić ? wymyśliłem taki hmm sposób albo lepiej nazwać to obejście problemu. Ale na tyle wygodne, że można zapomnieć o powyższych problemach. KONIEC z odłączaniem i przełączaniem jakichkolwiek kabli. Napisałem bowiem mały programik pod Windows, który poza tym, że wspomaga nas w tych działaniach to pełni jeszcze kilka dodatkowych pożytecznych działań.


Jak zatem program wspomaga pracę w Eclipse podczas programowania?


Wyświetla on wysuwające się w prawym dolnym rogu ekranu małe okienko z narysowanym klawiszem RESET Wink

ECLIPSE + programator AVR oparty na FT232RL

To okienko pełni już dwie pożyteczne funkcje.


1. rozpoznaje przy okazji numerek virtualnego portu COM pod jakim kryje się nasza przejściówka FT232 (dzięki czemu nie trzeba jej żmudnie szukać ręcznie w menadżerze urządzeń)


2. posiada programowy !!! klawisz RESET, którym można (bez wyjmowania kabli) zresetować wspomniany układ FT232R bezpośrednio po zaprogramowaniu procka. Dodatkowo okienko znajduje się cały czas na wierzchu ekranu, dzięki czemu pracując w ECLIPSE cały czas jest dostępne "pod ręką". Zamiast wyjmować kable to po prostu wykonujemy jeden KLIK ! i po problemie Wink


działa to rewelacyjnie, sprawdziłem już wielokrotnie w praktyce. Sam już dosyć często korzystam z tak prostego programatora. Całość prezentuję w zestawie uruchomieniowym, który posiada już wbudowaną przejściówkę USB/RS232 na tym scalaczku FT232.


najprostszy schemat takiego programatorka do AVR jest poniżej:

ECLIPSE + programator AVR oparty na FT232RL

a tutaj przykład połączeń przejściówki USB/RS232 ze złączem ISP/KANDA. Proszę zwrócić uwagę, że nie mamy zajętych linii Rx oraz Tx !!!! to bardzo ważne gdyż równocześnie można ich używać do połączeń przez UART

ECLIPSE + programator AVR oparty na FT232RL

-------------------------------

OK żeby nie powtarzać informacji z podanego wyżej tematu - przejdę dalej do kolejnej opcji programu ATB MANAGER. Posiada on zakładkę o nazwie ECLIPSE a w niej TYLKO dwa klawisze Smile

ECLIPSE + programator AVR oparty na FT232RL

Instalację oraz deinstalację programatora opartego na FT232 uprościłem do MAXIMUM! Jednym klawiszem instalujemy programator, ale UWAGA!!!! nie dla całego eclipse globalnie. Programator ATB-FT232 instalujemy tylko dla wybranego obszaru roboczego (a może ich przecież być kilka na dysku, jeśli sobie je utworzymy). To wszystko !!! Ważne tylko, żeby w trakcie tego działania sam ECLIPS był wyłączony. Po tym zabiegu - uruchamiamy już Eclips i po wejściu w zakładkę AVRDUDE i programatory - mamy dostępny już nasz ATB-FT232R. Ale jest dostępny TYLKO ten programator i nie ma możliwości wybrania innego. Nie jest to jednak zmartwieniem, ponieważ i tak zamierzamy działać tylko na ATB-FT232. Gdyby jednak kiedyś odechciało nam się tego sposobu i postanowimy wrócić do poprzedniej konfiguracji, bo np zakupiliśmy inny zewnętrzny programator - też NIE MA PROBLEMU. Wykorzystujemy drugi klawisz i przywracamy ustawienia domyślne w Eclipse. Zatem znowu po uruchomieniu środowiska mamy dostępne wszystkie programatory obsługiwane przez AVRDUDE - za to znika z listy ATB-FT232. Operacja jest w pełni powtarzalna i za każdym razem pięknie działa. Jeśli opis wydaje się zbyt zagmatwany, to na wszelki wypadek zamieszczam tu filmik, który umożliwi obejrzenie jak działa to w rzeczywistości. Z tym, że film zaczyna się od pokazania na początku jak działa się w Eclipse na jakimś standardowym programatorze (tu usbasp) po to żeby pokazać jak płynnie i gładko przechodzi się przez konfigurację na nasz ATB-FT232. 

Poniżej można obejrzeć cały film VIDEO prezentujący dokładnie i szczegółowo to, o czym piszę wyżej.


23 komentarze:

 1. Mam problem z uruchomieniem programatora na FT232,postępuję zgonie z opisem i filmem.
  Po uruchomieniu programowania otrzymuję komunikat:
  Launching C:\AVRDUDE_FT232R\avrdude -pm32 -cATB-FT232R -Pft0 -Uflash:w:11_RC5_decode.hex:a "-CC:\AVRDUDE_FT232R\avrdude.conf"
  Output:
  avrdude: ft0 open failed
  avrdude finished

  OdpowiedzUsuń
 2. Z takimi pytaniami proszę na: www.forum.atnel.pl Tylko proszę też podać więcej szczegółów np jaki zestaw uruchomieniowy, jaki system, czy to próba programowania z ręki w konsoli czy jakimś programem - itp - bo nie wiem o co chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest jakiś opis konfiguracji Eclipse z ATB-FT232R na linuxa?

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy powyższy problem dotyczy programatorów zbudowanych tylko na samym scalaku FT232R(L) ? <- jak w temacie z elektrody. Jak sprawa wygląda przy AVTprog2, który zbudowany jest z Atmegi8 i FT232RL?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie nie ten temat odnosi się ABSOLUTNIE tylko do takiego rozwiązania gdzie "goły" scalak FT232 jest wykorzystywany jako programator. Jeśli masz takie połączenia jak piszesz to w ogóle można zapomnieć o tym co tu napisane. Tam on pełni Tylko i wyłącznie rolę dobrej przejściówki USB/RS232

   Usuń
 5. Witam.
  Czy i kiedy można spodziewać w ofercie Atnel-a takiej przejściówki-programatora jako oddzielnego układu. Chodzi o taki bardziej funkcionalny zamiennik firmowego USBasp.
  Za odpowiedz dziękuję.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ten projekt wciąż łapie spore opóźnienie :( ciężko mi coś powiedzieć na razie na ten temat. Ale jak tylko coś się wyjaśni i przybliży - na pewno dam znać.

   Usuń
 6. Witam.
  Chciałem wykonać ten programator i zacząłem projektować płytkę PCB w eagle, ale nie dałem rady narysować tam tak wąsko lini aby pasowały do nóżek FT232.
  I teraz mam pytanie czy da się zmniejszyć te odległości.
  Z góry dzięki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko się da - tylko zajrzyj do moich kursów VIDEO projektowania obwodów w Eaglu ;)

   http://goo.gl/A91tD

   Usuń
 7. Mam zestaw ATB 1.02 i po podłączeniu kablem usb z komputerem pojawia mi się że musze mieć sterowniki do niego. Skąd moge je mieć???
  Za odpowiedz dziękuję.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze najlepiej pobierać sterowniki do układu FT232R ze strony producenta czyli firmi Ftdichip, proszę bardzo oto link:

   http://www.ftdichip.com/Drivers/D2XX.htm

   chodzi dokładnie o te sterowniki D2XX, ale przy okazji obejrzyj proszę koniecznie ten materiał:

   http://mirekk36.blogspot.com/2013/05/mkavrcalculator-big-update.html

   Usuń
 8. Witam, mam problem. Posiadam najnowsze ATB v1.04 i programie ATB manager dostaję komunikat w zakładce ECLIPSE że z nowym MkAVRCalculator nie potrzebuję dokonywać resetu po wgraniu wsadu itp, itd. No i oczywiście ikony są niedostępne. Jak ma skonfigurować wtedy wewnętrzny programator FT232R z Eclipse?? (u mnie wersja Juno)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to czytałeś ? ;)

   http://mirekk36.blogspot.com/2013/05/mkavrcalculator-big-update.html

   Usuń
 9. A czy muszę wracać to starego toolchaina? Ponieważ u mnie i dziwo nie pojawił się na liście programatorów. Przez MkAVRCalculator wszystko gra i buczy ale z Juno mam problem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie musisz wracać...

   A czy z Juno czy Indigo czy Kepler - żadna różnica. Tylko ty nadal pewnie robisz błąd i to ten sam wciąż błąd ... a masz w poradniku wyraźnie pokazane.

   1. Instalujesz AVRDUDE z programu MkAvrCalculator ?
   2. Założyłeś sobie nowy workspace ?

   Usuń
 10. Witam.
  Gratuluję małego jubileuszu. Ciekaw jestem co słychać w sprawie Atnelowskiej przejściówki na FT232R ?
  Za odpowiedz dziękuję.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kupiłem sobie układ FT232RL, przylutowałem do kupionej przejściówki SSOP - DIP28. Wpiąłem to w stykówkę, zrobiłem filtrację zasilania według noty i podłączyłem do USB. Ładnie został od pierwszego strzału wykryrty port COM. Połączyłem RX i TX układu i sprawdziłem w putty. Przejścówka USB-RS232 ładnie działa. Teraz zastanawiam się nad możliwością wykorzystania tego układu do programowania AVR. Dlatego chciałem zapytać czy ft232 z ustawieniami fabrycznymi jest już gotowy do programowania AVR podłączając odpowiednie sygnały CTS, DSR, DCD i RI odpowiednio do linii procesora MISO, SCK, MOSI i RESET? Czy może wymaga zmian w konfiguracji za pomocą programu FT Prog?

  OdpowiedzUsuń
 12. A czy da się zaprogramować procesor najnowszą wersją MKAVRCalculatora z wykorzystaniem w/w wykonanej samodzielnie przejściówki? Pytam bo pamiętam, z któregoś z poradników, że trzeba było jednorazowo przeprogramować zestaw ATB w związku z nową wersją programu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykro mi - nawet już w naszym sklepie internetowym, przy produkcie jakim jest MkAvrCalculator - widnieje taka wzmianka:

   "Program nie obsługuje programatorów opartych o układ FT232R w innych produktach niż firmy Atnel!"

   a zatem - na przejściówce własnej roboty MkAvrCalculator ale uwaga w PEŁNEJ wersji. W wersji DEMO będzie działać. Natomiast zmiana nazwy nic nie pomoże. przykro mi.

   Usuń
 13. Mam w sumie pare pytan dotyczacych tych ukladow.
  Pierwsze, czy ukladem ft232 RL mozna zaprogramowac uc czy tylko ft232 R.

  Drugie, czy ukladem ft232 mozna zaprogramowac uc ORAZ korzystac z niego jako przejsciowke rs232-usb.

  Trzecie, czy uzywajac ft 232 RL jako przejsciowke usb-rs232 (uart), do ATMEGI8 L, musze dac dzielniki napiec na liniach rx tx? bo chyba na wyjsciu usb jest 5v, a atmega zasilana bedzie innym napieciem, czyli 3v3.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz co? .... weź ty sobie DOKŁADNIE zobacz to:

   http://mirekk36.blogspot.com/2013/10/atb-usb-rs232-w-koncu-jest.html

   to znajdziesz odpowiedzi na swoje WSZYSTKIE pytania a nawet więcej

   Usuń