Ads_700x200

piątek, 3 maja 2019

ECLIPSE - szybka konfiguracja (najnowsze wersje)


Witam,

Od jakiegoś czasu, a w zasadzie od wersji Eclipse Photon z 2018 roku zaczęły się małe perypetie z pewnymi ustawieniami bądź tym, że niektóre z nich nie działają poprawnie. Jak sobie z tym poradzić? Jak przywrócić prawidłowe działanie np takiego skrótu jak "CTRL+SPACE" gdy przestanie działać? Jak przywrócić pisanie literki 'ć' itp ... o tym tu będzie w postaci pisanej a nie wideo - tym razem ;) Dowiecie się zatem po kolei:

dla całego workspace

1. Jak usunąć "Launch Bar" ?
2. Jak przywrócić możliwość pisania literki 'ć' ?
3. Jak przywrócić działanie skrótu CTRL+SPACE ?
4. Jak włączyć funkcję "Autosave" ?
5. Jak wyłączyć sprawdzanie pisowni ?
6. Jak zmienić domyślnego autora i dodać czas w szablonach nowych plików *.c

dla konkretnego projektu

7. Jak uzyskać MINIMALNY rozmiar Flash po kompilacji ?
8. Jak wyłączyć weryfikację wgrywania programu do uC ?
9. Jak przyśpieszyć wgrywanie wsadu za pomocą ATB-USBasp ?
10. Co zrobić gdy gdy nie działa ATB-USBasp ? (Gdy włączone jest taktowanie procka 1 MHz)


Na koniec: warto również zwrócić uwagę na ten uniwersalny poradnik ;)
https://mirekk36.blogspot.com/2020/03/import-do-eclipse-prawie-wszystkiego.html
Na początek podpowiem, że już od 2018 roku postanowiono chyba zrezygnować z nadawania nazw dla nowszych wersji ECLIPSE a zatem początkowa wersja z 2018 roku po raz ostatni chyba miała nazwę "PHOTON" ... teraz już ich nie ma - w nazwach jest tylko rok i numerek release. A więc na dzień pisania tego posta najbardziej aktualne eclipse do pobrania to wersja o nazwie "2019" ;)


Od 2018 w eclipse pojawił się koci "LAUNCH BAR" 

1.) Jak usunąć "Launch Bar ?

Dla wszystkich następnych podpowiedzi, jeśli napiszę "wejść w Window/Preferences" to znaczy kliknąć tutaj:

Pojawi się okno, które na szczęście ma wyszukiwarkę tekstową, a zatem wystarczy zacząć wpisywać nazwę "laun..." i już się pojawi miejsce gdzie możemy urżnąć mu ptaka ;)


2.) jak przywrócić możliwość wpisywania polskiej literki ć gdy utworzymy nowy workspace i trzeba go skonfigurować od nowa, a zatem tak jak wyżej pisałem, wchodzimy w "Window/Preferences" a następnie w szukajce wpisujemy słówko "keys", gdy ukaże się nowe okno to w górnym polu wpisujemy "z ręki" napis "ctrl+alt+c". W ramce niżej pozostaną tylko dwa wpisy jak na obrazku niżej. Należy każdy z nich zaznaczyć myszką i użyć na dole przycisku "Unbind"


3.) Problemy z podpowiadaniem składni dla skrótu klawiszy "CTRL+SPACE" . Czasem tak się zdarza w najnowszych eclipsach (nie wiem czemu) ale u mnie się zdarza, że co któreś otwarcie i nie chce działać CTRL+SPACE ale np o dziwo tylko w pliku main.c zaś w innych działa. Wkurzało mnie to aż doszedłem do rozwiązania. Trzeba ręcznie zbindować skrót. A zatem ponownie wchodzimy w "Window/Preferences" a następnie wpisujemy w szukajce słówko "keys". Następnie w polu na górze wpisujemy ręcznie "parsing based". Później w polu na dole o nazwie "Binding:" klikamy myszką i ... (UWAGA!) tu nie wpisujemy ręcznie napisu ctrl+space tylko po prostu klikamy kombinację klawiszy CTRL i SPACJA, wtedy ten skrót się pojawi sam jak na obrazku niżej. Po tej operacji skrót powinien już zawsze ładnie działać ;)


4.) Jak zaznaczyć funkcję "AUTOSAVE" ? Napiszę o tym, ponieważ znalazła się ona w nieco innym miejscu niż w poprzednich wersjach Eclipse (tzn tych przed 2018) rokiem. Wchodzimy w "Window/Preferences", w szukajce wpisujemy wprost: "save automat", wybieramy "Build" w drzewku no i proszę. Na górze ustawiamy najlepiej dwa ptaki jak na obrazku poniżej ;)


5.) Jak wyłączyć sprawdzanie pisowni ? żeby nam się szlaczki nie pokazywały pod komentarzami. Wchodzimy w "Window/Preferences" i w szukajce wpisujemy "spell", wybieramy z drzewka "Spelling" i TRACH! wyżynamy ptaka na górze o nazwie "Enable spell checking"


6.) Jak zmienić domyślnego autora i dodać czas w szablonach nowych plików *.c

Wchodzimy w "Window/Preferences" a następnie wpisujemy w szukajce słówko "code templates". Później postępujemy zgodnie z obrazkiem wg kolejności punktów od 1 do 6 ;)

7.) Jak uzyskać MINIMALNY rozmiar Flash po kompilacji ? Wchodzimy tym razem nie do "Windows/Preferences" tylko w "Project/Properties" i tym razem bez szukajki (bo tak nie da rady) nurkujemy do opcji jak na obrazku niżej. Trzeba sprawdzić czy mamy ustawione ptaszki tak jak te oznaczone zielonymi strzałkami:

to nie koniec - jeszcze opcje linkera:

W opcjach linkera trzeba ręcznie wpisać w polu "Other Arguments" oznaczonym zieloną strzałką dokładnie takie parametry: -Wl,--gc-sections
Teraz sprawdź ile zajmuje twój kod po kompilacji ;) Oczywiście nie mam tu na myśli prostego programu do migania diodą LED, nawet na nim nie sprawdzajcie bo to bzdura. Te opcje linkera zapewniają nam to, że do kodu nie zostaną wkompilowane wszystkie (Uwaga!) NIE UŻYWANE funkcje w programie. Sprawdźcie to na jakimś tłustszym projekcie ;) a na pewno będzie miłe zaskoczenie i pełen banan na twarzy.
8.) Jak wyłączyć weryfikację wgrywania programu do uC ? Aby zaoszczędzić mnóstwo czasu ;)
Gdy tworzę jakiś projekt i często wprowadzam zmiany to również bardzo często muszę wgrywać wsad do procka. WKURZA mnie okrutnie, gdy za każdym razem domyślnie po wgraniu wsadu następuje weryfikacja zapisu. Przy porządnym programatorze np ATB-USBasp jest to w zasadzie niepotrzebne w tej fazie powstawania projektu. Opcję można sobie włączyć na koniec gdy wgrywany już finalną i ostateczną wersję do procka. Wchodzimy zatem w "Project/Properties" wybieramy zakładkę "Advanced" i wyłączamy ptaka oznaczonego na zielono. Później można go włączyć ;) i wyłączyć - kiedy tylko potrzeba.9.) Jak przyśpieszyć albo spowolnić wgrywanie wsadu za pomocą ATB-USBasp ?
Podobnie jak wyżej opisywałem gdy dużo pracuję i często wgrywam nowe wersje wsadów do procka a SZCZEGÓLNIE gdy procek duży np ATmega644, ATmega1284 albo 128 albo 2560 ... to czas wgrywania wsadu zaczyna doskwierać, ale nawet przy pełnym flashu ATmega32 ;) ... Jeśli się posiada polski porządny programator ATB-USBasp (Uwaga! opcja ta nie działa na chińskich popularnych klonach usbasp na czym przejechał się już niejeden początkujący), więc jeśli się posiada porządny programator to można programowo przyśpieszyć taktowanie zegara magistrali ISP do programowania procka. Czyli zegar SCK łącza SPI pomiędzy prockiem a programatorem. Jak? Wystarczy wpisać magiczny tekst w odpowiednie pole jak na obrazku niżej:

W zakładce "Other" w ramce "Other options" wystarczy wpisać: -B 0.5
I cieszymy się turbo dopalaniem jeśli chodzi o prędkość wgrywania wsadów, na mniejszych prockach to po prostu BZYK BZYK ! ;)


10.) Jak spowolnić wgrywanie wsadu gdy nie chce działać ATB-USBasp ?
(Uwaga! dla początkujących) ta opcja również nie działa na chińskich klonach USBasp. Wystarczy zrobić dokładnie to co opisałem w punkcie wyżej tyle że tym razem zamiast -B 0.5 należy wpisać:
-B 8

Przy okazji taka uwaga dla początkujących, którzy kierując się przedziwnym instynktem, wolą często zakupić (bo rzekomo super TANI chiński koci klon USBasp) za jedyne 15 zł a później o zgrozo dokupują program "MkAvrCalculator" który kosztuje 45 zł ... Czyli razem płacą:

- chiński usbasp      - 15zł
- MkAvrCalculator     - 45zł
-------------------------------
               RAZEM: - 60

podczas gdy przy zakupie - porządnego polskiego programatora ATB-USBasp z pełną gwarancją ale także z PEŁNYM WSPARCIEM technicznym i co ważne - z LICENCJĄ na program MkAvrCalculator w cenie - zapłacić trzeba jedynie 66 zł.

Wychodzi zatem na to - że taka początkująca osoba zaoszczędziła zaledwie +6 zł a tymczasem później się okazuje że:

  • chiński programator nie działa bo nie ma zworki SLOW SCK i nie działa opcja programowej zmiany prędkości SCK
  • chiński programator działa tylko z dwoma napięciami +5V i 3V3 i to nie zawsze - przez co często albo początkujący upala sobie programator albo procka albo nie działa mu programowanie
  • chińskie programatory często mają mikro wady - np złe luty i źle działa - albo inne jeszcze sprawy i wtedy pozostaje telefon do producenta - czyli gdzie? do CHIN ! ? 


Warto o tym pomyśleć przed zakupem programatora ponieważ polski produkt ATB-USBasp jest wbrew pozorom tańszy, oszczędza czas, można liczyć na pomoc przy uruchomieniu na telefon do firmy Atnel ! Na szybką wymianę gwarancyjną gdyby coś okazało się nie tak. Nie wierzysz - popytaj znajomych po necie - na temat prawdziwego "WSPARCIA TECHNICZNEGO" firmy Atnel dla swoich produktów i dlaczego to aż tak bardzo się liczy w dzisiejszym świecie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza