Ads_700x200

sobota, 24 listopada 2018

RS485 / RS422 - transmisja różnicowa - podstawy

Witam,

Dzisiaj chciałbym Wam przedtsawić taką mega podstawową dawkę informacji na temat transmisji RS485 oraz RS422. Jest to kolejny etap do opanowania gdy już "się wie" co to jest RS232 ;) Przy okazji poruszę też zagadnienia związane z transmisją różnicową tak aby każdy mógł zrozumieć na czym to polega i dlaczego zapewnia dużą odporność na zakłócenia sygnałów z zewnątrz, dlaczego w końcu dzięki temu można używać tego typu linii liczonych już nie w metrach a wręcz w kilometrach prawie. W poradniku poruszam stronę czysto sprzętową, która wiąże się z zastosowaniem odpowiednich narzędzi, scalaków, okablowania itp. Nie jest to trudne ale warto zrozumieć podstawy aby móc później o wiele łatwiej poruszać się w różnego rodzaju artykułach dostępnych w internecie opisujących jeszcze bardziej szczegółowo te zagadnienia. Myślę, że zaprezentowane tu podejście pomoże załapać podstawy i dzięki temu szybciej nauczyć się więcej ;) a przy okazji każdy już przestanie podchodzić do tematu jak do przysłowiowego JEŻA, że wiele osób rozpocznie w końcu przygodę z zastosowaniem tego typu magistral we własnych projektach zamiast np próbować to robić w oparciu o magistrale typu I2C lub SPI, które nadają się do wymiany danych ale tylko w ramach tego samego urządzenia - nie zaś pomiędzy urządzeniami. Łatwiej będzie zrozumieć tę zasadę doboru właściwej magistrali do potrzeb i skąd biorą się te różnice.
oto filmik:
Na koniec polecam literaturę w postaci plików PDF do pobrania tutaj z bloga oraz linków do wybranych artykułów na stronach internetowych, gdzie można sobie uzupełnić jeszcze dodatkowe szczegóły ew skorygować błędy jeśli jakieś popełniłem w poradniku:

Pliki PDF do pobrania:

MAXIM_AN763.pdf

AN-960.pdf

EP_1386.pdf

MODBUS_2010Nov12.pdf

RENESAS_rs-485-transceiver-tutorial.pdf

TI_slla070d.pdf

TI_slla272c.pdf


LINKI:

https://store.chipkin.com/articles/rs485-rs485-cables-why-you-need-3-wires-for-2-two-wire-rs485

http://www.bb-elec.com/Learning-Center/All-White-Papers/Serial/%E2%80%A2-Polarities-for-Differential-Pair-Signals-(RS-422.aspx

https://elektronikab2b.pl/technika/3404-czym-jest-rs-485

;)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza