Strony

sobota, 23 grudnia 2017

Gadający zegarek czyli jak sterować ATB-WAV Player przez SoftUART

Witam,

Tym razem chciałbym zaproponować Wam wielowątkowy poradnik, poruszający kilka ciekawych zagadnień. Z jednej strony, pewnie już znacie produkt firmy Atnel o nazwie "ATB-WAV Player". Jak wiadomo można za jego pomocą odtwarzać dowolne pliki dźwiękowe typu WAV umieszczone praktycznie w dowolnym folderze na karcie pamięci typu micro SD. Oczywiście posiada on jeszcze wiele innych ciekawych zalet w tym zapis/odczyt plików, ale nie o tym dzisiaj mowa. Chodzi bowiem o stworzenie mówiącego zegarka, który potrafiłby czytać ludzkim głosem bieżącą godzinę. Jeśli poznamy taki mechanizm, to pewnie będziemy w stanie informować użytkownika ludzkim głosem również o bieżącej temperaturze, ciśnieniu atmosferycznym i wielu innych rzeczach. Ciekawym zagadnieniem jest już sam algorytm przełożenia czasu (godzin i minut) na wyrecytowanie ich za pomocą ludzkiego głosu. Trzeba bowiem przygotować sobie w odpowiedni sposób pliki dźwiękowe. Ba! ... ale jak je w ogóle przygotować? Jeśli myślisz, że to skomplikowane to nadszedł właśnie czas aby obejrzeć ten poradnik. Wprawdzie niektóre zagadnienia omówię dopiero pod koniec w jego drugiej części ale myślę, że warto spędzić ze mną na praktycznych doświadczeniach i pisaniu kodu ;) ... zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć, nauczyć ;) PLUS MAŁY SUPLEMENT z "gadającym termometrem" ;)



Zapraszam serdecznie...

wtorek, 19 grudnia 2017

Jak zaspokoić Małżonkę w MAGICZNEJ KUCHNI zajawka poradnika

Witam,

Pod tym nieco kontrowersyjnym tytułem (proszę mi wybaczyć moje poczucie humoru) kryje się tak na prawdę zajawka, hmm zapowiedź ... nie, PYTANIE do Was moi drodzy czy chcielibyście obejrzeć poradnik, czy przygotować dla Was poradnik związany z tym o czym mowa będzie w tym filmiku poniżej ;) a nie związany z obrazkiem, który go tutaj reprezentuje ;) To tylko tak - dla pobudzenia zmysłów, receptorów aby wzbudzić uwagę moich szanownych widzów, aby oglądali ten film pełni koncentracji i poświęcili mu wiele uwagi ;) ... Wbrew pozorom chodzi o tzw projekt DIY, którym być może chciałbym się z Wami podzielić co do szczegółów o ile będziecie zainteresowani, stąd moje ważne pytanie, które zadaję Wam pod koniec poradnika..... ale co tu dużo gadać - zapraszam!

niedziela, 17 grudnia 2017

Audi AVR - kierunkowskazy dynamiczne - wprawki LED dla początkujących

Witam,

Jakosik tak się stało, że już dawno nic nie było u mnie jeśli chodzi o poradniki dla całkowicie początkujących, więc znowu postanowiłem się rozprawić z tym tematem, no i TRACH! Oczywiście zainspirował mnie tutaj mój kolega Michał, który postanowił przygotować takie kierunkowskazy dla swojego synka do samochodziku zdalnie sterowanego. Cel szczytny a wręcz IDEALNY ;) Tak mnie to poruszyło i zainspirowało, że postanowiłem na bazie tego ciekawego pomysłu, żeby nie było tak "na sucho" przygotować jakiś bardzo interesujący poradnik dla początkujących. Od słowa do czynu no i powstało co nieco. Przy tej okazji zapowiadam, że przećwiczymy wspólnie w dwóch krótkich odcinkach ciekawe zagadnienia, takie jak:

- timery programowe
- program CAŁKOWICIE nieblokujący, czyli bez nawet JEDNEGO DELAYA !
- posługiwanie się tablicami
- rozbudowana maszyna stanów
- przerwania i pobieranie danych z pamięci FLASH

Program został przygotowany w celach DYDAKTYCZNYCH więc proszę się nie dziwić, że sporo uproszczeń i mało optymalizacji kodu, ale to ma być KOD CZYTELNY dla początkujących i ma stanowić INSPIRACJĘ dla nich właśnie, nie zaś być przykładem tego co potrafią Śpece, przez duże "eŚ" ;) czyli że napiszą taki program w jednej linijce kodu :D

środa, 13 grudnia 2017

OTP2SMS - BANKI i obsługa haseł jednorazowych SMS

Witam,

No TEGO jeszcze nie było. Myślałem nad kolejnym poradnikiem dla Was albo do Delphi albo do B4A, aż tu nagle ..... TRAAAAACH ! ... zrodził się pomysł na bardzo ciekawą aplikację a w zasadzie nawet dwie. Jestem ciekaw co Wy o niej sądzicie ? jak już zapoznacie się z materiałem. Pewnie w dzisiejszych czasach prawie każdy czy każda z Was ma styczność z bankowością elektroniczną gdzie trzeba obsługiwać tzw hasła jednorazowe do transakcji w bankach, np do wykonywania przelewów. Sami przyznacie, że gdy nadleci taki SMS to trzeba iść gdzieś po telefon, wyciągnąć go np z torebki ... a po co? Qurka wodna? ... Od dzisiaj telefon może zostać w torebce, która leży na dnie szafy ;) a my damy radę! Okazuje się, że wystarczy przygotować prostą małą aplikację na telefon i PC ... a jesteśmy przecież w stanie to zrobić bo uczymy się zarówno Basic4android jak i DELPHI ... dzięki czemu, gdy nadleci SMS ... nawet do telefonu leżącego w torebce na dnie szafy, to aplikacja na smartfonie przekaże go do aplikacji na PC, zaś ta druga - zamieni się w nasze oczy i ręce i grzecznie dla nas WPISZE go od razu w pole na stronie gdzie ma się pojawić ! TAK TAK - my tylko będziemy musieli zatwierdzić ... MEGA WYGODA! EXTRA UŁATWIENIE! PROSTOTA! SZYBKOŚĆ! BRAK BŁĘDÓW przy przepisywaniu hasła! .... no Qurczę - same zalety ;) co Wy na to ?

sobota, 9 grudnia 2017

Delphi pliki tekstowe - TStringList

Witam,

Dzisiaj chciałbym Was zainteresować bodajże najprostszym albo może jednym z najprostszych sposobów do obróbki niewielkich plików tekstowych w Delphi. Wszystko możliwe dzięki przemiłej klasie o nazwie TStringList, która umożliwia tak niesamowite i proste narzędzia do obróbki plików a tymczasem wielu początkujących - chcąc się do nich dobrać, idą jak to się mówi "w maliny" sięgając po różne karkołomne i dużo bardziej skomplikowane metody, podczas gdy pod własną ręką mają TAKIE narzędzie ;) ... Warto RAZ zobaczyć o co tutaj chodzi i zmieni to nasze życie z Delphi ;) Do tego proponuję kilka ciekawostek jak to u mnie bywa a więc niejako przy okazji dotkniemy odrobinkę takich klas jak TOpenDialog oraz TSaveDialog czyli tzw kontrolek dialogowych ;) zobaczymy jak je obsługiwać ale też kilka ciekawostek z tym związanych - czyli jak zapamiętywać tzw initialDir itp ... Wszystko po to aby zadbać nie tylko o kod "w środku" że tak powiem ale również o UI (User Interface) czyli wygodę użytkownika naszych programów. Niby drobne rzeczy lecz nieraz stosowane są przedziwne metody - podczas gdy znowu - mamy tak podstawowe narzędzia pod ręką, byle by wiedzieć jak ich używać ;) Zapraszam ...

czwartek, 7 grudnia 2017

DIGI-LION 3 - pierwsza odsłona

Witam,

Miło mi zaprezentować tak na gorąco, w zasadzie tuż przed premierą najnowszą wersję naszego modułu DIGI-LION3. Moduł został wyposażony w dodatkowy mechanizm automatycznego rozpoznawania procesu ładowania, dzięki czemu można było wyeliminować nie tylko zworkę, przez którą należało w poprzedniej wersji dokonywać takiego przełączania "ręcznie", ale wspomóc proces automatyki pracy z zasilaniem zewnętrznym. Dało to nieoczekiwanie pozytywne skutki jak chodzi o jakość pracy modułu. Mowa tu o zwiększeniu jakości zarówno dla prac prototypowych ale także jeśli chodzi o zastosowania modułu w docelowych własnych układach z mikrokontrolerami. To nie jedyna zmiana! Wprawdzie w filmiku zapomniałem o tym wspomnieć ale tutaj nie omieszkam. Moduł posiada teraz 100% separację napięciowo - prądową ... Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie chodzi tu o separację galwaniczną lecz o separację, która zapewnia zerowy poziom upływności prądu z modułu do docelowego układu podczas komunikacji RS232. Niestety w poprzedniej wersji DL2 wymagane było dodanie tranzystorów separujących dla obu linii TX oraz LIRQ - chodzi oczywiście o tranzystory typu MOSFET, co stanowiło pewien (może drobny) ale kłopot. Teraz wyjścia TX oraz LIRQ są wyjściami typu OC (Open Collector) co zostanie przedstawione na rysunku w dalszej części artykułu, warto zobaczyć. DODATKOWO UWAGA! ... przy tej okazji postarałem się opracować nową wersję biblioteki SOFT-UART do odczytu danych z DL3 tak aby można było wykorzystać TYLKO jedną linię TX z DL3, czyli bez IRQ. Jest to możliwe dzięki temu, że wykorzystujemy przerwanie zewnętrzne np INT0 lub INT1, które potrafi rozpoznać początek transmisji RS232 z DL3 i odebranie pełnej informacji. Czas realizacji całości to ok 20ms. Całość można śliczne bramkować aby odczyty były dokonywane "na żądanie" ;)

sobota, 2 grudnia 2017

B4A, DELPHI, AVR - komunikacja UDP - RS232


Witam,

I zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych na pewnego rodzaju poradnik ala "KOMBAJN" cyfrowy :D chodzi mianowicie o mały cykl poradników, w których postaram się na bardzo przystępnym i ciekawym przykładzie omówić komunikację UDP - RS232 pomiędzy różnymi rodzajami urządzeń, systemów. Chodzi mi tu o smartfony, komputery PC pracujące w zasadzie pod kontrolą dowolnego systemu operacyjnego, ale także o szeroko pojęte mikrokontrolery. Ja wprawdzie będę omawiał to na przykładzie AVR ale można tej metodologii używać stosując dowolne rodziny mikrokontrolerów i to jest najważniejsze. Oczywiście główny przykład będzie dotyczył Magic MATRIX'a, i tego w jaki sposób ale tak by było on MOŻLIWIE NAJPROSTSZY szybko wymieniać dowolne dane pomiędzy prockiem a smartfonem, prockiem a komputerem PC - nie omieszkam pokazać nawet wymiany informacji pomiędzy komputerem a smartfonem. Wszystko będzie oparte o komunikację ASCII czyli popularne stringi za pomocą których można przesłać ... uwaga! ... WSZYSTKO! a więc nie tylko teksty lecz także dowolne liczby i ze znakiem i bez znaku, i liczby całkowite ale też zmiennoprzecinkowe - tak tak ;) ... tylko pozwólcie sobie na chwilę czasu aby ze mną spędzić. Co ciekawe pokażę Wam jak to robić w każdym z trzech wymienionych języków a nawet jak w pewnym przynajmniej zakresie tłumaczyć kod z Basic4androdid do Pascal/Delphi ;) a więc zabawimy się w tłumacza .... oj będą nam latały języki wokół tych STRINGÓW :D jakby to dziwnie nie zabrzmiało .... zapraszam!

Magic MATRIX - wersja finalna - ATmega1284P

Witam,

Tym razem chciałbym przedstawić już prawie pełny komplet narzędzi oraz pakietów informacji potrzebnych do uruchomienia finalnej wersji Magic Matrixa na mikrokontrolerze ATmega1284P. Prezentacja zostanie przedstawiona zarówno na procku DIP jak i SMD. Wskażę Wam miejsce skąd można pobierać pełną dokumentację PDF w tym także montażową szczególnie jeśli chodzi o lutowanie we własnym zakresie sterownika do Magic Matrixa. W tym poradniku będą również ciekawe informacje dla moich patronów z serwisu PATRRONITE. Użyłem na początku określenia "prawie pełny komplet" z uwagi na to, że brakuje jeszcze finalnej wersji oprogramowania na telefon komórkowy do sterowania, ale nad tym wciąż jeszcze pracuję i potrzebuję troszkę czasu. Gdy tylko będzie gotowe, oczywiście dam znać ;) tymczasem zapraszam ...

poniedziałek, 27 listopada 2017

MkCLIPSE + Bootloader = ? .....

Witam,

Takie małe pytanie, co się stanie gdy "zmieszamy" program MkClipse z programem MkBootloader ? Powstanie mieszanka wybuchowa ;) ... całkiem nowy produkt albo produkt o całkiem nowych możliwościach i funkcjonalnościach. Przede wszystkim otrzymamy możliwość wgrywania wsadów do procków nie tylko poprzez programatory sprzętowe lecz także za pomocą mechanizmu Bootloadera dla AVR ATmega. Żeby tego było mało, dostaniemy możliwość korzystania zarówno z kabla - czyli DOWOLNYCH przejściówek USB/RS232 ale także zupełnie BEZPRZEWODOWO za pomocą WIFI a dokładniej mówiąc dzięki modułom ATNEL-WIFI232-T dostępnych w sklepie firmy Atnel. Hmmmm .... mówię Wam - warto zobaczyć o co tu chodzi ;) zapraszam

czwartek, 23 listopada 2017

Magic MATRIX - Losowanie + DEMO m644P DIP

Witam,

Zapraszam na nietypowy poradnik ... na początku którego wylosujemy wspólnie zwycięzcę konkursu akcji Magic MATRIX! ... tak tak - prze kamerą się to odbędzie ;) Zaś w drugiej części poradnika oraz w drugim odcinku poradnika postaram się pokazać w jaki sposób odpalić DEMO Magic MATRIX'a na procku ATmega644P-PU (DIP). Mam nadzieję, że sposób wskazany przeze mnie pomoże nie tylko przy "odpalaniu" wersji demo ale także podczas uruchamiania ostatecznej wersji projektu dla mikrokontrolera ATmega1284P-AU (SMD). Wszystko będzie możliwe dzięki pewnej aplikacji na PC jaką dla Was przygotowałem i właśnie dzisiaj pokażę w jaki sposób się nią posługiwać. Tak tak - to będzie pierwsze zetknięcie z Magic Matrixiem "na żywo" ale tym razem to właśnie wy sami będziecie mogli zetknąć się z tym na żywo we własnym domku ;) zapraszam na dwa odcinki materiału wideo ;) mam nadzieję, że się spodoba...

środa, 15 listopada 2017

ATB-WAV micro - OFICJALNY START projektu

Witam,

Zapraszam na pełną prezentację, w zasadzie już finalnej wersji modułu o nazwie ATB-WAV micro, który właśnie w finale powstawania - został zaopatrzony w nowe i bardzo ciekawe funkcjonalności związane z zapisem i odczytem plików z kart pamięci ale za pomocą zwykłych komend AT przez RS232! No tego jeszcze nie było - za to daje to TAK OGROMNE możliwości że szok ;) Zapraszam Was do testowania modułu, ja przedstawiam kilka pomysłów na zastosowania aby pobudzić waszą wyobraźnię i liczę, że uda wam się osiągnąć dzięki tym narzędziom jeszcze inne równie ciekawe efekty albo nawet lepsze. Przy okazji oddaję do waszej dyspozycji dwa małe programy narzędziowe pod Windows na komputer PC. Do czego one są, jak ich używać? O tym wszystkim opowiadam w dwóch odcinkach poradnika poniżej. Serdecznie zapraszam do oglądania ;)

sobota, 4 listopada 2017

Magic MATRIX - czas na FONTY ;)

Witam,

Koniec akcji Magic MATRIX zbliża się wielkimi krokami, a my tymczasem jeszcze nawet nie dotknęliśmy zagadnienia związanego z wyświetlaniem, liter, cyfr, liczb - czyli jednym słowem mówiąc fontów! Myślę, że trzeba to nadrobić - dlatego postanowiłem przygotować małe "co nieco" czyli dwa odcineczki wideo-poradnika w tym temacie. Zapraszam, postaram się pokazać od podstaw jak się za to zabrać, co przerobić ... jeśli chodzi o kody z Greenbooka ;) Tak tak, moi drodzy - po raz kolejny się okaże, że taka książka jak Greenbook okaże się mega przydatna i w tym zakresie. To nic, że w książce była mowa o CAŁKIEM innych wyświetlaczach, ale za to przekazane tam informacje w tym zakresie są mega uniwersalne i można je zastosować do przeróżnych wyświetlaczy jakie są tylko na świecie ;) Jeśli więc nadal myślisz, że wspomniana książka to wymaga jakiejś mega zaawansowanej wiedzy to zobaczysz, że się mylisz ;) Warto ją nabyć i przekonać się, że można ją schrupać na śniadanie a przy okazji stworzyć dzięki niej mnóstwo ciekawych projektów. Polecam gorąco a tymczasem zapraszam na mini poradnik ;)

sobota, 21 października 2017

I2C SCANER - fajne narzędzie diagnostyczne dla produktów serii ATB

Witam,

Miło mi zaprezentować najnowszy program a w zasadzie małe narzędzie diagnostyczne składające się z programu na PC (w niedalekiej przyszłości również na smartfon/tablet) oraz mikrokontrolera (na chwilę obecną tylko ATmega32), które pozwala niejako całościowo zająć się badaniem magistrali I2C oraz urządzeń na niej pracujących. Dzięki podłączonemu wyświetlaczowi alfanumerycznemu LCD 2x16 mikrokontroler może w pewnym zakresie (tylko skanowanie magistrali i sprawdzanie jej poprawnego funkcjonowania) pracować samodzielnie. Może jednak pracować też tylko jako końcówka dla programu na PC/smartfonie i to bezprzewodowo za pomocą WIFI. W tej konfiguracji można nawet odłączyć wyświetlacz LCD od mikrokontrolera. Pozwoli to w niedalekiej przyszłości umieścić wsad w dużo mniejszym mikrokontrolerze (trwają nad tym prace). Poza tym, że narzędzie pozwala przeskanować magistralę pod kątem pracujących na niej urządzeń I2C, wykrycie ich adresów, to jak wspominałem pozwala na wykrycie takich nieprawidłowości jak zwarcia linii magistrali ze sobą czy z GND lub VCC lub brak w ogóle rezystorów podciągających. Oczywiście nie jest tak, że narzędzie potrafi rozpoznać każdy rodzaj tego uszkodzenia, potrafi jedynie zareagować w ten sam sposób na każde z nich. Warto obejrzeć poradnik do samego końca, szczególnie drugą jego część, gdzie przez małe zapomnienie podczas kręcenia całego materiału wideo, wspominam i pokazuję to dopiero na samym końcu ;)

piątek, 13 października 2017

MkBootload - komponent DELPHI - teraz KAŻDY może ;)

Witam,

Pewnie się zastanawiacie, co KAŻDY może ? ... ano KAŻDY może teraz sobie napisać własny bootloader czyli aplikację na PC do wgrywania wsadów do mikrokontrolerów typu ATmega (AVR8) z poziomu komputera PC! Wszystko za sprawą małego ale zwinnego komponentu MkBootlad, dostępnego na stronie www.atnel.pl w dziale oprogramowanie i komponenty Delphi ;) ... Ten poradnik to swego rodzaju instrukcja jak w ogóle rozpocząć pracę z tym komponentem, jakie on posiada możliwości i co daje użytkownikowi. Krótko mówiąc, można osiągnąć lepsze nawet możliwości we własnym programie pisanym w Delphi w porównaniu do starszej wersji oryginalnego programu MkBootloader. Zresztą zobaczcie sami - bo jeden poradnik składający się wprawdzie z dwóch części zastąpi wiele słów ;) Nie ma co ukrywać, że sam komponent to spora kobyła programistyczna, która zawiera w sobie obsługę zarówno portu szeregowego typu COM, przystosowaną także do komunikacji za pomocą Bluetooth ale także komunikację za pomocą WiFi poprzez protokół UDP czyli po sieci WiFi/Ethernet ;) zapraszam do sprawdzenia o czym mowa ;)

poniedziałek, 9 października 2017

CNC - Konfiguracja MACH 3 - czas start !

Witam,

Teraz już "na poważnie" zapraszamy Was moi mili na przygody z obróbką CNC. W dzisiejszym cyklu, tak tak - bo to jest MINI CYKL - dwa odcineczki, każdy ok 30 min będą przedstawiać pierwsze kroki, związane z ODPALENIEM KAŻDEJ frezarki a przy okazji z konfiguracją jednego z najbardziej popularnych ( i co tu ukrywać ) jednego z lepszych programów do sterowania frezarkami, jakim jest MACH3. Chcielibyśmy Wam pokazać te pierwsze kroki, pierwszą konfigurację ale nie tylko! ... Jak to bywa w poradnikach mirekk36 - chciałbym abyście mogli się spotkać również z awaryjnymi sytuacjami - a nie tylko - że wszystko ma od razu udać się za pierwszym razem! Ja wolę poradniki, w których widać, jak reagować na BŁĘDY, które mogę po drodze popełnić, zaś często prowadzący jakiś poradnik, nawet nie weźmie tego pod uwagę. Przez to wiele osób zatrzymuje się w jakimś miejscu i nie może ruszyć dalej, często nawet się zniechęca. My (czyli ja i Paweł) chcemy wam pokazać "JAK JEST" ;) ... czyli jak jest gdy wszystko idzie dobrze ale także "jak jest" gdy coś się zatnie ;) jak sobie poradzić, gdy otrzymamy komunikat błędu .... Ja zdecydowanie wolę takie poradniki, nawet jeśli dłużej trwają - i dlatego - moje poradniki również muszą troszkę trwać ;) ... cóż to jest poświęcić pół godziny albo i godzinę więcej na obejrzenie poradnika - ale dzięki temu RUSZYĆ "Z KOPYTA" później, dzięki któremu wiadomo jak sobie radzić dalej samemu i to bez kolejnych poradników, to jest (przynajmniej jak dla mnie) NAJWAŻNIEJSZE.... a dla Ciebie ?

środa, 4 października 2017

AKCJA (Projekt) - MAGIC PCB

Witam,

Uwaga! miło mi jest ogłosić, że w dniu dzisiejszym 4 października 2017 roku rusza pierwsza edycja Akcji (projektu) pod nazwą "MAGIC PCB" (być może kiedyś ją powtórzymy jeśli będzie większe zainteresowanie. Na dzień dzisiejszy akcja ta przeznaczona jest na MINIMUM 31 osób. Tyle bowiem osób musi się zebrać aby akcja mogła się rozpocząć, ale po kolei, poniżej podam DOKŁADNY harmonogram tej akcji a będzie ona podzielona na trzy etapy. Pierwszy, który będzie trwał około tygodnia, będzie miał odpowiedzieć, czy w ogóle zbierze się taka grupa chętnych osób. Drugi etap to przedpłaty i pewne bonusy, ten etap będzie trwał równo tydzień czasu. Trzeci etap oczekiwanie na produkcję będzie trwał minimum dwa tygodnie a maximum liczymy że jeden miesiąc od zakończenia drugiego etapu. Ale wszystko po kolei, poniżej dokładne informacje czyli terminy, ceny i zasady.

sobota, 30 września 2017

DELPHI - TActionList - to nie jest takie straszne...

jak się wydaje ;)

Witam, i zapraszam na kolejny poradnik z cyklu Delphi, którego tak troszkę musiałem odkurzyć, bo jakby troszkę zaniknął. Tymczasem postanowiłem omówić BARDZO FAJNE narzędzie w Delphi. Dlaczego taki obrazek do tego filmiku? Ponieważ zwykle gdy pytam początkującą osobę czy wie co to jest - to po pierwszym rzucie oka często mówi że to jakieś monstrum i kompletnie nie wiadomo jak tego używać, że to bez sensu ;) Czy aby na pewno bez sensu ? ;) Czy aby na pewno takie straszne ? ;) Przekonajmy się sami - mam nadzieję, że będzie niejedno miłe zaskoczenie na końcu.

czwartek, 28 września 2017

Magic MATRIX - PREDATOR effects ;) programowanie

Witam, 

Zapraszam na dalszy ciąg przygód z pisaniem softu dla platformy Magic Matrixa. Dzisiaj troszkę na wesoło i z przymrużeniem oka (jak chodzi o nazwę efektu) ale co tam - ważne żeby programując dobrze się bawić jednocześnie. Tymczasem w dzisiejszej części cyklu dowiemy się jak zainkludować prawidłowo a także sprawdzić oraz dołączyć kolejne biblioteki do projektu - takie jak MagicLED oraz do obsługi podczerwieni. Przy okazji zabawimy się w wyświetlanie testowo różnych pixeli na ekranie a co za tym idzie przypadkowo stworzymy własny ZEGAREK PREDATORA :D Mówię Wam uśmiałem się sam z tego efektu jak dziecko. Ale przy okazji dostrzegłem że na wyświetlaczu takim można uzyskać miliony fajnych kolorów, ich odcieni, pastelowych barw - bo do tej pory tak jak zwykły typowy facet dostrzegałem głównie trzy kolory RGB hahahaha ;) a teraz - po tym efekcie - ale ok nie zdradzam - sami zobaczcie 

środa, 27 września 2017

(ARM) PSoC Creator - START

Witam,

Przyszedł czas na poważny start z 32-bitowymi prockami ARM PSoC ;) Wprawdzie było kilka odcinków wstępu ale to były zajawki pokazujące możliwości. Teraz zaczynamy od szczegółów czyli: jak sobie przygotować środowisko pracy, archiwizacji projektów, zrozumienia jak działają obszary robocze (workspaces) w PSoC Creator a to bardzo ważne. Dowiemy się o podstawach IDE, napiszemy szybciutko pierwszy program do migania diodą LED. Krótko mówiąc dowiemy się kilku smaczków a także poznamy to, czego nie ma nawet w anglojęzycznych poradnikach w tym zakresie ;)

wtorek, 19 września 2017

Połączenie Magic MATRIX z ATB-WAV Playerem ;)

Od teraz możliwe staną się wszelkiej maści gadające zegarki i inne urządzenia, które potrzebują "aparatu mowy"

poniedziałek, 18 września 2017

CNC - obróbka materiałów, tworzenie własnych obudów itp

Witam,

Chcielibyśmy wraz z Pawłem zainicjować tym odcinkiem pewien cykl poradników na temat szeroko pojętego CNC. Ale uwaga nie będzie tu informacji o tym jak zbudować własne CNC bo nie mamy do tego odpowiedniego warsztatu, ale też co tu ukrywać, wiele osób nie ma takiego warsztatu, tymczasem tworzenie maszyn CNC z kawałków tzw desek i prowadnic do szuflad, wprawdzie czasem się udaje lecz niestety jakość (albo inaczej mówiąc) precyzja działania takich urządzeń pozostawia bardzo wiele do życzenia. Sami pomyślcie - chcielibyście tworzyć TAKIE obudowy jakie prezentujemy w naszych materiałach ? Jeśli tak to trzeba jednak nastawić się na wysoką precyzję i często gotowe kupione rozwiązania. Wiem wiem, w tym momencie wielu z Was powie, że to nie zabawa dla amatora bo kogo stać na zakup najtańszej, najmniejszej frezarki (my na takiej działamy właśnie i to też na pożyczonej jak na razie) ... za ok 2,5-3,0 tys zł ??? Moi drodzy, jeśli ktoś zamierza zrobić sobie obudowę, panel do obudowy, podstawkę czy inną dowolną rzecz - raz na rok i tylko do zabawy to nie ma o czym mówić, nawet gdyby mnie było stać to do zabawy chyba bym nie kupił czegoś takiego, ale .... ale jeśli zamierzam się tym zajmować nieco częściej, że tak powiem ;) jeśli zamierzam być może móc rozpocząć jakąś własną chociażby mini, prototypową działalność i np sprzedać czasem to co będę wytwarzał na takiej frezarce - no to sami przyznacie, że wtedy już taki koszt nie wydaje się być aż taki wielki i że uda się pewnie zarobić na ten koszt. Co więcej, jeszcze kilka lat temu nikt nie myślał, że w końcu pojawią się tak małe frezarki, że tak powiem, domowe! I w tak niskich cenach ;) tak tak - jeszcze niedawno były to wydatki rzędu 10-20 tys PLN ... więc pewnie można się spodziewać, że przy masowym zainteresowaniu będzie taniała ta technologia - i wtedy warto być przygotowanym - żeby umieć z niej skorzystać gdy przyjdzie czas ;) Po to jesteśmy, żeby pomóc wystartować i pokazać jak zacząć, bo nagle po fakcie zakupienia takiego czegoś zwykle pojawia się w głowie tysiąc jak nie dwa - pytań - no dobra ale co teraz ? jaki program albo jakie programy? jak to robić ..... W takim razie zapraszamy!

sobota, 16 września 2017

Karta dźwiękowa do mikrokontrolera ? czytnik kart micro SD ?

Witam,

Niezmiernie miło mi zaprezentować najnowszy projekt jakim jest ATB-WAV player. W założeniach miał powstać najprostszy możliwy player, czyli urządzenie, które będzie potrafiło odtwarzać pliki dźwiękowe typu WAV z karty pamięci, i które to urządzenie umożliwi sterowanie poprzez RS232 (UART TTL). Chodzi o to aby w jak najprostszy sposób móc wybierać dowolny (podkreślam DOWOLNY) plik na karcie pamięci, który oczywiście wcześniej został na niej przygotowany, np poprzez konwersję z pliku mp3 do wav. W założeniu chodziło także o to aby urządzenie posiadało również wyjściowy wzmacniacz mocy ale taki, który będzie pozwalał na wygodną regulację mocy wyjściowej (głośności). Tak aby można było do urządzenia podłączać wprost głośnik. Ma ono od razu grać ;) Co więcej dźwięk ma być czysty, bez terkotania i innych przydźwięków cyftowych. Udało się! Sercem modułu jest mikrokontroler ATmega328P-AU (SMD), który specjalnie na potrzeby projektu został nieco (ale lekko) przetatktowany ;) do 24 MHz. Dzięki temu, że mikrokontroler niczym innym się nie zajmuje jak pozyskiwaniem próbek dźwiękowych ze wskazanych plików WAV z karty i wytwarzaniem dźwięku, to udało się na tyle zoptymalizować program, żeby pozbyć się absolutnie wszystkich niedogodności w samym dźwięku w postaci zakłóceń cyfrowych. Mogą być odtwarzane pliki WAV które są stereo i z częstotliwością próbkowania 22,5 kHz. Na szczęście w testach okazuje się, że równie dobrze udaje się odtwarzać w większości przypadków również pliki stereo 32 kHz. Niestety jeśli chodzi o pliki 44 kHz stereo tu już jest problem i dźwięk jest nieprzyjemny no chyba że zdecydujemy się na przygotowanie pliku 44 kHz mono (co przecież nie jest problemem) wtedy damy radę odtwarzać z równie dobrą jakością dźwięk w nich zawarty. ...

czwartek, 14 września 2017

Karta dźwiękowa USB do komputera na zestawie ATB - Cypress

Witam,

To kolejna zajawka tego co można w prosty sposób zdziałać sobie albo inaczej mówiąc naPSoC'ić ;) z prockami Cypressa na zestawie ATB z Cypress SHIELDEM! Powiem Wam, że jak sam to zobaczyłem to nogi zrobiły mi się jak z waty a szczękę zbieram z podłogi do dzisiaj ;) Ale zresztą - co ja tu będę ... .zobaczcie sami proszę ;)


.

wtorek, 12 września 2017

PSoC 5L - wykorzystanie bloczków UDB zamiast zewnętrznych scalaków

Witam,

No to się zaczęło, myślę, że tym poradnikiem co najmniej i przynajmniej zamieszam w głowach wielu programistów mikrokontrolerów, którzy do tej pory nie spotkali się jeszcze z TAKIMI prockami o TAKICH możliwościach! Poniżej przedstawiam obrazek symbolizujący tę sytuację, z której na początku zwykle dowiadująca się osoba o cyfrowych i analogowych bloczkach UDB nie może zrozumieć, co to znaczy zmniejszenie PCB, gdzie zamiast dokładać różne scalaki TTL albo wzmacniacze analogowe na zewnątrz w postaci układów scalonych, można je zbudować wewnątrz samego mikrokontrolera. Tej możliwości nie da się niedocenić. W takim razie zapraszam na pierwszą prezentację tego typu z mojej strony a zapewniam, że przyjdą jeszcze kolejne ;)

niedziela, 10 września 2017

ATB Cypress SHIELD - miganie diodą LED ;)

Witam,

Tak tak, właśnie nadszedł czas, żeby w końcu zacząć migać diodą LED na takim "potworze" jakim jest ARM Cortex-M3 a dokładniej mikrokontroler Cypress PSoC z serri 5L. Może wydawać się to dziwne, bo przecież po 6 latach istnienia chociażby Bluebooka, nie powinno być już osób, które nie wiedzą jak się miga diodami LED w języku C, to jednak tutaj chodzi o zapoznanie się głównie na prostym przykładzie z samym środowiskiem Psoc Creator. Chciałbym przybliżyć podstawy jeśli chodzi o jego obsługę, zasady tworzenia nowych projektów, od czego zwykle się zaczyna taki projekt i jak należy podchodzić do realizacji założeń. To co może zdziwić, wielu programistów - to fakt, że tutaj zaczynamy od narysowania schematu! Pewnie wiele osób czytając to popada teraz w sporą konsternację, JAK TO? .... schemat ? to zaraz ? - mowa tu o programowaniu czy o jakimś programie do projektowania płytek PCB ? ;) Oj tak - teraz zrozumiecie lepiej dlaczego mi osobiście spodobały się te procki - ale nie piszę więcej - po prostu zapraszam na poradnik!



oto filmik:


;)

wtorek, 5 września 2017

Zestaw ATB 1.05x plus ARM Cortex-M3 ?


Witam,

No i w końcu musiało się to ukazać, wprawdzie prace trwały nad rozwojem zestawów ATB pod kątem procków ARM już od bardzo dawna, od kilku lat, a od roku (od początku) 2017r prezentowaliśmy w zamkniętym gronie, na wykładach z YELLOWBOOK dla wtajemniczonych ludzi w prace ATNELA ;) ... pewne new'sy ... to dzisiaj w końcu postanowiłem pokazać to wszystkim. Otóż nadszedł czas, żeby wszyscy - (malkontenci z "klapkami na oczach") zobaczyli, że platforma ATB to nie jakieś chińskie andruino ;) ... Zgodnie zresztą ze znanym przysłowiem:

POLACY NIE GĘSI I SWÓJ JĘZYK ZNAJĄ

znają także się na elektronice ;) i potrafią zrobić więcej niż Chińczycy przy całym (i to dużym szacunku dla Chińczyków) ... Ja jednak wierzę, że potrafię zasiać na tyle bakcyla elektroniki, projektowania i programowania, że nie ja będę wymyślał - nowe technologie. Ja mam nadzieję być tylko katalizatorem - a za to później patrzyć z podziwem co potrafią wymyślić nasi POLSCY amatorzy, hobbyści, konstruktorzy - zamiast tylko oglądać się na chińskie skopiowane już dawno z włoskiego andruino ;) Dlatego chciałem pokazać i udowodnić, że już od dawna w planach miałem pokazać także język C i techniki programowania na 32-bitowcach.

ZOBACZCIE jak to się teraz ładnie składa w całość. Przypomnijcie sobie BLUEBOOKA i dawną bibliotekę do LCD pisaną w AVR GCC pod (jak to malkontenci mówią - "biedne" 8-bitowce). Tymczasem okazuje się, że jeśli znamy dobrze zasady programowania i potrafimy się tego nauczyć - a ci którzy chcą i nie marudzą - to POTRAFIĄ! ... to widzą, że jeśli oddzielić umiejętnie warstwę fizyczną w kodzie od warstwy abstrakcyjnej - to okazuje się, że taką bibliotekę z Bluebooka do AVR8 - można w 5 sekund przenieść na ARM CORTEX-M3 bez zmrużenia oka ! ... 

Do tego zobaczcie co chciałem wam pokazać - znowu coś nieco innego w stosunku do tego na co rzucają się często malkontenci - czyli jak lizną na bazie gdzieś internetu np rodziny (fajnej zresztą STM) to już marudzą, że nic innego nie ma na świecie! ... a tymczasem, cichutko nadchodzi ...

TA DAAA ! ... Cypress PSoC 5L ! ... gdzie magistralę CAN zjada się jak bułkę z masłem!

poniedziałek, 4 września 2017

MkWiFiUDP LIBrary - czyli biblioteka do ATNEL-WIFI już jest!

Witam,

Moi drodzy, jest mi niezmiernie miło poinformować Was, że właśnie ukazała się ostateczna (w sensie, że do publikacji) biblioteka do środowiska Basic4android, które to środowisko można zakupić na stronie www.sklep.atnel.pl. Biblioteka daje nam do ręki (co tu dużo ukrywać) ogromne możliwości. Do tej pory przez wiele miesięcy sam tego używałem, ale przecież nie będę tego, jak to się mówi "kisił" tylko dla siebie ;) Zatem postanowiłem wypuścić tę bibliotekę w szeroki świat. Jest ona zupełnie darmowa i do pobrania ze strony producenta czyli www.atnel.pl w dziale "Oprogramowanie". Myślę, że warto skorzystać, sprawdzić, zapoznać się. W celu pokazania Wam tak chociaż  na szybko podstawowych możliwości przygotowałem zaledwie 20 minutowy filmik ;) chyba krótki hmmm? Da radę obejrzeć. Zapraszam 

piątek, 1 września 2017

B4A - jak odbierać SMS, sterowanie mikrokontrolerem

Witam,

Miło mi jest przedstawić Wam kilka fajnych sztuczek w zakresie odbierania wiadomości SMS na telefonach i tabletach z Androidem! Jak już się dowiecie jak - to sami stwierdzicie, że to banalnie proste, pomimo iż do tej pory wydawało się to bardzo skomplikowane. No ale tak to już jest z Basic4Androidem ! ;) ... On na prawdę nie tylko ułatwia życie programisty ale i przyśpiesza pisanie takich aplikacji. Co więcej, w B4A aplikację może sobie napisać KAŻDY - nawet ten, kto jeszcze nigdy w życiu wcześniej nic nie programował - warto tylko obejrzeć serię moich poradników wideo na temat Basic4android, gorąco polecam ... a tym razem długo wyczekiwany temat i to z EXTRASAMI ! ;) zapraszam serdecznie na seans

środa, 30 sierpnia 2017

DELPHI - jak stworzyć komponent w 50 krokach !

Witam,

TEGO JESZCZE NIE BYŁO! Tym razem na blogu prawdziwy poradnik ale ... tym razem tylko tekstowo obrazkowy ;) tak tak - dla tych, którym czasem za długo jest oglądać poradniki - taki mały ale mam nadzieję, przyjazny skrót z tychże poradników. Mam nadzieję, że niejednej osobie się przyda i niejednej uratuje spore ilości włosów na głowie przed wyrwaniem. Poradnik ma na CELU mega precyzyjne naświetlenie KAŻDEGO nawet NAJDROBNIEJSZEGO kroku tworzenia (UWAGA!) szkieletu własnego komponentu w Delphi ale ... ale tak, żeby był od razu wraz z piękną i działającą własną IKONKĄ w palecie komponentów Delphi, co wbrew pozorom wcale nie jest takie proste. Proszę mi uwierzyć, że często mała odchyłka w niektórych miejscach od prezentowanych niżej kroków - może spowodować, że wprawdzie komponent się zainstaluje ale niestety - będzie pozbawiony np ikonki, albo w ogóle się nie zainstaluje albo źle zainstaluje. Tymczasem tu przedstawiam WSZYSTKO, nawet z przeprowadzeniem końcowego testu działania. A więc nie ma mowy aby mogło to nie wyjść komuś, o ile ktoś się "nie rąbnie" ;) Ale to już nie moja wina. W razie czego można "OD NOWA" ;) Przy okazji dodam, że przygotowałem ten poradnik tak jak sam chciałbym się w oparciu o niego nauczyć, a czego ZAWSZE brakowało. Myślę, bez zbędnej skromności, że jest to bardzo unikatowy poradnik. Zapraszam ;)

sobota, 26 sierpnia 2017

Magic MATRIX - podstawy - Teoria PIXELI ;)

Witam,

Rozpoczynamy zatem coraz bardziej szczegółowe poradniki dotyczące wyświetlacza MAGIC MATRIX. Dzisiaj wstęp dla zupełnie początkujących w tych zagadnieniach - czyli - jak radzić sobie z wyznaczaniem pixeli na TAŚMIE LED ;) tak tak - mamy niby ekran ... a tak naprawdę to jest najzwyklejsza taśma LED, tylko trzeba sobie ot - w głowie co nie co przestawić - żeby patrzeć na taką taśmę jak na prawdziwy ekran. Dopiero wtedy można zacząć myśleć o pixelach na ekranie i dopiero wtedy wszystko zaczyna robić się jasne i przejrzyste.

MAM NADZIEJĘ, że w przeciwieństwie do andruino i ichniego "neo-koci-pixel" każdy tym razem będzie w stanie zrozumieć jak to działa w środku! A to z kolei spowoduje, że dużo łatwiej będzie nawet MEGA początkującej osobie zaprojektować sobie we własnym zakresie taki ekran - bez szukania tzw GOTOWEGO kociego-SKECZA do andruino na swój pomysł. I co ? jak ktoś nie znajdzie skecza to nie zrobi? ;) ... NEIN! ... tym razem skecze zostawiamy dla kabaretów - a MY ZACZYNAMY przygodę z pełnym zrozumieniem w języku C jak to działa - zapraszam! NIE MA MOCNYCH - teraz KAŻDY zrozumie! ;)

środa, 23 sierpnia 2017

B4A - SERVICE aplikacje działające w Tle

Witam i zapraszam na krótki poradnik dotyczący pracy w tle aplikacji w Androidzie, oczywiście jak chodzi o Basic4andorid ;)

niedziela, 20 sierpnia 2017

Obudowa do Magic MATRIX od podstaw

Witam,

Zaczynamy na poważnie, czyli pierwszy odcinek na temat obudowy do projektu Magic MATRIX ;) Jak mówiłem pokażę to w detalach i liczę, że każdy będzie w stanie odtworzyć to we własnym zakresie, tym bardziej, że materiały do wykonania obudowy są wszędzie wokoło nas. Oczywiście omawiane przeze mnie wizje i sposoby wykonania mają być tylko inspiracją do Waszych dalszych własnych pomysłów. Wierzę, że powstaną dużo lepsze obudowy niż moja tu prezentowana. Będę czekał na informacje od Was na temat budowy własnych tego typu konstrukcji i liczę na to, że się pochwalicie swoimi pracami na naszym przyjaznym forum: www.forum.atnel.pl w dziale DIY (projekty sprzętowe). Myślę, że warto zabierać się za takie prace, i pewnie każdy prawdziwy pasjonat. hobbysta doskonale mnie rozumie. Zatem czas start! ;)

piątek, 18 sierpnia 2017

Magic MATRIX czas start

Witam,

Mam zaszczyt zaprosić Was na nowy cykl poradników, które będą krążyć wokół dość sporego projektu o jakim jest mowa w tytule. Magic MATRIX to rzeczywiście magiczny zegar matrycowy, kolorowy. A to wszystko za sprawą diod Magic LED WS2812B, które poniekąd już znacie z moich różnych poradników. Postanowiłem złożyć je w matrycę niewielkiej rozdzielczości. Zobaczcie, że ta rozdzielczość jest wręcz miniaturowa bo tylko 6x15 ! Jak więc na niej zmieścić w ogóle jakieś fornty, cyfry, napisy ? A jednak - dzięki takim narzędziom jak Pixel FACTORY, dało radę! Pewnie się zastanawiacie z kolei dlaczego TAK DRASTYCZNIE mała rozdzielczość ? hmmm to nie przypadek - i wbrew pozorom wiecie co decydowało ? Nie tylko pewien bardzo nietypowy materiał na obudowę, bo dałoby radę zdobyć nieco inny, ale główny powód to pobór prądu ! Tak tak - tego typu projekt to spore wyzwanie nie tylko jeśli chodzi o mechanikę czyli obudowę, ale też elektronikę, żeby nie wspomnieć o wyzwaniach programistycznych. Jeśli spotka się to wszystko z waszym zainteresowaniem, to mam nadzieję w najbliższym czasie przybliżyć Wam te wszystkie zagadnienia i pokazać, że KAŻDY, rozumiecie ? KAŻDY może sobie zrobić takie cudeńko! Zapraszam na małą ostatnią zajawkę!

środa, 26 lipca 2017

Komunikacja UDP - RS232 na poważnie !

Witam,

Jak się powiedziało "A" to trzeba powiedzieć "Ge" albo nawet "Ziet" ;) ... skoro mamy komponent MkUDPS, skoro mamy moduły ATNEL-WIFI no to aż przykro byłoby nie doprowadzić obydwu stron, czyli komputera i mikrokontrolera na "pogaduszki" ;) ... To nic, że jeden będzie gadał w języku UDP drugi zaś w języku RS232 ;) ... zapewnimy im aby bardzo dobrze się rozumieli nawzajem. Zobaczycie jakie to w sumie teraz proste!. Zapraszam na mini cykl (w sumie bardzo) oczekiwanych przez Was ( z tego co wiem ) poradników. Na początek przygotujemy sobie mini aplikację na PC w Delphi oczywiście, jako że dzisiaj wtorek z Delphi. Później skonfigurujemy moduł ATNEL-WIFI-232-T a na końcu co? ... no cóż napiszemy sobie MINI aplikację na mikrokontroler AVR do takich pogaduszek w Eclipse - no i zacznie się! Zapraszam serdecznie.

niedziela, 23 lipca 2017

Magic Matrix ? ... co wy na to ?

Ostatnio nie ma mnie już drugą sobotę jeśli chodzi o poradniki z C i AVR ... ale uwierzcie mi, że nie zasypiam gruszek w popiele i ostro pracuję nad przygotowaniem (mam nadzieję) mega ciekawego poradnika ... tylko tak się zastanawiam, po dłuższej pracy, czy będzie zainteresowanie ? ... dajcie znać proszę ;) czekam na wasze info.





żeby nie było - to jeszcze jeden mały filmik ;)


czwartek, 20 lipca 2017

B4A MAP - WakeOnLan - Tylko dla DOROSŁYCH

Witam,

Od razu na początku zaznaczam, że poradnik przeznaczony jest tylko dla widzów dorosłych i o silnych nerwach ;) Poradnik jest kontunuacją czwartków z Basic4android i dzisiaj miałem mówić tylko o klasie "MAP". Okazało się jednak, że poradnik zająłby max 5 min ;) więc chyba za krótko co ? Postanowiłem więc dodać extrasa i napisać z Wami sobie aplikację do budzenia komputerów w sieci LAN za pomocą tzw "Magic Packetów" ... tak tak ... będzie się działo - tym bardziej, że pod koniec tej pierwszej części poradnika będzie szokująca tapeta programu ! :D :D :D Zapraszam serdecznie - dowiemy się dodatkowo jeszcze kilku ciekawych rzeczy o programowaniu w B4A.

czwartek, 13 lipca 2017

B4A - zapis/odczyt do/z plików - klasa LIST

Witam,

Dzisiaj niejako hurtowo i całkiem przez przypadek, w czwartek z Basic4android przedstawiam aż dwa poradniki. Pierwszy z nich został omyłkowo upubliczniony przed czwartkiem ;) czyli w środę, więc żeby nie zawieść swoich szanownych widzów, dokręciłem sobie śrubę i przygotowałem tak jak się należy, również poradnik na czwartek! ;) No bo jakby to wyglądało ? czwartek bez B4A ??? brrr - nie nie - tak nie można! W czwartek ZAWSZE musi być poradniczek nowy o B4A. W takim razie zapraszam serdecznie na podwójną dawkę mocy, w czym jedna część mocy jest niejako bonusowa. Dowiemy się jak dokonywać zapis do plików, odczyt z pilików jeśli chodzi o proste stringi, ale także jeśli chodzi o zmienne typu LIST. W ogóle wyjaśnimy sobie co to za zmienne typu LIST, jak się ich używa i co NAJWAŻNIEJSZE - jak się je stosuje w praktyce !

sobota, 8 lipca 2017

Analizator stanów jako Debuger?

Witam,

Zapraszam na poradnik, z którym dużo wcześniej mieli okazję się zapoznać wszyscy, którzy brali udział w warsztatach z Yellowbookiem. Tym razem nieco inne zastosowanie i spojrzenie na analizator stanów logicznych w stosunku do tego co już omawiałem we wcześniejszych poradnikach przy okazji mikrokontrolerów ATting10. Często albo inaczej, bardzo często na forach pojawia się pytanie: "Jak sprawdzić ile czasu wykonuje się jakaś funkcja (cała funkcja) w języku C albo też procedura obsługi przerwania?" To właśnie ten poradnik spowoduje, że każdy pozna odpowiedź ;) ale na dodatek mam nadzieję, także wiele innych odpowiedzi na różne podobne i poboczne pytania ;) Zapraszam - mam nadzieję, że będzie się działo!

czwartek, 6 lipca 2017

Czwartki z B4A START! czas na UDP na poważnie ;)

Witam,

I serdecznie zapraszam na nowy cykl poradników "Czwartki z Basic4Android". Dzisiaj pierwszy odcinek z tego cyklu, czyli poradnik na tzw czasie, ponieważ tak się składa, że szeroko omawiam komunikację UDP od strony komputerów PC to pomyślałem, że czemu by tu nie zająć się również komunikacją UDP na telefony komórkowe pod kontrolą Androida! Jak pomyślałem tak zacząłem ;) Ciekaw jestem czy będzie chociaż troszkę więcej zwolenników tych poradników niż ja i szanowny moderator Jagi z naszego forum ;) .... liczę na to. Bo jeśli tylko nas dwóch - to nie wiem czy warto przygotowywać kolejne? W razie czego dajcie mi proszę znać ;) Tymczasem zapraszam na małą przygodę ;) ... do dzieła !

sobota, 1 lipca 2017

LM35 - Super Termometr + Oversampling ADC

Witam,

Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić, jak dla mnie, bardzo mega ciekawy temat, a w zasadzie to nawet aż dwa tematy w jednym. Na początek bowiem dowiemy się ciekawych rzeczy na temat popularnych analogowych czujników temperatury LM35 a do tego KAŻDY będzie mógł nie tylko zapoznać się z Oversamplingiem (nadpróbkowaniem) przy wykorzystaniu ADC, ale jeszcze zrozumieć tak "od podszewki" jak to działa, jak tego należy używać w swoich projektach, z czym to się wiąże oraz jakie kolosalne korzyści może to nam przynieść ;) Nie ukrywam, że ten cykl poradników składający się z trzech filmów, nie należy do najkrótszych, bowiem pojedyncze filmiki liczą sobie po ok 50 minut, nie mniej jednak jestem głęboko przekonany, że przyda się ten zakres przekazywanej wiedzy i że warto będzie poświęcić "troszkę" czasu na przebywanie ze mną ;) Może to się w przyszłości opłacić. Jak mówię oversampling i zrozumienie tego zagadnienia będzie przydatne Wam później w milionach innych własnych projektów.

piątek, 30 czerwca 2017

UDP vs TCP, różnice - zasada działania - PODSTAWY

Witam,

W związku ze zbliżającymi się poradnikami dotyczącymi wykorzystywania protokołu UDP, chciałbym zrobić taki "mały" wstęp do tej tematyki aby omówić podstawy. Jest to bardzo ważne w związku z ilością mitów jakie krążą w internecie na temat samego protokołu UDP w internecie ;) Wielu początkujących nie zdając sobie spraw z tych podstawowych zagadnień twierdzi wręcz, że nie powinno się go używać, że jedynym rozsądnym protokołem do wyboru w każdej sytuacji (spośród dwóch UDP i TCP) jest zawsze TCP, bo gniazdkowy, bo pewny .... Ale czy aby na pewno to prawda ? jak to jest ? .... postaram się to co nieco przybliżyć właśnie w dwóch odcinkach tego cyklu. Serdecznie zapraszam ;)

czwartek, 29 czerwca 2017

wtorek, 27 czerwca 2017

Wtorki z Delphi - własny komponent od ZERA! ;)

Witam,

I zapraszam od razu na kolejny ciekawy (mam nadzieję) wtorek z Delphi. Tym razem pokażę Wam jak stworzyć od zera szkielet własnego komponentu w Delphi. Będzie to wprawdzie tylko szkielet, i dopiero w kolejnej części poradnika przyjrzymy się jak pisać kod takiego komponentu, nie mniej jednak już samo jego stworzenie, przygotowanie własnej ikonki Delphi, często spędza sen z powiek wielu osobom rozpoczynającym swoją przygodę w Delphi. Poradnik miał być króciutki ale jak to się mówi, wyszło "jak zwykle" czyli ok pół, a nawet nieco ponad pół godziny ;) Wytrzymacie ? ... ja powiem, że warto. Dajcie znać co sądzicie o tym poradniku po jego zakończeniu, będzie to dla mnie niezmiernie ważne. Zapraszam...

sobota, 10 czerwca 2017

ATtiny10 + Magic LED - czas start !

Witam,

W końcu i nie bez trudu, udało mi się zrealizować pierwszy odcinek mini cyklu poradników na temat obsługi diod typu MAGIC LED przez tak maleńkie procesorki jak ATtiny10, posiadające na pokładzie zaledwie 32 bajty pamięci RAM. Sposób który będę omawiał będzie pomimo to pozwalał wysterować taśmy LED czy też ringi (kółka) LED o prawie dowolnej ilości diod w szeregu ;). W praktyce pewnie ograniczenie się pojawi ale myślę że gdyby ktoś się uparł to nawet 250 diod Magic LED w jednej taśmie dalibyśmy radę tym sposobem obsłużyć! Myślę, że to co będzie najciekawsze to zapoznanie się z CAŁKOWICIE nowym podejściem do sterowania diod Magic LED w porównaniu do poprzednio omawianego sposobu opartego na pełnym buforowaniu w pamięci RAM. Kolejna ciekawostka to zwrócenie Wam uwagi na POWAŻNY błąd we wszystkich notach PDF producenta diod Magic LED (firmy WorldSEMI) który nawet przy korzystaniu z poprzednio omawianych technik nastręczał pewnie nie tylko mnie często dziwnych i nieprzewidzianych problemów. Na koniec zaś dodam, że będziemy musieli nieźle główkować i stosować na prawdę ciekawe techniki programowania nie tylko po to aby zmieścić się w bardzo nadwyrężonych zależnościach czasowych ale także będziemy starali się z kodem i ciekawymi efektami w ogóle zmieścić się w 1 kb pamięci Flash mając na dodatek tylko 32 bajty RAM! 

wtorek, 6 czerwca 2017

Kolejny Wtorek z DELPHI - czyli TPanel ;)


Witam i zapraszam na kolejną, wtorkową mini przygodę z Delphi ;) mam nadzieję, że się spodoba 

sobota, 3 czerwca 2017

ATTiny - KALIBRACJA OSCCAL - F_CPU !

Witam,

Zapraszam Was na rewelacyjny, jak mi się wydaje poradnik, hmm no może przesadzam że rewelacyjny poradnik bo raczej sam temat związany z analizatorem stanów logicznych i wykorzystywaniem go nie tylko przez elektronika ale i (UWAGA!) programistę procków - jest rewelacyjny. To Wy ocenicie zaś czy mój poradnik na ten temat okazał się być przydatnym ;) Tak przez skórę tylko czuję, że po obejrzeniu tego poradnika niejedna osoba ruszy "z marszu" na zakupy aby mieć w swoich łapkach analizator stanów logicznych. Tak tak - również dla Was okaże się za chwilę, że to jest mega podstawowe narzędzie dla każdego elektronika, programisty związanego z mikrokontrolerami. Zobaczcie jakie cudeńka można robić i do czego wykorzystywać na co dzień takie małe sprytne narzędzie, zapraszam ...

środa, 24 maja 2017

Wtorki z Delphi - czas start

Witam,

Wprawdzie dzisiaj środa, czyli małe opóźnienie - no ale można powiedzieć, że tylko niecałe 24 godziny ;) to jednak mały falstart jeśli chodzi o WTORKI z DELPHI. Chciałem bowiem otworzyć i zapowiedzieć, że postaram się w każdy wtorek tygodnia prezentować jakiś ciekawy krótki poradnik na temat programowania w Delphi, docelowo również (być może) w C++ Builder. Na początek na przekąskę pokażę aktualizację komponentu Delphi/Builder, którego już pewnie znacie MkDs18x20. Mogła ona nastąpić dzięki uprzejmości jednego z widzów, który podesłał mi układ scalony a w zasadzie cały moduł z układem DS2480B. Co to za układ? do czego może służyć? co ma wspólnego z komponentem ? ... serdecznie zapraszam na poradnik. Krótko tylko powiem, że scalak jest warty grzechu (czyli zakupu) pomimo stosunkowo wysokiej ceny. Jednak w ślad za ceną idzie sporo nie tylko ciekawych możliwości ale także lepsza wydajność pracy komponentu, zdecydowanie większe zabezpieczenie komputera przez zakłóceniami na linii 1wire itp itd.... ale szczegóły to już w filmiku

niedziela, 23 kwietnia 2017

ATtiny Development Board - MEDkit - oficjalna prezentacja

Witam,

Szalenie miło mi (może nie po raz pierwszy) zaprezentować najnowszą płytkę deweloperską dla niektórych mikrokontrolerów z serii ATtiny, mowa tu o tych, które posiadają magistralę programowania TPI. Nie jest to tylko płytka do "ratowania" zablokowanych mikrokontrolerów, można wręcz powiedzieć, że to jest tylko niewielki promil jej możliwości. Płytka bowiem umożliwia swobodne testowanie swoich własnych i dowolnych aplikacji na tych mikrokontrolerach, nawet wtedy gdy ustawimi pin RESET w tryb pracy I/O czyli ? ... czyli do tej pory dla większości osób oznaczało to tzw zablokowanie procka. Tymczasem teraz - nawet gdy RESET jest zablokowany, wciąż można nie tylko programować procka nowym wsadem ale także wciąż wykorzystywać pin RESET do własnych celów. Do tej pory jeszcze nie pojawiło się nigdzie tego typu rozwiązanie, jesteśmy więc pierwsi. Myślę, że warto sprawdzić co to jest i do czego to służy, co więcej jaka jest ogromna wygoda programowania mikrokontrolerów w takim module. To jest to!

czwartek, 20 kwietnia 2017

ATtiny10 + MEDkit + MagicLED + Enkoder ;)

Witam,

Przyznacie sami, że niezły komplet ! Nie dość że procek tak maleńki jak ATtiny10, nie dość, że posiada TYLKO 32 bajty pamięci RAM, nie dość, że posiada TYLKO 3 ale w zasadzie dzięki MEDkit'owi 4 piny dla użytkownika, to udało się zaprząc go do roboty w taki sposób, że musi orać biedak nie tylko Magic LED'y ale także ENKODER obrotowy ;) i to w oparciu o biblioteki które już przecież dobrze znacie z moich poradników LINK. Poniżej zamieszczam schemat jak to jest podłączone, mam nadzieję, że będzie niemałe zdziwienie - jak można wykorzystać takiego malucha!  

piątek, 14 kwietnia 2017

RS232 od PODSTAW - SOFTWARE część 02

Witam,

Zapraszam na drugą część poradnika o RS232, tym razem zajmiemy się przygotowaniem wszystkiego na komputerze PC po to aby nawiązać komunikację z programu Terminala (Putty.exe) z mikrokontrolerem AVR. Tyle, że poznamy czeklistę a w zasadzie dwie czeklisty ;) ... czyli procedury które należy przejść aby móc ZAWSZE i WSZĘDZIE bezproblemowo móc wysyłać dane z procka do komputera. Nie ważne czy to za pomocą przejściówki USB/RS232 czy za pomocą układu przejściówki MAX232/3232 itp .. Polecam Tobie przejść ze mną wszystko dokładnie krok po kroku, jeśli jeszcze do tej pory masz w tym zakresie pewne problemy. Dzięki temu w przyszłości będzie już dużo łatwiej ;) Zapraszam!

wtorek, 11 kwietnia 2017

RS232 od podstaw - hardware


Witam,

Nadszedł czas w którym przyszło mi rozprawić się z podstawami, z teorią działania RS232. Muszę opowiedzieć swoimi słowami jak to działa tak na najniższym poziomie. Co to jest ramka rs232, z czego ona się składa, jak wygląda, co zawiera itd. W końcu jak ona jest przesyłana a także w jaki sposób są przesyłane dane za pomocą tychże ramek. Niestety nie udało mi się zawrzeć tych informacji w mojej niebieskiej książce, ale uznałem że dobrym miejscem aby coś na ten temat opowiedzieć będzie poradnik wideo. Pomyślałem, że stworzę dwa takie poradniki na temat PODSTAW. Jeden dotyczyć będzie teorii czyli zasady działania, ramek, bitów itp, to właśnie ta część. W drugiej zaś precyzyjnie omówię w jaki sposób można sobie testować takie połączenia w absolutnie podstawowy sposób od strony programowej i za pomocą mikrokonbtrolerów AVR w języku C. W takim razie zaczynamy ;)

środa, 5 kwietnia 2017

MkDS18x20 - pomiar temperatury - komponent Delphi i C++

Witam,

Z nieukrywaną radością, chciałbym zaprezentować Wam i oddać w wasze ręce komponent do środowisk Delphi oraz C++ Builder, za pomocą którego można napisać w 5 minut własną aplikację do pomiaru temperatury z poziomu komputera za pomocą jednego lub wielu scalonych czujników cyfrowych firmy Dallas/Maxim typu DS18B20/DS18S20. W celu sprzętowego podłączenia do komputera nie będziemy potrzebowali żadnego mikrokontrolera a jedynie jakiejś prostej przejściówki USB/RS232 z prostym układem dopasowującym do magistrali 1wire, albo przy pomocy nawet starego portu COM z poziomami napięć (-12V/+12V), również z prostym układem dopasowującym. Sam komponent oraz schematy układów dopasowujących można znaleźć na stronie: http://atnel.pl/mkds18x20.html .Natomiast w filmach poniżej chciałbym pokazać jak tego dokonać, jak napisać swoją pierwszą własną aplikację do takich pomiarów. Mam nadzieję, że będzie to miłe zaskoczenie, ponieważ po wielu latach postanowiłem oddać w Wasze ręce ten komponent. W wersji FREE działa w pełnym zakresie i można go używać do celów niekomercyjnych. Wyświetla się jednak wtedy przy starcie tzw Nag Screen. Można również zakupić za symboliczną cenę licencję na pełną wersję komponentu w sklepie internetowym Atnel. 

czwartek, 30 marca 2017

DELPHI 05 - Jak sprzętowo zabezpieczyć aplikację ?

Witam,

Oto kolejny mini cykl poradników w tematyce programowania na PC w Delphi przy pomocy komponentu MkUsbDetector. Tym razem zajmiemy się zastosowaniami tego małego i niepozornego komponentu do zabezpieczenia aplikacji. Ale nie tylko jeśli chodzi o jej uruchamianie! Pokażę również jak zrealizować spersonalizowany dostęp dla różnych użytkowników! Przy okazji poznamy kilka ciekawych technik programowania w Delphi. Zobaczymy jak wygląda tzw "hash-owanie" czyli kodowanie danych ale ... ale TYLKO w jedną stronę! Nie da się ich odkodować. Hmmm niektórzy pomyślą, to po co taka głupota ? ;) Zobaczysz! przyda się ... tylko trzeba zrozumieć ideę takich działań. Zapraszam na małą przygodę z Defiaczkiem w kilku odcinkach